آموزش کنسول جستجوی گوگل با آموزش جامع رنک مث Rankmath Analytics and search console

instagram instagram
وبمستران هوشمند با تکیه بر دانش و تجربه شان و با بهره گیری از ابزارهای حرفه ای می توانند با با بهره گیری از تکنیک های تجارت الکترونیک که ایمیل مارکتینگ، تبلیغات اینترنتی، محیطی و پیامک می باشد، برای رشد و توسعه ی ایده و استارتاپ شان در مسیر بهبود مستمر، گام بردارند.


افزونه رنک مث پرو، یک جعبه ابزار کارامد می باشد. ممکن است یک طراح سایت، فعال حوزه سئو، محتوا نویس یا در زمینه بررسی و رفع مشکلات و بهینه سازی مشغول باشید، در هر جایگاهی، بهره گیری از قابلیت های یک پلاگین حرفه ای بر هیچکس پوشیده نیست اما این شما هستید که برنامه می دهید و بر اساس پیکربندیِ آگاهانه ی شماست که فرآیند ها و الگوریتم ها دست بکار می شوند.
تصور اینکه چه افزونه ای در چه زمینه ای نتیجه مطلوب تری به ما می دهد در واقع مهم نیست، بلکه مدیر سایت، کارشناس سئو و طراح یک پلتفرم است که سرنوشت یک دامنه ی قدیمی یا نوپا را مشخص، روشن و رقم می زند. 


در این مقاله به آموزش کنسول گوگل و آنالیتیکس می پردازیم و با هم به سراغ پنل آنالیتیکس و ادسنس رنک مث می رویم تا با دانشی که از کاربرد این دو ابزار حیاتی بدست می آوریم بتوانیم بهترین نتیجه را از کار کردن با پلتفرم آموزشی رنک مث پرو بدست بیاوریم. 

فهرست محتوا - Table of Content

معرفی کنسول جستجوی گوگل
روش های اتصال به کنسول جستجوی گوگل
انواع سطح دسترسی در کنسول جستجوی گوگل
معرفی داشبورد کنسول جستجوی گوگل - Overview
بررسی و آموزش ابزار Performance در کنسول جستجوی گوگل
فیلتر ریجکس در کنسول جستجوی گوگل - Regex Filter
بررسی ابزار URL inspection در کنسول جستجوی گوگل
بررسی و آموزش ابزار پوشش جزئیات - Coverage در کنسول جستجوی گوگل
آموزش سایت مپ در کنسول جستجوی گوگل - Site Map Search Console
آموزش و بررسی ابزار حذف محتوا - Removals
آموزش و بررسی ابزار گزارش Page Experience
گزارش تجربه مشاهده تبلیغات - Advertising experience report
آموزش و بررسی ابزار گزارش Core Web Vitals
آموزش و بررسی کارایی و خطاهای سایت در نمایش موبایل - Mobile Usability
بررسی اقدامات دستی و جرایم گوگل - Manual Actions report
آموزش ابزارها و بررسی چگونه به گوگل گزارش بدهیم - Report to Google
آموزش جامع پنل آنالیتیکس رنک مث - RankMath Analytics
 • معرفی و بررسی ابزارهای پنل آنالیتیکس رنک مث
 • آموزش اخذ تروفی و نشان در سیستم امتیازات رنک مث
 • آموزش اتصال و راه اندازی پنل آنالیتیکس رنک مث
 • آموزش ابزار PageSpeed Tools Google در رنک مث
 • آموزش ابزار Google Trends در رنک مث
 • آموزش ابزار Seo Performance در رنک مث
 • آموزش ابزار Rank Tracker در رنک مث
 • تنظیمات پیشرفته و اتصال به آنالیتیکس و گوگل ادسنس در رنک مث
 • معرفی و بررسی ارسال ایمیل گزارش آماری با رنک مث پرو

کنسول گوگل Google Search Console

ما کی هستیم؟ کجا هستیم؟ کجا می رویم؟ پاسخ دادن به این سوالات هرچقدر سخت باشد، دیدگاهِ تحلیلی و نگرش عددی و نموداری شما بر روی این داده ها یک چالش بزرگ است. شما رییس هیات مدیره یک سازمان هستید و در این میان فرقی که بین کارشناس سئو و مدیر سایت می توان قائل شد، تنها در سمت آنها است که هردو در واقع از میزان اختیاراتی یکسان در بخش های موجود برخوردار هستند. اما چه کسی رهبری می کند و چه کسی به امور اجرایی می پردازد و آینده تجاری و اقتصادیِ یک برند چه می تواند باشد و به چه شکل بدست می آید؟ رسیدن به این پاسخ ها همگی با بررسی هایی بدست می آید که آمار و اطلاعات، نقشی حیاتی در آن ایفا می کنند.
تصور ما از آمار معمولا به مقادیر عددی حاصل از کم یا زیاد بودن چیزهایی اشاره دارد، در حالیکه مساله فوق گسترده تر از این حرفا است. آمار می تواند به تعداد مشتریان ثابت، نمایندگی ها، نقدینگی حاصل از فروش، منابع انسانی و ستادی، میزان اجناس تولید شده دپو، میزان اجناس فروش رفته، رضایت مشتری و پایش بازخوردهای آنها و بسیاری موارد دیگر همگی از مصادیق بارز مفهوم آمار هستند و اینجاست که به ارزش عبارت اطلاعات حرف اول را میزند، پی میبریم.
در مسیر فعالیت برای رشد و ارتقا جایگاه وب سایت، ما تلاش می کنیم تا محتوایی تولید کنیم که به چشم هر کاربری، جذاب و کاربردی بنظر برسد و می خواهیم کاری کنیم که وقتی لینک ها در نتایح جستجو به نمایش در می آیند، از حداکثر میزان داده های غنی برخوردار بوده و همینطور به آنچه که جستجو شده نزدیک تر باشند. به بیان دیگر، وقتی افراد بدنبال محصولی در موتور جستجو می گردند، به صفحاتی دست پیدا کنند که با عبارت های وارد شده، بهترین نتیجه را در بر داشته باشند.
برای دستیابی به داده هایی که به شما قدرت بینش و تحلیلی قوی از آنچه که برای رسیدن به اهداف تان می دهد، نیازمند ابزارهایی هستیم که بسته به سطح توانایی و تنوع خدمات، ما را از خطراتی که سلامت و بهره وری سایت مان را تهدید می کند نیز مطلع ساخته و راه حل هایی برای رفع موانع در اختیارمان بگذارد. هر کدام از آنها نیز در یک زمینه بصورت تخصصی فعالیت می نمایند و وب مستران حرفه ای نیز با توجه به نیازسنجی شان از امکانات هریک بهره می برند. در این میان یکی از کامل ترین جعبه ابزار ها ( سرچ کنسول گوگل ) نام دارد که توسط موتور جستجوی گوگل توسعه داده شده است.


ابزار رایگان کنسول جستجوی گوگل ( Google Search Console )، اطلاعات بسیار دقیقی در مورد عملکرد سایت، مشکلات امنیتی، خطاها و موارد دیگر به شما ارایه می کند و با مجموعه ای از امکانات قدرتمند و پیچیده به شما کمک می کند تا وظعیت و جایگاه سایت خود را ردیابی، مشکلات را پیدا و در رسیدن به رتبه بندیِ بالاتر بهتر عمل کنید.
نکته : تاحدود سال 2018 ما با Google Webmaster Tools سرو کار داشتیم و از آن زمان تا کنون، این جعبه ابزار شاهد تغییرات قابل توجهی بود که از جمله می توان به تغییر نام تجاری جدید که عنوان Google Search Console است، اشاره کرد. 

 • آموزش فرعی : ریبرند rebrand چیست ؟
  زمانی که از برند سازی صحبت می کنیم، در واقع با دنیایی از مفاهیم، سیاست های اقتصادی و استراتژی ها سخن به میان می آوریم که در قالب یک برنامه ریزی زمان بندی شده اجرایی ( گانت )، یک نام را به یک برند تبدیل می کند. با ارتقا یا تغییر کاربری یک فرآیند، فناوری، ساز و کار، ساختار یا مجموعه ای از ابزارهای دیجیتالی که در مسیر هدف قبلی خود، گسترده تر شده و توسعه می یابد، صاحبان کسب و کار اقدام به رونمایی و معارفه نام جدید یا عبارت متفاوتی می کنند که علاوه بر متاثر بودن از برند قبلی، در مسیر تبدیل شدن به یک برند جدید قرار میگیرد. مانند تغییر نام یک محتوا در سایت و تبدیل شدن به یک محتوای غنی تر و گسترده که با توجه به ریدایرکت 301 آن، ارزش آدرس یا دامنه قبلی نیز منتقل می شود. این یک تعریف ساده از ریبرندینگ می باشد.
هنگامی که سایتی را به کنسول جستجوی گوگل متصل می کنیم، مجموعه ای از ابزارها به ما می گویند که کاربران جستجو گر با چه عباراتی توانسته اند سایت ما را در نتایج مشاهده کرده یا بر روی لینک صفحه ای از آن کلیک کرده باشند. در این میان ممکن است سایت ما دارای مشکلاتی از جمله عدم در دسترس بودن نقشه، پاک شدن یک یا چند صفحه، عدم نمایش صحیح در موبایل یا تبلت، بوجود آمدن صفحاتی با محتوای تکراری و غیره باشد که همگی به کیفیت و کمیت این آمار مربوط است. از طرف دیگر برای سایت هایی که هنوز از بازدید و ترافیک مناسبی برخوردار نبوده یا بتازگی شروع به حضور در کارزار گوگل کرده اند نیز بسیار مهم است تا بتوانند فاکتورهای لازم برای حضور در نتایج جستجو را بررسی کرده و از سلامت و صحت مسیری که طی می کنند اطمینان حاصل کرده و برای رشد و صعود با تکیه بر داده های آماری به تحلیل مناسبی دست پیدا نمایند.

پس کنسول گوگل به ما می گوید کاربران چگونه ما را دیده اند یا چگونه ما را می توانند ببینند و زمانیکه به مفهوم این بینش رسیدیم می توانیم روش های صحیح را تشخیص داده و نقاط ضعف و قوت مان را شناسایی نموده و به یک نیازسنجی کامل برسیم.
برای کار با سرچ کنسول گوگل نیاز به یک اکانت جی میل GMAIL داریم که براحتی قادر خواهید بود از طریق لینک ایجاد حساب کاربری گوگل نسبت به ساخت اکانت مورد نظر اقدام نمایید. سپس از دسترسی تان به پنل ادمین وردپرس و ترجیحا محیط مدیریت هاست اطمینان حاصل کنید تا برای احراز هویت دامنه به گوگل بتوانیم از انواع روش های موجود بهره ببریم.
نکته : برای نمایش داده های آماری و اطلاعات تحلیل در پنل آنالیتیکس رنک مث، لازم است از فعال بودن ابزارهای مورد نیاز اطمینان حاصل نماییم. پس از آموزش های پیش رو به سراغ رنک مث حرفه ای می رویم.

1. اتصال سایت به سرچ کنسول گوگل

متصل کردن سرچ کنسول گوگل به سایت به معنای احراز هویت و دسترسی به اطلاعات ترافیک که شامل حضور کاربران و خزش ربات ها است، می باشد. برای انجام این مهم 6 روش وجود دارد که 3 مورد آن بصورت عمومی پرکاربرد تر می باشد که توصیه می کنیم برای وبسایت تان از این مسیرها پیشروی نمایید.

الف - اتصال با روش مبتنی بر آدرس دامنه ( URL Prefix )
 • آپلود فایل در هاست ( پرکاربرد )
 • تگ کد html ( پرکاربرد )
 • اکانت آنالیتیکس
 • اکانت Google Tag Manager
ب - اتصال با نیم سرور - DNS
 • استفاده از Domain name provider
 • استفاده از DNS record ( پرکاربرد )
سخن نویسنده : در صورتی که از افزونه های سئو و یا مدیریت داده های کنسول های جستجو استفاده می کنید، حتما می دانید که نیاز داریم تا کد اتصال گوگل را برای ارتباط افزونه با سرچ کنسول در بخشی از تنظیمات وارد نماییم. به عنوان مصال در تنظیمات عمومی افزونه ی رنک مث، بخشی داریم که باید کد اعتبار سنجی انواع کنسول هایی که با آنها کار می کنیم را وارد نماییم. از طرفی دیگر، گوگل توصیه کرده تا از طریق بارگزاری فایل، سایت مان را متصل کنیم که همین موضوع باعث می شود تا تنظیماتی که انجام می دهیم در بر گیرنده ی تمام این مسایل باشد. برای این موضوع ابتدا سایت را با روش بارگزاری فایل اعتبار سنجی کرده و سپس کد را در هدر قرار دهید تا بتوانیم به این طریق نیز اتصال را انجام دهیم. در نظر داشته باشید که این روش تنها برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند حتما روش اتصال از طریق فایل را انجام دهند، در غیر اینصورت شما می توانید با کد نیز براحتی سایت را در سرچ کنسول گوگل ثبت نمایید. 

نکته قانونی : اگر کارشناس سئو هستید یا برای طراحی سایت در حال اتصال به سرچ کنسول می باشید، حتما دقت کنید که اتصال را با حساب جی میل کارفرما یا یک حساب مجزا انجام دهید تا ضمن پیشگیری از اختلافات و مسایل قانونی مبتنی بر دسترسی به اطلاعات اشخاص، گزارش ها و اعلانات گوگل نیز بصورت جداگانه به صندوق مالک سایت ارسال شود. این مساله برای خرید هاست و دامنه و همینطور تهیه افزونه و قالب هایی که کارفرمای شما هزینه آن را می پردازد صدق می کند. در صورتیکه کارفرما دسترسی به جی میل اش را در اختیارتان نمی گذارد یا صحبت از اعتماد در میان است، به عنوان یک حرفه ای، حسابی جدید برای وی ساخته و پس از اتمام کار، با ارسال پیامک بر روی شماره همراه ایشان درخواست کنید پسورد را تغییر دهند.

نکته : قبل از شروع وارد حساب جی میلی شوید که قرار است اتصال به سرچ کنسول را انجام دهید.

1 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با روش بارگزاری فایل

روش کار ساده است، یک حساب جی میل و دسترسی به هاست تمام چیزی است که نیاز دارید. ایمیل شما برای دریافت گزارش های سرچ کنسول و هاست برای ذخیره فایلی که گوگل به ما می دهد. برای شروع به آدرس صفحه ی اتصال سرچ کنسول گوگل می رویم، در این صفحه 2 پنجره مقابل شماست که ما با بخش سمت راست کار داریم. به تصویر زیر دقت کنید :
صفحه ی اتصال به کنسول جستجوی گوگل : https://search.google.com/search-console/welcome

در این صفحه، ما برای اتصال به کنسول جستجو از طریق بارگزاری فایل، از بخش URL prefix اقدام می کنیم. پس در فیلد Enter URL باید آدرس سایت مان را کامل وارد کنیم که به این شکل است :
1https://richschema.ir

آدرس را با https وارد می کنیم و سایر مسیرها را بصورت کنونیکال به این آدرس میفرستیم. در خصوص مفهوم آدرس های کانونی در مقاله ریدایرکت کاربردی با رنک مث بصورت کامل توضیح داده شده است، با اینحال در انتهای این مقاله شرح مختصری خواهیم داشت تا بتوانیم پیکربندی مان را کامل انجام دهیم.

وقتی بر روی continue کلیک کنید با این صفحه مواجه می شوید که یعنی در حال بررسی است
وقتی بر روی continue کلیک کنید با این صفحه مواجه می شوید که یعنی در حال بررسی است
پس از وارد کردن نام دامنه، بر روی CONTINUE کلیک می کنیم تا به مرحله بعد برویم. در صورتیکه دامنه مان در کنسول متصل نباشد، پس از بررسی به صفحه ی انتخاب روش اعتبار سنجی میرسید.

صفحه ی انتخاب اعتبار سنجی کنسول گوگل
صفحه ی انتخاب اعتبار سنجی کنسول گوگل
در این صفحه با 5 شیوه ی اتصال سایت به کنسول گوگل روبرو هستیم که به بررسی هرکدام خواهیم پرداخت. 

دریافت فایل اعتبار سنجی کنسول گوگل
دریافت فایل اعتبار سنجی کنسول گوگل
در قسمت اول بر روی قسمتی که فلش دارد کلیک می کنیم تا فایلی که در تصویر میبینیم دانلود شود. نام این فایل با هر حساب جی میل متفاوت است. وقتی فایل دانلود شد حتما بررسی کنید که نام آن مطابقت داشته باشد. 

نام فایل با هر حساب جی میل متفاوت است
نام فایل با هر حساب جی میل متفاوت است
نکته : ممکن است با سیستمی که در حال کار هستید، یکبار قبلا فایلی با همین نام دانلود شده باشد که در اینصورت یک پرانتز در انتهای آن با یک شماره اضافه می شود. پس دقت نمایید که گوگل فقط چیزی را میبیند که برای دانلود در اختیار شما گذاشته است.

در مرحله بعد وارد فضای هاست می شویم. برای این کار می توانید از طریق پنل کاربری سایتی که میزبانی فضای سایت شما را بر عهده دارد اقدام و یا با قرار دادن عدد 2083: یا عبارت cpanel: برای سی پنل و با قرار دادن عدد 2020: برای دایرکت ادمین، در انتهای دامنه تان به صفحه ورود هاست برسید. در هر صورت به نام کاربری و کلمه عبور نیاز دارید که بصورت ایمیل ارسال می شود. 

زمانی که به هاست وارد شدیم وقت آن رسیده تا به پوشه اصلی برویم که public_html نام دارد. این مسیر در واقع ابتدای فضای قرار گیری فایل ها و پوشه های شما می باشد.

وقتی به پوشه اصلی رسیدید، بر روی Upload کلیک می کنیم تا به صفحه بارگزاری فایل وارد شویم.

در صفحه بارگزاری، کافی است تا فایل را انتخاب و به هاست منتقل کنیم. رنگ سبز به منزله ی اتمام بارگزاری می باشد و می توانید صفحه مقابل را ببندید.

زمانی که فایل بارگزاری شد می توانید آن را در پوشه اصلی سایت ببینید. 

درون فایل اعتبار سنجی کنسول گوگل در واقع نام همان فایل برای تصدیق است.

پس از اتمام بارگزاری فایل در هاست، به صفحه اعتبار سنجی کنسول جستجوی گوگل بر می گردیم تا عملیات ثبت سایت را کامل کنیم. سپس بر روی دکمه ی VERIFY کلیک می کنیم تا گوگل بتواند فایل را از روی هاست خوانده و مالکیت تان را تایید نماید.

زمانی که این صفحه را مشاهده کردید، یعنی گوگل سایت شما تصدیق و حالا می توانید به کنسول گوگل وارد شوید. در این حال عملیات خزش و ایندکس و همچنین بررسی سایت نیز در پروسه ی انجام است. 
در صورتیکه بر روی Done کلیک کنید، به صفحه ای که هستید بر می گردید، اما با کلیک بر روی GO TO PROPERTY مستقیما به کنسول جستجوی گوگل وارد خواهید شد.

آموزش فرعی : ممکن است یکبار دامنه ی سایت تان را اعتبار سنجی کرده باشید که در اینصورت از پنجره ی پیش رو نخواهید توانست مجدد روش دیگری را پیش ببرید. برای تصدیق سایت های ثبت شده در کنسول گوگل با استفاده از روش های دیگر به این ترتیب پیشروی می نماییم :

اعتبار سنجی دامنه های ثبت شده در کنسول جستجوی گوگل با روش های دیگر

در صورتیکه دامنه ای را قبلا با هریک از روش ها ثبت کرده اید و می خواهید از طریق دیگری نیز این مسیر را پیش ببرید ابتدا وارد محیط کنسول جستجوی گوگل آن دامنه می شویم.

سپس به تنظیمات Settings رفته و بر روی Ownership verification کلیک می کنیم تا به بخش بررسی تصدیق دامنه وارد شویم.

در این صفحه انواع اعتبار سنجی های انجام شده به نمایش در می آید که می توانید هر روش دیگر را نیز انتخاب کرده و عملیات تصدیق مالکیت را کامل کنید.
نکته : برای اعتبار سنجی و اتصال به کنسول جستجوی گوگل، تنها هریک از این روش ها کافی است.

2 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با روش کد Html


به صفحه ی ثبت سایت در کنسول جستجوی گوگل وارد می شویم. از فعال بودن حساب جی میل مربوط به سایت مطمئن شده و آدرس دامنه را در قسمت URL Prefix وارد کرده و بر روی CONTINUE کلیک می نماییم.

به صفحه اعتبار سنجی سایت به وسیله کد رسیدیم. گوگل به ما یک کد می دهد که باید آن را در سایت مان وارد نماییم، پس بر روی copy کلیک کرده و به پنل مدیریت وردپرس سایت مان وارد می شویم.

تصویر افزونه ی قرار دادن کد اعتبار سنجی در سایت
تصویر افزونه ی قرار دادن کد اعتبار سنجی در سایت
برای وارد کردن کد Html اعتبار سنجی گوگل در سایت، نیاز داریم تا آن را در قسمت <head> قرار دهیم که لازمه آن نصب افزونه ای برای انجام این کار است. پس به قسمت نصب افزونه رفته و این پلاگین را یافته، سپس نصب می کنیم. نام پلاگین : Insert Headers and Footers

                                                                                                                                                     
                                    Insert Headers and Footers by WPBeginner                                     This plugin allows you to add extra scripts to the header and footer of your blog by hooking into wp_head and wp_footer.                             
                            wordpress.org                                                  

نکته : توصیه بر این است که پس از اعتبار سنجی، فایل یا کد تصدیق پاک نشود، پس افزونه را پس از اتمام اعتبار سنجی حذف ننمایید.

تا اینجا افزونه نصب و کد هم در حافظه کپی شده است. حال وقت آن رسیده به محیط پلاگین برویم و ادامه اتصال به کنسول را پیش ببریم. این افزونه در مسیر SETTING از پنل مدیریت وردپرسی شما است. 

به صفحه ی افزونه وارد می شویم و کد Html را در اولین پنجره و در خط شماره 1 قرار می دهیم. دقت کنید که گوشه ی بالا سمت راست نوشته شده باشد : Scripts in Header . این یعنی ما کد اعتبار سنجی یا اتصال به کنسول جستجو را در قسمت <head> قرار داده ایم. سپس صفحه را ذخیره کرده و به گوگل بر می گردیم تا عملیات را تکمیل نماییم.

تا اینجا ما یک افزونه برای قرار دادن کد نصب کردیم و آن کد را در سطر اول گذاشته و ذخیره نمودیم. حال برای تصدیق کد بر روی VERIFY کلیک می کنیم تا گوگل مالکیت سایت را تایید نماید.

با بررسی سایت توسط گوگل، سایت شما به کنسول جستجو متصل می شود و با کلیک بر روی DONE به قسمت تصدیق ملکیت برگشته و با کلیک بر روی GO TO PROPERTY مستقیما به کنسول جستجو می رویم.

3 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با حساب آنالیتیکس Analytics

یکی دیگر از روش های اتصال دامنه به کنسول جستجوی گوگل استفاده از اعتبار سنجی حساب کاربری تان در گوگل آنالیتیکس است. در صورتیکه با حساب جی میل پیش رو، دامنه را به آنالیتیکس متصل کرده باشید و این حساب فعال باشد می توانید به کنسول جستجو وصل شوید و تصدیق را تکمیل کنید.
در واقع گوگل داده های مربوط به اعتبار سنجی مربوط به آنالیتیکس شما را بررسی می نماید که در <head> سایت قرار گرفته است. سایت هایی که به آنالیتیکس متصل هستند، کد اعتبار سنجی آن حساب نیز وجود دارد.

4 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با حساب تگ منیجر Tag manager

گوگل تگ منیجر - google tag manager یکی از کاربردی ترین ابزارهای خانواده گوگل است. با استفاده از آن می توانید به بررسی تعامل کاربران بر روی سایت پرداخته و اطلاعات آماری و تحلیلی را پردازش نمایید. 
با مالکیت حساب تگ منیجر به عنوان مدیر، اگر سایت و حساب جی میل تان در آن فعال باشد، کافی است به پنجره ی اعتبار سنجی کنسول گوگل رفته و بر روی VERIFY کلیک نمایید.

5 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با دامنه Domain name provider

یکی دیگر از روش های تصدیق مالکیت سایت برای کنسول جستجو استفاده از تایید مالکیت دامنه است. با این شیوه، گوگل مطمئن می شود که شما به پنل مدیریت هاست و تنظیمات پیشرفته ی دامنه تان دسترسی دارید. برای این موضوع لازم است وارد پنل تنظیمات هاست مان شویم که قبل تر در مورد نحوه دسترسی توضیح دادیم. در اینجا با عبارت DNS مواجه می شویم که مخفف Domain Name System می باشد و حاوی داده های بسیار مهم نام دامنه می باشد. اطلاعاتی که در DNS ذخیره می شود dns record نام دارد.
برای اینکه بتوانیم رکورد نوشتاری را طبق دستورالعمل گوگل وارد کنیم، پس از ورود به مدیریت هاست، بر روی ابزار Zone Editor کلیک می کنیم.

پس از ورود به بخش Zone Editor به ردیف دامنه مورد نظرمان رفته و بر روی Manager کلیک می کنیم تا به محیط مدیریت رکوردها وارد شویم.

با ورود به بخش مدیریت، تمام رکوردهای موجود دامنه را مشاهده می کنیم. حال می خواهیم یک رکورد نوشتاری را به پیکربندی DNS دامنه اضافه کنیم. برای این مهم بر روی دکمه آبی رنگ کلیک می کنیم تا به رکوردهای قابل اضافه شدن دسترسی داشته باشیم.

از منوی باز شده بر روی add TXT record کلیک می کنیم تا یک ردیف نوشتاری اضافه گردد.

به صفحه ی اعتبار سنجی گوگل بر می گردیم و از قسمت تصدیق مالکیت دامنه با domain name provider قطعه کد نوشتاری را که گوگل مخصوص دامنه مان با حساب جی میل پیش رو در اختیارمان گذاشته را برای استفاده در رکورد DNS کپی می کنیم.

در صفحه ی اضافه کردن رکورد نوشتاری، به این ترتیب عمل می کنیم :
 • در فیلد نام valid zone name دامنه مان را به این شکل می نویسیم yourdomain.com
 • در فیلد TTL عدد 14400 را درج می کنیم.
 • فیلد class بر روی IN است.
 • فیلد Type بر روی TXT است.
 • در قسمت Record نیز باید کد نوشتاری مخصوص دامنه را درج نماییم.

سپس بر روی Add Record کلیک می کنیم و صبر می نماییم تا این رکورد به انتها اضافه شود.

رکورد نوشتاری ما با نام دامنه به انتهای لیست اضافه شده است

حالا به صفحه اعتبار سنجی گوگل برگشته و بر روی دکمه VERIFY کلیک می کنیم. پس از چند لحظه یک پیغام در زیر صفحه نمایان شده و مالکیت دامنه توسط گوگل تصدیق می شود.
نکته : دقت داشته باشید که رکورد نوشتاری گوگل را تا پایان فعالیت تان در کنسول گوگل باید حفظ کنید و از پاک کردن آن پرهیز فرمایید.

6 - اتصال سایت در کنسول جستجوی گوگل با DNS record

یکی از روش های اعتبار سنجی دامنه برای کنسول گوگل استفاده از DNS record است. این شیوه به شما اجازه می دهد تا تمام ساب دامنه های تان نیز تحلیل و بررسی شود. در صورتی که سایت شما دارای ساب دامنه های متعددی است می توانید از این مسیر پیشروی نمایید.
به صفحه ثبت دامنه رفته و از قسمت سمت چپ Domain، در فیلد آدرس، نام دامنه یا ساب دامنه را بصورت خالی می نویسیم : yourdomain.com یا sub.yourdomain.com

روش ایجاد رکورد DNS برای تصدیق دامنه در اینجا نیز مانند شیوه ی domain name provider است. در صورتیکه قبلا رکورد DNS را ایجاد کرده باشید، تنها کافی است نام دامنه یا ساب دامنه را در فیلد آدرس نوشته و بر روی Continue کلیک نمایید تا بصورت خودکار اعتبار سنجی کنسول گوگل انجام شود. با ورود به بخش تصدیق مالکیت دامنه به روش رکورد DNS تنها کافی است یک رکورد نوشتاری در Zone Editor ایجاد و سپس در پنجره ی تایید مالکیت کنسول جستجوی گوگل، بر روی VERIFY کلیک می نماییم. با این کار دامنه تان با www یا بدون آن و با https یا http و تمام ساب دامین ها در یک پنل مدیریت به نمایش در می آید اما شامل ساب فولدر یا ساب دایرکتوری نمی شود.
نکته : ساب دایرکتوری بصورت جداگانه و با یکی روش های URL Prefix قابل تصدیق است.
به کنسول گوگل خوش آمدید. بیایید با هم به بررسی امکانات آن بپردازیم.

سرچ کنسول در گزارش Performance، تنها ۱۰۰۰ Query به ما نشان می دهد. با یک ترفند می توان تعداد Query بیشتری به دست آورد. در این روش باید Url دسته‌ بندی یا برچسب‌ ها را درست مانند زمانی که سایت را از طریق url prefix به سرچ کنسول متصل می کنید، در ‌قسمت add property اضافه کنید. پس از گذشت چند روز برای هرکدام از دسته‌ بندی‌ها و برچسب‌ ها، ۱۰۰۰ Query اضافه می شود. | شهرام رهبری - Shahram Rahbari |


انواع سطح دسترسی به کنسول جستجو

آشنایی با ( Owner - مدیر ) یا ( delegated owner - تفویض اختیار به موکل )

delegated owner
delegated owner

پس از ثبت دامنه سایت مان در کنسول جستجوی گوگل، لازم است ابتدا یک موضوع را مد نظر قرار دهیم. شما می توانید بین یک تا صد نفر کاربر تعریف کنید تا به اطلاعات و داده های آماری و تحلیلی دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال اگر یک کارفرما هستید و می خواهید به کارشناس سئو یا طراح سایت اجازه بررسی کنسول گوگل را بدهید می توانید یک سطح دسترسی برای ایشان تعریف نمایید.

تفاوت بین مدیر Owner و موکل delegated در کنسول جستجوی گوگل
واژه ی delegated در لغتنامه به معنی "تفویض شده" یا "موکل" است. کاربران محدود شده تنها می توانند اطلاعات را مشاهده نمایند اما قادر به اجرای عملیات نیستند. مدیران سایت به دلیل اجرای فرآیند اعتبار سنجی و تایید مالکیت آنها، کنترل کاملی بر روی کنسول جستجو دارند که شامل ایجاد، ویرایش و حذف می باشد.

کاربران delegated قادر به action نیستند
کاربران delegated قادر به action نیستند
به عنوان مثال یک کاربر delegated از قسمت Removals نمی تواند یک لینک را برای بررسی ثبت نماید اما قادر است تاریخچه و آدرس های ثبت شده را ببیند.

تعریف و ایجاد نقش کاربری در کنسول جستجوی گوگل
مدیر سایت که با حساب جی میل، دامنه را به کنسول جستجو متصل کرده است Owner نام دارد. برای تعریف نقش کاربری با سطح دسترسی محدود ( delegated ) ابتدا باید وارد کنسول جستجوی گوگل شده و سپس به تنظیمات Settings برویم.
users and permissions
users and permissions
سپس بر روی نوار کاربران و مجوزها ( users and permissions ) کلیک می کنیم تا به صفحه ای برویم که لیستی از مدیران و نمایندگان را می توان در آنجا مشاهده کرد.

ADD USER
ADD USER
در این بخش بر روی دکمه آبی رنگ اضافه کردن کاربر ADD USER کلیک می کنیم.

پنجره ای باز شده و می توانیم آدرس حساب جی میلِ نماینده ای که مد نظرمان است را وارد کنیم. در قسمت مجوز نیز قادر خواهیم بود به کاربرمان نقش ادمین یا محدود شده را بدهیم. پس از انتخاب نوع دسترسی، با کلیک بر روی ADD زمانیکه کاربر با ایمیل به کنسول جستجوی گوگل وارد شود، بصورت خودکار دامنه ی شما را در لیست Property خود میبیند.
نکته مهم : تفویض اختیار در کنسول جستجوی گوگل نیازی به تایید شخص مقابل ندارد اما کاربر قادر خواهد بود از لیست خارج شده یا در صورت محدود بودن نقش، با استفاده از روش های تایید مالکیت دامنه، در صورتیکه به پنل مدیریت وردپرس و یا هاست دسترسی داشته باشد، به ادمین ارتقا یابد.

ارتقا نقش کاربر محدود ( delegated ) به مدیر ( Owner )
یک کاربر محدود می تواند به 2 روش تبدیل به ادمین با دسترسی کامل شود.
 • ارتقا جایگاه با درخواست از ادمین
 • ارتقا جایگاه با تایید مالکیت دامنه
1 - در صورتیکه بخواهیم یک کاربر محدود را به سطح مدیریت ارتقا دهیم، می توانیم با مراجعه به بخش تنظیمات کنسول جستجوی گوگل، از قسمت کاربران و مجوزها ( users and permissions ) نسبت به حذف یا تغییر سطح دسترسی اقدام کنیم.

تغییر سطح کاربری از محدود به ادمین با اختیارات کامل.
حذف کاربران از کنسول جستجوی گوگل با کلیک بر روی سه نقطه کنار اسم هرکدام.
نکته : با حذف Owner مادر، تمام کاربران delegated وابسته نیز پاک می شوند.


داشبورد کنسول جستجوی گوگل - Overview

Overview
Overview

بخش Overview، به نوعی پیشخوان کنسول جستجوی گوگل نیز شناخته می شود. در این صفحه خلاصه ای از آمار و وقایع رخ داده طی یک بازه زمانی که می توانید آن را به دلخواه تغییر دهید بصورت نمودار های خطی نشان داده شده است که شامل 3 بخش بزرگ به نام های Performance و Coverage و Enhancements می باشد و بصورت جداگانه به شرح و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

Performance
Performance

Coverage
Coverage

Enhancements
Enhancements

سخن نویسنده : برای شروع به بررسی کنسول جستجوی گوگل، بهترین روش پیشروی آسان است. به اینصورت که نیازی نیست حتما به یکباره تمام امکانات این پلتفرم را هدف گیری نمایید، بلکه می توانید بصورت مرحله به مرحله سراغ آموختن آن بروید. به عنوان مثال یاد خواهیم گرفت که چطور میزان بازدید سایت مان توسط کاربران جستجو گر را مشاهده کنیم و به مرور سایر ابزارها را فرا بگیریم.

بررسی ابزار Performance در کنسول جستجوی گوگل


Performance
Performance
کلمه ی Performance در زبان انگلیسی به معنای کارایی می باشد و بیانگر عملکرد بهینه ی یک دستگاه سخت افزاری یا سیستم نرم افزاری است. پس زمانی که با این ابزار کار می کنیم می توانیم به مفهومی از راندمان سایت مان برسیم که بر اساس امکانات موجود در آن بدست می آوریم.
از طرف دیگر، یک وبسایت به تنهایی کاری انجام نمی دهد که حال بدنبال ثبت وقایع بگردیم، این ما هستیم که با پیکربندی فنی، اصول طراحی، روش های سئو، اسکیما و داده های غنی، لینک سازی و همینطور کیفیت محتوا و غیره می توانیم خروجی عملکردمان را بر روی سایت که به نتایج گوگل منتهی می شود مشاهده نماییم.
چه چیزی در این دو پاراگراف تغییر کرد؟ عملکرد سیستم را به عملکرد وب مستر تغییر دادیم و حالا می توان گفت، اگر یک کاربر در نتایج گوگل سایت مان را میبیند و کلیک می کند یعنی با کاری که کرده ایم به تعامل رسیده است. به همین ترتیب اگر با ابزارهای بررسی سئوی سایت به امتیازی می رسیم که نشان دهنده حال خوب یا بد سایت مان است، یعنی حال ما خوب یا بد بوده است و به این شکل می توان ارتباط معنایی برقرار کرد که درک آمار را راحت تر کرده و برای تصمیم های خلاق و هوشمندانه بشما کمک می کند.
ابزار Performance در خط مقدم قرار دارد و زمانیکه به نتایج جستجو می رسید، شما را در جریان رفتار کاربران قرار می دهد و برای شناسایی آنها به شما کمک می کند. تصور کنید که شخصی برای یک محصول در گوگل به جستجو می پردازد و آدرسی از سایت شما نیز برای وی به نمایش در می آید. در اینجا چند اتفاق رخ می هد که با هم به بررسی شان می پردازیم :
 • کلیک های انجام شده Total clicks: با نمایش صفحات و لینک های ما در نتایج گوگل، هر زمان کاربری بر روی آدرسی از سایت مان کلیک کند، مقدار آن توسط کنسول جستجو ثبت می گردد که می توان در زمان بندی های مختلف میزان آن را بدست آورد.
 • مشاهده در نتایج جستجو Total impressions : وقتی که با جستجوی یک عبارت به نتایج گوگل وارد می شویم، کاربرِ جستجو گر، لینک و آدرس صفحه مان را میبیند ولی هنوز بر روی آن کلیک نکرده است. شاهده شدن ما در نتایج تا قبل از ورود به سایت را impression می گویند که در بخش Performance بصورت اطلاعات کلی در بازه های زمانی مختلف در دسترس است.
 • میانگین مشاهده و کلیک Average CTR : با نمایش سایت در نتایج جستجو، این بر عهده کاربر است تا بخواهد بر روی لینک ما کلیک کند یا خیر. در یک بازه زمانی، میزان impression را در کنار میزان تعداد کلیک ها گذاشته و از نسبتی که بدست می آید در واقع میانگینی خواهیم داشت که به آن Average CTR گفته می شود.
 • میانگین موقعیت در نتایج Average position : میانگین موقعیت، بر مبنی حضور در رتبه های مختلف جستجوی گوگل محاسبه می گردد که شامل قرار گیری در سطر و صفحاتی است که برای کاربران به نمایش داده می شویم. ممکن است طی هفته گذشته سطر چهارم و سطح هفتم و یا صفحه سوم و سطح ششم بوده باشیم، پس لازم است بدانیم بطور متوسط چه جایگاهی داشته ایم.

تحلیلِ آمار طی روز های متفاوت
تحلیلِ آمار طی روز های متفاوت
در ابزار Performance به سراغ امکانات آن می رویم تا ببینیم چه کارهای برای پایش و بررسی سایت مان می توانیم انجام دهیم. قطعا اولین چیزی که در ذهن هر کاربری شکل میگیرد، مشاهده ی اطلاعات بر اساس تاریخ های مختلف است که ما نیز از همین موضوع پیشروی را ادامه می دهیم.
یکی از مهم ترین نکات در کنسول جستجوی گوگل، تحلیلِ آمار طی روز های متفاوت است که هم بصورت اختیاری و هم بصورت از پیش تعریف شده قابل مشاهده می باشد. یعنی می توانیم مشخص کنیم ماه گذشته یا هفته قبل چند بار سایت مان در نتایج گوگل به نمایش در آمده است و میزان کلیک های صورت گرفته چه تعداد بوده است. سنجش و درک این داده ها بر عهده شماست، نه بر بعهده هر ابزار و شخص دیگری. به این معنی که ما به عنوان یک وب مستر، با توجه به فعالیت هایی که داشته ایم، می توانیم بازخورد جستجوگران را مشاهده نماییم.
سخن نویسنده : به عنوان مثال در بهمن ماه که تعطیلی های ملی بیشتر از هر وقت دیگری است، مردم وقت شان به جستجوی منابع سرگرمی و مطالعاتی می گذارند، زیرا یا در سفر هستند و یا در خانه شان مشغول تماشای فیلم و مطالعه مطالب عمومی. پس سایت هایی که چیزی را به کاربر منتقل می کنند در این تاریخ از Impression و Click بیشتری برخوردار هستند تا سایت هایی که جنبه های تخصصی دارند. در نظر گرفتن شرایط فکری و ذهنی نیز جزو فاکتورهایی است که طبیعاتا گوگل به شما نخواهد گفت اما یک کارشناس سئو و ادمین و یا مدیر سایت هوشمند اجازه نمی دهد، تنها یک پنل آماری، ماهیت و برنامه روزانه اش را مشخص کند و با در نظر گرفتن شرایط گوناگون تصمیم گیری های مهم را اتخاذ می نماید.بازه زمانی - Date range در Performance

Date range
Date range
بخش تاریخ در ابزار Performance شامل دو بخش Filter و Compare است.

فیلتر تاریخ - Filter :
 • روز اخیر ( Most recent date ) : با انتخاب این گزینه می توانید آمار آخرین روز کامل گذشته را مشاهده کنید که طی 24 ساعت گذشته شامل تمام بازخوردها می باشد.
 • طی 7 روز گذشته ( Last 7 days )
 • طی 28 روز گذشته ( Last 28 days )
 • طی 3 ماه گذشته ( Last 3 months )
 • طی 6 ماه گذشته ( Last 6 months )
 • طی 12 ماه گذشته ( Last 12 months )
 • طی 16 ماه گذشته ( Last 16 months )
 • انتخاب بازی زمانی اختیاری ( Custom )

بازه زمانی اختیاری
بازه زمانی اختیاری
در بازه زمانی اختیاری می توان با انتخاب تاریخ شروع و پایان، اطلاعات آماری انتخابی را در Performance مشاهده کرد.


pacific time
pacific time
منطقه زمانی اقیانوس آرام ( All dates recorded in PT )
حروف اختصاری PT مخفف عبارت Pacific Time، شامل بخشی از غرب ایالات متحده آمریکا بدون احتساب آلاسکا است. این منطقه زمانیِ ایالات کالیفرنیا، بخشی از آیداهو، نوادا، اورگان و واشینگتن است که به منطقه زمانی استاندارد نیز شهرت دارد و در کنسول جستجوی گوگل ملاک شروع و پایان یک روز کامل است.

تهران ساعت 23:00 جمعه شب معادل ساعت 11:30 صبح اقیانوس آرام استطقه زمانی کنسول جستجوی گوگل
تهران ساعت 23:00 جمعه شب معادل ساعت 11:30 صبح اقیانوس آرام استطقه زمانی کنسول جستجوی گوگل

منطقه زمانی کنسول جستجوی گوگل بر اساس ساعت اقیانوس آرام محاسبه می گردد که با منطقه زمانی و ساعت ایران، تهران 11 ساعت و 30 دقیقه فاصله دارد که دانستن آن بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال در تهران ساعت 23:00 جمعه شب معادل ساعت 11:30 صبح اقیانوس آرام است و این شامل تغییر ساعت مصرف انرژی نیز می شود. به تصویر زیر دقت کنید:

سخن نویسنده : منطقه زمانی کنسول جستجوی گوگل را بصورت یک نصف روز در نظر بگیرید. اگر می خواهید بدانید از روز گذشته تا کنون چه اتفاقی بر اساس منطقه زمانی ایران رخ داده است، اطلاعاتی که در اختیار شما قرار میگیرد حدودا از نصف دو روز قبل تا نصف یک روز قبل نشان داده می شود. قسمت Most recent date نیز یک بازه 24 ساعته تا 11 ساعت و 30 دقیقه از لحظه ای که روی آن کلیک می کنید را بشما نشان می دهد که نزدیک ترین بازه زمانی یک روزه می باشد.

مقایسه زمانی - Compare

مقایسه زمان در ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل
مقایسه زمان در ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل

مقایسه زمان در ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل شامل 3 قسمت می باشد که به مقایسه بازه زمانی از روز جاری تا همان میزان از قبل، مقایسه بازی زمانی از سال جاری به نسبت همان باز زمانی طی یک سال قبل و همینطور امکان انتخاب دو بازه زمانی اختیاری می باشد.

Compare last 7 days to previous period
Compare last 7 days to previous period

با انتخاب Compare last 7 days to previous period می توانیم از امروز تا 7 روز گذشته را با 7 روز قبل تر از آن به مقایسه گذاریم، همینطور Compare last 3 months to previous period نیز به همین شکل عمل می کند و اگر بخواهیم با یک مثال این موضوع را روشن کنیم، در صورتیکه روز 1 فروردین گزینه Compare last 3 months to previous period را انتخاب کنیم، مثل این می ماند که 3 ماه فصل زمستان را با 3 ماه فصل پاییز به مقایسه گذاشته باشیم. پس Compare last x days/months to previous period به ما این امکان را می دهد هر مقدار روز یا ماه را که انتخاب می کنیم، به همان مقدار در بازه زمانی قبل تر گزارش Performnce را مشاهده کرده و روی نمودار تحلیل نماییم.

Compare last 7 days year over year
Compare last 7 days year over year

با انتخاب Compare last 7 days year over year می توانیم گزارش 7 روز گذشته را به همین میزان در سال قبل همین موقع به بررسی بگذاریم. به عنوان مثال اگر روز 7 فروردین 1400 این گزینه را انتخاب کنیم، در آمار بدست آمده به یک مقایسه با روز 1 فروردین تا 7 فروردین 1399 پرداخته ایم. پس اینجا با نسبت هایی از بازه های زمانی سروکار داریم. فیلتر Compare last x days/months year over year به مقایسه تاریخ انتخابی سال جاری با معادل سال قبل خود می پردازد و بصورت نمودار به نمایش در می آید.

با انتخاب Custom نیز قادر هستیم یک بازه زمانی را از هر تاریخی که مد نظرمان است بصورت پایه در نظر گرفته و با یک بازه مانی دیگر مقایسه کنیم. این بخش کاملا اختیاری می باشد و می تواند شامل هر چیزی باشد. به عنوان مثال می خواهیم اطلاعات آماری 1 اسغند تا 18 اسفند 99 را با 23 شهریور تا 5 مهر 97 مورد سنجش قرار دهیم. با انتخاب از روی تقویم، نتیجه بر روی صفحه Performance قابل مشاهده است.

نمایش آمار در Performance به صورت خط ممتد و نقطه چین می باشد.داده های مبدا یا ساده بصورت خط صاف بوده و داده های مقایسه ای بصورت نقطه چین می باشند. هر رنگ نیز نماینده یک معیار است که همان میزان نمایش، کلیک بر روی لینک ها و میانگین های حاصل از نتایج جستجو است. این رنگ ها با کلیک کردن بر روی هر آیتم در جدول آمار به نمایش درآمده یا محو می شود که به شما کمک می کند بتوانید هرکدام را که می خواهید مشاهده و بررسی نمایید.

Search Type
Search Type
نتایج جستجو شامل انواع مختلفی از جمله لیست صفحات ( WEB )، تصاویر ( IMAGE )، ویدئو ( VIDEO ) یا نتیجه اخبار ( NEWS ) می باشد و بیانگر جایگاه محتوای سایت ما است.

انواع نتایج جستجو
انواع نتایج جستجو
این دقیقا همان چیزی است که وقتی با گوگل به جستجو می پردازید به شما نمایش داده می شود و بصورت آمار تحلیل در بخش Search Type ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل قابل مشاهده می باشد. با این پنجره قادر خواهیم بود داده ها را بصورت نمودار بر مبنی کلیک و مشاهده و میانگین نیز برای تصاویر و ویدئوها و حتی اخبار سایت مان داشته باشیم. پس زمانیکه بر روی تصویر - image کلیک می کنیم، نمودارها برای ما اطلاعات مربوطه را نیز نمایش می دهند.
نکته : فیلترهای زمان و تاریخ بر روی نوع جستجو نیز به همان روشی که با هم بررسی کردیم قابل اعمال است. زمانیکه نوع جستجو را بر روی تصویر قرار می دهیم، می توان از فیلتر زمان، نسبت به مشاهده گزارشِ نتایج جستجو در بازه های زمانی اتتخاب شده اقدام کرد. پس با این حساب، فیلتر تاریخ و مقایسه بر روی هر نوع از جستجو اعمال می شود و نتایج را بصورت گزارش آماری به نمایش می گذارد.


باید به این نکته توجه کنید که Track کردن در همه ی برهه‌های زمانی اهمیت دارد؛ یعنی یک فعالیت خاص، به یک زمان و پروژه نیست، بلکه باید به صورت مداوم برای شناسایی دیتا و رقیب از طریق این Track کردن، کار خود را بهبود بدهیم. از سوی دیگر متریک‌های زیادی برای سنجه‌های سئو وجود دارد، اما مهم‌ترین آن متریک‌های یونیورسال هستند که یعنی در بیزنس‌های مختلف متفاوت هستند. برای مثال سرچ کنسول بخش‌های مختلفی در کلیک‌ها، ایمپرشن، پوزیشن‌ها و CTR دارد؛ این 4متریک را گوگل پیشنهاد داده تا Track کنیم. یکی از چالش‌های موجود، هیستوریکال دیتا و مهم‌ترین آن اورگانیک ترافیک است که با ابزارهای آنالیتیک، سرچ کنسول قابل Track است. سرچ کنسول دیتاهای دقیق‌تری از آنالیتیکس ارائه می‌دهد، به این صورت که سرچ کنسول از روی موتور جستجو این کار را انجام می‌دهد و آنالیتیکس دیتا را از روی وب‌سایت برمی‌دارد. به همین علت پیشنهاد من به یک متخصص سئو این است که برای تصمیم‌گیری به سرچ کنسول مراجعه کند. اما برای ریپورتینگ می‌توانند از آنالیتیکس هم استفاده کنند. | میلاد شولی - Milad Shooli |


نوع جستجو - Search Type در Performance

انتخاب نوع جستجو در ابزار Performance شامل دو بخش FILTER و COMPARE است.

فیلتر نوع جستجو - search type filter :
 • نمایش آمار مربوط به نتایج مبتنی بر وب - web : این گزینه بصورت پیشفرض فعال است و داده هایی که به نمایش در می آید بر اساس نتایج جستجوی لینک ها و آدرس ها می باشد.
 • نمایش آمار مربوط به نتایج مبتنی بر تصاویر - image : با انتخاب این قسمت می توانید اطلاعات بدست آمده در بخش تصاویر را با شاخص های موجود بررسی و تحلیل نمایید.
 • نمایش آمار مربوط به نتایج مبتنی بر ویدئو - video : گزینه ویدئو نیز به نمایش داده های آماری می پردازد که کاربران در بخش ویدئوی گوگل به جستجو پرداخته اند.
 • نمایش آمار مربوط به نتایج مبتنی بر اخبار - news : سایت هایی که به نشر خبر بصورت تخصصی می پردازند یا اسکیمای article/news را در نوشته های شان بکار برده اند که موجب نمایش در قسمت خبری گوگل شده است، می توانند به پایش و کنترل اطلاعات بدست آمده بپردازند.

نکته : تمام این انتخاب ها موجب نمایش داده های آماری می شود که با فیلتر ها و شاخص های Performance قابل بررسی می باشد.
آموزش فرعی : گوگل در نتایج جستجوی تصویر چیزی را نمایش می دهد که به فاکتورهای زیادی در منطقه یا شرایط بومی مربوط است. به عنوان مثال طی یک تحقیق صورت گرفته، زمانی که تصاویر زن آلمانی را جستجو می کنید، نتایج بصورت عکس سیاست مداران و چهره های رسمی خواهد بود و برای جستجوی تصویر یک خانم، جنس مونث یا زن برزیلی شما شاهد تصاویری خواهید بود که برهنگی را در کنار جنبه های جنسی به تصویر می کشد. نتایج فوق برای زن های اوکراینی نیز صدق می کند و تا 70 درصد تصاویر جنبه برهنگی و جنسی دارد. این نکته به ما یاد می دهد که برای درج تصویر در محتوا، گوگل نیز کنترل بصری بر روی طراحی و شکل عکس دارد و همیشه محدود به خصوصیت alt یا عنوان <Title> یک عکس نیست.


مقایسه نوع جستجو - Compare Search Type

مقایسه آمار نوع جستجو در ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل شامل 2 قسمت می باشد که به ما کمک می کند تا بتوانیم داده های بدست آمده از نتایج را با دو فاکتور تحلیل کرد. در واقع می توانید هر 4 نوع جستجو را بصورت قیاس دوتایی ارزیابی کرد. زمانیکه در اولین قسمت، وب و در دومین قسمت، تصویر را انتخاب می کنید، آمار بدست آمده بر اساس گزارشات این دو مشاهده می شود.

خروجی آمار می تواند بر اساس فیلتر زمانی نیز تغییر کند. نمایش نوع جستجو بصورت نمودار های رنگی بوده و با انتخاب تاریخ و بازه زمانی نیز می توان به بررسی گذاشت.
نکته : در هر زمان قادر خواهید بود تنها یک مقایسه را بر روی پنل Performance نمایش داد و به عنوان مثال وقتی در حال مشاهده مقایسه نوع جستجوی وب و تصویر هستیم، نخواهیم توانست این مقایسه را در حالت مقایسه بازه های زمانی نیز قرار داد و فقط نمایش طی یک تاریخ امکان پذیر است.فیلتر New در ابزار Performance

آمار و داده هایی که در Performance وجود دارد را گسترش می دهیم و سراغ عناوین با جزئیات بیشتر می پردازیم، اطلاعاتی که به شما می گوید یک کاربر با چه وسیله ای، از چه مکانی به دنبال چه چیزهایی بوده است. ابزارها و سایت های خدماتی زیادی وجود دارند که مکان و دستگاه یک کاربر را به شما نشان می دهند و تقریبا یکی از امکانات جدایی ناپذیر در دنیای آمار و اطلاعات است.

گزارش Performance بر اساس کشور - Country
اطلاعات مکانی از این جهت برای شما می تواند مهم باشد که بدانید مشتریان یا کاربرانی که به شما رسیده اند از کدام شهر و کشور بوده اند. در سازمان های بزرگ وقتی تحلیل گر داده ها متوجه حضور جستجوگرانی در پاکستان می شود یا از هند و یا افغانستان داده های ورودی میگیرد، بدنبال نیازهای آنها بر مبنی کلمات و واژه های کلیدی رفته و با در نظر گرفتن نوع دستگاه شان یک گزارش برای رییس هیات مدیره تهیه می نماید. این گزارش نشان می دهد که مردم آسیای میانه مثلا به نیازهای درمانی خود بیشتر از بهداشت و پیشگیری روی آورده اند زیرا واژه "واکسن سرماخوردگی" بیشتر از واژه "ویتامین C" جستجو شده است. ما می دانیم واکسن برای ایمنی و درمانی می باشد اما ویتامین ها بصورت وعده های تکمیلی و تقویتی استفاده می شوند.
همانطور که دیدیم، با تحلیلی که از این گزارش بدست آوردیم توانستیم برنامه تجاری مان برای فروش در داروخانه ها یا فروشگاه های آنلاین بروزرسانی کنیم و یا برای تولید محصولات واکسن نیز به فکر امکان سنجی راه اندازی خط تولید باشیم. تمام این موارد از مکان و کلمه بدست می آید که طی بازه های زمانی مختلف نیز بررسی و تحلیل می شود.
موضوع مهم دیگر بحث تجارت محلی است که در افزونه های سئو با آن زیاد سروکار داریم. گوگل از ما می خواهد تا مکان کسب و کارمان را با جزئیات بر روی نقشه مشخص کنیم و همین کار باعث می شود تا افرادی که در نزدیکی ما بدنبال چیزی هستند بتوانند ما را نیز در لیست جستجو بیابند. گوگل می خواهد نزدیک ترین و بهترین خدمات را به کاربران اش بدهد پس توجه به این مساله بسیار مهم است. کنترل مکان جستجوگرانی که به ما رسیده اند به بهبود این نکته اساسی کمک شایان توجهی می کند. یکی از فاکتورهایی که معمولا از کنترل گزارش های آماری مبتنی بر مکان بدست می آید، پراکندگی جمعیتی است. اگر یک وبسایت داخلی هستید و می خواهید محصولات تان را در شهر تهران به فروش برسانید، داده های آماری مکان این قضیه را برای تان آشکار می سازد. طبیعاتا افرادی که برای تهیه محصولات شما از بندرعباس، یزد، بوشهر، کرمان و استان های دور سراغ تان می آیند، هرچند ترافیک بحساب می آیند اما این ورودی ها ماندگاری زیادی نخواهند داشت مگر اینکه ارسال پست پیشتاز یا تیپاکس و بارنامه نیز جزو قابلیت های سایت شما باشد، منتهی هرچه بازدید ها بر روی شهر تهران متمرکز باشند پس نشان می دهد شما در بحث تجارت محلی توانسته اید موفق عمل کنید.

گزارش Performance بر اساس دستگاه تلفن همراه و رایانه - Device
تجارت آنلاین شما زنده و فعال است چون تلفن همراه توسط مردم استفاده می شود.این از همان جمله هایی است که پدربزرگ ها به ما نگفته اند اما باید با قاب طلا روی دیوار چسباند. نسبت استفاده از سیستم های رو میزی به موبایل فراتر از آن چیزی است که در اینترنت مطالعه می کنیم. بخش بزرگی از جستجوها با موبایل و تبلت صورت میگیرد زیرا این وسایل همواره همراه ما هستند و علاوه بر صحبت و پیام رسانی، امکان جستجو در شبکه های اجتماعی و سرگرمی را نیز دارند. در طراحی سایت ها نیز نمایش بهینه برای موبایل، اصلی ترین شاخصه ای است که در نظر میگیریم و نمایش بر روی صفحات بزرگ بنوعی جنبه زیبایی و بصری پیدا کرده است. اطلاعاتی که از میزان نمایش نتایج با موبایل بدست می آورید از چند جهت به شما کمک می کند.
بهبود کارایی و توانایی فنی و همچنین مسایل گرافیکی از جمله فاکتورهایی است که می تواند به شما در رسیدگی به این داده ها کمک کند. همینطور شاید به این فکر بیوفتید که امکاناتی برای کاربران جستجوگر موبایل در نظر بگیرید که جستجوی صوتی از پر اهمیت ترین آنها است. دسترسی سریع به محتوا، محصولات و دکمه هایی که بازدید کننده را بسوی انجام کاری ترغیب می کنند ( Call To Action ) - نیز مواردی هستند که یک وب مستر حرفه ای به آن توجه می کند.
سخن نویسنده : سبک زندگی مردم بسیار متغیر است. شما در خانه نشسته اید که به یکباره خبر منع تردد در شهر را دریافت می کنید. هرچقدر که با موبایل بدنبال اخبار و اطلاعات بگردید اما، صندلی را از زیر میز بیرون کشیده و لبتاپ را روشن می کنید تا به تماشای یک فیلم بپردازید. شب به هنگام خواب تنها 40 درصد از مردم صفحه دستگاه را می بندند، در حالیکه 60 درصد دیگر می خواهند ادامه سریال شان را فردا مجدد تماشا کنند. اینها را بگذارید در کنار شرایط ادامه داری که مانند بیماری های مبتنی بر ویروس های واگیردار که شما را وادار به ماندن در خانه می کنند. خوب در اینجا چه اتفاقی می افتد؟ ماندن در خانه تبدیل به یک اجبار می شود، کسب و کارها به روی فضای آنلاین می آیند و یک مغازه دار مجبور است بجای نشستن پشت دخل، یک رایانه تهیه کند و در خانه خود بدنبال راه حال های برای فروش باشد. تمام این اتفاق ها در حالی رخ می دهد که موبایل او درست در کنار موس پد یا در شارژ است. سایت هایی هستند که برای نمایش موبایل و نمایش رایانه طراحی های متفاوتی دارند و کاربران با ورود به سایت، تجربه های متفاوتی خواهند داشت. حق مطلب این است که درک شما از آمار به نوع سبک و روش زندگی افراد بسیار وابسته است.

گزارش Performance بر اساس آنچه که جستجو شده - Query
ترجمه کلمه Query به معنی پرس و جو می باشد. هرچند اکثرا به عنوان کلمه کلیدی به آن می نگریم اما مفهوم واژه ی جستجو بهترین توضیحی است که برای Query می توان در نظر گرفت. این بخش به ما می گوید که جستجوگران با چه عبارت هایی سایت ما را یافته اند. آنچه که یک کاربر را به ما می رساند صرفا بر اساس کلید واژه هایی که تعریف کرده ایم نمی باشد بلکه ممکن است گوگل یک جستجو را به سایت شما ارتباط داده باشد. به عنوان مثال در مقاله ای که هم اکنون مطالعه می فرمایید هرچند تمرکز مان بر روی کنسول جستجو، آنالیتیکس و افزونه رنک مث می باشد اما با توجه به تنوع توضیحاتی که با هم مطالعه کردیم، نتایج جستجوی مبتنی بر منطقه زمانی اقیانوس آرام نیز مستعد نمایش لینک این صفحه در گوگل است. پس Query ها فقط کلمه و وآزه کلیدی هدف ما نیستند و شامل هرچیزی که به سایت مان میرسد نیز هستند. این جستجوها از کلمه ساده تا یک جمله بزرگ را شامل می شود. در یک محتوای آموزشی هرچند کلمه کلیدی هدف ما واژه انگلیسی ( review ) بود، با اینحال با توجه به سایر مطالب موجود در سایت و داده هایی که در این مطلب وجود داشت، عبارت ( either "offers", "review", or "aggregaterating" should be specified ) که یکی از هشدارهای موجود در کنسول جستجوی گوگل می باشد نیز در لیست Query ها پدیدار شد و بصورت مستمر نیز ادامه داشت.
گزارش بخش Query به ما کمک می کند تا کیفیت محتوا و سبک نوشتن مان را نیز بهبود ببخشیم. نتایجی که در این بخش میبینیم به ما می گوید مقاله یا محصول مان چه تاثیری در فضای جستجو داشته است. این واژه ها همیشه هم خوب نیست و ممکن است شما نخواهید کاربرانی که به دنبال ( aggregaterating ) هستند به سایت شما برسند. پس بخش Query از این نظر نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

گزارش Performance بر اساس صفحات - Pages
صفحات در Performance شامل نوشته ها، محصولات و هر برگه ای می شود که در نتایج جستجو به نمایش درآمده است. کاربرانی که با جستجوی یک واژه به سایت شما میرسند در واقع صفحه ای را میبینند که برای این موضوع تولید شده است. ما یک مقاله می نویسیم و در آن به معرفی یک محصول یا منطقه گردشگری می پردازیم و زمانی که منتظر هستیم تا گوگل به مطالعه مطلب مان بپردازد، این یک انسان است که با موبایل یا تبلت یا لبتاپ اش در جستجوی چیزی به شما رسیده است.

نکته : برای مشتری و کاربر به سئو بپردازید نه برای گوگل، موتورهای جستجو به مشتری و کاربر خدمات می دهند نه به سایت شما.

گزارش صفحات به ما اطلاعاتی از قبیل میزان مشاهده و کلیک در نتایج را می دهد. به این معنی که وقتی صفحه مان در جستجوی گوگل به نمایش در می آید، می توانیم متوجه شویم که کاربران فقط از کنار لینک ما گذشته یا روی آن کلیک کرده اند. به این صورت می توانیم با بررسی آمار این بخش، صفحاتی که بیشترین تعامل را داشته اند را بهبود بخشیده و صفحات ضعیف را نیز تقویت نماییم.

معنی ایمپرشنِ بالا و کلیکِ پایین چیست ؟

زمانی که ایمپرشن یا مشاهده لینک های شما بالا باشد ولی نرخ کلیک پایینی داشته باشید، چندین اتفاق رخ داده است که به بررسی آنها می پردازیم.
 • عنوان و شرح محتوای شما مناسب نیست : شما یک عنوان تکراری مانند سایر سایت ها استفاده کرده اید و شرح متای شما نیز بسیار ضعیف بوده یا در قیاس با رقبای تان حرفی برای گفتن ندارد. بسیاری از وب مسترها بجای خلاقیت، داده های سایر سایت ها را به یک تغییر کوچک بکار میبرند و بنوعی خود را در یک محتوای ضعیف از رقیب شان سهیم می کنند. این را باید بدانیم که کاربران با یک تجربه نا خوشایند از سایتی شبیه به آنچه که شما در عنوان و شرح متا قرار داده اید، نخواهند سراغ مطلب شما بروند یا محصول تان را تجربه کنند، پس علاوه بر رصد سایر رقبای تان، تلاش کنید یک عنوان صادقانه و یک شرح متای جذاب و شفاف بنویسید تا انگشت اشاره جستجو گرها روی لینک سایت شما کلیک نماید.
 • اسکیما و داده های غنی : طبیعاتا سایت هایی که در صفحات و محصولات شان طرحواره ها یا اسکیمای مناسب را پیکربندی کرده اند، از شانس بالاتری در برابر یک سایت با لینک های ساده برخوردار هستند. همچنین وجود امتیازهای ستاره با تکیه بر قوانین استاندارد گوگل نیز بسیار تاثیر گذار است. اگر لینک شما در نتایج جستجو، در مجاورت سایتی قرار بگیرد که به نمایش اطلاعات بیشتری پرداخته، تنها چیزی که سهم شماست ایمپرشن های خشک و خالی است. با استفاده از افزونه ی سئوی رنک مث پرو می توانید براحتی یکی از حرفه ای ترین ابزارهای اسکیما را در اختیار داشته باشید.
 • بی اعتمادی کاربران : مشتری وفادار با حسن توجه و ارایه محصول یا محتوای با کیفیت در یک سایت که وی را درگیر می کند خود می کند بوجود می آید. البته این یکی از فاکتورهای موضوعی به این مهمی است، منتهی در صورتیکه کاربری وارد سایت شما شده و نتواند به پاسخ مناسب برسد، مانند شانسی است که یکبار درب خانه شما را زده است. لازم است بدانید که مهم ترین مولفه گوگل برای کاربران اش توجه ویژه به مبحث نتایج غنی می باشد. محتوای سایت یا محصول تان را بنوعی ایجاد کنید تا جستجوگران پس از ورود بخواهند در باز هم سری بشما بزنند. اگر آنها با یکبار ورود نتوانند با کلیک بر روی لینک دانلود، فایل شان را بارگیری کرده یا دائما با پاپ آپ و تبلیغات پی در پی طرف باشند، طبیعاتا سراغ صفحاتی می روند که حق مطلب را ادا کرده باشند. پس ممکن است امروز صد ایمپرشن و پنجاه کلیک داشته باشید اما فردا تعداد کلیک ها به پنج تقلیل پیدا کند. دلیل آن نزد شما و در صفحه پیش روی شماست نه هیچ کجای دیگر.
 • ترافیک فیک / غیر واقعی : اگر لینک های شما به طرز عجیبی دارای ایمپرشن هستند ولی کلیک های تان بسیار کم است، یکی از دلایل آن این است که رقیب شما از نرم افزارهای ترافیک فیک استفاده می کند یا بنوعی یک ستاره در حال مرگ است. روش های کلاه سیاه زیادی وجود دارد که بواسطه آن افراد سعی دارند یک شبه ره صدساله را بپیمایند. آنها نرم افزاری را تنظیم می کنند که آی پی های فوق العاده بی کیفیت را بر روی سایت شان روانه کرده و شاید گاهی به یک جایگاهی برسند اما پوست خربزه هم زیر قدم های شان قرار گرفته و با یک اشتباه یا تشخیص گوگل یا یک روز قطعی اینترنت تبدیل به یک چترباز بدون چتر می شوند. به نظر شما وقتی از ارتفاع می پریم و چترمان باز نشود چه اتفاقی می افتد؟ در این مواقع کافی است از کلمات کلیدی کانونی استفاده کرده و میزان ترافیک را بر روی سایر صفحات مورد سنجش قرار دهید.

گزارش Performance بر اساس ظاهر جستجو - Search Appearance
نسخه یا ورژن جدید Search Appearance در کنسول جستجوی گوگل دارای تغییراتی بوده است. این قسمت یکی از مهم ترین بخش های واقع در Performance می باشد که اشاره به اسکیما و طرحواره دارد. داده هایی که در Search Appearance نسخه ی جدید شاهد آن هستیم بر مبنی داده های غنی که در سایت شما باعث نمایش در نتایج جستجو می شود پدیدار می گردد. ممکن است در سایت مان فقط داده های غنی مربوط به اسکیمای ویدئو Video یا امتیاز ستاره Review snippet و recipe rich results یا داده های غنی دیگر در صدر نتایج وجود داشته باشد و سایت رقیب مان اصلا هیچ داده غنیبرای نمایش، بهینه سازی نکرده باشد.
نحوه نمایش اسکیما در نسخه جدید Search Appearance کنسول جستجوی گوگل مانند Query ظاهر می شود و هر لینک یا صفحه ای که با یکی از این داده ها به نمایش در آید، می تواند به عنوان گزارشی از میزان کلیک یا ایمپرشن در اختیار شما باشد. ظاهر جستجو بقدری مهم است که برای مبحث اسکیما یک مقاله به اندازه 50.000 کلمه منتشر کرده ایم. در این محتوا نیز با هم کمی اشاره داشتیم، با اینحال مطمئن شوید که نوشته ها، محصولات و صفحات شما اسکیمای مناسبی دارد.
گزارش ظاهر جستجو بر روی صفحات AMP نیز به همین شکل می باشد. سایت هایی که صفحات شان از ساختار نمایش بهینه موبایل بهره مند هستند، به هنگام استفاده از فیلتر New در بخش Performance می توانند ظاهر جستجوی آنها را نیز بررسی نمایند.
اسکیما Schema - طرحواره : به داده های غنی گفته می شود که بصورت ساختارمند در انواع محتوا و صفحات یا محصولات قرار میگیرد و بیانگر اطلاعات بیشتری از آنچه که صفحه شما می تواند در نتایج جستجو به نمایش بگذارد می باشد. اسکیما به محتوا ارزش می بخشد و زمانی که یک کاربر واژه ای را به جستجو می گذارد، لینک هایی که به صفحات دارای اسکیمای مناسب منتهی می شوند، دارای ویژگی های تعاملی از جمله داده هایی مربوط به آنچه که پس از کلیک در انتظار جستجو گر است می باشند.
اسکیما انواع مختلفی دارد که بسته به موضوع یک مطلب یا محصول می توان برای آن پیکربندی مناسبی داشت. به عنوان مثال اسکیمای Recipe مناسب محتوایی با موضوع دستور العمل پخت و پز می تواند باشد و یا اسکیمای Video به نمایش تصویر کوچکی از کلیپ، مدت زمان و نام کارگردان و امتیاز آن می پردازد.
هنگامی که هریک از لینک های شما در نتایج گوگل با ظاهر جستجویی که شامل اسکیما است به نمایش در بیاید، میزان ایمپرشن و کلیک بر روی آن صفحات محاسبه شده و نوع طرحواره بکار رفته نیز در لیست Search Appearance - ظاهر جستجوی کنسول جستجوی گوگل در بخش گزارش Performance به نمایش در می آید.

گزارش Performance بر اساس تاریخ - Date
گزارش زمان به ما اجازه می دهد تا بازخورد کاربران را زی روز های گذشته مشاهده کنیم. در حالت عادی می توان از روز گذشته به قبل را بصورت مرتب و پشت سر هم مشاهده کرد که شاهد کلیک و مشاهده های صورت گرفته کلی بر روی سایت مان می باشد.
با انتخاب هر تاریخ یک فیلتر به گزارش Performance اضافه می شود که با رفتن به قسمت صفحات یا Query و یا ظاهر جستجو می توانید به اطلاعات موجود در آن تاریخ دست پیدا کنید. به عنوان مثال زمانی که بر روی تاریخ Mar 30, 2021 کلیک می نمایید، قسمت بازه زمانی در بالای داشبورد نمایش آمار تغییر کرده و بخش گزارشات Performance به حالت محدودیت زمانی می رود. حال از قسمت آمار، وقتی بر روی Device کلیک نمایید، تمام اطلاعات دستگاه های ورودی مربوط به این تاریخ قابل مشاهده است.
به این شکل می توانید متوجه شوید در تاریخ Mar 30, 2021 چه Query هایی به سایت مان رسیده و یا از چه کشورهایی بازدید کننده داشته ایم. همچنین صفحاتی که بر روی شان کلیک یا ایمپرشن داشته ایم را نیز می توان در قسمت مربوطه یافت.


بررسی ابزار فیلتر New در Performance

حال که با انواع گزارش در ابزار Performance آشنا شدیم، بیایید به بررسی فیلتر New بپردازیم. این بخش به ما اجازه می دهد تا بر اساس اطلاعات قابل استخراج در کنسول جستجوی گوگل بدنبال داده های مورد نظرمان بگردیم.
اصول کار بسیار جذاب می باشد و تنها نیاز داریم بدانیم هر قسمت چه معنی دارد و چه کاری برای مان انجام می دهد. با کلیک بر روی فیلتر New یک کرکره باز می شود که شامل گزینه هایی برای جستجوی اطلاعات است و می توان ضمن یافتن داده های آماری به مقایسه آنها نیز پرداخت.

بخش Query از فیلتر New در Performance
با کلیک بر روی گزینه Query یک پنجره باز می شود که شامل دو قسمت می باشد.

قسمت Filter : این بخش به ما اجزه می دهد تا به جستجوی واژه های جستجو شده بپردازیم که خود اش شامل 3 شرط است.
 • شرط Queries containing :
  گزارشی از واژه های جستجو شده، شامل این کلمه کلیدی.
 • شرط Queries not containing :
  گزارشی از واژه های جستجو شده، بدون این کلمه کلیدی.
 • شرط Exact Query :
  گزارشی از واژه های جستجو شده عینا مطابق با این کلمه کلیدی.
در قسمت Filter می توانید با قرار دادن کلمه مورد نظر در فیلد Keyword به جستجوی کلمه یا عبارتی که مد نظرتان است بپردازید و از شرط های موجود نیز بهره ببرید. مقادیری که در فیلد Keyword گذاشته می شود باید از میان واژه های باشد که در بخش Queries از گزارش های Performance قابل مشاهده است.

قسمت Compare : به تنهایی یک ابزار بسیار کارآمد و دلنشین است که به مقایسه آماری بین دو کلیدواژه می پردازد. در پنجره پیش رو می توانید در هر فیلد یک کلمه کلیدی را درج کرده و با Apply کردن، نتیجه را بصورت نمودار مشاهده کنید. Exact query به معنی این است که باید عینا همان Query موجود در گزارش را درج کنید تا بتوان نتیجه صحیح را برررسی کرد.

یادآوری نحوه عملکرد فیلترهای کنسول جستجو : فیلترهای بخش گزارش Performance شامل یک ابزار متحد به هم پیوسته است. ترتیب این فیلترها از سمت چپ و بصورت سلسله مراتبی بوده و نمایش نتیجه بصورت نمودار می باشد. در تصویر بالا هر آنچه که در بخش فیلترهای New پیکربندی می شود تحت تاثیر نوع جستجو به عنوان وب و طی بازه زمانی 3 ماه گذشته، که با احتساب این 2 فیلتر، داده های New به نمایش در می آید.
پس به بیان ساده تر ابتدا باید نوع جستجو و بازه زمانی را مشخص کرده و بعد از آن از گزینه فیلتر New به تحلیل و بررسی داده های آماری بپردازیم.

بخش Page از فیلتر New در Performance
گزینه صفحه از فیلتر New شامل 2 بخش است یکی به شروط آن و دیگری به مقایسه صفحات کمک می کند.

قسمت Filter : این بخش امکان بررسی صفحات جستجو شده توسط کاربران را به ما می دهد که خود شامل 3 شرط است.
 • شرط URLs containing : گزارشی از صفحات جستجو شده، شامل این آدرس / لینک.
 • شرط URLs not containing : گزارشی از صفحات جستجو شده، بدون این آدرس / لینک.
 • شرط Exact URL : گزارشی از صفحات جستجو شده عینا مطابق با این آدرس / لینک.
در قسمت Filter می توانید با قرار دادن لینک / آدرس مورد نظر در فیلد مربوطه به جستجوی صفحاتی که مد نظرتان است بپردازید و از شرط های موجود نیز بهره ببرید. مقادیری که در فیلد http://example.com گذاشته می شود باید از میان صفحاتی باشد که در بخش Pages از گزارش های Performance قابل مشاهده است.

قسمت Compare : در این پنجره نیز می توانیم به مقایسه آماری بین دو صفحه پرداخت. در هر فیلد یک آدرس را تایپ کرده و با Apply کردن، نتیجه را بصورت نمودار مشاهده کنید. Exact URL به معنی این است که باید عینا همان لینک یا آدرس موجود در گزارش را درج کنید تا بتوان نتیجه صحیح را برررسی کرد.


معنی Exact چیست ؟ این کلمه در زبان انگیسی به معنی دقیق می باشد. هر زمان با این عبارت برخورد کردید باید بدانید که به یک واژه که باید دقیقا همان باشد اشاره دارد. به عنوان مثال حتما عبارت "exact keyword" را زیاد شنیده اید. این واژه به معنی عین کلمه کلیدی یا کلمه کلیدی اصلی و همینطور به معنی کلیمه کلیدی هدف می باشد. در رپورتاژ آگهی حتما در لایوها و گفتگو ها یا برخی آموزش ها شنیده اید که می گویند هدف تان بر روی "exact keyword" باشد یا نباشد. در اینجا منظور این است که می توانید رپورتاژتان را عینا بر روی کلمه کلیدی اصلی تان بگذارید. در فیلترها نیز واژه "exact" از ما می خواهد تا دقیقا همان چیزی که هست را وارد کنید، نه چیزی که مطمئن نیستید یا در گزارش کنسول جستجو وجود ندارد.
سخن نویسنده : صحبت از رپورتاژ آگهی شد، موضوعی که جمع کثیری از همکاران و وب مستران حوزه سئو با آن درگیر هستند. سئوی خارجی به نوعی نقش یک شتاب دهنده برای تسریع در رسیدن به هدف با سئوی داخلی است و به شما کمک کند تا بتوانید برای رسیدن به مقصدی که در استراتژی سئو در نظر گرفتین از سرعت بالاتری برخوردار باشید، اما رپورتاژ اصلا یک راه حل نهایی نیست و عدم نتیجه گرفتن به معنی شکست نیست بلکه ناامیدی شما در خروجیِ رپورتاژ، یک پیامِ هشدار برای رسیدگی به محتوای با کیفیت است. زمانی که شما برای یک ماشین از بنزین معمولی استفاده می کنید و مکمل هم اضافه می کنید، عدم رسیدن به سرعت مطلوب نمی تواند بر گردن مکمل بنزین باشد، بلکه یک راننده حرفه ای می داند که ممکن است مشکل از سیستم سوخت رسانی یا انژکتور و حتی احتراق در موتور باشد. اگر با سئوی خارجی به نتیجه نمی رسیم، مشکل در سئوی داخلی ما است.

بخش Country از فیلتر New در Performance
تعداد کشورهای این فیلتر بر اساس گزارش هر سایت متغیر است
تعداد کشورهای این فیلتر بر اساس گزارش هر سایت متغیر است
گزینه کشور از فیلتر New نیز شامل 2 بخش است یکی به شروط آن و دیگری به مقایسه صفحات می پردازد و تعداد آن بر اساس گزارش بازدید مکانی هر سایت متفاوت است. ممکن است یک سایت فقط از کشور ایران بازدید کننده داشته باشد و یک سایت از کشورهای ایران، عراق و پاکستان که بر اساس نتایج جستجوی کاربران در گوگل و آنچه که در Performance ذخیره می گردد، متغیر می باشد.
در قسمت فیلتر قادر خواهید بود یک کشور را انتخاب و بر مبنی فیلترهای Search Type همینطور بازه زمانی به بررسی تعامل کاربران آن کشور بر روی سایت پرداخته و گزارش Performance را مشاهده نمایید.

نتیجه بصورت مجموعه ای از فیلترها است
نتیجه بصورت مجموعه ای از فیلترها است
به تصویر بالا دقت بفرمایید. همانطور که میبینیم در پنل گزارش Performance از مجموع 3 فیلتر می توانیم نمودارها را در خروجی مشاهده کنیم. اسم این نوار را ابزار فیلتر می گذاریم و هر زمان که به کنسول جستجوی گوگل وارد می شویم، واژه ی "ابزار فیلتر" را در ذهن مان مرور خواهیم کرد.


قسمت Compare : در این پنجره نیز می توان به مقایسه آماری بین دو کشور پرداخت. در هر فیلد نام یک کشور را تایپ کرده و با Apply کردن، نتیجه را بصورت نمودار مشاهده کنید. دقت داشته باشید ممکن است برای سایت هایی که بازدیدکننده ای بجز یک کشور ندارند، نمی توانند از این قسمت استفاده کنند زیرا ما به مقایسه چیزی می پردازیم که بصورت گزارش در Performance وجود داشته باشد. به عنوان مثال وقتی از فرانسه هیچ شخصی به سایت شما سر نزده است چطور می توانیم توقع داشته باشیم نام این کشور در لیست Compare وجودد داشته باشد؟!

بخش Device از فیلتر New در Performance
ابزار فیلتر نوع نمایش دستگاه Device جزو مهم ترین قسمت هایی است که می توانیم در کنسول جستجوی گوگل مشاهده نماییم. نتنها در گوگل بلکه در هر سیستم و ابزار آمار گیری که وجود دارد، دانستن نحوه استفاده افراد از مرورگر برای بررسی سایت به این دلیل اهمیت دارد که آنها بخض اعظمی از کاربرانِ جستجو گر را تشکیل می دهند. طراحی سایت های واکنشگرا نیازمند یک تخصص خلاقانه است زیرا شما باید بتوانید در یک محیط به اندازه کف دست به نمایش محصول، محتوا و به بیان اندیشه خود بپردازید. این همه ی ماجرا نیست، بسیاری از اشخاص حتی صفحه را به پایین نمی کشند و فقط آنچه که میبینند را قضاوت می کنند.

تصویر انفجار بزرگ - BigBang Screen : این اولین برخورد یک مشتری یا مخاطب با اثر شماست. می تواند تبدیل به جهانی از آفریده های شما شود یا در اولین جرقه خاموش گردد. همانقدر که در سئو و نتایج جستجو، عنوان <title> و شرح <Description> و اسکیما <Snippet> برای ما فوق العاده اهمیت دارد، در یک قرینه ی آیینه وار، اولین تصویر قابل نمایش برای بازدید کننده نیز مهم است. کاربر شما در ماشینی به نام وبسایت، تبدیل به مشتری وفادار می گردد. شاید شما در صفحه اول تان، درست یک سانتی متر پایین تر، کد تخفیفی تمام بها برای فردی که به سایت تان رسیده است گذاشته باشید و یا یک پلی استیشن 5 رایگان در فوتر سایت منتظرِ یک کلیک باشد، با این وجود وقتی مخاطب دلیلی برای اسکرول پیدا نمی کند یا جذابیتی برای او وجود ندارد پس کنسول بازی هم به دست کسی نمی رسد و کد تخفیف تمام بها نیز بلااستفاده می ماند. اگر از یک اسلایدر در اولین نظر بهره برده اید، پس تصویر انتخابی شما باید برای یک شخص با طرز فکری به اندازه تمام مردم زمین اثر بخش باشد. آیا می خواهید برای بیگ بنگ تان یک جرقه ایجاد نمایید؟ آن را چگونه و با چه ابزاری انجام می دهید؟ ابزار شما می تواند ذهن خلاق شما باشد که بجای تصویر کیک و کلوچه، دانه ی گندم را در امتداد غروب زیبای خورشید در مزرعه ای زیبا روایت می کند.

در کنسول جستجوی گوگل با استفاده از فیلتر صفحه نمایش براحتی از آمار ورود کاربران به سایت مطلع می شوید. ذکر این نکته مهم است که بدانید در صورتیکه هیچ فردی با تبلت به سایت شما وارد نشده باشد، این وسیله را در لیست نخواهید دید. با انتخاب Desctop قادر هستید داده های آماری مربوط به لبتاپ و سیستم رومیزی در داشبورد گزارش Performance شاهد باشید. همچنین Mobile نیز بیانگر استفاده از تلفن های همراه می باشد که سهم بیشتری را از آن خود کرده است. Tablet ها نیز که از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند و پیش بینی ها از تمایل مردم سراسر دنیا به استفاده از صفحه نمایش های بزرگ تر خبر می دهد، در این لیست قابل انتخاب و کنترل است.

قسمت Compare : شاهد پر کاربرد ترین مقایسه صورت گرفته در تمام آمارها و گزارش ها هستید. آنچه که در این تصویر مشاهده می فرمایید منتهی به گزارش می شود که نمونه آن را سراسر وب، بی نهایت بار صورت گرفته است و کارشناسان بی شماری هستند که نوع و اندازه صفحه دستگاهی که با آن به گشت و گذار پرداخته اند را سرنوشت ساز ترین فاکتور برای تصمیم گیری های پیش رو می دانند.
در موبایلیک انگشت و یک دکمه تنها ابزاری است که مشتری شما با آن به سراغ سایت تان می آید و در لب تاپ، یک دست بر روی موس و یک دست دیگر بر روی صفحه ای مملو ا انواع کلید ها است. طبیعاتا حضور این دو در سایت ما تفات هایی دارد و از طرفی انگشت شصت یک فرد چپ دست با راست دست میدان متفاوتی را در فضای عملیاتی اش طی می کند. طراحان و مشاوران گرافیک بصری، تکیه گاه شان بر ستونی است که راحتی کاربر در دسترسی به منابع نام دارد. با یک بار لمس روی صفحه، منوی سایت باز شده و با یک لمس دیگر قادر خواهید بود یک محصول را در لحظه خریداری نمایید. چیزی که در دسکتاپ داستانی متفاوت را بازگو می کند.

ابزار Performance بر اساس نوع دستگاه هایی که انتخاب می کنید، در بازه زمانی مشخص شده، نوع جستجو را بصورت نمودار به نمایش می گذارد. با یک نگاه بر اساس فیلترهای تنظیم شده، عملکرد ترافیک و رفتار مشتریان و بازدید کنندگان بخودی خود با شما صحبت می نماید.

بخش Search appearance از فیلتر New در Performance
Search appearance
Search appearance
ابزار فیلتر بر اساس ظاهر جستجو به شما صفحات و لینک هایی که دارای داده های غنی هستند را به نمایش می گذارد. این قسمت ممکن است در وب سایت شما وجود نداشته باشد زیرا یا از هیچ اسکیمایی استفاده نکرده اید و یا پیکربندی شما به نوعی بوده که نتوانسته در نتایج جستجو به نمایش در بیاید. نوع داده های غنی موجود در این لیست هم فرق دارد. برای سایتی که ما در این تصویر بصورت آزمایشی در نظر گرفته ایم، تنها 3 طرحواره شناسایی شده است و برای هرکسی دیگر می تواند بیشتر و کم تر باشد. هر نوع اسکیما که توسط گوگل به نمایش گذاشته می شود، بصورت داد های ساختار یافته قابل بررسی و تحلیل می باشند.

Review snippet
Review snippet
همانطور که در این تصویر میبینیم، با نمایش داده های غنی که بصورت Review یا همان ستاره ها شکل گرفته است، ظاهر جستجو با سایر نتایج فرق دارد. Search appearance در این تصویر، داده غنی Review Snippet را برای ما در Performance ثبت کرده است.

در اینجا چه اتفاقی افتاد؟ ابزار Performance لیستی از لینک های سایت ما که با اسکیما به نمایش درآمده است تهیه می کند و نوع آن را نیز بصورت فیلتر در اختیارمان می گذارد. پس وقتی Review Snippet را در فیلتر انتخاب می کنیم، با Apply کردن خواهیم توانست به صفحات دارای ظاهر جستجو از سایت مان دست پیدا کرده و حتی نحوه دسترسی یا کشوری که یک کاربر از آن منطقه به مشاهده پرداخته است را بررسی نماییم.

Schema Compare
Schema Compare
قسمت Compare : در بخش مقایسه این بخش، صفحاتی که دارای یک نوع اسکیما هستند را می توان با صفحاتی که دارای نوع دیگری از اسکیما هستند را بررسی کرد. می خواهیم بدانیم صفحاتی که از اسکیمای Video Object استفاده کرده اند به نسبت صفحاتی که از Review بهره برده اند در بازه های زمانی مختلف به چه ترتیبی بوده اند. آیا در اسفند ماه سال 1399 بیشترین آمار مربوط به دستور پخت های آشپزی در سایت مان بوده است یا مربوط به رویدادهای مسابقات آشپزی که به مناسبت سال نو برگزار کرده ایم. گزارشی که از این تحلیل بدست می آید نشان از سلیقه مردم و کاربران ما دارد. آنها دوست دارند در خانه آشپزی کنند یا بصورت حضوری به جشنواره های ما بیایند. از مقایسه داده های غنی در فیلتر ظاهر جستجو، حس و حال جستجوگران را می توان درک کرد.فیلتر ریجکس کنسول جستجوی گوگل - Regex Filter Google

دنیای عبارات با قاعده ( Regular Expressions ) که به دو واژه ی Reg و Ex خلاصه شده و بصورت Regex خوانده می شود، ترکیبی از علایم و قواعد است که با آنها می توان یک عبارت یا کلمه و عدد را در ابزاری که از آن پشتیبانی می کند یافت. فرامین و عملگرهای ریجکس کمک می کنند تا بجای نوشتن چندین خط فرمان و تعداد زیادی شرط، تنها با استفاده از کاراکترهای آن به نتیجه رسید.
این علائم و کاراکتر ها مانند () + \ *? | [] , w \W\ a-z 0-9 و غیره هستند و زمانیکه در کنار هم قرار میگیرند، هسته نرم افزاری شما می تواند آنها را بفهمد و اجرا کند. پس بجای اینکه در فیلتر کوییری ها آدرس لینک مان را بنویسیم یا از فیلترهای دیگر استفاده کنیم، این قابلیت در دستان ما است تا Query و هر آنچه که قابل یافتن است را با اشکال گوناگون بدست آوریم.
فیلتر ریجکس در گزارش Performance به نمایش Query ها و Page هایی می پردازد که با اپراتورهای مربوطه، تعریف کرده ایم. بیشترین کاربرد ریجکس در فیلتر کنسول جستجوی گوگل برای سایت هایی است که ترافیک سنگین و تعداد زیادی ورودی مختلف از نتایج گوگل دارند و با یک شرط گذاری، در واقع آنچه که کاربران بدنبال اش بوده اند تا به سایت مان رسیده اند را می توان مورد بررسی قرار داده و به انواع تحلیل ها رسید.

فیلتر ریجکس برای کوییری های کنسول گوگل
فیلتر ریجکس برای کوییری های کنسول گوگل

با اپراتورهای ریجکس می توانید بر روی Query هایی که در بازه زمانی تعریف شده دریافت کرده اید فیلتر بگذارید. به عنوان مثال، اپراتور پایپ یا لوله که یکی از ساده ترین عملگرهای مفرد ریجکس است، به معنی "یا" می باشد که مثال های آن را زیاد خواهید دید و شامل مثال های زیر می باشد:
فیلترِ کوییری های "اسکیما" یا "طرحواره" یا "schema" می شود:
1schema|طرحواره|اسکیما
همانطور که میبینید، بجای حرف "یا" از اوپراتور "|" استفاده کردیم. حال این مثال ابتدایی ماجرا است و ورود به دنیای ریجکس ها مانند این است که نسخه ی یک پرشک آلمانی را بخواهم به دستخط یک پزشک ایرانی دراورم و به یک پزشک فرانسوی بگویم آن را مجدد بازنویسی کرده و سپس بخواهند به داروخانه بروم و با انگشت اشاره، داروی مسکن را از روی آن نشان داده و تهیه نمایم.


این مثال به معنای دقت بالا و پیچیدگی بسیار زیاد ریجکس ها است ولی در عین حال یکی از هوشمندانه ترین و پرکاربرد ترین عملگرهایی است که ابداع گردیده و مخصوصا در بحث ریدایرکت بسیار کار راه انداز می باشد.
برای آشنایی با اوپراتورهای ریجکس و استفاده از آنها می توانید مقاله آموزش ریدایرکت کاربردی با رنک مث ( بخش ریجکس ) را مطالعه نمایید.
 • مثال فیلتر ریجکس در کنسول جستجوی گوگل
1(?i)Q[0-9]0(A|T)
اوپراتور (؟ i): به این معنی که حروف بزرگ و کوچک حساسیتی ندارد و "q90T" ، "Q90t" یا "q90t" با هم مطابقت دارند.
حرف Q: یعنی واژه مورد نظرمان با این کاراکتر شروع شود.
اپراتور [0-9]0: یعنی اعداد بین 0 تا 9 را شامل شده و بخاطر وجود عدد 0 خارج از محدوده به معنی قرار گرفتن آن در کنار بازه ی عددی می باشد. مثلا 00، 90 و 70. اگر عدد 0 خارج از محدوده نبود، فقط شامل 0 تا 9 می بود. مثلا: 2، 4 یا 7.
اپراتور (A|T): یعنی هرچیزی که به A یا T ختم بشود. به لوله دقت کنید، اینجا هم به عنوان "یا" بکار گرفته شده است.
 • مثال فیلتر ریجکس آدرس های با پسوند فایل در کنسول جستجوی گوگل
1\.docx|\.pdf|\.rtf|\.xls
به همین سادگی می توانیم آدرس هایی که در نتایج جستجوی گوگل با پسوند های غیر از ساختار وب html رتبه بندی شده اند را نیز بیابید. این کار به این جهت مفید است که گاها امکان دارد با آنالیتیکس نتوانید به این گزارش ها دست پیدا کنید.
نکته: دانش ریجکس نیازمند مطلاعه و کسب تجربه می باشد که باید بصورت مستقل درباره آن دانش لازم را بدست آورد. توصیه می کنیم فرامین ریجکس و زبان جی سان را بیاموزید زیرا شما را به کارشناسی خبره و حرفه ای تر تبدیل می کند.


نحوه نمایش گزارش ها در ابزار Performance کنسول جستجوی گوگل


وقتی وارد بخش Performance می شویم، هر اتفاقی که می افتد، چه بصورت فیلتر و چه بصورت داده های پیشفرض و عملیاتی که روی کنسول اجرا می نماییم، به دو صورت کلی قابل مشاهده است.

نمایش گزارش بصورت نمودار و اعداد
قسمت بالایی گزارش های Performance ترکیبی از اعداد برای نمایش تعداد و درصد می باشد که با تغییر یا اعمال فیلترها نیز، آنچه که بدنبال اش هستید را محسابه کرده و در اختیارتان می گذارد. همینطور با استفاده از نمودارها می توانید به فراز و نشیب ها یا کم و زیاد ها پی ببرید. منظور از کمیت در اینجا می تواند محاسبه ی میزان یک مقایسه نیز باشد. به عنوان مثال وقتی با مقایسه ی استفاده موبایل و دسکتاپ، نتیجه را مشاهده می کنیم، نمودارهای طی بازه زمانی که تعریف می کنیم به ما میزان استفاده را در هر روز نشان می دهد.
نمودارهای به ما می گویند، ابتدای سال نو چه تعداد از افراد با موبایل به سایت ما آمده و ابتدای اردیبهشت نیز چه تعداد از تلفن همراه شان استفاده کرده اند. یک کمپین تبلیغاتی موفق به این داده ها و آمار وابسته است.

قسمت پایین گزارش های Performance اما بسیار مهم تر است. زمانی که به میزان استفاده از موبایل یا داده های غنی پی بردیم و کمیت عددی را بدست آوردیم، حال وقت آن رسیده بفهمیم که کدام صفحات در نتایج گوگل کاندید ظاهر جستجو بوده اند.
به عنوان مثال صفحاتی که از تاریخ اول فروردین تا آخر شهریور با موبایل در نتایج جستجو ظاهر شده اند و کاربرانی از ایران با کلمه "رنک مث" به آنها رسیده اند را می توانیم در قسمت پایینی بیابیم. برای این کار کافی است پس از مشاهده گزارشِ نموداری و عددی، برای یافتن آدرسها به سراغ این بخش برویم.
همینطور نام کشورهایی که طی بازه زمانی تعریف شده به سایت ما رسیده اند و یا یافتن صفحاتی که شامل اسکیمای امتیاز ستاره می باشند نیز در این بخش قابل مشاهده هستند.
بیایید یک نگاه بیاندازیم ...

گزارش های QUERIES از ابزار Performance
بخش QUERIES
بخش QUERIES
واژه های جستجو شده - Queries شامل لیستی از عبارت ها و واژه هایی است که کاربران در نتایج جستجو توانسته اند با آنها، سایت شما را دیده و یا بر روی لینکی از صفحات تان کلیک نمایند. در این لیست می توانید لیستی از عبارات پیدا کنید که بشما در انتخاب کلمات کلیدی اصلی و فرعی کمک کند و همچنین خواهید توانست بفهمید که صفحات شما مستعد نمایش با چه عبارت های دیگری در نتایج جستجو هستند.
کلمه ی کلیدی هدفِ شما ممکن است عبارت "آموزش سئو" باشد، با اینحال امکان دارد جستجوگران با درج عبارت "سئو برای مبتدیان" نیز به یک محتوا از سایت تان دست پیدا کنند. نتیجه اینکه با کنترل میزان مشاهده و کلیک قادر خواهیم بود محبوبیت کلمات جدید را نیز بدست آورده و شاید بخواهیم یک مقاله آموزشی برای سئوی مبتدی نیز منتشر نماییم. از طرف دیگر ممکن است واژه ای به سایت مان رسیده باشد که اصلا نمی خواهیم کاربران با آن عبارت صفحات مان را در نتایج جستجو ببینند، پس با شناسایی صفحه ای که واژه مورد نظر در آن یافت شده، می توانیم نسبت به تصحیح و ویرایش نوشته مان اقدام نماییم.
سربرگ QUERIES اطلاعاتی از قبیل نام واژه ( QUERY )، تعداد کلیک ها ( CLICKS )، مشاهده شده در نتایج جستجو ( IMPRESSIONS )، نرخ کلیک ( CTR ) و همچنین جایگاه ( POSITION ) در نتایج را مشاهده کرد.

بیایید این جمله را به یک تحلیل آماری برگردانیم :
واژه ی "سئو" با 89 کلیک در صفحه اول ردیف 5 بوده و 256 بار مشاهده شده است.
1Query : سئو  Clicks : 89  Impressions : 256  CTR : 34.7%  Position : 5
وقتی می گوییم واژه، یعنی منظورمان Query است که لیستی از عبارات جستجو شده و راه یافته به صفحات مان را نمایش می دهد. کلیک ها نیز در قسمت Clicks و همینطور 256 بار مشاهده شدن به ایمپرشن اشاره دارد که از فرمول CTR به عدد 34.7 درصد می رسیم. Position نیز به جایگاه آدرس صفحه ما اشاره دارد و هر 10 ردیف، یک صفحه از گوگل را در حالت نمایش عادی شامل می شود.

فرمول بدست آوردن نرخ کلیک - CTR
نرخ کلیک با تقسیم تعداد کلیک بر میزان مشاهده که نتیجه اش در عدد 100 ضرب می شود بدست می آید. این درصد به ما می گوید بازدهی حضور ما در نتایج جستجو چند درصد بوده است. از طرفی دیگر، نرخ کلیک به به میانگین عددیِ کاربرانی که در نتایج جستجو ما را میبینند و کلیک می کنند نیز گفته می شود.

گزارش های PAGES از ابزار Performance
صفحات - Pages به ما آدرس هایی از سایت مان را نشان می دهد که در گزارش مان مشاهده کرده ایم. زمانی که بدنبال بازه زمانی بر مبنی دستگاه ها هستیم و یک کلمه کلیدی را در بخش Query یافتیم، باید بدانیم کدام صفحات از سایت مان بهترین یا بدترین نتایج را داشته اند.
به عنوان مثال می خواهیم ببینیم در شهریور ماه از تاریخ 20 لغایت 23 آن ماه، چه کشورهایی از سایت مان بازدید داشته اند. وقتی این فیلتر را اعمال می کنیم، در قسمت پایینی گزارشات Performance از بخش صفحات به لیستی دست پیدا می کنیم که این برگه ها را در اختیارمان قرار داده است.
در بخش صفحات نیز می توانیم تعداد کلیک ها، ایمپرشن، نرخ کلیک و جایگاه آن برگه را بدست آورد. شناسایی صفحاتی که کلیک بالایی دارند به معنی جلب توجه کاربران به عنوان و شرح یا اسکیمای آن می تواند باشد، منتهی نباید فراموش کنیم که ورود به سایت یک مساله است و همینطور ماندگاری کاربران در سایت از اهمیت فوق العاده حیاتی برخوردار است. حضور طولانی مدت در یک صفحه به منزله علاقه کاربر به محتوا یا محصول مان است، هرچند امکان دارد مشتریان تان پس از ورود به صفحه یک محصول با مشکلاتی از جمله عدم امکان کلیک بر روی لینک خرید و مشاهده تصاویر یا غیره درگیر شوند، اینگونه وقت گذرانی ها را نباید به فال نیک گرفت زیرا با یک بار ماندن در سایت بهار نمی شود، بلکه بازگشت یک کاربر و تعدد حضور نیز نشان از کیفیت یا کارایی یک سایت دارد.

گزارش های COUNTRIES از ابزار Performance
کشورها - Countries نمایانگر موقعیت مکانی کاربران راه یافته به سایت شما است. هر گزارش یا فیلتری که اعمال می کنید شامل اطلاعاتی می شود که کشورهای بازدید کننده از جمله آنان است. با استفاده از داده های مربوط به یک مکان، قادر هستیم به رفتارشناسی بومی، زبان رسمی، خصوصیات رسمی، سبک زندگی و غیره در تولید محتوا و نحوه نمایش سایت مان بپردازیم.
بطور مثال ما کاربرانی داریم که از کشور ترکیه بازدید زیادی از سایت ما داشته ند و میزان حضورشان نیز بصورت مداوم و مستمر است. پس اگر سایتی داریم که به معرفی انواع نوشیدنی می پردازد، شاید بهتر باشد طریقه دم کردن و فراوری انواع قهوه را نیز به زبان ترکی، انگلیسی و فارسی قرار دهیم. همه ما می دانیم وقتی صحبت از ترک زبانان به میان می آید، ناخودآگاه نوشیدنی قهوه نیز در ذهن مان نقش می بندد. به همین ترتیب حتی اضافه کردن زبان های دیگر نیز یکی از تصمیمات هوشمندانه مبدل می گردد.

گزارش های DEVICES از ابزار Performance
دستگاه های جستجو - Devices را می توانیم در این قسمت مشاهده نماییم. بسته به دسترسی انواع وسایل مورد استفاده کاربران برای مشاهده نتایج جستجویی که به سایت مان رسیده است، وقتی یک فیلتر را اعمال می کنیم یا می خواهیم گزارشی را طی یک بازه زمانی کنترل نماییم، از قسمت دستگاه ها به میزان استفاده جستجوگران از هر وسیله نیز پی خواهیم برد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنیم، این گزارش به ما می گوید کاربرانی که از رایانه رو میزی استفاده کرده اند بیشتر از افرادی که موبایل دارند بوده است و تبلت ها نیز صرفا ایمپرشن داشته اند. بیایید این گزارش را تحلیل کنیم.
در نمایش دسکتاپ 374 ایمپرشن و 32 کلیک داشته ایم که در یک نگاه ممکن است فرض کنیم یک فاجعه رخ داده است و از هر 10 نفر تنها 1 نفر ابراز علاقه کرده است. اما نه، قبل از اینکه دلیل دیگری را با هم بررسی کنیم فکر می کنید چه عاملی باعث می شود معادله تغییر کند ؟

با کلیک بر روی هر دستگاه می توان به آمار زمانی نیز دست پیدا کرد
با کلیک بر روی هر دستگاه می توان به آمار زمانی نیز دست پیدا کرد
زمانی می توانیم بگوییم ایمپرشن بالا و کلیک پایین نگران کننده است که بدانیم در صفحه اول نتایج جستجو هستیم، جایی که تا 60% جستجوگران به صفحه 2 نمی روند و می خواهند در همان چند ردیف اول به نتیجه برسند، پس با بررسی مقدار Position که بر روی 25.3 می باشد، به این نتیجه دست پیدا می کنیم که صفحه مورد نظر ما در وسط های صفحه دوم می باشد و باز هم باعث شده هر کاربری که تا آنجا پیش رفته بخواهداز محتوای موجود یا محصولی که معرفی کرده ایم بازدید نماید. در این پاراگراف ما یک درس خیلی مهم یاد گرفتیم و آن استفاده از تمام فاکتورها برای نتیجه گیری است.

گزارش های Search Appearance از ابزار Performance
ظاهر جستجو - Search Appearance که به تنهایی می تواند برای انتخاب یک کاربر، دلیلی بر ورود به یک لینک باشد. اطلاع از آمار و آرای اخذ شده نشان از تعامل و تجربه سایر افراد است، میزان کالری یک ماده غذایی نشان از سالم بودن آن و همینطور یک محتوای تخصصی است، اطلاع از مدت زمان پخش فیلم و نام کارگردان نیز دلیلی بر تماشای یکی از آثار وی است و همینطور اطلاع از تاریخ برگزاری یک رویداد نیز می تواند دلیلی بر حضور در جشن یا وبینار شما باشد. این تعاریف به سمت موضوعی می رود که بخشی از اسکیما را شکل می دهد و به نام داده های غنی نیز شناخته می شود.
هرچقدر از این طرحواره ها استفاده کرده باشید براحتی در ابزار Performance قسمت Search Appearance قابل مشاهده می باشد. اطلاعات مربوط به ظاهر جستجو با نوع داده ی غنی مشاهده شده توسط جستجوگران را می توانیم بررسی نماییم.

گزارش های DATES از ابزار Performance
تاریخ و بازه زمانی - DATES بطور پیشفرض به می گوید که طی روز های گذشته به ترتیب از سایت مان بطور کلی چه میزان بازدید شده است. گزارش تاریخ شامل کلیک های انجام شده، ایمپرشن ها و در نهایت نرخ کلیک می باشد و از آنجاییکه یک سایت شامل صحات و آدرس های گوناگون داخلی است، آمار Position وجود ندارد. جایگاه هر لینک متفاوت است و شامل معیار زمانی نیست.
در فیلترهای تنظیم شده، زمانیکه یک بازه زمانی را مشخص می کنید، لازم است بدانید که در هر روز از آن جه وقایعی رخ داده است. داده های موجود در تاریخ به شما کمک می کند بصورت تفکیک شده و روزانه به این مهم پی ببرید.


بیایید یک مقال را بررسی کنیم. از ابزار فیلتر در Performance تصمیم گرفتیم ببینیم در نتایج مبتنی بر وب، طی بازه زمانی Mar 28, 2021 لغایت Mar 31, 2021 کاربران ایرانی چگونه از از سایت ما بازدید داشته اند. پس در نوار ابزار فیلتر به شکل زیر مقادیر را اعمال می کنیم :

با اعمال این فیلتر می توانیم نتیجه را بر روی داشبورد گزارش بصورت نمودار مشاهده کنیم که شامل حجم ترافیک در هر روز می باشد. حال با مراجعه به قسمت پایین می توانیم علاوه بر دستگاه ها، واژه ها و صفحات، به داده های غنی مبتنی بر ظاهر جستجو نیز دست پیدا کرد و این آمار در بخش تاریخ بصورت روز به روز نیز مشاهده کرد.

در تصویر بالا میبینیم که بصورت روزانه رفتار کاربرانی که توانسته اند ما را در نتایج جستجو ببینند به چه ترتیب بوده است، که این آمار از فیلتری که در Performance ایجاد کردیم بدست آمده.

فیلتر کردن گزارشات Performance

مانند بسیاری از صفحات، می توان با کلیک بر روی نماد 3خط به مرتب سازی نتایج بر اساس فیلترهای شاخص در هر بخش دست پیدا کرد.
filter row
filter row
در حالت عادی هیچ فیلتر مرتب سازی فعال نیست و گزارشات بصورت پیشفرض نمایش داده می شود. با این آیکون می توانید به سفارشی سازی لیست بپردازید.
با توجه به هر سربرگ، یکی از مقادیر مرتب سازی تغییر می کند. به عنوان مثال اگر در بخش QUERIES باشید، می توانید بر اساس Query، لیست را بچینید. همینطور اگر در بخش PAGES باشید، لیست مرتب سازی بر مبنی Page نیز قابل انجام است.
برای شروع می خواهیم از لیست گزارش در QUERIES، واژه هایی که بیشتر از 50 کلیک داشته اند را فیلتر کنیم. پس بر روی نماد 3خط کلیک می کنیم تا یک کادر باز شود.
از آنجایی که در قسمت QUARIES هستیم، پس یکی از آیتم ها می تواند Query باشد. عبارت Click را انتخاب می کنیم تا جدولِ اطلاعات به حالت درجِ داده ها برود.
یکی از شاخص های فیلتر را انتخاب می کنیم و بلافاصله با تغییری در نوار مرتب سازی مواجه می شویم. برای مشخص کردن مقداری که می خواهیم بدست بیاوریم باید بر روی فیلد خالی مقابل Equals کلیک کرده و به عنوان مثال عدد 50 که مد نظر ما است را درج کنیم. سپس با کلیک بر روی دکمه آبی رنگ Done، نتیجه بر روی جدول نمایش داده می شود.
این فیلتر شامل 4 شرط نیز است.
 • شرط Equals : یعنی نتیجه گزارش، برابر یا شامل مقدار وارد شده باشد.
 • شرط Not equals : یعنی نتیجه گزارش، برابر یا شامل مقدار وارد شده نباشد.
 • شرط Greater than : یعنی نتیجه گزارش، بیشتر از مقدار وارد شده باشد.
 • شرط Smaller than : یعنی نتیجه گزارش، کمتر از مقدار وارد شده باشد.
بیایید یک بار مرور کنیم. می خواهیم در بخش گزارشِ واژه هایِ ثبت شده توسط کنسول جستجوی گوگل، کلمات یا عباراتی که بیشتر از 50 کلیک داشته اند را لیست کنیم. برای این کار بر روی آیکون فیلتر کلیک کرده و از کادر باز شده، شاخص Clicks را انتخاب می نماییم. حالا باید مقداری را با شرط بیشتر باشد از ...تنظیم کنیم. پس عدد 50 را وارد کرده و شرط Greater than را نیز انتخاب و در نهایت بر روی Done کلیک می نماییم. با این کار در لیست گزارش ما تمام واژه هایی که بیشتر از 50 کلیک داشته اند به نمایش در می آیند.
برای خارج شدن از حالت فیلتر فقط کافی است بر روی عبارت Performance کلیک کنید تا کل گزارش ها به حالت عادی بازگردد.

فیلتر بخش گزارشات چه کاربرد خاصی دارد ؟ 
با استفاده از این امکان، می توانید یک کلمه کلیدی را به عنوان فیلتر Query انتخاب کرده و سپس به دنبال واژه هایی بگردید که این کلمات در آن وجود دارد. همینطور می توان تمام عبارات را یافته و سپس با کنترل کلیک ها و ایمپرشن ها به بررسی آنها پرداخت. همینطور با فیلتر کردن نام کشور، دستگاه مورد استفاده و یا غیره قادر هستید به میزان بازخورد کاربران پی ببرید.
یک قابلیت دیگری که در گزارشات شما می تواند وجود داشته باشد این است که ببینیم با کدام عبارت کلیدی در صفحه اول نتایج گوگل هستیم. به نظر شما برای فهمیدن این موضوع چه کاری می توان انجام داد؟ قبل از دیدن پاسخ، با توجه به تصاویر بالا در ذهن تان فیلترِ مناسب این کار را اعمال کنید.
با انتخاب هریک از شاخص های آماری از بخش نمودارها که بصورت جعبه های رنگی می باشد، یک ستون به همان نام در بخش گزارشات پدیدار می شود. پس اگر جعبه ی نارنجی رنگ Average position را فعال کرده باشید و به رنگ سفید نباشد، یک ردیف به اسم Position در قسمت پایین Performance ظاهر می شود و همینطور با فعال یا غیر فعال کردن هریک از رنگ ها نیز می توانید ستون آمار مربوطه را داشته باشید.
برای اینکه به رتبه بندی کلمات کلیدی که در صفحه یک هستیم پی ببریم، ابتدا از فعال بودن جعبه ی نارنجی رنگ که Average position نام داشت مطمئن می شویم. سپس از قسمت گزارشات، سراغ QUERIES رفته و بر روی نماد فیلتر کلیک می کنیم. از کادر باز شده شاخص Position را تیک زده و به فیلد شرط می رویم. در این قسمت عدد 10 را به عنوان ردیف های صفحه یک وارد می کنیم و شرط را Smaller than می گذاریم. می خواهیم در گزارشات query دنبال اعداد (position) کم تر از 10 بگردیم زیرا مشخص کننده رتبه های صفحه یک است. سپس روی Done کلیک کرده و نتیجه بدست آمده را مشاهده می کنیم. اگر از بخش واژه ها در نتایج گوگل رتبه زیر 10 داشته باشیم، آن عبارات برای ما به نمایش در می آید.
به بیان ساده تر : کنسول گوگل واژه هایی که از نتایج جستجو به سایت شما رسیده را بدست آورده. در این میان می خواهیم عباراتی که کم ترین جایگاه را دارد را ببینیم. به فیلتر بخش گزارش مراجعه کرده و بر روی position کلیک می کنیم و شرط کوچک تر از smaller than را بر روی 10 که نماینده صفحه یک گوگل است می گذاریم. با تایید یا Done کردن به لیستی از کلمات که صفحه یک گوگل هستند دست خواهیم یافت.
تا اینجا با بخش های مختلف گزارش گیری و فیلترها آشنا شدیم و حالا می توانیم صفحات و کلماتی که برای ما در میدان مسابقات گوگل افتخار آفرینی کرده اند را شناسایی کنیم. بخش بزرگ تر این قضایا بر عهده شما و خواسته های تان است. در واقع هیچ شخص دیگری نمی تواند بشما نحوه مشاهده یک عکس که در صفحه 2 نتایج جستجو به تاریخ 23 شهریور بوده را نشان دهد. ما با هم به بررسی قابلیت ها و توانایی های یک ابزار پرداخته و باقی قضایا را باید آزمون و خطا و کسب تجربه بدست بیاوریم.
مساله مهم تر صبر است. سئو یعنی صبر و برای دریافت اطلاعات باید بگذارید گوگل کارش را انجام دهد. شما به تولید محتوا و چیدمان اجناس تان مشغول هستید و یک طراحی بصری مناسب را به احترام کاربران و مشتریان در سایت تان پیاده می کنید. بیشتر از اینکه به فکر جذب ترافیک به هر قیمتی باشیم باید به فکر حفظ و نگهداری مشتریان وقادار باشیم، کسانی که سایت و برند و شخصیت شما را جزئی از خود می دانند و هذف نهایی شما نیز می تواند ایجاد حس تعصب برای یک فرد باشد. وقتی حس محبوبیت و طرفداری بوجود بیاید یعنی شما کارتان درست انجام داده اید و این به واسطه تلاش شما برای مشتری مداری است، نه گوگل مداری!
تحلیل و گزارشات آماری موجود در کنسول جستجوی گوگل رفتار بازدیدکنندگان و علایق آنها را بازگو می کند. طبیعاتا اگر یک سایت آموزش خیاطی دارید، وقتی در بخش Query به واژه "سیب زمینی سرخ کرده" برخورد می کنید، می تواند نشان از یک یا چند نظر پرتکرار در بخش نظرات تان باشد که سخن از کنترل سئوی نظرات به میان آمده، شما را از نردبان ترقی و صعود یک پله بالاتر میبرد. با یک جمع بندی از بخش Performance به این نتیجه میرسیم که رسیدن به صدر نتایج هرچقدر هم مهم باشد، ماندگاری و بهبود مستمر با اهمیت تر است.

بازرس آدرس - URL Inspection

بررسی ابزار URL inspection در کنسول جستجوی گوگل
ایندکس Index به چه معنی است ؟ در لغتنامه، کلمه ایندکس یعنی فهرست یا نمایه به همین خاطر گاهی در تلفظ بجای ایندکس از عبارت نمایه سازی استفاده می کنیم. گوگل یک دانشنامه و دایره المعارف یا یک کتابخانه است. مردم برای مطالعه و کسب علم یا پاسخ به سوالات شان به گوگل مراجعه می نمایند.
شما نقش یک نویسنده کتاب، استاد دانشگاه یا دانشمندی را دارید که می خواهید از گوگل برای معرفی اثری که منتشر کرده اید کمک بگیرید تا آن را در قفسه های خود و معرض دید دیگران قرار دهد. مثل این می ماند که تولید کننده یک محصول هستید و از فروشگاه های بزرگ زنجیره ای برای فروش آنها کمک گرفته باشید.
1( تا آن را در قفسه های خود ) : از ظلمت خود رهایی ام ده، با نور خود آشنایی ام ده.
اتفاقی که می افتد این است که قطعا با پهن کردن یک کارتن در کنار پیاده رو نمی توانید کتاب آموزش سئو را بفروشید مگر یک نفر دل اش به حال تان بسوزد که این در نهایت تبدیل به یک ساندویچ برای شام شب شما خواهد شد، اما با قرار دادن کتاب های تان در یک کتابخانه عظیم و قرار گرفتن در معرض دید میلیون ها نفر، مسیر داستان زندگی شما را تغییر داده و به همان میزان نیز باعث شکست شما خواهد شد. شاید بتوانید از چهارراهی به یک کوچه دیگر نقل مکان کنید و کتاب تان را به اهالی دیگری بفروشید اما با بدنامی در یک مرکز بزرگ و معتبر، شرایط به این سادگی نخواهد بود.
سایت تان را در این کتابخانه پیدا کنید. بله درست خواندید : سایت شما کجای این کتابخانه است؟
سایت تان را در این کتابخانه پیدا کنید. بله درست خواندید : سایت شما کجای این کتابخانه است؟
برای اینکه مردم بتوانند پاسخ شان را در کتاب شما بیابند 2 راه وجود دارد :
 • بصورت دستی کتاب را به کتابخانه برده و تحویل واحد ثبت نمایید. Url Inspection
 • جایی باشید که بازاریاب های کتابخانه بتوانند شما را ببینند و کتاب شما را برای نیازسنجی مخاطبین شان بررسی و سپس ثبت نمایند. Crawling

در فضای نتایج جستجو که همان محیط کتابخانه می تواند باشد، جستجوگران با هدف یافتن یک موضوع که مقاله، پاسخی به یک سوال یا محصول می باشد سراغ موتور جستجو که قفسه های کتابخانه است می روند. مسوول کتابخانه به کمک کارمندان اش دائما به کنترل و جانمایی کتاب ها می پردازند و با سنجش علایق افرادی که به مطالعه پرداخته اند، کتاب های غنی و ارزشمند تر را در قفسه های جلو تر می گذارند زیرا برای مدیر کتابخانه، حفظ برند و حضور علاقه مندان اش به واسطه ی محتوای با کیفیتی که در اختیارشان می گذارد مهم است. در اینجا محتوای با کیفیت همان کتاب ها می باشد. کتاب های قدیمی که از قدمت بالاتری برخوردار هستند طبیعاتا مورد علاقه و محبوب می باشند، به همین دلیل خواه یا ناخواه، مشاهده ی یک نسخه ی با قدمتِ بالا می تواند بنوعی جزو ارزش های یک کتابخانه بحساب آید.
فرآیند ایندکس در کنسول گوگل نیز به همین شکل است. با ثبت یک دامنه و تهیه هاست با کیفیت، شروع به تولید محتوا و چیدمان محصولات مان در یک وب سایت می کنیم. صفحه اول سایت، طراحی روی جلد و برگه های دیگر مانند صفحات کتاب مان است. با ثبت سایت در کنسول جستجوی گوگل به مدیر کتابخانه می گوییم این کتاب برای مطالعه عموم است و قطعا نظر همه را جلب خواهد کرد. گوگل شروع به بررسی و کنترل صفحات کرده و بر اساس معیارها و استاندارد هایی که در قالب چندین الگوریتم می باشد، اثر مان را تحت نظر قرار می دهد که این چرخه در قالب ایندکس و حضور در نتایج جستجو شناخته می شود.

از متصدی کتابخانه خواهشمندم این صفحه را در لیست کتاب ها بررسی کند

عبارتی که در عنوان بالا آمده کاری است که در مواجهه با ابزار Inspection انجام می دهیم. در واقع از گوگل تقاضا می کنیم که آدرس وارد شده را در ایندکس های سایت بررسی نماید و ما را از وجود یا عدم وجود و همچنین مشکلات احتمالی مطلع سازد.
چرا از ابزار Inspection استفاده می کنیم ؟ دلیل این کار، آگاهی از موجود بودن صفحات ما در پایگاه ایندکس مربوط به سایت مان می باشد. کاربران در اینترنت عبارت "سئو با رنک مث" را جستجو کرده اند اما صفحه مورد نظرمان ظاهر نمی شود و صفحات دیگری بجای آن ظاهر می شود. پس لازم است بررسی کنیم آیا آن محتوا ایندکس شده یا اگر نه، دلیل اش چه بوده است. همچنین قادر خواهیم بود تقاضای نمایه سازی را بصورت دستی نیز ثبت کنیم.
با کلیک بر روی URL Inspection می توانیم آدرس مد نظرمان را وارد کنیم. با فشردن کلید اینتر Enter بر روی صفحه کلید، ابزار شروع به بررسی آدرس می کند و نتیجه را بصورت پیام هایی اعلام می نماید.
ابزار بازرسی در کنسول جستجوی گوگل شامل قسمت های زیر می باشد :

 1. وضعیت حضور در گوگل Presence on Google
 2. بررسی صفحات خزش شده View Crawled Page
 3. درخواست ایندکس Request Indexing
 4. وضعیت نمایه سازی Coverage
 5. قابلیت ها و داده های افزوده Enhancements
 6. بررسی وضعیت کنونی آدرس Test Live URL

وضعیت حضور در گوگل - Presence on Google

برای اطمینان از صحت و سلامت صفحات ایندکس شده در گوگل می توانیم با نتایج حاصل از بازررسی، اطلاعات بدست آمده را بررسی نماییم. وقتی آدرس صفحه ای از سایت را وارد می کنیم، در پاسخ، گوگل به ما می گوید که آیا همه چیز خوب پیش می رود یا خیر. این جواب ها به شرح زیر می باشد :

URL is on Google
URL is on Google
آدرس وارد شده ایندکس شده است - URL is on Google
پیفام URL is on Google به معنی این است که آدرس وارد شده ایندکس بوده و واجد شرایط رتبه بندی یا حضور در نتایج جستجو است. در واقع این اعلان به ما در خصوص نمایه سازی بدون مشکل سخن می گوید و به معنی حضور در صفحه اول یا ضمانتی بر رقابت پیروزمندانه نیست.
سخن نویسنده : آیا محصول یا محتوای شما در نتایج گوگل نیست ؟ پیامی که در Presence مشاهده می کنید فقط نشان دهنده ایندکس شدن آدرس کنترل شده است. برای حضور در نتایج باید بر روی سئو و کیفیت محتوای تان وقت بیشتری بگذارید.
نکته مهم : ممکن است آدرسی که قبلا برای Removals ثبت شده باشد را بصورت URL is on Google مشاهده نماییم. این به معنی ظاهر شدن آدرس صفحه فوق در نتایج جستجو نمی باشد.

URL is on Google but has issues
URL is on Google but has issues
آدرس وارد شده ایندکس شده است اما خطا دارد - URL is on Google but has issues
پیغام URL is on Google, but has issues به معنی صفحات ایندکس شده ای است که ممکن است در نتایج جستجو حضور یابند اما داده های ساختار یافته دارای مشکلی نیز وجود دارد. به عنوان مثال اسکیمای دستور پخت در یک نوشته پیکربندی شده اما یکی از فیلدهای مهم فراموش شده است. زمانی که در یک محتوا اینگونه مسایل وجود داشته باشد، تاثیر خود را بر روی قابلیت ها و داده های غنی خواهد گذاشت.
نکته : با ابزار Rich results Test می توانیم بهترین بررسی ممکن را برای شناسایی مشکلات فوق داشته باشیم.

URL is not on Google
URL is not on Google
آدرس وارد شده ایندکس نشده است - URL is not on Google
آدرس اینترنتی توسط گوگل هنوز خزیده نشده یا اینکه تلاشی برای خزش صورت گرفته اما نتوانسته آن را ایندکس نماید. دلایل متداول می تواند محدودیت در robots.txt یا مسایل مربوط به https و یا متا ربات noindex باشد که متداول ترین آنها نوایندکس بودن و سپس مشکلات در دسترسی به صفحه است.
گاهی ممکن است یک صفحه را بصورت نوایندکس تنظیم کرده باشیم که با بازرسی و مشاهده این پیغام، خیالمان از عدم وجود آدرس در ایندکس گوگل راحت می شود.
حالا این همیشه به معنی مشکل نیست و سایت شما اگر تازه راه اندازی شده باشد نیز نخواهید توانست ایندکس داشته باشید و یا همانطور که اشاره هم کردیم ممکن است صفحه ای بصورت نوایندکس قرار گرفته و به هر دلیلی گوگل آن را هنوز نمایه سازی نکرده است. زمانی که به این پیام برخورد می کنید می توانید صبر کنید تا خزش گوگل کامل شده یا بصورت اصطلاحا دستی آنرا درخواست بدهید.
سخن نویسنده : اگر یک دامنه و سایت تازه تاسیس دارید، یا پس از مدت زمان زیادی مجدد بر روی یک دامنه اقدام به راه اندازی کرده اید؛ درخواست ایندکس دستی را ارسال نکنید. همانطور که می دانیم و قطعا بدان ایمان هم داریم، گوگل بر روی عملکرد طبیعی یک سازوکار تاکید دارد.

URL is not on Google: Indexing errors
URL is not on Google: Indexing errors
آدرس وارد شده ایندکس نشده و با خطا مواجه شده است - URL is not on Google: Indexing errors
هشدارِ آدرس ایندکس نشده و با خطا مواجه شده است را جدی بگیرید. سایت دارای خطاهایی است که در حالت عادی نیز برای سلامت آن مناسب نیست. به عنوان مثال مشکلات سرور که با کدهای سری 500 و مشکلات در دسترس نبودن صفحات که با کدهای سری 400 بروز می نمایند از جمله مسایلی هستند که گوگل در هنگام تلاش برای ایندکس باز می ماند.
یکی دیگر از حیاتی ترین مواردی که مورد تاکید است، زمانی رخ می دهد که اسکیمای یک صفحه از پیکربندی صحیحی برخوردار نبوده و فیلدهای لازم از مقدار مناسبی برخوردار نباشند. اگر از اسکیمای دستور پخت استفاده می کنید امکان دارد فراموش کرده باشید یکی از مراحل پخت را در اسکیما وارد نمایید. از آنجاییکه این مهم در نحوه نمایش داده های غنی که همراه آدرس یک لینک به نتایج جستجو میرسند، در معرض دید هستند، خالی بودن یکی از فیلدها مشکل ساز خواهد بود.
نکته : لینک هایی که سابقا در گوگل ایندکس شده اند و با خطای 404 مواجه می گردند، در ابزار بازرسی به خطای Indexing errors برخورد می کنند.
راه حل : بهترین روش این است که آدرس لینک مان را در ابزار rich result test گوگل برده و به بررسی بگذاریم. با این کار بخش بزرگی از مشکلات حاصل از Indexing errors، خود را نمایان می کنند. همینطور در دسترس نبودن لینک مبدا و امکان ریدایرکت شدن تصادفی توسط یک افزونه را نیز محتمل دانسته و سری به لیست آدرس های منتقل شده بزنید.

URL is an alt version
URL is an alt version
آدرس وارد شده نسخه فرعی است - URL is an alt version
عبارت alt مخفف alternate، در لغتنامه به معنی "جایگزین" و مفهوم آن " آدرس فرعی" که به منبع اصلی خود اشاره دارد می باشد. بعضی از سایت ها و یا برخی از قالب های وردپرسی این قابلیت را در خود تعبیه کرده اند که کاربر پس از ورود به سایت با موبایل، به صفحه ای هدایت می شود که مخصوص تلفن همراه است. این موضوع با AMP نیز مصداق دارد. حالا چرا این پیام ظاهر می شود؟ به این دلیل که شما می خواهید صفحه اصلی سایت تان را در نسخه دسکتاپ ملاحظه کنید اما آدرس AMP را درج نموده اید یا صفحه ای را بررسی می کنید که با تگ کنونیکال به صفحه ای دیگر منتقل شده است. همینطور صفحاتی که با تگ rel="alternate" نیز پیکربندی شده اند نیز واجد شرایط این هشدار هستند.
نکته : ممکن است با هشدار URL is unknown to Google نیز مواجه شوید. گاهی گوگل یک آدرس را بصورت فرمت url شناخته اما نمی تواند به هر دلیلی آن را خزش و ایندکس نماید. صفحات جایگزین و نسخه های متناظر از یک آدرس مانند AMP و دو حالت نمایش از یک صفحه، بیشترین استعداد را دارند. با ابزار بررسی آدرس ها بصورت زنده ( live inspection ) می توان به علت خطای رخ داده پی برد.

View Crawled Page
View Crawled Page

نمایش صفحات خزش شده - View Crawled Page

صفحه ی خزش شده شامل 3 بخش است که با کلیک بر روی View Crawled Page، ستونی در صفحه پیش روی تان باز خواهد شد که اطلاعاتی در خصوص آدرسی که بررسی کرده ایم به ما می دهد. وقتی یک صفحه ایندکس شده است، آیا لازم نیست بدانیم چه چیزی و به چه کیفیتی انجام گرفته؟ طبیعاتا همینطور است. بیایید با هم به بررسی این بخش ها بپردازیم.

نمایش ساختار Html
 • در این بخش می توانید ساختار صفحه تان را بصورت آنچه که گوگل در قالب html شناسایی کرده ملاحظه کنید. یکی از مزیت های این سربرگ، شناسایی تگ کنونیکال یا متا ربات هایی است که در آخرین خزش صورت گرفته.

Screenshot
Screenshot


تصویر صفحه Screenshot
 • پیام Screenshot is available only in live test اولین اعلانی است که به چشم می آید. این سربرگ تصویری از صفحه ی ایندکس شده نشان می دهد که گوگل میبیند. با کلیک بر روی بررسی زنده ی آدرس، می توانید نتیجه را مشاهده نمایید.
نکته مهم : ابزار بررسی زنده کنسول جستجو - Test Live شامل شرایطی است که در ادامه با هم خواهیم خواند اما بشدت در نحوه نمایش موبایل حساس بوده و اگر سایت کوچک ترین ناسازگاری با نمایش تلفن همراه داشته باشد هرگز به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. ابزار بررسی زنده با هربار تست،ممکن است یک نتیجه متفاوت را نشان دهد که شامل فشار زیاد بر روی هاست های بی کیفیت یا ضعیف نیز می شود.

نکته مهم : گزارش های بخش Presence از ابزار بازرسی شامل 2 بخش است که یکی مربوط به صفحات ایندکس شده گوگل ( GOOGLE INDEX ) از قبل و دیگری شامل نتیجه تست زنده ( LIVE TEST ) است. این دو خروجی یکسانی ندارند زیرا ربات های گوگل امکان دارد شب گذشته در بهترین حالت ممکن صفحه ای را خزش کرده باشند ولی در این لحظه، هاست شما از ترافیک بالا برخوردار باشد که موجب کندی در لود شدن خواهد بود. معمولا از تست زنده برای بررسی لحظه ای وجود یک لینک در ایندکس استفاده می شود ولی دلایلی که ممکن است موجب یک تصویر screenshot مناسب نشود را می توانیم در سربرگ داده های بیشتر ببینیم.

More info
More info
اطلاعات بیشتر More info
اطلاعات بیشتری از آنچه که به وسیله بازرسی و تست زنده بدست آورده اید را مشاهده نمایید. در این قسمت با چهار گزارش مواجه می شویم :
نوع صفحه - Page type : ساختار صفحه ایندکس یا تست شده را می توانیم در اینجا ببینیم. معمولا صفحات وب بصورت text/html و اگر یک PDF بازرسی شده باشد آنرا application/pdf نشان می دهد.
وضعیت صفحه - HTTP response : کد وضعیت صفحه و پیامی که سرور بر می گرداند در این قسمت گزارش می شود. به عنوان مثال کد وضعیت 200 نشان از سلامت ارسال، پردازش و دریافت بر روی یک صفحه می باشد. همچنین با کلیک بر روی این قسمت اطلاعات کامل دیگری نیز از جمله تگ X-ROBOT و canonical و hreflang می باشد.
اجزا صفحه - Page resources : آیتم هایی که در صفحه بدرستی بارگزاری شده یا با خطا مواجه شده اند را با جزئیات کامل از اینجا بررسی کنید. از جمله CSS و jаvascript و فونت ها. مواردی که برای لود شدن مشکل داشتند با شماره خط کد نویسی در دسترس می باشند.
پیام های کنسول جاوا - jаvascript console messages : در صورتیکه صفحه ایندکس شده ای را بررسی کرده باشیم، کنسول جاوا هشداری را نمایش نمی ده ( Not available in indexed version ).

jаvascript console messages
jаvascript console messages
در حالت تست زنده، می توانیم هشدارهای کنسول جاوا را بررسی کنیم. معمولا خطای نمایش داده شده از پایگاه داده ی جاوای مربوط به فایل های قالب بدست می آید. به خطای زیر توجه فرمایید :
1234Error
30:24.000
Uncaught TypeError: a is not a function   at https://sample.com/wp-content/themes/sample/js/us.core.min.js?ver=7.9:1:1709   at https://sample.com/wp-content/themes/sample/js/us.core.min.js?ver=7.9:1:2337
https://sample.com/wp-content/themes/sample/js/us.core.min.js?ver=7.9:0
با تست زنده قادر هستیم هرگونه خطای موجود در جاوای قالب را بررسی کنیم.
توصیه : هشدارهای تست زنده را ملاک تصمیم گیری نهایی قرار ندهید، بلکه از آن برای اطمینان خاطر بهره ببرید و حتما از یک کارشناس برنامه نویسی مشورت بخواهید.

jаvascript console messages - Inspection
jаvascript console messages - Inspection
بخش jаvascript console messages در ابزار Inspection شامل بخش هایی که می توان با مرتب سازی جهت بررسی دقیق تر آنها را بسادگی فیلتر نمود. کافی است از پنجره بازشده بر روی نماد سه خط کلیک کنید.
خطاهای کنسول جاوا - Error
هشدارهای کنسول جاوا - Warning
درباره هشدار کنسول جاوا - Info
گزارش ثبت رویداد کنسول جاوا - Log
عیب یابی کنسول جاوا - Debug


سوال: اگر سایت را بیست روز آپدیت نکرده و هیچ محتوایی تولید نشود، بهتر است از اول سایت را راه اندازی کنیم یا فعالیت را در همان سایت ادامه بدهیم؟
پاسخ: مگر سایت، مواد غذایی است که با عدم تولید محتوا، فاسد و دور انداختنی باشد. چرا نباید همان را ادامه بدهید؟ کجای دنیا یک موتور جستجو از شما تعهد میگیرد که حتما مرتب محتوا تولید کنید و این روند را قطع نکنید؟ آیا می دانید که بسیاری از موضوعات، تولید محتوا لازم ندارند و فقط صفحه ی هدف برای کیورد تارگت باید بهینه سازی گردد؟ قطع تولید محتوا؛ بازدیدها، ارزش و اعتباری که برای صفحات جدید ایجاد شده اند را برای تان به ارمغان نمی آورد، فقط صفحه ی ارزشمند جدیدی به سایت شما اضافه نشده است.
سوال: فِچ یا Request Indexing دستی ضرر دارد؟ آیا استفاده زیاد مشکل ساز است؟
پاسخ: خیر، این یکی از ابزارهای گوگل است که در اختیار شماست و هیچ ضرری ندارد. چرا فکر می کنید گوگل با استفاده زیاد از ابزار هایش ناراحت شده و یا با درخواست بالا با شما قهر می کند؟ دلیل ایجاد این تفکرات و سوال ها، عدم آگاهی و دید کافی درباره ی سئو، نحوه ی کار و سیاست سرچ انجین است. | محسن طاووسی - Mohsen Tavoosi |

REQUEST INDEXING
REQUEST INDEXING

درخواست ایندکس - REQUEST INDEXING

در سمت راست View Crawled Page، دکمه درخواست ایندکس - Request Indexing را پیدا می کنید که به شما امکان می دهد یک صفحه - URL را به سرعت ( گاهی حتی در عرض چند دقیقه ) نمایه سازی نمایید. درخواست ایندکس به معنی حضور در نتایج نیست و صرفا به این دلیل انجام می شود که به گوگل بگوییم صفحه برای Query ها در دسترس است. همچنین ایندکس دستی برای بررسی تغییرات اعمال شده نیز بکار گرفته می شود.

Request Indexing Quota Exceeded
Request Indexing Quota Exceeded
محدودیت سهمیه ی ایندکس دستی - Request Indexing Quota Exceeded
 • ویژگی Request Indexing جایگزینِ روش های نمایه سازی نمی شود و برای آن محدودیت 10 الی 12 درخواست در روز ( 24 ساعت ) وجود دارد.
آموزش فرعی : سُس ماست در کنسول جستجو چیست ؟ یک ترکیب پررو از ماست کم چرب با سس سفید که مصرف کننده ی نهایی ( EULA ) به دلیل همرنگ بودن هر دو عنصر قادر به تشخیص متریال نهایی نیست. پدیده ی سس ماست در کنسول جستجوی گوگل یک رویداد پرتکرار است.

Inspection Coverage
Inspection Coverage

جزئیات نمایه سازی - Coverage

جزئیات نمایه سازی یا گزارش پوشش، بخشی است که اطلاعاتی در خصوص آدرس ایندکس شده در اختیار ما می گذارد. جزئیات نمایه سازی شامل 3 قسمت اصلی برای ارایه اطلاعات می باشد. بیایید با هم بررسی کنیم :
 1. دستاوردDiscovery
 2. خزشCrawl
 3. نمایه سازیIndexing

Coverage - Discovery
Coverage - Discovery

دستاورد - Discovery

بخش Discovery چگونگی شناسایی آدرس ها را توسط گوگل را توضیح می دهد.
نقشه سایت - Sitemap : نقشه های ثبت شده در این بخش نشان داده می شوند. اگر داده ها بدرستی در نقشه سایت موجود نباشد، robots.txt نیز نقشه های سایت را مشخص نمی کند و در نتیجه با پیغام n/a مواجه می شویم.
صفحات ارجاعی - Referring page : در یک جمله یعنی گوگل برای صفحه ی بازرسی شده از این آدرس توانسته اطلاعاتی را نیز بدست بیاورد، مانند کنونیکال ها یا amp و صفحات موبایل و متناضر که این ارجاعات شامل ریدایرکت نیز می شود. صفحاتی هستند که گوگل با استفاده از آنها در خصوص سایر صفحات می آموزد.
در صورت عدم وجود این صفحات با پیغام "None detected" مواجه می شوید

URL might be known from other sources that are currently not reported
URL might be known from other sources that are currently not reported
هشدار شناسی : URL might be known from other sources that are currently not reported
توضیح 1 : گوگل از آدرسی نامعلوم که مشخص نیست به صفحه رسیده است.
توضیح 2 : ما آدرسی را شناختیم که از منابع ناشناس بدست آمده. "مهم"
توضیح نویسنده : هشدار منابع ناشناس یک سناریو پارتیزانی است و وب مستر را در یک جنگ چریکی قرار می دهد. گوگل از 3 طریق می تواند یک صفحه را بجز نقشه سایت و صفحات متناضر ردیابی کند :
 • خزش شده ولی ایندکس نشده - Crawled, not indexed
 • آدرس های ثبت شده که مدتی است در دسترس نیستند - Unavailable Submitted URL
 • بایگانی گزارش ایندکس شده ها - Indexed report status
کمی تامل : به نظر نمی رسد ترتیب خاصی برای نمایش آدرس ها وجود داشته باشد. آدرس هایی که در اینجا نشان داده شده ممکن است از سایت خود شما یا وب سایت های دیگر یا حتی یک ریدایرکت باشد.

Coverage - Crawl
Coverage - Crawl


گزارش خزش - Crawl

بخش خزش - Crawl، نحوه عملکرد گوگل در آخرین باری که صفحه را خزیده است بیان می کند که بصورت فاکتورهای زیر می باشد :
آخرین خزش - Last crawl : تاریخ و زمان آخرین خزش آدرس - URL را نشان می دهد. در صورتیکه هنوز این اتفاق رخ نداده باشد بصورت n/a نشان داده می شود.
ایندکس نسخه موبایل - Mobile-first indexing چیست؟
 • خزش و ایندکس نسخه موبایل به این معنی است که Google عمدتا از نمایش موبایل برای فهرست بندی استفاده می کند. سابقا نمایش صفحه دسکتاپ ملاک ارزیابی جستجوی کاربران بو. نمایش نسخه موبایل یک فلسفه طراحی است که هدف آن ایجاد تجربه بهتر برای کاربران با صفحه نمایش کوچک است.
طراح سایت نمایش موبایل - mobile-first designer چه کسی است؟
 • طراح نمایش نسخه موبایل به اشخاصی گفته می شود که بجای شروع طراحی سایت بر روی صفحه نمایش گسترده، پیش فرض را برای نمایش در صفحه کوچک قرار می دهند و گاها این به عنوان یک شغل انحصاری نیز می باشد که لزوما شامل طراحی نسخه دسکتاپ هم نیست.
سخن نویسنده : دنیا به سمت تجارت بر مبنی جستجوی صوتی و نمایش بصورت موبایل پیش می رود که شامل گزارش های متفاوت کنسول جستجوی گوگل نیز است. اگر سایتی دارید که تمام تلاش خود را برای نمایش در لبتاپ یا مانیتور می کند، احتمالا در حال از دست دادن فرصت های بیشماری هستید. سایت تان را با اولویت 1 برای موبایل و تبلت ایجاد نمایید و در مرحله بعدی نسخه دسکتاپ را نیز اضافه کنید.
نحوه خزش - Crawled as : نحوه خزش و ایندکس صفحات را در حالت نمایش دسکتاپ یا موبایل مشخص می کند که عمداتا Googlebot smartphone - پیمایش موبایل را نشان می دهد ، زیرا گوگل پا به جهانی گذاشته است که در آن نمایه سازی بر اساس نتایج موبایل را استاندارد می داند. با این حال اگر سایت شما هنوز بصورت خزنده موبایل شناخته نشده باشد، با Googlebot desktop مواجه می شوید و درصورتیکه URL هنوز خزش نشده باشد n/a را نمایش می دهد.
خزش مجاز است؟ - ?Crawl allowed : نشان می دهد که آیا گوگل مجاز به خزیدن آدرس - URL است یا خیر که مقادیر احتمالی عبارتند از :
 • بله - Yes : گوگل مجاز به خزش است.
 • خیر - No : خزش در robot.txt محدود شده است و گوگل مجاز به خزش نیست.
 • نا مشخص - n/a : گوگل هنوز آدرس را خزش نکرده است که وضعیت Discovered - currently not indexed را بر دارد. ممکن است URL قابل خزش نباشد یا با خطای Error 404 مواجه شده باشد.

معنی عبارت Fetch چیست؟ در لغتنامه، Fetch به معنی واکشی یا رفت و آوردن است. وقتی در کنسول گوگل با واژه Google Fetch مواجه می شویم به معنی این است که مثلا ربات توانسته به صفحه ای وارد و اطلاعاتی را دریافت کرده و برگرداند. Fetch کردن نیز برای دریافت داده ها است و زمانی که بر روی Fetch کلیک می کنیم، یک عملگر یا ربات وارد صفحه یا آدرسی می شود و چیزهایی را بر می گرداند.

واکشی صفحه - Page fetch : اینکه گوگل توانسته است صفحه مان را واکشی کند یا خیر، توضیح می دهد. اگر خزیدن محدود یا ممنوع باشد، گوگل نمی تواند صفحه را Fetch کند که شامل مقادیر زیر است :
 • موفق - Successful :گوگل توانسته صفحه را بصورت موفقیت آمیز واکشی نماید.
 • ناموفق با خطای سافت 404 -Failed: Soft 404 :گوگل در برگشت برای واکشی با خطای سافت 404 مواجه شده است.
 • ناموفق با خطای 404 -Failed Not found (404) :گوگل در برگشت برای واکشی با خطای صفحه یافت نشد مواجه شده است و نتوانسته آن را پیدا کند.
 • ناموفق با مشکلاتی در آدرس -Failed Crawl anomaly :خطای Crawl anomaly زمانی رخ می دهد که گوگل تلاش کرده به یک آدرس مراجعه نماید اما با وجود شناسایی آدرس با خطای سری 4xx و 5xx مواجه شده است که بیشتر در صفحات به جای مانده از آدرس های sitemap.xml است.
 • ناموفق به دلیل غیر مجاز بودن در robot.txt یا Failed Blocked by robots.txt :در صورتیکه گوگل توسط robot.txt محدود شده باشد با پیغام فوق مواجه می شویم.
 • نا مشخص - N/A :گوگل هنوز آدرس را فهرست نکرده است.
نمایه سازی مجاز است؟ - ?Indexing allowed : نشان می دهد که آیا گوگل مجاز به نمایه سازی آدرس - URL است یا خیر که مقادیر احتمالی عبارتند از :
 • بله - Yes : گوگل مجاز به ایندکس است. این وضعیت نمایانگر صفحه ایندکس شده است.
 • خیر - No : صفحه مجاز به خزش نیست که ممکن است به دلیل noindex بودن متاربات باشد.
 • نا مشخص - n/a : اگر آدرس با خطای سری 4xx یا 5xx مواجه شده باشد، گوگل ایندکس را رد می کند.

Coverage - Inddexing
Coverage - Inddexing

گزارش نمایه سازی - Indexing

این قسمت به روند نمایه سازی صفحاتی می پردازد که دارای آدرس متعارف یا تگ کنونیکال هستند و شامل پیشرفت پروسه و خطاهای احتمالی است. بیایید با هم به بررسی آن بپردازیم :

کنونیکال هایی که بدست کاربر مشخص شده - User-declared canonical : اینکه آیا شما یک تگ کنونیکال یا متعارف برای صفحه تعیین کرده اید را توضیح می دهد و شامل موارد زیر است :
 • نمایش آدرس URL جاری، بصورت صفحه ای مستقل یا کنونیکال شده که وضعیت صحیح است.
 • پیغام none : اگر آدرس بصورت کپی عینی باشد اما تگ کنونیکال نداشته باشد با none مواجه می شوید.
 • پیغام n/a : به هر دلیلی اگر گوگل نتوانسته صفحه را واکشی کند منتهی به این پیام می گردد که شامل کد وضعیت Discovered - currently not indexed یا Crawled - currently not indexed نیز است.

کنونیکال هایی که توسط گوگل شناسایی شده - Google-selected canonical : اینجا گوگل تصمیم میگیرد آیا آدرس بازرسی شده بصورت یک آدرس کنونیکال است یا حالت های دیگری حادث می شود :
 • آدرس بازرسی شده - Inspected URL : گوگل این آدرس را به عنوان URL متعارف در نظر گرفته است.
 • طبق پیکربندی کاربر - Same as user-declared canonical : اگر این آدرس توسط شما به وسیله تگ کنونیکال به صفحه دیگری اشاره می کند ، آنرا گوگل پذیرفته است و فقط کافی است مهریه و شیربها را مشخص نمایید.
 • آدرس کنونیکال متفاوت - A different URL : اگر با پیام "A different URL that Google considered more fitting than the canonical you defined yourself" مواجه شدید به این معنی است که گوگل تگ کنونیکال تعریف شده شما را رد کرده و یک آدرس بهتری را به تشخیص خودش تخصیص داده است.
 • بعد از ایندکس مشخص می شود - Only determined after indexing : گوگل تصمیم گرفته مشخص کردن وضعیت کنونیکال را به بعد از ایندکس شدن موکول کرده است.
 • گوگل نمی تواند آدرس را نمایش دهد زیرا به هیچ کدام از دامنه های تایید شده تعلق ندارد - URL cannot be displayed because it’s not in any of your properties : در اینجا گوگل نتوانسته یک آدرس کنونیکال را انتخاب کند زیرا به دامین وریفای شده جاری تعلق ندارد.
 • نامشخص - n/a : در صورتیکه آدرس هنوز ایندکس نشده باشد یا وضعیت Discovered - currently not indexed را برگرداند با این پیام مواجه می شویم.

سخن نویسنده : اگر می خواهید آدرس کنونیکال که گوگل برای url جاری در نظر گرفته را بیابید می توانید از فرمان site: yourURL.com در جستجوی گوگل استفاده کنید.

Coverage - Enhancements
Coverage - Enhancements

ارزش افزوده - Enhancements

در اینجا گوگل گزارش می دهد که آیا آدرس url در رابطه با AMP، قابلیت استفاده از تلفن همراه و داده های غنی و اسکیما با مشکلی مواجه شده یا نیاز به بهبود دارد. وقتی یک url هنوز نمایه نشده است، با پیام "Only indexed URLs can have enhancements" مواجه می شویم. پس از اینکه url توسط گوگل فهرست شد، به صورت خودکار با یافته های بدست آمده بروز می شود.
در این بخش با هم به بررسی داده هایی که ممکن است با آن برخورد کنیم می پردازیم.
کارایی برای موبایل - Mobile Usability : همانطور که می دانیم نمایش موبایل از مهم ترین مسایل و چالش های پیش ری ما است و گوگل بر روی کارایی صفحه نمایش کوچک تاکید زیادی دارد. در صورتیکه مشکلی وجود داشته باشد، با پیام های زیر مواجه می شویم :
دوستانه برای موبایل - Page is mobile friendly : با بررسی که توسط موتور جستجو انجام شده، آدرس این برگه از حالت مناسبی در نمایش موبایل برخوردار است و حداقل با مشکلات فنی حادی مواجه نشده.
سخن نویسنده : دوستانه برای موبایل یک پیغام خوب و متقاعد کننده می باشد اما با اینحال مانند مثالی است که می گوید : دلت می خواهد چیزی که دوست داری بشنوی؟ هرچند فاکتورِ موبایل فرندلی برای امتیاز گیری از گوگل مناسب است اما یادمان نرود که ما برای گوگل سئو نمی کنیم بلکه برای بازدید کننده در حال سئو کردن هستیم، پس بعد از مشاهده چراغ سبز یا عبارت دوستانه برای موبایل، گوشی را برداشته و خودمان نیز بصورت شهودی سایت را بررسی می کنیم.
نامناسب برای نمایش موبایل - Page is not mobile friendly :  کافی است یکی از دکمه های داخل صفحه کمی بیشتر متمایل به سمت یک عنوانی باشد که جلوی دید کاربر را گرفته است. فرض کنیم با گوگل قرار شام دارید و به عنوان اولین دیدار می خواهید یکدیگر را محک بزنید. گوگل انتظار دارد میز کامل چیده شده و هر چیزی با فاصله مناسب سرجای خود اش باشد. مثالا چنگال سرجای خود و قاشق نیز همچنین، بشقاب ها با ترتیب و از همه مهم تر فضای خالیِ مناسب تا یک محیط آرام و دلنشین را برای هردوی تان رقم بزند. از سر این میز نمی توانید بلند شوید مگر آنکه دوستی با گوگل را کنار بگذارید که در اینصورت تنهایی و انزوا را در برابر بینگ و یاهو خواهید یافت. پس صفحه ی بهم ریخته یا شلوغ و حتی المان های تودرتو می تواند از جمله دلایل باشد.
مشکل در خواندن صفحه - No data available : عدم وجود دیتا برای صفحه دلایل گوناگونی دارد که بیشتر در عدم دسترسی به آدرس بروز داده می شود. حال ممکن است طی یک بازه زمانی سایت از دسترس خارج بوده یا هر عاملی باعث شده دسترسی به از طریق لینک برقرار نشده باشد. می توانید مجدد تلاش کنید یا بعدا به سراغ این بخش بیایید.

پر کاربرد ترین مشکلات مطرح شده در دوستانه نبودن با موبایل :
 • نوشته ها بسیار کوچک هستند به نسبت المان ها، Text too small to read
 • آیتم های داخل صفحه بیش از حد به هم نزدیک اند، Clickable elements too close together
نکته : بر اساس تجربه، ما اغلب نکات مثبت کاذب را در مورد مشکلات استفاده از تلفن همراه مشاهده می کنیم و اکثرا با یک ویرایش ساده، درخواست تایید دستی را ارایه می کنیم. شاید با یک بار بررسی فکر کنیم مشکلات از بین رفته است اما ذکر این نکته حیاتی است که گاهی پیش می آید برخی از منابع و پرونده های جاوا اسکریپت یا CSS به طور موقت در دسترس نباشند، و باعث شود صفحه به اشتباه موبایل فرندلی شود.

Enhancements - Schema
Enhancements - Schema
اسکیما در ابزار بازرسی کنسول جستجوی گوگل - Coverage - Enhancements - Schema
گوگل در بخش بازرسی کنسول جستجو، انواع اسکیما و داده غنی را بررسی و در صورت شناسایی، آنها را برای بهبود یا صحت عملکرد به نمایش می گذارد. پرکار بردترین این طرحواره ها عبارت اند از :
 • خرده نان / مسیر راهنما - Bread crumbs
 • رویداد - Event
 • صفحه سوال و جواب متداول - FAQPage
 • آگهی شغلی - Job Postings
 • لوگو ها و نماد - Logos
 • محصول - Product
 • دستور آشپزی - Recipe
 • ویدئو / Video
 • داده های امتیاز / نظرسنجی - Review snippets

Coverage - Enhancements - Schema
Coverage - Enhancements - Schema
در تصویر بالا میبینیم که در یک صفحه مربوط به محصول با خطای Invalid Item برای اسکیمای Video و هشدار Valid Item With Warning برای اسکیمای Product مواجه شده ایم که با کلیک بر روی هرکدام به صفحه مربوطه برای اطلاع از داده های نیازمند بازبینی هدایت می شویم. این همان چیزی است که در ابزار تست نتایج غنی Rich Result Test مشاهده می کنیم.
Coverage - Enhancements - Schema
Coverage - Enhancements - Schema
هر خطا و هشدار در صفحه ای دیگر بصورت ردیفی از کدهای جی سان در می آید که امکان می دهد سطر به سطر فیلدها را کنترل کرده و برای رفع و بهبود در اسکیما اقدام نماییم.

Live Test
Live Test

بررسی زنده آدرس - Test Live URL

آیا با بررسی هشدارها و خطاها در صفحه توانستید مشکل را حل کنید؟ حال وقت آن رسیده تا از طریق ابزار تست زنده - Live Test، از گوگل بخواهیم تا آدرس فوق را مجدد چک کند. در صورتی که اوضاع خوب باشد، رنگ ها نیز به سبز یا از قرمز به زرد تغییر می کند.
ابزار بازرسی URL به شما نشان می دهد Google چه اطلاعاتی درباره URL شما در پرونده دارد ، اما احتمالاً منسوخ می شود - به خصوص اگر تازه تغییراتی انجام داده باشید. در اینجا ویژگی Test Live URL وجود دارد. این به شما امکان می دهد یک آزمایش زنده را روی یک URL انجام دهید تا ببینید Google چه وضعیتی در مورد URL دارد.

Inspection URL - Test Live URL
Inspection URL - Test Live URL
ابزار بازرسی URL به ما نشان می دهد گوگل چه اطلاعاتی را درباره آدرس که بررسی می کنیم ایندکس کرده است، اما در هر صورت این نمایه ها احتمالا منسوخ شده باشند زیرا حتی اگر یک روز قبل یک ربات از حوالی صفحات شما خزیده باشد، هیچ چیز طعم اطلاعات لحظه ای را نمی دهد. قابلیت Test Live URL به ما اجازه می دهد، یک آزمایش زنده را بر روی URL مان انجام و از وضعیت گوگل نسبت به صفحه مطلع شویم.
منتهی قبل از رفتن به Test Live URL ، بیایید با هم چند نکته را برسی کنیم :
 • ویژگی تست زنده، آدرس های جریمه دستی ( manual actions ) و درخواست حذف removal requests را در نظر نمی گیرد.
 • ویژگی تست زنده وجود url در نقشه سایت یا صفحات ارجاعی referring pages را بررسی نمی کند.
 • در خصوص Presence on Google و Coverage که برای ویژگی تست زنده وجود دارد، شاهد وضعیت متفاوتی از آنچه انتظار دارید هستید.

test live url
test live url
با کلیک بر روی تست زنده آدرس، چند دقیقه ممکن است طول بکشد تا نتیجه آماده شود.

live test result
live test result
بخش بازرسی بعد از تست زنده به دو قسمت تقسیم می شود که اولی ایندکس ها و دومی بر مبنی آخرین بررسی دستی است.
نکته : وقتی یک آدرس ریدایرکت را بصورت زنده تست می کنید، نتیجه ی صفحه مقصد نمایش داده می شود نه صفحه مبدا.
نتایج بدست آمده در تست زنده کنسول جستجو متفاوت است. به عنوان مثال وقتی یک آدرس از صحت عملکرد برخوردار باشد، وقتی به نتایج حاصل از ایندکس می نگریم با پیام URL is on Google مواجه می شویم در حالیکه وضعیت نمایش زنده، آدرس را بصورت URL is available to Google نمایش می دهد.

نحوه نمایش نتایج بازرسی در بررسی های ایندکس :URL is on Google
URL is on Google
URL is on Google

نحوه نمایش نتایج بازرسی در بررسی تست زنده :
URL is available to Google
URL is available to Google

بررسی وضعیت در دسترس بودن آدرس برای گوگل در نتایج تست زنده :
 • آدرس در دسترس گوگل است - URL is available to Google
 • آدرس در دسترس است اما مشکلاتی دارد - URL is available to Google, but has issues
 • آدرس در دسترس گوگل نیست - URL is not available to Google
 • این آدرس یک نسخه جایگزین است - URL is an alternate version

آدرس در دسترس گوگل است - URL is available to Google
اگر در بخش بازرسیِ آدرسی که ایندکس شده با خطای صفحه فوق دارای خطا است طرف بوده اید و حالا با استفاده از تست زنده با پیغام صفحه فوق هم اکنون در دسترس است مواجه شدید، این بدان معنی است که گوگل صفحه فوق را بصورت کنونیکال ایندکس کند، بزودی با تمام شاخص ها مستعد حضور در نتایج گوگل خواهد بود.
نکته : در صورتیکه در تست زنده سبز شده اید اما به نتایج جستجو نرسیده اید لازم است بر روی سئوی محتوای آن آدرس وقت بیشتری بگذارید.
آدرس در دسترس است اما مشکلاتی دارد - URL is available to Google, but has issues
در این حالت ابزارِ تستِ زنده با ما صحبت می کند.وی می گوید آدرس را توانسته برای حضور در نتایج نامزد کند اما اعلام کرده که این حضور با مشکلاتی در بخش ارزش افزوده مواجه است که مهم ترین آن داده های اسکیما و مواردی از بخش Enhancements است.
آدرس در دسترس گوگل نیست - URL is not available to Google
وقتی برای تست زنده اقدام می کنید و گوگل آدرس را غیر قابل خزش می بیند، با خطای آدرس در دسترس نیست مواجه می شوید که دلایل عمده آن هشدارهای سرور سری 4xx و 5xx است. مهم ترین نکته در این بخش این است که بررسی کنید آیا صفحه مورد نظر بارگزاری می شود یا خیر. گاهی ممکن است مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید و صفحه بصورت کش بنمایس در آید، در این حالت می توانید با جستجوی محرمانه فایرفاکس براحتی، صفحه تان را در لحظه مرور کنید.
این آدرس یک نسخه جایگزین است - URL is an alternate version
همانطور که می دانیم صفحات جایگزین همان نسخه های موبایل یا AMP که گوگل در بررسی آدرس، آنها را بدست آورده. به عنوان مثال ممکن است شما برای یک محتوا، نسخه نمایش موبایل نیز دارید که در اینصورت اگر نسخه عادی در دسترس باشد، با پیام فوق مواجه می شوید.

View tested page
View tested page
نمایش صفحه بررسی شده در تست زنده - View tested page
حال بیایید اطلاعات مربوط به صفحه آزمایش شده را مشاهده کنیم، با کلیک کردن روی View Tested Page در Presence on Google می توانیم به داده های آن دسترسی پیدا نماییم.

View Tested Page / Presence on Google
View Tested Page / Presence on Google
در این قسمت ما شاهد سه سربرگ هستیم که به این ترتیب می باشد :
 • سربرگ کد Tab HTML : شامل کدهایی که بعد از تست زنده توسط گوگل بدست آمده است.
 • تصویر صفحه Tab Screenshot : این قسمت تصویر بر مبنی کدهای HTML بدست آمده را نشان می دهد.
 • سربرگ اطلاعات بیشتر Tab More info : داده های تکمیلی مانند کدهای کنسول جاوا و وضعیت صفحه.داده های دسترس پذیر - Availability

Availability
Availability
بخش داده های دسترس پذیر، اطلاعاتی کمتر از Coverage را نشان می دهد زیرا آزمون زنده، نقشه های XML سایت و ایندکس شدن یا نشدن صفحات را در نظر نمی گیرد.
داده های دسترس پذیر شامل این اعلان ها است :
 • URL can be indexed
 • Blocked by robots.txt
 • Excluded by ‘noindex’ tag
 • Redirect error
 • Soft 404
 • Not found (404)
دسترس پذیری در آزمون زنده شامل 3 قسمت است :
پوشش - Discovery : که آزمون زنده را شامل نمی شود زیرا ما یک URL را به تنهایی بررسی می کنیم، بنابراین این مقدار، همیشه پیام ( در آزمون زنده بررسی نمی شود - Not checked in live tests ) را نمایش می دهد.
خزش - Crawl : این قسمت آخرین اطلاعات مربوط به خزشی که صورت گرفته را نشان می دهد.
نمایه سازی - Indexing : آدرس کنونیکال ( متعارف ) اعلام شده توسط کاربر را نشان می دهد، اما باید بدانیم متد انتخاب لینک کنونیکال توسط گوگل و فقط پس از ایندکس تعیین می شود، زیرا URL باید فرآیند نمایه سازی کامل را طی کند. به عنوان مثال، گوگل فرایند canonicalization، لینک های داخلی و خارجی، URL های متعارف از صفحات دیگر و داده های نقشه سایت XML را کاملا در نظر می گیرد. پیغام Only determined after indexing نیز به همین معنی است و می گوید گوگل آدرس را بعد از نمایه سازی تعیین می نماید.


ارزش افزوده - Enhancements

Enhancements
Enhancements
در بخش Enhancements از آزمون زنده، تنها می توانیم داده هایی را ببینیم که صفحه در حال حاضر برگردانده است. نوع اطلاعاتی که Google هنگام آزمایش URL ها بصورت زنده در بخش Enhancements گزارش می کند همان اطلاعاتی است که در قسمت صفحات ایندکس شده قرار دارد.

در خواست ایندکس بصورت دستی - REQUEST INDEXING


REQUEST INDEXING
REQUEST INDEXING
به سه دلیل عمده از بین تمام فاکتورهای ممکن، ما درخواست نمایه سازی را برای گوگل ارسال می کنیم و از ربات های خزنده می خواهیم تا آدرس پیش رو را برای ایندکس کردن بررسی نمایند. نتیجه درخواست نمایه سازی به شکل های مختلفی به نمایش در می آید که قبلا در مورد اش صحبت کردیم.
دلیل اول : صفحه ای داریم که ایندکس شده اما همراه با هشدار و خطا بوده است. حال پس از رفع آن و جهت برگشت به صف رقابت، ان درخواست را با کلیک بر روی Request Indexing به گوگل اعلام می کنیم.
دلیل دوم : ممکن است ماهیت صفحه تغییر کرده باشد و یا یک ویرایش بزرگ و چشم گیر بر روی آن داشته ایم، پس می توان بعد از اطمینان از کامل بودن یا عدم وجود هرگونه خطای احتمالی، درخواست نمایه سازی را داد.
دلیل سوم : صفحه ما به هر دلیلی ایندکس نشده است یا آدرس URL اش را تغییر داده ایم. هرچند با ریدایرکت از مسیر قبلی به مقصد فعلی میرسیم اما در ایندکس گوگل همچنان داده های منتهی به آدرس قدیمی موجود است که به شکل URL is not on Google نیز نشان داده می شود. برای این منظور برای ایندکس صفحه مورد نظر از نمایه سازی دستی استفاده می کنیم.
نکته : در مجموع تداوم استفاده از ایندکس دستی بصورت مستمر یک امر طبیعی نیست و روش خوبی برای اینکه روزی ده بار بخواهیم ایندکس را بصورت دستی ارسال کنیم را پیش نگرفته ایم. صفحه تا در گوگل ایندکس نشده است؟ اجازه بدهید این موتور جستجو در موعد مقرر و زمانبندی خود اش این فرآیند را به سرانجام برساند. البته تشخیص این مساله بر عهده کارشناس سئوی سایت شما می باشد.
REQUEST INDEXING
REQUEST INDEXING

برای انجام ایندکس دستی یک آدرس، آن را در بخش ابزار Inspection وارد کرده و سپس از حالت نمایش داده شده، بعد از اطمینان از صحت و درستی آدرس بر روی REQUEST INDEXING کلیک می نماییم.
سپس یک کادر باز شده و گوگل بصورت زنده، در دسترس بودن و قابل نمایه سازی شدن آن آدرس را در لحظه بررسی می نماید.
indexing requested
indexing requested
پس از اتمام بررسی کادر دیگری باز شده و در صورت برخط بودن آدرس و برقراری اتصال سرور، با پیام نمایه سازی درخواست شد مواجه می شوید. این بدان معنی است که گوگل خواسته ی شما را در سبد اجابت قرار داده است.
نکته : پروسه نمایه سازی ممکن است بیشتر از یک روز هم بطول بیانجامد. پس ابدا بعد از یکبار درخواست دیگر بر روی تجدید نمایه سازی کلیک نکنید. کارهای مهم تری برای رسیدگی دارید که می توانید سرگرم آنها شوید.
گاهی ممکن است شما آدرس یک صفحه را تغییر داده اشید و آن را برای پرهیز از رسیدن به صفحه ی 404 بر روی آدرس جدید نیز ریدایرکت کرده باشید. حال با مراجعه به کنسول جستجو میبینید که صفحه ی جدید بعد از بازرسی توسط Inspection به صورت URL is not on Google نشان داده می شود.
صفحه ی جدید هنوز ایندکس نشده است
صفحه ی جدید هنوز ایندکس نشده است
حال از طریق درخواست ایندکس REQUEST INDEXING از گوگل تقاضا می کنیم وضعیت آدرس را بررسی نماید که در صورت عدم وجود مشکل و خطا در صف نمای سازی قرار میگیرد. در ادامه تب جدید نیز اضافه می شود که به ارایه اطلاعاتی در خصوص آدرس جدید می پردازد.
آدرس جدید در تست زنده کنسول جستجو
آدرس جدید در تست زنده کنسول جستجو
در بخش گوگل ایندکس میبینیم که صفحه ما هنوز نمایه نشده اما در بخش آزمون زنده میبینیم که صفحه ما برای نمایه سازی تایید شده است. این چیزی است که بعد از اتمام پروسه خواهید توانست در ایندکس نیز مشاهده نمایید.
اگر پس از آزمون زنده، آدرسِ جدید تغییراتی را داشته است، از قسمت LIVE TEST خواهید توانست مجدد برای درخواست نمایه سازی را ارایه نمایید.

پوشش جزئیات - Coverage

Google Search Console Index Coverage
Google Search Console Index Coverage
گزارش Google Search Console Index Coverage در مورد جزئیات فنی تر فرآیند خزش و نمایه سازی سایت بازخوردهایی را ارایه می کند.
گزارش پوشش جزئیات Coverage شامل چهار بخش است :
 1. گزارش آدرس های صحیح / معتبر - Valid URLs
 2. گزارش آدرس های صحیح همراه با هشدار - Valid with warnings
 3. پیام های خطا - Error
 4. استثنا - Excluded
قبل از اینکه مبحث پوشش جزئیات را پیش ببریم بیایید با هم چند نکته را در خصوص شناسایی لینک ها توسط موتور جستجو بررسی کنیم. از زمانی که یک سایت بر روی دامنه بارگیری می شود، فرآیند کشف، خزش، نمایه سازی و رتبه بندی شروع می شود.
شناسایی، کشف - Discovering : برای خزش یک URL، موتورهای جستجو ابتدا باید آن را کشف کنند. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد مانند: دنبال کردن پیوندها از صفحات دیگر و پردازش نقشه سایت XML. سپس تمام آدرس ها در صف پردازش و خزیدن قرار میگیرند.
خزش- Crawling : پس از شناسایی یک لینک یا آدرس، یک درخواست به آن ارسال و اطلاعات جمع آوری شده در برگشت به ایندکسر تحویل داده می شود که مسوول پروسه نمایه سازی است.
ایندکس - Indexing : اینجا گوگل سعی می کند تا اطلاعات بدست آمده به هنگام خزش را درک کند و بفهمد. به بیان ساده تر بنوعی کیفیت، جایگاه و قدرت یک آدرس برای سیگنال های جستجو مشخص می شود.
زمانی که خزیدن و ایندکس انجام می شود، نتایج بدست آمده و وضعیت لینک ها و صفحات دائما در حال بررسی می باشند که بصورت گزارش در قسمت Coverage به نمایش در می آیند. پس این ابزار وظیفه دارد تا داده های بدست آمده از ایندکس ها را دائما تحلیل و بصورت آمار و نمودار گزارش کند.
Coverage
Coverage
گزارش آدرس های صحیح / معتبر - Valid URLs
آدرس های معتبر مربوط به صفحاتی هستند که ایندکس شده و شامل 2 وضعیت می باشند :
 • دریافت، ثبت و ایندکس شده - Submitted and indexed : شامل URL هایی که از طریق نقشه سایت XML خوانده و سپس نمایه سازی شده اند.
 • ایندکس شده اند اما نه از طریق نقشه سایت - Indexed, not submitted in sitemap : شامل URL هایی که از طریق نقشه سایت XML خوانده نشده اند اما گوگل به هر طریقی شناسایی و ایندکس کرده است.
در خصوص وضعیت ایندکس های خارج از نقشه سایت، بررسی کنید که آیا این URL ها نیاز به فهرست شدن دارند یا خیر و سپس آنها را به نقشه سایت XML خود اضافه کرده و یا از نوایندکس استفاده نمایید. همچنین ضمن محدود کردن در Robot.txt نیز مشکلات مربوط به بودجه خزش را نیز کنترل کرده اید.
نکته : یکی دیگر از موادی که باعث می شود با شرایط Indexed, not submitted in sitemap مواجه شوید این است که سایت شما دارای نقشه است اما در کنسول جستجو ثبت نشده است.

گزارش آدرس های صحیح همراه با هشدار - Valid URLs with warnings :
صفحات و آدرس هایی که توسط گوگل ایندکس شده اما دارای هشدار هستند را می توانیم در دو وضعیت مشاهده کنیم :
 • آدرس های ایندکسی که توسط روبوت محدود شده اند - Indexed, though blocked by robots.txt : به یکی از پر تکرار ترین اعلان های هشدار در تاریخ کنسول جستجوی گوگل سلام کنید. به سادگی هرچه تمام تر یعنی شما، نه من، به سادگی یعنی من یک آدرس را در نقشه سایت قرار داده ام که به هر دلیلی در روبوت سایت نیز محدود می باشد. معمولا وقتی یک آدرس را می خواهیم توسط روبوت محدود کنیم یادمان می رود که باید از نقشه سایت نیز آن را حذف نیز نماییم یا افزونه هایی را پیکربندی می کنیم که ممکن است یک آدرس را توسط روبوت محدود کرده ولی قابلیت حذف از نقشه سایت را نداشته باشند.

 • آدرس های ایندکس شده بدون محتوا - Indexed without content : در اینجا میبینیم که گوگل صفحاتی را نمایه سازی کرده که حال هیچ محتوایی ندارند. دلایلی که می تواند دخیل باشند را بررسی می کنیم :
 1. کلوکینگ - CLOAKING : صفحاتی که برای ربات خزنده یک محتوا و برای کاربران جستجوگر محتوای متفاوتی را نشان می دهد، گفته می شود.
 2. صفحاتی که قابل رندر شدن نیستند و یا دسترسی به آنها بلاک شده است. کد وضعیت 403 یک نمونه است.
 3. آدرس یا محتوا به شکلی است که گوگل نمی تواند ایندکس کند.
 4. صفحه خالی است و یا محتوایی ندارد.

گزارش آدرس های مستثنی - Excluded URLs
آدرس های ریدایرکت و نوایندکس، پایه ثابت این بخش هستند. بیایید انواع گزارش استثنا را بشناسیم :
 1. صفحات جایگزین با تگ کنونیکال مناسب : این URL ها کپی از آدرس های دیگر هستند و به درستی در نسخه خود canonical شده اند.
 2. بلاک شده توسط ابزار حذف آدرس : این آدرس ها به دلیل درخواست حذف URL در حال حاضر در نتایج جستجوی گوگل نشان داده نمی شوند. این URL ها به مدت 90 روز از نتایج جستجوی Google پنهان می مانند و بعد از آن ممکن است دوباره به صدر نتایج بیایند. از درخواست حذف URL فقط باید به عنوان یک اقدام سریع و موقت برای پاک کردن آدرس ها استفاده شود. توصیه می کنیم اقداماتی انجام دهید تا از نمایش مجدد این لینک ها جلوگیری گردد.
 3. مسدود شده با robots.txt : این آدرس ها به وسیله فایل robots.txt مسدود شده اند و طبیعاتا نباید نمایه شوند، اما ظاهرا پیوندهایی به آن آدرس ها پیدا شده که گوگل به اندازه کافی مهم تلقی شان کرده تا ایندکس شوند. اگر این آدرس ها وجود داشته باشند می توانید در مسیر زیر آنها را ببینید : CoverageIndexed, though blocked by robots.txt
 4. عدم دسترسی به واسطه کد 403 : اطمینان حاصل کنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو به URL ها بدون محدودیت دسترسی دارند. اگر آدرس هایی هستند که نمی خواهید ایندکس شوند بهتر است از متاتگ نوایندکس بصورت مستقیم استفاده نمایید.
 5. عدم دسترسی به واسطه کد های خانواده 4xx : گوگل نمی تواند به این URL ها دسترسی پیدا کند زیرا کدهای سری 4xx به غیر از 401، 403 و 404 را دریافت کرده است. سعی کنید این URL ها را با استفاده از ابزار بازرسی Inspection واکشی کنید تا ببینید اوضاع از چه قرار است. اگر این URL ها برای شما مهم هستند، همگی را به نقشه سایت XML اضافه کنید و در غیر اینصورت متاتگ نوایندکس با شماست.
 6. مسدود شده با لینک های ورود غیر مجاز : وقتی گوگل تلاش می کند تا به یک لینک دسترسی پیدا کند ممکن است با کد 401 مواجه شود که برای دسترسی های Http محدود شده است. این شرایط را در آدرس هایی که در حال تست یک اپلیکیشن هستند نیز داریم و هرچند لینک زنده است اما دسترسی به آن بسته شده و ممکن است بخش از staging environments باشند. اطمینان حاصل کنید که هیچ لینک مهمی در میان آدرس های ذکر شده وجود ندارند در غیر اینصورت باید دلیل آن را بررسی کنید زیرا یک مساله جدی در شاخص های SEO سایت تان است. ببینید گوگل چطور توانسته این آدرس ها را پیدا کند و هرگونه ارجاع به آن را حذف کنید. به یاد داشته باشید پیوند های داخلی و خارجی می توانند دلیل این مهم باشند. اگر موتورهای جستجو بتوانند به لینک های مسدود شده و کد 401 برسند به احتمال زیاد بازدیدکنندگان نیز می توانند این موارد را پیدا کنند.
 7. خزش خلاف قائده - Crawl anomaly : خزش خلاف قائده معمولا بر روی صفحاتی شکل میگیرد که به یکباره تبدیل به وضعیت کد 4xx شده اند و یا ربات خزنده نتوانسته بدرستی خزش معمول اش را پیش ببرد. با اینحال Crawl anomaly ضمن منسوخ شدن، در January 2021 همراه با بروز رسانی بخش Coverage به چهار نوع دیگر تبدیل شده است که همگی حول محور کدهای سری 4xx می باشد :
 • Blocked due to other 4xx issue
 • Blocked due to access forbidden (403)
 • Submitted URL blocked due to other 4xx issue
 • Submitted URL returned 403
این URL ها نمایه نشده اند زیرا گوگل هنگام بررسی آنها با "Crawl anomaly" مواجه شده است. ناهنجاری های خزش می تواند بدین معنی باشد که خزنده به هنگام خزیدن آدرس ها، در پاسخ با کد وضعیت محدوده 4xx و 5xx مواجه شده است که با گزارش قبلی نیز همخوانی ندارد. به عنوان مثال کنسول جستجو برای یک آدرس با وضعیت 403 روبرو شده و آن را گزارش کرده است، حال به هنگام کنترل با کد وضعیت 500 بر می گردد که یکی از انواع دلایل Crawl anomaly می باشد.
موضوع ناهنجاری خزش مثل این می ماند که در شرایط کرونا به یکباره عطسه کنید. حال ممکن است سرما خورده باشید یا در همان لحظه به یکباره این اتفاق افتاده و یا برای غزل خداحافظی آماده می شوید. گاهی لازم است سعی کنید برخی از URL ها را با استفاده از ابزار بازرسی، واکشی کنید تا ببینید آیا با کد وضعیت 4xx یا 5xx مواجه می شوید یا که نه. اگر هیچ مشکلی پیدا نکردید و همه چیز خوب کار می کند، آن آدرس را زیر نظر داشته باشید، زیرا این فقط یک مساله موقتی است.

خزش صورت گرفته اما ایندکس نشده است - Crawled - currently not indexed
این URL ها توسط Google خزیده شده است اما هنوز فهرست بندی نشده. دلایل احتمالی اینکه یک آدرس ممکن است به این ترتیب درآید را بررسی می کنیم :
 1. آدرس اخیرا خزیده شد و هنوز قرار است فهرست شود.
 2. گوگل از URL اطلاع دارد اما لزوم نمایه سازی آن اهمیت کافی پیدا نکرده است. به عنوان مثال لینک های داخلی آن کم است یا محتوای تکراری و ضعیف دارد.
اطمینان حاصل کنید که URL های مهم در این وضعیت وجود ندارد.در غیر اینصورت، زمان خزیدن آنها را بررسی کنید. اگر آدرس ها بسیار جدید باشند و از کیفیت آن اطمینان دارید پس بزودی نمایه سازی شکل میگیرد.
نکته در خصوص صفحات خزش شده اما ایندکس نشده : متأسفانه گوگل در واقع به شما نمی گوید که چرا URL ایندکس نشده است، اما دلایلی وجود دارد که می تواند شامل این موارد باشد: محتوای ضعیف، کیفیت پایین، محتوای کپی، تغییر مسیر شده و یا گوگل فقط اخیرا آدرس را پیدا کرده و به زودی آن را ایندکس می کند.

کشف شده اما همچنان ایندکس نشده - Discovered - currently not indexed
این URL ها توسط گوگل پیدا شده است اما هنوز خزش نشده و طبیعاتا ایندکس هم صورت نگرفته. دلایلی زیادی برای این مهم وجود دارد از جمله آن می توان به تقاضای بیش از حد بررسی صفحات اشاره کرد. این را در نظر داشته باشید که اگر تعداد URL ها افزایش یابد ممکن است مشکل بودجه خزش داشته باشید. در این حالت سایت شما بیش از آنچه گوگل بخواهد برای اش خزش کند در حال جلب توجه است که دلیل این امر عدم وجود کیفیت و قدرت کافی با کند بودن آدرس ها و در دسترس نبودن سایت به کرات است.
نکته مهم : این گزارش ممکن است کمی از زمان حال عقب باشد. همیشه ابتدا با ابزار بازرسی URL وضعیت لحظه ای لینک ها را بررسی کنید و اگر تعداد زیادی صفحه مهم دارای مشکل است، نگاهی دقیق به آنچه که گوگل خزیده است داشته باشید. ممکن است خزنده های گوگل در دام های کم ارزشی مانند ترکیب فیلترها یا مواردی مانند تقویم رویدادهایی که احتمالا در نزدیکی یک دسته بندی ارزشمند است گیر کرده باشند.

صفحات کپی، بدون مشخص شدن تگ کنونیکال - Duplicate without user-selected canonical
این URL ها از نظر گوگل کپی بوده و به نسخه مادر یا اصلی، کنونیکال نیستند، بنابر این تصمیم گرفته شده آدرس ها از ایندکس حذف شوند.اگر این URL ها اصلاً نباید ایندکس شوند، مطمئن شوید که noindex را از طریق متاربات ها یا X-Robots- اعمال کنید. وقتی از ابزار بازرسی URL استفاده می کنید حتی ممکن است گوگل نسخه کنونیکال URL را به شما نشان دهد.
نکته : بعضی از کدهای جاوا باعث می شوند تگ های کنونیکال از روی صفحه برداشته شوند.

صفحات کپی که کنونیکال آن توسط گوگل انتخاب شده -Duplicate, Google chose different canonical than user
یکی از مهم ترین و فنی ترین گزارش های Coverage این قسمت است. URL هایی که میبینید ممکن است توسط شما کنونیکال شده باشند اما گوگل تشخیص داده هنرنمایی شما را نادیده بگیرد. در سایت های چند زبانه این موضوع بیشتر اتفاق می افتد، زیرا دیده شده، یک صفحه با زبانی دیگر، گاها از یک نسخه کنونیکال ترجمه شده اش بیشتر ارزش دارد.
نکته مهم : در این موارد مشاهده شده که تگ hreflang را برای رفع این مشکل پیشنهاد داده اند اما باید بدانید این ویژگی لزوما مشکل شما را حل نمی کند زیرا گوگل توانسته یک محتوا را بسیار ارزشمند تر بیابد که همین مساله حاکی از ضعف بیشتر در محتوای پایه شما است.

آدرس کپی که کنونیکال نیست - Duplicate, submitted URL not selected as canonical
آدرس هایی که از نقشه سایت آمده اند و کنونیکالی هم ندارند و از طرف دیگر گوگل نیز آنها را کپی از یک محتوای دیگر تشخیص و URL های کنونیکالی که خود صلاح دانسته را انتخاب نموده است.
نکته : البته این موضوع را باید بدانید که مبحث محتوای تکراری در اینجا پر رنگ تر است و نباید به کنونیکال های انتخابی گوگل دلخوش باشید. شما صراحتا از گوگل درخواست کرده اید که این صفحات را ایندکس نماید و بعضا آدرس هایی داریم که اصلا تگ کنونیکال ندارند.
سخن نویسنده : گوگل صفحاتی را پیدا کرده که یک نسخه بهتر یا هم شکل از آن وجود داشته است. از آنجایکه معمولا بر روی یک سایت تگ کنونیکال یک فرآیند مدیریت شده است و عمدتا همه آدرس ها را شامل نمی شود پس لازم آست URL های لیست شده را بررسی، محتوای تکراری را شناسایی، کنونیکال های موجود را بروز رسانی و آدرس های بدون کنونیکال را تگ گذاری نمایید.

یک لینک دارای تگ نوایندکس اما نمایه شده در نتایج
یک لینک دارای تگ نوایندکس اما نمایه شده در نتایج

آدرس های دارای تگ نوایندکس - Excluded by ‘noindex’ tag
این URL ها به دلیل وجود مستقیم تگ noindex، نمایه نشده اند و باید بررسی کنیم که URL های مهمی در این لیست وجود نداشته باشد در غیر اینصورت تگ نو ایندکس را حذف و از ابزار بازرسی URL برای ایندکس استفاده می کنیم. یک موضوع مهم دیگر نیز صفحاتی هستند که به این URL ها پیوند داده اند، در اینصورت حتی با وجود نو ایندکس، ممکن است در نتایج بالا بیایند.

صفحه پیدا نشد 404 - Not found (404)
این URL ها در نقشه سایت نیستند، اما گوگل آنها را به نوعی پیدا کرده و نمی تواند ایندکس شان کند زیرا کد وضعیت 404 را بازگردانده اند. ممکن است Google این URL ها را از طریق سایت های دیگری پیدا کرده باشد که در گذشته وجود داشته باشند. ابتدا برر سی کنید که URL های مهمی در این لیست وجود ندارد. اگر آدرس های مهمی پیدا کردید، یا محتوای مربوط را برای شان تولید کنید و یا با ریدایرکت 301 به مرتبط ترین گزینه هدایت شان نمایید. دقت داشته باشید عدم رسیدگی به این لینک ها منجر به سافت 404 می شود.

سخن نویسنده : با لینک های سرگردان ( Displaced URL's ) آشنا شوید. آنها مانند اشباح دیده نمی شوند، اما وجود دارند، اطراف سایت های مان به گشت و گذار هستند. نیازی به مکان خاص ندارند و هرکجا که لازم باشد مانند عشایر چادر زده و سپس از مراتع اطراف برای زندگی استفاده می نمایند. لینک های سرگردان مربوط به سایت شما هستند و احتمالا در یک منبع دیگر جا مانده و حتی از یک رپورتاژ کنترل نشده که سیل عظیمی از ترافیک و توجه را به دسته بندی ها و صفحات سرازیر می کند، مانند مولکول تقسیم شده اند. لینک های سرگردان از منابع زیادی بوجود می آیند که بیشترین حضورشان از بک لینک های بی کیفیت و رپورتاژ هایی که نام بردیم منشا میگیرند. از افزونه سئوی رنک مث می توانید برای شناسایی شان استفاده کنید، دخل شان را بیارید.

سافت 404 - Soft 404 چیست ؟

گوگل به صفحات دارای محتوای ضعیف و خالی، دسته بندی ها و تگ های بدون زیردسته که هیچ داده ای ندارند و تکلیف آنها مشخص نیست برچسب سافت 404 می چسباند. این موارد ایندکس نمی شوند و گوگل نقشه های خوبی برای شان نکشیده است اما اگر بزودی شناسایی شوند می توانید به بازی برشان گردانید. در ادامه باز هم به این موضوع خواهیم پرداخت.

صفحه به دلایل قانونی حذف شده است - Page removed because of legal complaint
در توضیح به این پیام، گوگل می گوید، URL های تان را بدقت بررسی کنید زیرا در صورت اطمینان از صحت آنها، ممکن است یک نفر بدنبال سوء نیت از یک محتوا که با اصول وی همخوانی نداشته برآمده باشد. در هر صورت لیست آدرس های محدود شده قانونی را بررسی نمایید.

صفحاتی که ریدایرکت شده اند - Page with redirect
گزارش لینک هایی که ریدایرکت شده و ایندکس نمی شوند.

سافت 404 - Soft 404
برای درک بهتر سافت 404 بیایید یک مثال خوب را با هم بررسی کنیم. فرض کنید یک صفحه با موضوع آموزش سئو در نتایج گوگل بالا می آید. وقتی روی لینک کلیک می کنیم با صفحه ای دیگر که محتوایی متفاوت دارد مواجه می شویم که حتی می تواند آموزش یدایرکت باشد، یا شاید آموزش طبخ قرمه سبزی. در این حالت، آدرس مبدا که موضوع اش آموزش سئو بود برچسب سافت 404 می خورد و از ایندکس گوگل حذف می گردد.
یک صفحه محصول که به دسته ی خود یا حتی به صفحه ی اصلی سایت ریدایرکت شده است را در نظر بگیرید. محتوای بی ربط در مسیر انتقال تبدیل به سافت 404 می شود.
سخن نویسنده : صفحاتِ سافت 404 می توانند مفهومی از این صفحه یافت نشد باشند. وقتی با آدرسی مواجه می شویم که به مقصدی دیگر ریدایرکت شده و یا محتوایی چنان ضعیف است که یک ربات می تواند بدون رودربایستی دست رد بر شانه اش بزند، پس بهتر است بگوییم این صفحات اصلا وجود ندارند.

گزارش انواع خطا - Error

بخش خطا در coverage یکی از مهم ترین وضعیت های کنسول جستجو را شامل می شود و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. در این قسمت با هم به بررسی تمام مشکلات می پردازیم.

مشکلات ریدایرکت - Redirect error
هر زمان ریدایرکت ها قابل خزش نبوده و گوگل امکان نمایه سازی صفحه مقصد را نداشته باشد با مشکل Redirect error مواجه می شویم. مشکلات ریدایرکت در Error به 3 دلیل عمده رخ می دهد :

 • حلقه تکرار ریدایرکت - Redirect Loops
Redirect Loops error
Redirect Loops error
حلقه ی تکرار ریدایرکت زمانی رخ می دهد که صفحه مبدا را به مقصد ریدایرکت و به شکلی صفحه مقصد به صفحه مبدا ریدایرکت شود. بزرگ ترین دلیل این موضوع بی دقتی در ریدایرکت کردن است و وبم ستر فراموش می کند چه صفحه ای را به چه چیزی منتقل نموده است.

 • زنجیره ریدایرکت - Redirect chains
Redirect chains
Redirect chains
وقتی برای ریدایرکت صفحات به یک مسیر طولانی میرسیم که معمولا از 5 ایستگاه نباید بیشتر شود، با خطایی مواجه می شویم که Redirect chains نام دارد. گوگل براحتی می گوید با ریدایرکت، عمو زنجیر بافت بازی تکنید.

 • ریدایرکت طولانی و زمانبر - Redirect to a URL that’s too long
Redirect to a URL that’s too long
Redirect to a URL that’s too long
گاهی اوقات انتقال یک صفحه به آدرس دیگر بنا به دلایلی از جمله طولانی بودن یکی از آدرس ها یا انتقال چندین ریدایرکت به یک صفحه باعث کندی در اتصال نهایی می شود. تلاش کنید ریدایرکت های A-B داشته باشید و نه بیشتر.

خطای سمت سرور کد وضعیت سری 500 - Server error 5xx
وقتی گوگل با کد 5xx مواجه می شود از خزش باز می ایستند یا انجام نمی دهد. اغلب اوقات می بینید که این خطا فقط به دلیل شلوغ بودن سرور و موقتی هستند. در هر صورت گزارش coverage روی این لینک ها با این وضعیت روبرو شده و بهتر است سری به لاگ سرور بزنید.
سخن نویسنده : در ایران سرورها و میزبانی های بسیار خوبی داریم و همگی اغلب از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار هستند. با اینحال یک عطار همیشه از عطر خود تعریف می کند. با مراجعه به کنترل پنل فضای میزبانی که سی پنل و دایرکت ادمین یا هر برنامه مدیریت فضای میزبانی دیگر می تواند باشد، به بررسی لاگ سرو بپردازید و اگر اخیرا خطای سری 5xx دریافت می نمایید، حتما علت آن را مشاهده یا از پشتیبان بخواهید دلیل شفاف و کاملا تخصصی را به شما ارایه نماید. معمولا میزبانی هاست های ویژه وردپرسی و مخصوصا سرویس های ابری به بهانه ترافیک سنگین روی سایت از دسترس خارج نیم شوند و اغلب مشکلات بین دیتا سنتر و سرور های هاستینگ می باشد. مخصوصا کد وضعیت 503 باید حتما تعیین تکلیف شود.

لینک و آدرس توسط روبوت سایت مسدود شده است - Submitted URL blocked by robots.txt
وقتی یک آدرس در robot.txt مسدود می شود طبیعاتا در نقشه سایت نباید باشد زیرا تبدیل می شود به یکی از دلایلی که به خطای فوق منتهی می شود. همینطور گوگل در این بخش می گوید آدرس هایی داریم که ایندکس شده اند اما در حال حاضر جزوی از لیست محدود شده توسط روبوت سایت می باشد. پس زمانی که صفحات ایندکس شده ای را در روبوت مسدود می کنیم، گوگل متوجه شده و گزارش می نماید.
باید بررسی کنیم و ببینیم آیا در این میان لینک هایی هستند که مهم باشند یا خیر. زیرا به هر ترتیب، این آدرس ها مسدود شده اند یا از فایل robot.txt می آیند. بهترین کار بررسی لینک ها توسط بازرسی است.

آدرس ها با کد وضعیت 4xx مسدود شده اند - Submitted URL blocked due to other 4xx issue
این لینک ها در نقشه سایت شما وجود دارند و خزش شده اند اما گوگل کدهای پاسخ 4xx غیر از 401 ، 403 و 404 دریافت کرده است. سعی کنید این URL ها را با استفاده از ابزار بازرسی، چک کنید تا ببینید آیا در آنجا نیز با مشکل مواجه می شوید یا خیر. اگر این آدرس ها نباید فهرست شوند آنها را از نقشه سایت XML حذف کنید.

آدرس های فوق با مشکل خزش مواجه شده اند - Submitted URL has crawl issue
این پیام کمی طبیعی بنظر میرسد زیرا آدرس های لیست شده اکثرا از صفحات ناموجود با کد وضعیت 404 هستند و یا لینک هایی که در نقشه سایت لیست شده اما قابل دستیابی نیستند.
نکته : اگر بنظر شما همه چیز مرتب است و این آدرس ها مشکلی ندارند، می توانید از ابزار بازرسی کمک بگیرید ولی اغلب پیش می آید که به دلیل یک موضوع موقتی که اهمیتی ندارد، در یک لحظه با این وضعیت روبرو شده ایم که طی یک بازه 2 هفته ای قادر خواهیم بود ضمن کنترل آنها در همی بخش، از تکرار خطا مطمئن شویم.

آدرس های ثبت شده دارای تگ نوایندکس هستند - Submitted URL marked ‘noindex’
گوگل لینک هایی را از نقشه سایت دریافت کرده که بصورت مستقیم نوایندکس شده اند. اگر آدرس صفحه یا محصولی وجود دارد که آن را برای نمایه سازی مسدود ساخته اید نباید از نقشه سایت نیز چشم پوشی نمایید.
سخن نویسنده : یک نکته را همیشه در ذهن داشته باشید و آن اینکه حتی با گذاشتن تگ نوایندکس، احترام و توجه به نظر شما بر عهده موتور جستجو است اما صرفا به معنی الزام اجرای حتمی آن نیست. به عنوان مثال اگر برای یک محتوای بسیار خوب و شاخص از عنوان یا شرح نامناسبی استفاده کرده باشید، صراحتا گوگل از عنوان و شرح متایی دیگر بر مبنی داده های موجود در محتوا استفاده می کند.حال اگر صفحه ای داشته باشیم که تگ کنونیکال دارد و محتوایی هم در آن وجود دارد که ممکن است برای موتور جستجو جالب توجه باشد، حتی اگر نوایندکس را بکار برده باشید، ممکن است گوگل آنرا ایندکس نماید و طی یک پیام در این بخش آنرا نیز اعلام نماید که احتمالا یا فراموش کرده اید کنونیکال را بردارید یا نوایندکس نکنید.

آدرس های ثبت شده دیگر وجود ندارند - Submitted URL not found (404)
معمولا وقتی صفحاتی که ایندکس شده و یا در نقشه سایت به کنسول معرفی گشته اند؛ در سایت وجود نداشته باشند با این مشکل مواجه می شویم. گوگل می گوید صفحاتی در نقشه هستند که وقتی می خواهم آنها را خزش کنم نمی توانم ببینم و یا چنین چیزی وجود ندارد.
پیغام not found 404 صرفا به این معنی نیست که آن صفحه وجود ندارد بلکه گاهی یک عامل داخلی و یا مشکلی در یک افزونه می تواند مسبب این اتفاق نیز باشد. پس بهتر است لیست را بررسی کنید و ببینید کدام صفحات از جانب موتور جستجو با وضعیت 404 برگردانده شده اند و با ابزار بازرسی به موشکافی بنشینید. اگر URL های این هشدار مهم هستند بهتر است یا محتوای آنها را بازیابی کنید و یا با ریدایرکت 301، URL را به مرتبط ترین عنوان منتقل کنید، در غیر اینصورت لطفا یک سری به نقشه سایت بزنید و ببینید چه خبر است.

آدرس های ثبت شده با وضعیت سافت 404 - Submitted URL seems to be a Soft 404
داستان از این قرار است که صفحات ایندکس شده و آدرس های موجود در نقشه سایت، وجود دارند اما بنا به دلایلی که قبل ذکر شد مانند صفحات 404 رفتار می کنند. به بیان دیگر ما با کد وضعیت های 200 روبرو هستیم اما با وضعیت 404 مواجه می شویم که برگرفته از محتوای بسیار ضعیف و صفحات خالی نیز می باشد. بهتر است ببینید آیا این صفحات وجود دارند یا خیر که در اینصورت بهتر است هم از نقشه سایت خارجشان کنید و هم از حذف شدن شان مطمئن گردید. نقشه سایت اما موضوع مد نظر مان است.

آدرس های ثبت شده وضعیت 403 دارند - Submitted URL returned 403
این URL ها از طریق نقشه سایت XML ارسال شده است اما گوگل اجازه دسترسی به آنها را ندارد و کد وضعیت 403 را در پاسخ دریافت کرده است. اگر این آدرس ها باید در دسترس عموم باشند از در دسترس بودنش ان مطمئن شوید در غیر اینصورت سری به نقشه سایت بزنید.

آدرس فوق اجازه دسترسی نمی دهد - Submitted URL returns unauthorized request (401)
آدرس هایی که در نقشه سایت است اما گوگل دسترسی مجاز نداشته و کد وضعیت 401 را دریافت کرده است. یکی از شاخص ترین اتفاقاتی که مسبب آن می شود محیط های تست نرم افزاری staging environments است که دسترسی آنها محدود شده است. از طرف دیگر ممکن است در سایت مان صفحاتی داشته باشیم که دارای شرایط لاگین هستند و فقط در صورت وارد کردن نام کاربری و رمز عبور امکان مشاهده شان میسر است. می توانید یا از نقشه سایت حذف یا با یک نوایندکس زیبا از دور مسابقات خارج شان کنید.

فیلتر گزارش Coverage با نقشه سایت

coverage sitemap filter
coverage sitemap filter
بخش گزارش coverage در کنسول جستجوی گوگل رابطه بسیار پیچیده ای با نقشه سایت دارد و مشکلات این فایل را مستقیما در اینجا مشاهده خواهید کرد. در عین حالا با کلیک بر روی all known pages می توانید به لیست کاملی از تمام نقشه های ثبت شده دسترسی داشته و با فیلتر بر اساس نقشه سایت براحتی قادر هستید ببینید هر خطا در کدام نقشه وجود دارد یا فقط مشکلات مربوط به یک نقشه را کنترل کنید.

اعتبار سنجی رفع مشکل - VALIDATE FIX

Coverage VALIDATE FIX
Coverage VALIDATE FIX
وقتی از مشکلات بخش coverage مطلع شدیم و از سلامت و صحت آنها نیز اطمینان خاطر پیدا کردیم، می توانیم به گوگل برای بررسی و اطلاع از این رویداد اطلاع دهیم. با کلیک بر روی هر URL و ورد به گزارش خطای آنها با دکمه ای روبرو می شویم که VALIDATE FIX نام دارد. تصدیقِ عیب یابی، یک پروسه ی گسترده است و خود به چند نتیجه ختم می شود.
Processing state update
Processing state update
پس از کلیک بر روی تصدیف عیب یابی ( validate fixing )، گوگل به بررسی آخرین تغییرات می پردازد و سپس در صورت تایید در دسترس بودن آدرس، به صفحه وضعیت بروزرسانی ایندکسِ لینک فوق هدایت می شود.
validation started
validation started
در اینجا ما با پیغام ( تصدیق آغاز شد ) مواجه می شویم که برای در جریان قرار گرفتنِ پروسه ی پیش رو می توانیم از SEE DETAILS یا مشاهده جزئیات استفاده نماییم.
در اینجا ما به گوگل گفته ایم که مشکل این صفحه برطرف شده و حال موتور جستجو به ایندکس مجدد روی آورده که مستلزم زمان است.
VALIDATION DETAILS
VALIDATION DETAILS
در صفحه ای که مشاهده می فرمایید، یک آدرس با خطای SERVER ERROR 5xx برسی و مشکل آن از نظر ما حل شده است که با استفاده از تصدیف عیب یابی وارد بخش مشاهده جزئیات شده ایم.
در کادر بنفش رنگ میبینیم که ما برای نقشه سایت از فیلتر استفاده نکرده ایم و در کادر آبی نیز تمام ایندکس های تحت تاثیر این موضوع در صف بررسی قرار گرفته اند. در صورتی که هریک از صفحات یا ایندکس ها با خطای جدیدی روبرو شود در کادر قرمز رنگ متوجه خواهیم شد.
انواع پیغام های پروسه تصدیق عیب یابی به این شرح است :
 • پروسه تصدیق وجود ندارد : N/A
 • پروسه تصدیق شروع نشده است : validation not started
 • پروسه تصدیق آغاز شده است : validation Started
 • تصدیق صحیح است : validation Looking good
 • تصدیق متوقف شده است : validation Passed
TEST ROBOTS.TXT BLOCKING
TEST ROBOTS.TXT BLOCKING
با کلیک بر هر لینک می توانید از ابزار Inspect URL برای بازرسی وضعیت آدرس و از ابزار Test Robots.txt Blocking برای بررسی مسدود نبودن دسترسی لینک فوق استفاده نمایید.
robots.txt Tester
robots.txt Tester
وقتی بر روی ابزار بررسی robots.txt کلیک می کنیم به صفحه جدیدی به نام robots.txt Tester منتقل می شویم که شامل بخش هایی از جمله تعداد هشدارها و خطاها و همچنین مشاهده محتوای robots.txt می باشد که پیغام سبز ALLOWED به معنی دسترسی ربات و عدم وجود مشکل در اتصال است. در صورت بروز هرگونه خطا، در این صفحه بصورت گزارش ملاحظه خواهید کرد.
coverage export
coverage export
از طریق دکمه EXPORT براحتی می توانیم از گزارش لیست و جدول هر قسمت یک خروجی با پسوند های رایج تهیه و دانلود نماییم.
coverage share
coverage share
اشتراک گذاری صفحه خطا و گزارش COVERAGE نیز یکی از ابزارهای مفید این قسمت می باشد.
share coverage report
share coverage report
در کادری که پس از کلیک بر روی SHARE باز می شود، با انتخاب link sharing enabled می توان مشاهده ی این وضعیت را برای افرادی که لینک را دریافت می کنند به اشتراک بگذاریم. پس از کپی کردن لینک باید بر روی دکمه Done کلیک کنیم تا این ویژگی بر روی گزارش اعمال شود.

سخن نویسنده : در گزارش coverage کنسول جستجوی گوگل با انواع خطاها و هشدارهایی که بر روی ایندکس ها و دسترسی به آدرس ها سایه افکنده بود آشنا شدیم و متوجه شدیم چطور می توانیم آنها را بازرسی، رفع ایراد و برای ایندکس مجدد، تصدیق نماییم. اما نکته ای این وسط هست که گاهی گزارش هایی از صفحات داریم که ممکن است اصلا وجود خارجی نداشته و یا بر اساس تداخل یا در نتیجه عملکرد اشتباه ریدایرکتها و غیره بوجود آمده باشند. پس زمانی که با تعداد زیادی خطای 404 مواجه می شوید سعی کنید از سلامت افزونه ها یا عملکرد قالب اطمینان حاصل نمایید و این موضوع را هم عرض می کنیم : بخش بزرگی از تعاملات شما در کنسول جستجو بر مبنی تجربه شکل میگیرد. پس یک هشدار server 5xx در همان لحظه وحشت آفرین نیست زیرا مشکلات دیتا سنتر همانطور که قبلا خواندیم، ممکن است زیاد بوجود بیاید. توصیه می شود قبل از انجام هر اقدامی حتما با یک متخصص با تجربه در این زمینه مشورت فرمایید.

سایت مپ در کنسول جستجوی گوگل - Sitemap Search 

Console

Sitemap Search Console
Sitemap Search Console

نقشه سایت در برگیرنده لیستی از انواع محتوا است که با ذکر آدرس دقیق در سایت شما قرار دارند. اگر یک نوشته دارید و یا یک محصول و همچنین به نشر خبر مشغول هستید یا بر روی سایت شما ویدئو های گوناگونی قرار دارد، همگی در نقشه سایت قرار دارند.
یک خزنده وقتی به سایت می رسد، نقشه را می خواند و بر اساس اطلاعاتی که در آن قرار دارد شروع بع بررسی و ایندکس می نماید. حال ممکن است آدرس یک محتوا در نقشه سایت باشد اما در عمل چیزی وجود نداشته باشد که بصورت خطا در coverage قابل شناسایی است. نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل نقش حیاتی دارد و بر اساس این فایل ها اتفاقات سرنوشت سازی رقم می خورد.
با افزونه رنک مث قادر خواهید بود انواع نقشه سایت را بصورت ماژولار در پنل مدیریت این پلاگین فعال یا غیر فعال کنید و آن را بصورت یک نقشه که توسط افزونه رنک مث تولید شده در کنسول جستجوی گوگل قرار دهید.
انواع نقشه های پرکاربرد سایت که با رنک مث پرو می توانید ثبت نمایید :
 • نقشه سایت عمومی : sitemap_index.xml
 • نقشه صفحات سایت : page-sitemap.xml
 • نقشه نوشته های سایت : post-sitemap.xml
 • نقشه دسته بندی ها : category-sitemap.xml
 • نقشه محصولات : product-sitemap.xml
 • نقشه دسته بندی محصولات : product_cat-sitemap.xml
 • نقشه محتوای خبری : news-sitemap.xml
 • نقشه محتوای ویدئویی سایت : video-sitemap.xml
 • نقشه داده های محلی : local-sitemap.xml
 • نقشه انواع پست تایپ : post-type-sitemap.xml
 • نقشه موقعیت جغرافیایی : location.kml
نقشه موقعیت جغرافیایی : KML فرمت فایل مخصوص داده های مکانی مختصات و تصاویر برداری محلی بر روی کره زمین است. با ثبت نقشه جغرافیایی در کنسول جستجوی گوگل می توانید مکان تجارت تان را در گوگل ارث google earth و نقشه گوگل google map جانمایی کنید. این نقشه انحصارا برای اولین بار توسط افزونه رنک مث پرو در میان پلاگین های سئو ارایه شده است.

ثبت نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل

Sitemap Search Console
Sitemap Search Console
ابتدا اطمینان حاصل می کنیم که دامنه صحیح را انتخاب کرده ایم و سپس از فعال بودن مسیر نقشه در افزونه سئوی رنک مث نیز مطمئن می شویم. برای این کار کافی است از بخش "تنظیمات نقشه سایت" بررسی نماییم.
سپس از بخش sitemap، ابتدا نقشه سایت عمومی را که در رنک مث به نام sitemap_index.xml می باشد در فیلد مقابل دامنه وارد کرده و سپس روی submit کلیک می کنیم تا فرآیند خواندن نقشه آغاز شود. در خصوص سایر نقشه های سایت نیز به همین ترتیب عمل می کنیم و فقط کافی است هر کدام از نقشه ها را در فیلد مربوط به دامنه درج و آن را ثبت کنیم.
sitemap type
sitemap type

نقشه های ثبت شده را به اینصورت می توانید مشاهده کنید :
 • نام نقشه سایت : sitemap
شامل اسم نقشه ای است که ثبت شده.
 • نوع نقشه سایت : Type
 1. نقشه سایت - sitemap : با فرمت XML یا فرمت text و شامل تمام آدرس های سایت
 2. ایندکس سایت مپ - site map : شامل چند نقشه سایت
 3. آر اس اس RSS : نقشه سایت با فرمت RSS
 4. اتوم Atom: نقشه سایت با فرمت Atom
 5. ناشناخته Unknown: فرمتی که گوگل نتوانسته پردازش کند.
 • تاریخ ثبت نقشه سایت : Submitted
 • آخرین زمان خواندن و پردازش نقشه توسط گوگل : Last read
 • وضعیت نقشه سایت : Status
 1. موفق ( Success ) : نقشه سایت بطور موفقیت آمیز پردازش و ثبت شده است
 2. دارای خطا ( has errors ) : نقشه قابل پردازش است اما چند خطا شناسایی شده که با کلیک بر روی آن نقشه می توانید به بخش coverage بروید و وضعیت را بررسی نمایید.
 3. قابل شناسایی و پردازش نیست (couldn’t fetch) : نقشه سایتی که معرفی کرده ایم توسط گوگل دریافت نمی شود که باید توسط بازرس inspection بررسی گردد.

 • آدرس های دریافت شده : sitemap coverageDiscovered URL's
شامل تمام URL های موجود در نقشه با صرف نظر از آدرس های تکراری.
sitemap coverage
sitemap coverage
گزارش coverage محتوای ایندکس شده توسط نقشه سایت نیز از آیکون مجاور آدرس های دریافت شده قابل دسترسی است که تمام اطلاعات مربوط به این بخش را در اختیارمان قرار می دهد.

خطاهای نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل - Sitemap errors

بسته به مسایلی که با آن مواجه هستیم، نقشه سایت نیز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و این وظیفه ماست که به عنوان یک وب مستر بر روی تمام جوانب کار تمرکز داشته باشیم. ریشه اکثر هشدارها و خطاهایی که درگیرشان هستیم نیز از آدرس ها می آیند و نام یک URL همواره در میان است.
بهبود و بررسی نقشه سایت بر روی گزارشات coverage می نشیند و ما قادر هستیم در محیط نموداری آن به تحلیل و کنترل بپردازیم. بیایید ببینیم عناوین خطا در نقشه سایت شامل چه مواردی است.

آدرس در دسترس نیست - URLs not accessible
گوگل نتوانسته برای بررسی یک آدرس به آن دسترسی پیدا کند. برای روشن شدن این موضوع بهترین کار استفاده از ابزار بازرسی Inspection است که بما علت این مشکل را نشان می دهد.

همه آدرس ها خزش نشده اند - URLs not followed
گوگل نتوانسته تمام URL های داخل نقشه سایت را خزش کند. چند دلیل ممکن به این شرح است :
 1. وقتی تعداد ریدایرکت ها زیاد باشند که پیشنهاد می کنیم آدرس مقصد را در نقشه سایت تعریف کنید.
 2. مشکلات مربوط به آدرس هایی که از ریدایرکت متا رفرش و یا جاوا اسکریپت استفاده می کنند.
 3. بجای استفاده از URL های ناقص از آدرس های کامل استفاده کنید :
 • بجای mypage.html بنویسیم https://www.example.com/mypage.html

نقشه سایت دارای آدرس های متفاوت است - URL not allowed
نقشه سایت در هر مسیری که وجود دارد، باید به همان شکل نیز در کنسول جستجو درج شده باشد.
به این مثال ها دقت کنید :
 • اگر ساب دایرکتوری به این شکل باشد :http://www.example.com/mysite/sitemap.xml
 • آنوقت این مسیر درست نیست : http://www.example.com/yoursite/sitemap.xml
 • اگر مسیر نقشه سایت به این شکل باشد : http://www.example.com/sitemap.xml
 • آنوقت این مسیر درست نیست : http://example.com/sitemap.xml

خطا در نقشه سایت فشرده - Compression error
گوگل نتوانسته نقشه سایت فشرده شده را مشاهده نماید، به همین دلیل باید یا آن را بصورت دستی از فشردگی درآورده و یا با ابزاری مانند Gzip آنرا فشرده نمایید.

نقشه سایت خالی است - Empty sitemap
گوگل به هنگام تلاش برای خواندن نقشه سایت در آن چیزی نیافته است. بوضعیت سایت مپ را کنترل نمایید.

مشکل در حجم سایز نقشه سایت - Sitemap file size error
در صورتیکه سایز نقشه سایت از 50 مگابایت بیشتر باشد با این خطا برخوردمی نماییم. می توانید با تقسیم کردن یک نقشه در قالب یک sitemap_index به کنسول جستجوی گوگل معرفی کنید. محتویات داخل یک نقشه تقسیم شده دقیقا حاوی سایر نقشه ها می باشد.
پیغام Your sitemap exceeds the maximum file size limit نیز به همین دلیل است.

خطا در مقادیر ویژگی ها - Invalid attribute value
این پیام نشان دهنده بروز خطا و اشتباه در مقادیر موجود در تگ ویژگی های نقشه سایت است. این موارد می تواند شامل <urlset> ,<url>, <loc> و داده هایی که بعد از این تگ ها قرار میگیرد باشد.

تاریخ و زمان اشتباه است - Invalid date
یکی از مشکلاتی که در اسکیما هم بسیار اهمیت دارد مبحث تاریخ نویسی استاندارد است. گاهی ممکن است تاریخ ها با یکدیگر همخوانی نداشته باشند و یا فرمت شان اشتباه باشد. درج زمان در نقشه سایت باید بر اساس روش های W3 Consortium یا ایزو 8601 باشد. به مثال های زیر دقت فرمایید :
12345678910112005-02-21 
2005-02-21T18:00:15+00:00
YYYY (eg 1997)
Year and month:
YYYY-MM (eg 1997-07)
Complete date:
YYYY-MM-DD (eg 1997-07-16)
Complete date plus hours and minutes:
YYYY-MM-DDThh:mmTZD (eg 1997-07-16T19:20+01:00)
Complete date plus hours, minutes and seconds:
YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD (eg 1997-07-16T19:20:30+01:00)

خطا در مقادیر تگ - Invalid tag value
نقشه سایت دارای یک یا چند تگ با مقادیر ناصحیح است.

آدرس نادرست - Invalid URL
گوگل در نقشه سایت بدنبال URL هایی است که مانند یک مسیر درست به منبعی در سایت شما برسند. به عنوان مثال وقتی یکی از آدرس ها را در مرورگر وارد می کنید باید به صفحه ای که مشخص شده برود و آن را کاملا لود کند. حال ممکن است به هر شکلی URL ها از عبارات نادرست یا کاراکتر هایی تشکیل شده باشد که خزش صورت نگیرد و یا چنین آدرسی در عمل وجود نداشته باشد. در این حالت باید آدرس معیوب را شناسایی و آن را در نقشه سایت مان تصحیح نماییم. مثال : https://site.com بصورت hts://site.com باشد.

آدرس های داخل نقشه با مسیر نقشه کامل نیست - Invalid URL in sitemap index file: incomplete URL
بیایید فرض کنیم آدرس نقشه سایت شما در کنسول جستجو به این شکل باشد :
http://www.example.com/folder1/sitemap.xml
اما در داخل نقشه سایت، آدرس ها به این شکل باشد :
example.com/folder1/sitemap.xml
در اینجا ما نقشه سایت را بصورت http://www.example.com مشخص کرده ایم اما به دلیل ناقص بودن آدرس ها در داخل نقشه، گوگل آنها را در مسیر http://example.com جستجو می کند. پس نتیجه میگیریم باید به نوع آدرس دهی و کامل بودن و همخوانی توجه ویژه داشته باشیم.

استفاده از تگ های تکراری - Invalid XML: too many tags
بعضی از تگ ها در نقشه سایت اجباری هستند اما استفاده تکراری از آنها اشتباه است. در مثال زیر میبینیم که تگ <loc> تکرار شده است.
1234567<url>
 <loc>http://www.sample.com/</loc>
 <loc>http://www.sample.com/page1.html</loc>
 <lastmod>2021-04-01</lastmod>
 <changefreq>monthly</changefreq>
 <priority>1.2</priority>
</url>


مقادیرِ صفت داخلِ تگ های نقشه وجود ندارد یا درست نیست - Missing XML attribute
در نقشه سایت شما تگ هایی وجود دارد که صفات و ویژگی های آنها کامل نیست. به عنوان مثال در تگ <url> هیچ مقداری وجود ندارد. در مثال زیر پدیده ی میس یو ایکس ام ال رخ داده است :
1<lastmod>اینجا باید یک چیزی باشه ولی نیست</lastmod>


تگ های نقشه سایت وجود ندارند - Missing XML tag
در صورتیکه داخل نقشه سایت هریک از تگ ها موجود یا قابل خواندن نباشد با این خطا مواج می شویم. در مثال زیر تگ </image:loc> انتهای خط دیده نمی شود.
1<image:loc>http://example.com/photo.jpg<اینجا نیست>


آدرس تصویر بند انگشتی در دسترس نیست - Missing thumbnail URL
در نقشه های ویدئویی این خطا بسیار زیاد دیده می شود. در صورتیکه برای یک کلیپ، لینک تصویر بندانگشتی حذف شده باشد با این پیام روبرو می شویم. در مثال زیر در صورت عدم وجود یا نقص مقادیر تگ تصویر بندانگشتی </video:thumbnail_loc> با خطا مواجه می شویم :
12345678<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1">
<url>
<loc>http://www.nagatheme.com/videos/seo_seasone1.html</loc>
<video:video>
  <video:thumbnail_loc>http://www.example.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
 <video:title>Seo with NagaTheme</video:title>
 <video:description>description</video:description>

حذف شدن یا عدم دسترسی به تگ عنوان نقشه سایت ویدئو - Missing video title
در صورتیکه تگ عنوان ویدئو حذف یا در دسترس نباشد با خطای فوق مواجه می شویم. در مثال زیر یک تگ عنوان </video:title> را میبینیم :
1<video:title>Seo with NagaTheme</video:title>

مشکل در آدرس های داخل نقشه سایت - Incorrect sitemap index format: Nested sitemap indexes
گوگل، در نقشه سایت به آدرس هایی رسیده است که مربوط به شما نیست و یا لینک های خاصی موجود می باشد که ربطی به ایندکس تان ندارد. بررسی کنید که کدام url ها مشکوک یا نامرتبط است.

خطای تجزیه تحلیل نقشه سایت - Parsing error
بخاطر مشکلات کدنویسی نقشه XML گوگل نمی تواند این دیتا را بخواند و با کاراکتر های & ' " < > سرو کار دارد.

خطای سیستمی - Temporary error
گوگل با یک مشکل موقتی روبرو شده که مانع از پردازش نقشه سایت شما شده است. به طور کلی هنگام دریافت این خطا نیازی به ارسال مجدد نقشه سایت نیست. بعدا گوگل می تواند دوباره نقشه را بخواند. اگر بعد از گذشت چند ساعت هنوز خطا وجود داشت، دوباره نقشه سایت را ثبت کنید.

تعداد زیادی نقشه سایت در یک ایندکس - Too many sitemaps in sitemap index file
ایندکس نقشه سایت شما حاوی بیش از 50.000 مپ است که باید به نقشه های ایندکس کوچکتر تقسیم شود.

تعداد زیادی آدرس در نقشه سایت - Too many URLs in sitemap
نقشه سایت شما بیش از 50،000 URL را جای داده اس که باید به چندین نقشه سایت تقسیم شود.

مشکل در کدهای داخلی - Unsupported format
گوگل نتوانسته دیتای نقشه سایت را به دلیل مشکلات و قواعد ساختاری و برنامه نویسی بخواند. به عنوان مثال اگر با نقشه ویدئویی سرو کار داریم باید کد زیر در هدر نقشه باشد :
123<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1">
یکی از مشکلات در sitemap/0.9" است که ممکن است اشتباها sitemap/9" نوشته شده باشد.

عدم درج www در آدرس های نقشه سایت - Path mismatch: Missing www
آنچه که در سایت است باید در نقشه سایت نیز درج شده باشد. در صورتیکه آدرس محتوا با www است پس بررسی کنید چرا در نقشه سایت اینچنین نیست. به عنوان مثال :
12در سایت اینگونه است http://www.example.com/myfile.html
در نقشه سایت اینگونه است http://example.com/myfile.html

درج اضافه www در نقشه سایت - Path mismatch: Includes www
زمانی که آدرس های سایت بدون www باشد اما در نقشه سایت با www ثبت شده باشد. به عنوان مثال :
12در سایت اینگونه است http://example.com/myfile.html
در نقشه سایت اینگونه است http://www.example.com/myfile.html

اشتباه کاراکتری و نوشتار - Incorrect namespace
در صورتیکه آدرس ها و لینک های داخل نقشه سایت دارای نقص باشند یا در درج کدهای نوع نقشه اشتباه تایپی به عمل آید، با این هشدار مواجه می شویم. به توصیه های زیر دقت فرمایید :
123A sitemap file: xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
A video sitemap file: xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1"
A sitemap index file: <sitemapindex xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

فضای خالی ابتدای نقشه سایت - Leading whitespace
نقشه های سایت با استاندارد نویسی بهترین نتیجه را دارند و باید با XML declaration که نشان دهنده نسخه فایل xml است آغاز شوند. هرچند در این هشدار گوگل نقشه سایت را نمایه می کند اما بهتر است با حذف لاین و فضای خالی برای همیشه از شر آن راحت شوید. کد XML declaration :
12<?xml version="1.0"?>
<greeting>Hello, world!</greeting>
و یا کد زیر :
1<greeting>Hello, world!</greeting>

خطای کد های اچ تی تی پی - HTTP error
در صورتیکه گوگل برای خواندن نقشه سایت با هرکدام از کدهای خطای HTTP مواجه شود، هشدار فوق نمایان می شود. به عنوان مثال کد 404 یعنی نقشه در این مسیر نیست. لازم است در دسترس بودن نقشه و وضعیت کلاین یا سرور سایت چک شود.

تصویر بند انگشتی ویدئو بزرگ است - Thumbnail too large
در صورتی که برای ویدئو ها از تصاویر بند انگشتی استفاده می کنید باید اندازه آنها 120*160 باشد و از بکارگیری تصاویر بزرگ پرهیز فرمایید.

تصویر بندانگشتی ویدئو بسیار کوچک است - Thumbnail too small
ابعاد استاندارد تصاویر بند انگشتی 120*160 پیکسل می باشد که در صورت کوچک تر بودن با هشدار فوق مواجه می شوید.
آدرس محتوا با آدرس فایل یکسان است - Video location and play page location are the same
خطای بسیار مهمی که در نقشه سایت با آن مواجه می شویم تفاوت بین آدرس یک محتوا با آدرس فایل محتوا است که در اسکیما نیز با آن برخورد داشته ایم. توجه داشته باشید که آدرس فایل ویدئو نباید با آدرس صفحه ای که ویدئو در آن پخش می شود یکی باشد.
در واقع تگ های <video:player_loc> و <video:content_loc> باید متفاوت باشند.
به این نمونه صحیح دقت فرمایید :
1234<video:content_loc>
     http://streamserver.example.com/video123.mp4</video:content_loc>
<video:player_loc>
     http://www.example.com/videoplayer.php?video=123</video:player_loc>


بجای آدرس فایل، آدرس صفحه آمده است - Video location URL appears to be a play page URL
وقتی از تگ <video:content_loc> استفاده می کنید، یعنی باید آدرس فایل ویدئو را درج کنید و این خطا به ما می گوید یک نفر باز بی دقتی کرده و آدرس صفحه حاوی ویدئو را قرار داده است.

توسط robots.txt محدود شده است - Sitemap contains urls which are blocked by robots.txt
گوگل نمی تواند به نقشه یا به تمام محتوای ذکر شده در نقشه سایت شما دسترسی پیدا کند زیرا توسط robots.txt مسدود شده است. برای این مهم باید از ابزار بازرسی URL استفاده کنید و از دسترسی گوگل به robots.txt اطمینان حاصل نمایید.

چگونه نقشه سایت های متفاوت را در یک sitemap قرار دهیم؟

اگر چندین وب سایت دارید که بر روی دامنه ای مختلف قرار دارد، می توانید با ایجاد یک یا چند نقشه سایت آنها را تنها در یک مکان قرار دهید. تنها کافی است این سایت ها در کنسول جستجوی گوگل تان تصدیق شده باشند.

الف. یک نقشه ی مستقل برای چندین وب سایت با دامنه های مختلف :
1http://host1.example.com/sitemap.xml
که در آن، آدرس های زیر قرار دارد :
12345http://host1.example.com
http://host2.example.com
http://host3.example.ir
http://host1.example1.nl
http://host1.example.ch

ب. با روش زیر هم می توانید هر دامنه را با یک نقشه سایت تعریف نماییم :
12345http://host1.example.com/host1-example-sitemap.xml
http://host1.example.com/host2-example-sitemap.xml
http://host1.example.com/host3-example-ir-sitemap.xml
http://host1.example.com/host1-example1-nl-sitemap.xml
http://host1.example.com/host1-example-ch-sitemap.xml
در مورد «ب» که مسیر http://host1.example.com دامنه ما می باشد، نقشه سایت های دیگر را که در کنسول جستجوی مان وریفای شده اند، جداگانه ثبت می کنیم.

ج. قرار دادن تمام URL های سایت های دیگر در یک نقشه سایت :
در صورتیکه مدیریت چندین سایت بر عهده شما است و به کنسول های مختلف باید دائما سر بزنید، می توانید تمام نقشه های سایت را بر روی دامنه میزبان فعال وارد کنید. نحوه درج نقشه سایر سایت ها در یکجا به این شکل است :
 • ابتدا دقت کنید که در سایر کنسول های جستجو دسترسی مدیر وریفای برای شما باز باشد.
 • یک نقشه سایت درست کرده و url های تمام sitemap های سایت ها را در آن درج نمایید.
 • نقشه نهایی را که شامل آدرس های تمام سایت ها است را در کنسول جستجو ثبت می کنیم.


حذف نقشه سایت از کنسول جستجوی گوگل


remove sitemap search console
remove sitemap search console

نقشه های ثبت شده در کنسول جستجوی گوگل قابل حذف هستند. در صورتی که نقشه را به اشتباه درج نموده و یا با مشکل مواجه گشته است، با کلیک بر روی هر نقشه و ورود به صفحه آن می توانید از منوی 3 نقطه، نسبت به حذف کامل نقشه مورد نظرتان اقدام کنید.
remove sitemap
remove sitemap

با انتخاب REMOVE، نقشه کاملا از کنسول جستجوی گوگل حذف می گردد.
نکته : در صورتیکه نقشه حذف شده دارای مشکلات جدی بوده ویا قرار نیست تا مدتی مجدد ثبت شود، ضمن حذف آن از روی هاست، می توانید از طریق ROBOTS.TXT نیز آنرا مسدود نمایید.

مسدود کردن نقشه سایت در robots.txt
برای جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به نقشه سایت می توانید از دستور زیر در فایل robots.txt استفاده نمایید :
12User-agent: *
Disallow: /sitemap.xml
در اینجا می توانید به جای sitemap.xml از نام هر نقشه سایتی استفاده کنید.

ابزار حذف محتوا - Removals

ابزار Removals این امکان را برای شما فراهم می کند تا موقتا صفحات نتایج جستجوی گوگل را در سایت هایی که متعلق به شماست مسدود کنید، سابقه درخواست های حذف را ببینید و همچنین URL هایی که به عنوان محتوای بزرگسالان گزارش شده را بررسی نمایید.
removals search console
removals search console

با این مقدمه، ابزار Removals گوگل به 3 دسته بندی اصلی تقسیم می شود :
 • حذف موقت - Temporary removals
 • محتوای قدیمی - Outdated content
 • محتوای بزرگسالان - SafeSearch filtering

Temporary removals
Temporary removals

حذف موقت - Temporary removals

درخواست حذف موقت روشی برای پاک کردن محتوایی خاص از سایت شما در نتایج جستجوی گوگل است. به عنوان مثال اگر نیاز دارید یک URL را به سرعت از نتایج جستجو خارج کنید، می توانید از این ابزار بهره ببرید. درخواست های حذف موقتِ موفقیت آمیز تا شش ماه طول می کشد زیرا گوگل معتقد است که این مدت برای صاحبان سایت کافی است تا یک محتوای غنی تر ایجاد کرده یا راهی برای حذف دائم بیابند.
new request
new request
با کلیک بر روی NEW REQUEST به پنجره ای وارد می شویم که شامل دو بخش است :

حذف موقت آدرس - temporarily remove URL
این بخش مخصوص نتایج جستجو است و شما از گوگل خواهید خواست که از نمایش این لینک(ها) طی 6 ماه جلوگیری کند. حذف موقت شامل دو روش است :
 • فقط حذف آدرس فوق : Remove this URL only
1. هر آدرسی که در این فیلد درج شود توسط گوگل حذف خواهد شد. 2. در صورتیکه آدرس پسوند html دارد باید حتما درج شود. 3. انکر تکست های درون متنی شامل حذف آدرس نمی شوند. مثال : mypage#anchor که عبارت #anchor شامل نمی شود.
 • حذف تمام آدرس های شامل این پیشوند : Remove all URLs with this prefix
1. هر آدرسی که شامل این پیشوند باشد از نتایج گوگل حذف خواهد شد. مانند : /blog/ 2. همزمان شامل حذف www , non www , http , https نیز می شود. 3. اگر دامنه ثبت شده example.com باشد و پیشوند /foods/ را درج کرده باشید، شامل آدرس های زیر نیز می شود. بطور مثال :
123example.com/foods/pizza
https://www.example.com/foods/bread?type=whole_wheat
www.example.com/foods/pasta/spaghetti/bologonese.html


Clear cached URL
Clear cached URL

حذف موقت کش آدرس - Clear cached URL
صفحات کش مسخه ای از یک صفحه وب هستند که شامل آخرین نسخه ذخیره شده توسط موتور جستجو می باشند و در شرایطی که ممکن است دسترسی به یک آدرس میسر نباشد، از طریق حالت کش قادر به مشاهده آن خواهید بود. در صورتی که می خواهید نسخه کش شده آدرسی در سایت تان را حذف کنید، می توانید از سربرگ کادر پاک کردن کش آدرس استفاده نمایید. صفحات کش نیست بصورت موقت حذف می شوند و پس از دوره 6 ماهه مجدد در نتایج جستجو قابل دسترسی می باشند. حذف موقت کش شامل دو روش است :
 • فقط حذف کش آدرس فوق : Remove this URL only
1. کش هر آدرسی که در این فیلد درج شود توسط گوگل حذف خواهد شد. 2. در صورتیکه آدرس پسوند html است، باید حتما درج شود.
 • حذف کش تمام آدرس های شامل این پیشوند : Remove all URLs with this prefix
1. هر آدرسی که شامل این پیشوند باشد از کش گوگل حذف خواهد شد. مانند : /blog/ 2. همزمان شامل حذف www , non www , http , https نیز می شود.

Outdated content removals
Outdated content removals

محتوای قدیمی - Outdated content

در نتایج جستجو مطالبی وجود دارد که با کلیک بر روی آنها یا به جایی نمیرسید و یا با محتوای منقضی و بسیار قدیمی برخورد می نمایید. مثلا در گذشته برای آموزش لینک سازی از یک سلسله مطلب استفاده می کردیم اما حالا از روش های نوین تر. پس در صورت مشاهده صفحات قدیمی که حذف کرده ایم یا بروز رسانی شده می توانید آدرس آن را وارد و از گوگل بخواهید این نتیجه را از جستجو پاک کند.
همینطور ممکن است با محتوایی به همین شکل بر روی یک سایت دیگر روبرو شوید. با این ابزار می توانید آدرس یک سایت دیگر را نیز درج کنید که این لینک در صفحه درخواست های شما و گزارش REMOVALS در سایت مقابل به نمایش در می آید؛ پس محتوای تاریخ گذشته را گوگل معرفی می کنیم. در صورتیکه آدرس فوق در دسترس باشد، گوگل صرفا کش و داده های غنی آن را پاک می کند و در صورتیکه با کد 404 یا 5xx مواجه شود، لینک را حذف می نماید.

حذف آدرس محتوای تاریخ گذشته ( منقضی ) از نتایج جستجوی گوگل به 2 روش صورت میگیرد :

الف. حذف صفحات و تصاویر ویرایش شده قدیمی، منقضی یا ناموجود :
از لینک زیر وارد صفحه ای می شویم که به ما می گوید می توانیم صفحات و تصاویر ویرایش شده یا ناموجود را حذف کنیم، برای محتوای دارای مشکللات قانونی یا شخصی به لینک دیگری مراجعه کنیم و بهتر است از ابزار حذف آدرس REMOVALS استفاده کنیم زیرا مطمئن تر بوده و نیاز به تاییدیه ندارد.
آدرس حذف محتوای تاریخ گذشته : https://www.google.com/webmasters/tools/removals
Remove outdated content from Google Search
Remove outdated content from Google Search

با کلیک بر روی درخواست جدید ( new request ) یک کادر باز می شود که از ما آدرس صفحه یا تصویر را می خواهد. نمی تواند صحبت کند اما طوری نمایان می شود که درج آدرس را با سکوت فریاد می زند. :)
new request - Page
new request - Page
حذف صفحه محتوای تاریخ گذشته : در اینجا می تواند url صفحه مورد نظر را وارد کنید.

new request - Image
new request - Image
حذف آدرس تصویر منقضی شده : برای حذف یک تصویر تاریخ گذشته یا منقضی از نتایج تصاویر گوگل با دو روش روبرو هستیم :

 • درج آدرس تصویر و آدرس صفحه محتوای تصویر - Enter image and containing page URLs
new request - Image
new request - Image
هر تصویری در یک صفحه است. در فیلد Image URL می توانید آدرس تصویر را که از روی هاست خوانده می شود و در قسمت Containing page URL آدرس صفحه را وارد کرده و سپس submit نمایید.

 • درج آدرس تصویر از نتایج تصویری - Enter "Copy link address" URL from Image Search results
Enter
Enter "Copy link address" URL from Image Search results
در این فیلد باید آدرس تصویر را از نتایج تصویری در گوگل درج کنیم.

Search results UR
Search results UR
برای این موضوع بر روی تصویری که در نتایج Image گوگل است راست کلیک کرده و بر روی copy Link کلیک می کنیم. سپس آدرس بدست آمده را ( طولانی است ) عینا در فیلد Search results URL وارد کرده و سپس submit می کنیم.

نمونه یک آدرس url تصویر در نتایج گوگل : ( لینک یک تصویر با نام فارسی )
1https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Ffiles.virgool.io%2Fupload%2Fusers%2F209675%2Fposts%2Fgzkyw26vvqja%2Fjwpimi5hrx6t.jpeg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fvirgool.io%2Fdiamond%2F%25D8%25A2%25D9%2585%25D9%2588%25D8%25B2%25D8%25B4-%25D8%25A7%25D8%25B3%25DA%25A9%25DB%258C%25D9%2585%25D8%25A7%25DB%258C-%25D9%25BE%25D8%25A7%25D8%25AF%25DA%25A9%25D8%25B3%25D8%25AA-%25D9%2588-%25D8%25B1%25D9%2588%25D8%25B4-%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25AC%25D8%25A7%25D8%25AF-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D8%25AF%25D9%2587-%25D8%25BA%25D9%2586%25DB%258C-%25D8%25A7%25D9%25BE%25DB%258C%25D8%25B2%25D9%2588%25D8%25AF%25D9%2587%25D8%25A7-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D8%25B1%25D9%2586%25DA%25A9-%25D9%2585%25D8%25AB-podcastepisode-schema-gzkyw26vvqja&tbnid=hrGDQ3R57zGfuM&vet=12ahUKEwi5v-fcpJXwAhU07rsIHbzyDOEQMygAegQIARB2..i&docid=fCyWIcMfIJoIiM&w=816&h=544&q=%D8%A7%D8%B3%DA%A9%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D9%BE%D8%A7%D8%AF%DA%A9%D8%B3%D8%AA&authuser=1&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwi5v-fcpJXwAhU07rsIHbzyDOEQMygAegQIARB2

یا : ( لینک یک تصویر با نام انگلیسی )
1https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fbriefkase.in%2Fall-about-schema-structured-data-s1e34%2F&psig=AOvVaw0YbfknlBQZeSxK7wwRKfpn&ust=1619299445242000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCPi7-9SmlfACFQAAAAAdAAAAABAD

تایید عبارات منقضی - Page URL provided
Page URL provided
Page URL provided
ممکن است با پنجره تایید عبارت منقضی مواجه شوید از ما می خواهد به گوگل بگوییم، عبارتی وجود دارد که در نسخه در حال نمایش نباید باشد یا یک عبارت از نسخه قدیمی صفحه موجود است که در نسخه جدید دیگر نخواستیم باشد و تقییر داده ایم. حتی یک تصویر هم با یک جمله در لیست بروز رسانی صفحه بوده، پس کلمه ای که در نسخه در حال نمایش است را برای تایید ادعای تان وارد و سپس با Submit request درخواست را ثبت نمایید. در واقع یک کلمه که ترجیحا از عبارات مهم می تواند باشد کافی است تا با درج آن از گوگل بخواهیم با درخواست مان موافقت کند.
نکته : در صورتیکه تصویر و صفحه را در نتایج جستجو میبینید ولی با کلیک بر روی آن به آدرس دیگری می روید یا با کد وضعیت 404 مواجه می شوید، باید بر روی press here کلیک کنید تا برای پشتیبانی پیام ارسال نماییم. پس از کلیک، یک پیام در کادر سیاه رنگ زیر صفحه نمایش داده می شود که می گوید : باشه، چک می کنیم!

Your request has been submitted
Your request has been submitted
پس از ثبت و درج آدرس صفحه یا آدرس تصویر و صفحه حاوی تصویر و یا آدرس نتایج تصاویر یک عکس، با پیام تایید ثبت درخواست مواجه می شویم. پنجره تاییدیه عبارت در صورت عدم دردسترس بودن عکس یا به هر دلیلی که گوگل نتواند آدرس را بخواند یا بخواهد مطمئن شود ظاهرمی شود و همیشگی نیست.

Removal request
Removal request
پس از ثبت درخواست، یک کادر زیر صفحه جاری اضافه می شود که وضعیت درخواست مان را درج کرده و از این آدرس می توانیم پیگیر تصمیم گوگل باشیم.

نکته : ممکن است با ثبت درخواست حذف محتوای منقضی ا پیغامی مواجه شوید که می گوید این صفحه یا تصویر همچنان موجود است که نشان از بروز بودن ایندکس آن صفحه می باشد یا گوگل تشخیص داده که لینک مورد نظر ممکن است مشکلی نداشته باشد. به هر ترتیب از تصمیم خود مبنی بر درخواست محتوای منقضی در این مواقع مطمئن شوید.

Removal requests
Removal requests
نکته مهم : به یاد داشته باشید که درخواست های شما برای کنسول جستجوی گوگل دامنه ای می رود که درخواست کرده اید. اگر در حال ثبت آدرس یا صفحات و تصاویری هستید که به سایت خودتان ربطی ندارد، برای اطلاع از وضعیت گزارش ارسالی، باید لینک صفحه ثبت درخواست را ذخیره داشته باشید، زیرا در کنسول شما تنها درخواست هایی دیده می شود که مربوط به دامنه یا پراپرتی شما است.
نکته : آدرس صفحه درخواست های بازبینی محتوای منقضی، به ایمیل فعال بستگی دارد و با هر ایمیل یک آدرس متفاوت وجود دارد. منظور آدرس صفحه ای است که درخواست ها در آن ثبت شده و بسته به هر ایمیلی که پیش روی شماست، url فوق نیر فرق دارد.


ب. درخواست بررسی و حذف محتوای غیر قانونی و نامتعارف بر مبنی محصولات گوگل :
Report Content for Legal Reasons
Report Content for Legal Reasons
یکی از قابلیت های بسیار حرفه ای گوگل این است که می توانید موارد غیر قانونی یا نامتعارف را که از طریق اپلیکیشن ها و محصولات گوگل در حال ارایه شدن است را با ذکر اطلاعات کامل گزارش کنید. در صورتیکه مثلا از جانب بخش تبلیغات گوگل برای شما محتوایی به نمایش در می آید که ممکن است دارای مشکلات قانونی یا محتوای جنسی باشد، آن را با راهنمای قدم به قدم ثبت نمایید.

Removing Content From Google
Removing Content From Google
از لینک درخواست قانونی - submit a legal request instead - به صفحه ای می روید که می توانید با کلیک بر روی create a request وارد مرحله انتخاب محصولات گوگل و در ادامه تکمیل فرم گزارش شوید.

سخن نویسنده : ابزار درخواست حذف محتوای منقضی یا صفحات و تصاویر ناموجود به تمام چیزهایی اشاره می کند که شما قبلا آنها را تغیر داده اید یا می دانید این محتوا در یک سایت دیگر مربوط به نسخه ای قدیمی می باشد ولی همچنان در نتایج گوگل قابل مشاهده است. در صورتی که می خواهید محتوایی را بصورت آدرس و تصویر از سایت خودتان ثبت کنید بهتر است از ابزار REMOVALS داخل کنسول جستجو بهره ببرید، در عین حال ابزار موجود در بررسی و حذف صفحه و تصویر منقضی شده برای هر آدرسی که در نتایج گوگل مشاهده می کنید کاربرد دارد. درخواست هایی که مربوط به شماست در بخش مربوط در کنسول جستجو قابل مشاهده است.

آقای Barry Schwartz از سایت searchengineland.com : این ابزار به سئو کاران، وب مسترها، صاحبان سایت و دیگران امکان می دهد، صفحات و تصاویر را به سرعت از جستجوی گوگل حذف و درخواست های ارسال شده توسط شخص ثالث را به دلیل قدیمی بودن یا فیلتر کردن SafeSearch نیز بررسی و رفع انسداد نمایند.


گزارش مطالب نامناسب - Report inappropriate content

SAFE SEARCH FILTERING
SAFE SEARCH FILTERING
گزارش فیلتر جستجوی ایمن گوگل - شامل درخواست های ثبت شده است که می گوید در سایت شما محتوایی غیر اخلاقی و یا مناسب بزرگسالان وجود دارد که برای جستجوی مطمئن ( کودکان - خانواده ) مناسب نیست. در این حالت و در صورتیکه گوگل این موضوع را بر روی سایت شما تایید کند، در صورتیکه SAFE SEARCH گوگل در نتایج جستجویی فعال باشد، سایت شما به نمایش در نخواهد آمد.

سایت هایی که دارای محتوای غیر اخلاقی یا بزرگسالان هستند، بصورت Family Friendly نمی باشند.

برای ثبت یک آدرس که دارای محتوای نامناسب، غیر اخلاقی یا مناسب بزرگسالان است، می توانیم از ابزار گزارش مطالب نامناسب ( Report inappropriate content ) استفاده کنیم.

چگونه یک سایت یا صفحه شامل محتوای نامناسب و غیراخلاقی را به گوگل گزارش کنیم؟
برای گزارش صفحه ای که حاوی محتوای نامناسب است باید به آدرس Report inappropriate content برویم.
Report inappropriate content
Report inappropriate content
در این مرحله فقط کافی است آدرس دامنه یا ترجیحا صفحه ای که دارای محتوای نامناسب است را وارد کرده و سپس بر روی دکمه گزارش محتوا Report content کلیک نمایید.

گزارش محتوای نامناسب
گزارش محتوای نامناسب
بعد از ثبت درخواست، لینک محتوای گزارش شده در صفحه فوق لیست می گردد. این محتوا توسط گوگل بررسی می شود و طی یک بازه زمانی، نتیجه در شرایط جستجوی ایمن گوگل لحاظ می شود.

گزارش محتوای نامناسب
گزارش محتوای نامناسب
حال در صورتیکه یک نفر درخواست محتوا نامناسب را برای سایت شما ثبت کرده باشد، آن را می توانید در کنسول جستجوی تان و در بخش گزارش محتوای نامناسب ببینید.


پیغام های ثبت درخواست در ابزار Removals

با توجه به اینکه ثبت یک درخواست در ابزار حذف به منزله تایید توسط گوگل نیست، می خواهیم به انواع اعلان هایی بپردازیم، که گوگل در پاسخ به حذف شدن ( Processing request ) به ما اعلام می کند :
پیام - Request canceled : درخواست حذف لینک توسط کاربر کنسل شده است.
پیام - Request denied : درخواست حذف لینک تایید نشده است.
پیام - Removal expired : دوره ی حذف از نتایج جستجو به پایان رسیده است.
پیام - Temporarily removed : لینک فوق بصورت موقت حذف شده است.
پیام - Cleared : کش آدرس درخواست شده پاک شده است.
پیام - Approved : درخواست تایید شده و بزودی پردازش آغاز می شود
پیام - Denied: Content still on page : رد شد. محتوا همچنان در صفحه موجود است و باید حذف شود.
پیام - Denied: Outdated content not in index : رد شد. محتوای منقضی فوق در ایندکس وجود ندارد.
پیام - Denied: Page not indexed : رد شد، صفحه درخواست شده در ایندکس نیست.
پیام - Denied: Duplicate request : رد شد. درخواست تکراری یا در جریان است.
پیام - Denied: Page not removed : رد شد. صفحه هنوز حذف نشده است.
پیام - Denied: Unspecified : رد شد. درخواست به دلایل نامشخص محقق نشد.
پیام - Processing request : درخواست در حال پردازش است.
پیام - Request denied : درخواست رد شد یا یک مورد فورس دیگر در جریان است.
پیام - Request canceled : درخواست را کنسل کردید.
پیام - Temporarily removed : صفحه بطور موقت از نتایج حذف شد. تا 6 ماه
پیام - Removal expired : درخواست تان منقضی شده است، مجدد تلاش کنید.
پیام - Cleared : درخواست پاکسازی کش موفق بود.

پیام های گزارش محتوای بزرگسالان - نامناسب :
پیام - Processing request : درخواست برای پردازش دریافت شده است.
پیام - Request canceled : کسیکه ادعای بزرگسالی کرده بود منصرف شد.
پیام - Request denied : درخواست رد شده. دلایل لیست می شود.
پیام - Filtered : محتوای نامناسب فیلتر شد و در جستجوی ایمن نمایش داده نمی شود.

کنسل کردن درخواست حذف URL توسط Removals
cancel removals
cancel removals
برای کنسل کردن درخواست حذف از نتایج گوگل، در مقابل هر درخواست یک نماد سه نقطه قرار دارد که می توان به وسیله آن فرآیند حذف از نتایج را منتفی کرد. با کلیک بر روی Cancel Request، بصورت دستی این پروسه متوقف و کنسل می شود.


نکته های مهم در خصوص ابزار Removals

 • ثبت درخواست حذف از نتایج به منزله تاید توسط گوگل نیست.
 • در طی دوره پاک شدن از نتایج، در صورتیکه صفحات وجود داشته باشند و از روش دیگری برای حذف محتوا استفاده نکرده باشیم، گوگل همچنان ممکن است در صفحه مورد نظر خزش می کند.
 • قبل از اتمام دوره حذف از نتایج، گوگل صفحه مورد نظر را در صورت موجود بودن ایندکس می کند.
 • کد وضعیت 310 راه حل مناسبی برای از دسترس خارج کردن دائمی یک صفحه نیست.
 • برای نشان دادن اینکه صفحه نباید ایندکس شود، از تگ noindex استفاده کنید.
 • محتوا را از سایت خود حذف کنید و یا اینکه کد 404 یا 410 را فعال نمایید.
 • اسناد و فایل های غیر HTML مانند PDF که در نتایج جستجو ظاهر می گردند، باید به طور کامل از سرور شما حذف شوند.
 • مسدود کردن یک آدرس توسط robots.txt نیز اکیدا توصیه نشده است.
 • در صورتیکه آدرس را اینگونه ( example.com/mypage ) ثبت کنید، شامل آدرس های زیر نیز می شود :
 • https://example.com/mypage
 • http://example.com/mypage
 • https://www.example.com/mypage
 • http://www.example.com/mypage
 • نکته : مثال بالا شامل ساب دامین و نسخه AMP و m. نمی شود. نمونه آدرس نامعتبر در خط زیر :
 • http://m.example.com/mypage
 • تنظیم رمز عبور برای یک محتوا مانع از نمایش در نتایج جستجو می شود.

تفاوت بین Removals tool و Remove Outdated Content tool چیست؟
گوگل 2 ابزار را برای حذف محتوا از نتایج جستجو در کنسول جستجو دارد :

ابزار Removals : صفحه یا تصویر هنوز وجود دارد و شما می خواهید آن را برای مدت زمان محدودی از نتایج جستجوی گوگل حذف کنید یا اینکه قبلا حذف شده اما همچنان در SERP ظاهر می شود. برای استفاده از این ابزار باید مالک دامنه در Search Console باشید.

ابزار Remove Outdated Content : صفحه یا تصویر، در وب وجود ندارد یا اینکه به روز شده است، اما همچنان در نتایج جستجو نشان داده می شود. با ثبت درخواست و موفقیت آمیز بودن آن، تصویر یا صفحه مورد نظر حذف می گردد ( اگر دیگر در دسترس نباشد ) یا در نتایج جستجو به روز می شود ( اگر تغییر کرده باشد ).
نکته جالب : برای استفاده از این ابزار محتوای منقضی نیازی به داشتن وب سایت ندارید.

سخن نویسنده : برای معرفی ابزار Core Web Vitals و گزارش Mobile Usability تصمیم گرفتیم تا این دو مبحث مهم را با عنوان تجربه کاربری و بر اساس داشبورد Page Experience report، بررسی نماییم. به این ترتیب به سراغ Page Experience می رویم و برای رسیدن به بهترین تجربه ای که یک کاربر می تواند داشته باشد، فاکتورهای بهینه سازی Page experience signals را که مولفه های HTTPS و گزارش Security issues را در بر میگیرد، موشکافی می کنیم.

تجربه کاربری
تجربه کاربری

تجربه کاربری در کنسول جستجوی گوگل - User experience

همه ما منتظر هستیم. من، شما، افزونه ها، ابزار آمار، کنسول جستجو و همینطور گوگل. به انتظار یک کاربر که در مرورگر خود وارد سایت google.com شده و سپس به دنبال چیزی بگردد. در ابتدای کار همه چیز بر عهده موتور جستجو است که نزدیک ترین نتیجه با بهترین کیفیت را در اختیار وی بگذارد. پس یک جستجوگر تا زمانی که برای پاسخ به سوالات و خواسته هایش بتواند به نتیجه برسد، همگی مشغول فعالیت هستیم.
تجربه کاربری - User experience، را می توان عامل بقای یک جستجوی نتیجه بخش و مستمر دانست که ضامن حیات search engine و پذیرنده ( وبسایت ) می باشد. مانند یک فرم، که در رستوران ها قرار می دهند و از مشتریان می خواهند تا در خصوص طعم غذا، سرویس، محیط پذیرایی و رفتار پرسنل و غیره نظر بدهند، که در نتیجه اطلاعاتی بدست می آید به نام "تجربه ای که شده".
وقتی بدانیم یک محتوا با طول مطالعه 15 دقیقه، به اندازه تنها 5 دقیقه باعث حضور کاربر بوده، به این نتیجه می رسیم که نتوانسته ایم یا اطلاعات لازم را به وی بدهیم یا شرایطی پیش آمده که منجر به خروج زودهنگام بازدید کننده شده است.

ابزار گزارش Page Experience

کنسول جستجوی گوگل با ابزار Page Experience report به تحلیل، جمع آوری و ارایه اطلاعاتی می پردازد که خلاصه ای از تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت را شامل می شود و معیارهای تجربه کاربر را برای آدرس های جداگانه در سایت شما ارزیابی کرده و از آنها به عنوان یک سیگنال رتبه بندی در نتایج جستجوی دستگاه های تلفن همراه استفاده می کند.

Page Experience
Page Experience

ابزار Page Experience در هر URL، بطور جداگانه ارزیابی اش را انجام می دهد و این بررسی ها برای کمک به سایت ها در ایجاد صفحاتی است، که تجربه ی کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگانِ آنها فراهم می کنند.

تجربه کاربری در جستجوی Google با استفاده از معیارهای زیر ارزیابی می شود:

شاخص های موثر - Core Web Vitals :
ابزار Core Web Vital، سرعت و پایداری صفحات سایت را برای کاربران بررسی می کند که بصورت رتبه بندی های "خوب"، "نیازمند بهبود" یا "ضعیف"، گزارش خود را نمایش می دهد. یک صفحه باید دارای امتیاز "خوب" باشد تا بتواند به وضعیت بهترین تجربه برای یک بازدیدکننده برسد.
نکته : ارسال داده ها از Core Web Vital به Page Experience ممکن است با چند روز تأخیر اتفاق بیوفتد، بنابراین رتبه بندی یک URL در گزارش Page Experience می تواند کمی از گزارش Core Web Vital عقب باشد. 

کارایی در موبایل - Mobile usability :
 • یک صفحه یا URL نباید هیچگونه خطایی در نمایش تلفن همراه داشته باشد تا بهترین تجربه را در اختیار کاربرانی بگذارد که بیشتر از هر وقت دیگری از موبایل بهره می برند.
مسایل امنیتی - Security issues :
 • هرگونه مشکل امنیتی برای یک سایت، کلیه URL های موجود را تحت تاثیر قرار می دهد که منتهی به سلب صلاحیت و تغییر وضعیت برای رفع مشکلات، می شود.
استفاده از اس اس ال - HTTPS usage :
 • یک صفحه باید از طریق HTTPS باز شود تا واجد شرایط باشد. گزارش Page Experience معیارهای HTTPS را هنگام بررسی کیفیت URL ها، به عنوان یک اخطار یا تایید کارایی در نظر نمی گیرد و شما هرگز هشداری مبنی بر استفاده از پروتکل اس اس ال نخواهید دید. با اینحال اگر سایت شما دارای درصد نسبتا بالایی از URL های HTTP باشد، در گزارش Page Experience، اخطار "عدم صلاحیت امنیتی" را مشاهده خواهید کرد. پس نتیجه میگیریم که سایت شما باید بر مبنی HTTPS فعال باشد.

سخن نویسنده : مبحث تبلیغات و تجربه کاربری که با آنها مواجه می شود بی نهایت مورد توجه موتورهای جستجو، بخصوص گوگل قرار گرفته که این مهم را از واژه "نحوه تبلیغات در سایت" به "دانش تبلیغات" تغییر داده است. جالب است بدانید در اکثر سازمان های توسعه یافته از یک روانشناس برای جانمایی، طرح آرایی و زمانبندی ارسال تبلیغ در شرایط مختلف، بر روی یک وبسایت بهره می برند تا بازدیدکنندگان وجود یک تبلیغ را تنها زمانی حس کنند که ذهن آنها به خدمات در حال نمایش نیاز داشته باشد. در کنار هر تبلیغ باید یک دکمه برای بستن آن بگذارید تا افراد بتوانند به بازدید و مطالعه بپردازند. زمزمه هایی شنیده می شود که سرویس یوتیوب در نظر دارد 5 ثانیه ابتدایی پخش تبلیغات در ابتدای هر رسانه را حذف و آزادی عمل بیشتری به بیننده ببخشد.

تجربه مشاهده تبلیغات - Ad Experience :
 • گزارش Ad Experience به اینکه آیا سایت شما از تکنیک های تبلیغاتی استفاده می کند که باعث حواس پرتی، قطع ارتباط با محتوای اصلی و مزاحمت می شود، می پردازد و به بر اساس هرچیزی که موجب تجربه کاربری نا مناسب است، نرخ گذاری می کند. ارزیابی ابزار Ad Experience کل یک سایت را تحت تأثیر قرار می دهد نه یک صفحه. اگر صفحه ای به عنوان bad ad experience ( تجربه تبلیغات بد ) پرچم گذاری ( نشانه گذاری ) شود، تمام سایت نیز به عنوان یک تجربه بد، در نظر گرفته می شوند.

نکته : توجه داشته باشید که بسیاری از سایت ها گزارش مبتنی بر شاخص Ad Experience را دریافت نکرده اند و الگوریتم Page Experience در حال بررسی رفتار تبلیغاتی آنها در برابر بازدیدکنندگان می باشد.

بیایید با هم به بررسی شاخص های تجربه کاربری Page Experience در گوگل بپردازیم :

Ad Experience Report
Ad Experience Report 

گزارش تجربه مشاهده تبلیغات - Advertising experience report

یک تجربه تبلیغاتی، ترکیبی از طراحی، محتوا و نوع تبلیغی است که کاربران شما در معرض آن هستند. اگر سیستم بررسی Ad Experience، بازخوردِ تجربیِ تبلیغاتی را تشخیص دهد که احتمالا بازدیدکنندگان را آزار می دهد، آنها را در Ad Experience Report: Mobile گزارش می کند.
گوگل می گوید : ما تمام محتوای سایت شما را بررسی می کنیم، صرف نظر از اینکه در دامنه شما ارایه شده باشند یا نه. به عنوان مثال ، محتوای بارگزاری شده در iframe یا پخش کننده ویدیو در سایت شما، بخشی از سایت شما محسوب می شود.
 • وقتی گوگل تجربیات مرتبط با نمایش آگهی را بررسی می کند، براساس تفسیری که از استانداردهای تبلیغاتی اش بدست می آورد، بهتر تصمیم می گیرد. در ادامه با معیارهای گوگل بر اساس Page Experience برای مشاهده تبلیغات آشنا می شویم :

استانداردهای تبلیغاتی گوگل
استانداردهای تبلیغاتی گوگل


 1. تبلیغات پاپ آپ و پیش از محتوا - Pop-up Ad and Prestitial Ad : تبلیغات پاپ آپ بعد از اجرا، در بالای صفحه اصلی، نمایش داده شده و مشاهده مطالب را مسدود می کنند. تبلیغات پیش از محتوا قبل از بارگیری مطالب صفحه ظاهر می شوند که اندازه آنها از تمام صفحه تا بخشی از صفحه متفاوت است و از دسترسی کاربران به محتوای اصلی جلوگیری می کنند.
 2. بزرگی تبلیغ بیش از %30 است - Ad Density Higher than 30% :وقتی نمایش تبلیغات در یک صفحه تلفن همراه بیش از %30 ارتفاع عمودیِ قسمتِ اصلیِ محتوایِ صفحه را اشغال می کنند، در نتیجه یک تجربه تبلیغاتی مزاحم و مخل راحتی را به بار می آورد، صرف نظر از اینکه این تبلیغات بصورت متنی، ویدیویی یا تصاویر ساکن باشند.
 3. تبلیغات متحرک و فلاشر - Flashing Animated Ad :تبلیغات پر تحرک که دائما در حال تعویض رنگ هستند نیز باعث مزاحمت کاربر و منتهی به حس ناخشنودی و عدم رضایت می گردند. تبلیغاتی که زمینه و رنگها به سرعت تغییر می کنند استاندارد نیستند.
 4. تبلیغات ویدئویی خودکار با صدا - Autoplaying Video Ad with Sound :تبلیغات ویدئویی که بصورت خودکار در حال پخش هستند و صدای آنها بدون تعامل کاربر برای تصمیم گیری در فعال بودن یا نبودن آن شنیده می شود، یکی از فاکتورهای استانداردهای گوگل است که باید بدان توجه شود. ممکن است تبلیغ ویدئویی شما بصورت “pre-roll” یا “mid-roll” باشد که در هر صورت، تصمیم گیری برای فعال بودن صدا باید اختیاری باشد.
 5. تبلیغات پستی با شمارش معکوس - Postitial Ad with Countdown :آیا برای کاربران تان لینکی را ایجاد کرده اید که با کلیک بر روی آن مجبور هستند یک تبلیغ را تا اتمام شمارش معکوس ببینند؟ این روش تبلیغ که کاربر هیچگونه اختیار عملی برای رد کردن آن ندارد جزو المان هایی است که گوگل آن را استاندارد نمی داند. یک بازدید کننده باید بتواند سریعا بر روی دکمه بستن کلیک نماید.
 6. تبلیغات پیمایشی تمام صفحه - Full Screen Scrollover Ad :تبلیغات اسکرولی کاربر را مجبور می کند برای مشاهده یا رد شدن تبلیغ، با سرعت زیادی صفحه را بپیماید که این موضوع ضمن غیر اصولی بودن روش، موجب می شود تا بازدیدکننده در مطالعه مطلب اصلی نیز با همین ذهنیت صفحه را طی نماید که بر روی ماندگاری و هیت مپ تاثیر بسزایی دارد.
 7. تبلیغات چسبان بزرگ - Large Sticky Ad :تبلیغات چسبان یا تبلیغات بَختَک، بیش از %30 فضای میدان مانور کاربر را اشغال کرده و بازدیدکننده مجبور است به هنگام اسکرول، شاهده همراهی این تبلیغ باشد. هرچند تبلیغات چسبنده بزرگ بخودی خود موجب ریزش بازدیدکنندگان ناراضی می شود اما با اینحال باید دکمه ای برای بستن لحظه ای تبلیغ در نظر گرفته باشید و حتی الامکان از کادر کوچک تری بهره ببرید. تبلیغ چسبنده مزاحم کاربر است.
 8. تبلیغات بر روی ویدئوهای صفحه بزرگ - Large Video Display Ad :یکی از غیر استاندارد ترین نوع تبلیغات را می توانید هنگامی ببینید که یک بنر تبلیغی در یک/سوم میانی صفحه پخش ویدئو به نمایش در می آید و از همه بدتر وقتی است که شما یک ویدئو را نگه می دارید و ناگهان تصویر تبلیغ بزرگی در وسط و پایین صفحه نمایش داده می شود. این کادرها باید از %20 درصد سطح افقی صفحه کوچک تر باشند تا گوگل حساسیت کمتری از خود نشان دهد. هرچند ما برای کاربر سئو می کنیم، نه برای گوگل، پس کاری کنید که برای بیننده مفید باشد.
 9. تبلیغات طولانی و غیرقابل رد کردن قبل از پخش - Long Video Pre-roll Ads That Can’t Be Skippedتبلیغات ویدئویی که قبل یا حین تماشا پخش می شوند و امکان رد کردن آنها نیز نیست، بطور خالص مصداق بارز یک تبلیغ غیر استاندارد است و حداقل باید بتوان بعد از 5 ثانیه از آنها رد شد.

تبلیغ پیش نمایش چیست - “pre-roll” : این نوع تبلیغ، قبل از نمایش یک ویدئو پخش می شوند و بصورت استاندارد بعد از 5 ثانیه قابل رد کردن می باشند.

تبلیغ میان نمایش چیست - “mid-roll” : به تبلیغاتی که در حین پخش یک ویدئو به نمایش در می آیند گفته می شود که معمولا می توان در لحظه یا بعد از 5 ثانیه آن را بست.

حال که با معیارهای گوگل برای بررسی یک صفحه که دارای تبلیغات است آشنا شدیم، به سراغ انواع وضعیت های ممکن پس از کنترل تجربه کاربری تبلیغ می رویم.

Review status
Review status

گوگل با توجه به بررسی هایی که بر اساس فاکتورهای گفته شده انجام می دهد، به نتایجی می رسد که آن ها را در قالب یک لیست نشان می دهد. اگر سایت شما بازبینی شده باشد و به عنوان مثال با وضعیت "Failing" مواجه شود، ابزار Ad Experience، تجربه کاربر را که احتمالا آزار دهنده بوده، مشخص می نماید.
نکته : ممکن است در سایت، تجارب آزار دهنده یا گمراه کننده تبلیغاتی وجود داشته باشد که گوگل در هنگام بازبینی آنها را پیدا نکرده است.
نکته : گزارش آنچه که یک کاربر در سایت تجربه کرده، بصورت یک تعریف مختصر می باشد که شامل URL صفحه مورد نظر به همراه تصویر و یا یک فیلم کوتاه از چیزی است که گوگل از چشم کاربر دیده است.

برای ورود به وضعیت تجربه کاربری تبلیغات دسکتاپ به آدرس زیر مراجعه می کنیم :
1https://www.google.com/webmasters/tools/ad-experience-desktop-unverified?hl=en
برای ورود به وضعیت تجربه کاربری تبلیغات موبایل به آدرس زیر مراجعه می کنیم :
1https://www.google.com/webmasters/tools/ad-experience-mobile-unverified?hl=en

تجربه ی آزار دهنده ی یک کاربر در محیط دسکتاپ و موبایل متفاوت است. به عنوان مثال، تبلیغات متحرک چشمک زن بیشتر از اینکه در صفحه دسکتاپ بد باشند، در دستگاه های تلفن همراه ناراحت کننده است.

گوگل می گوید : ما صفحات موجود در نسخه دسکتاپ و موبایل سایت شما را همزمان مرور می کنیم که در گزارش تجربه تبلیغات Ad Experience قابل مشاهده است.

انواع وضعیت های تجربه کاربری تبلیغات - Review status
 • بررسی نشده - Not reviewedدر صورتیکه هنوز گوگل سایت شما را بررسی نکرده باد با پیام Not reviewed مواجه می شویم که به منزله عدم وجود هشدار یا خطا بر روی سایت نیز است. زمانی که این وضعیت را مشاهده می کنید وقت دارید تا به مشکلات تبلیغاتی روی سایت بپردازید.
 • بدون مشکل - Passingدر صورتیکه بر روی سایت تبلیغات آزاردهنده ای نباشد یا گوگل فعلا به مساله ای برخورد نکرده باشد با وضعیت Passing مواجه هستیم. این اعلان به منزله این نیست که مشکلی بوجود نخواهد آمد بلکه لازمه حفظ آن رسیدگی مستمر است.
 • با مشکل - Failing در وضعیت کنونی، گوگل سایت شما را واجد شرایط آزاردهنده تشخیص داده و اثر آن بر روی کل سایت سایه افکنده است. در اینصورت لازم است هرچه سریع تر نسبت به شناسایی و رفع ایرادات اقدام کنید در غیر اینصورت توسط کروم به مشکل خواهید خورد.
 • در حال بررسی - Review pendingوقتی سایت شما برای بررسی ثبت شده است نمی توانید برای یک فرآیند همزمان دیگر تلاش کنید و باید اجازه دهید تا تکلیف این کنترل مشخص شود.

بعد از اینکه با وضعیت بررسی تبلیغات آزاردهنده آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا با شرایطی مواجه شویم که حاصل از تجربه کاربری شکست خورده در تبلیغات است. از وقتی که گوگل سایت شما را بصورت آزاردهنده شناسایی می کند فرصت دارید تا به رفع مشکل بپردازید در غیر اینصورت تبلیغات شما توسط مرورگر کروم بلاک و مسدود می گردد.

وضعیت فیلتر شدن تبلیغات و شرایط بازبینی - Ad filtering status and review submissions
اگر سایت شما در وضعیت "Failing" قرار دارد، هنگام پردازش درخواست بررسی مجدد، فیلتر تبلیغات موقتا متوقف می شود، با اینحال، پس از درخواست دوم شما، یک دوره 30 روزه وجود دارد که در طی آن نمی توانید بازبینی از گوگل بخواهید تا سایت شما را بازبینی کند. اگر سایت شما در وضعیت "Failing" باقی بماند، در این بازه زمانی فیلتر شدن آگهی های تان آغاز می شود.

اولین درخواست بررسی - 1st review submissionهنگام بررسی درخواست اول، فیلتر تبلیغات موقتا متوقف می شود و اگر نتیجه بررسی "ناموفق" باشد، می توان بلافاصله یک بررسی دیگر را پس از رفع مشکلات ارسال کرد.
دومین درخواست بررسی - 2nd review submissionهنگام پردازش درخواست دوم، فیلتر تبلیغات موقتا متوقف می شود. اگر نتیجه بررسی یک بار دیگر "ناموفق" باشد، نمی توان برای 30 روز، سومین درخواست بررسی را ارسال کرد و از تاریخ فوق، فیلتر تبلیغ شروع می شود.
سومین درخواست بررسی - 3rd and subsequent reviewنمی توان تا زمانی که 30 روز از ارسال درخواست بررسی قبلی می گذرد، از گوگل بخواهیم تا پس از رفع مشکلات تبلیغاتی، وضعیت را پیمایش کند. در جریان باشید طی درخواست سوم، باید سایت از وضعیت شکست به موفق تغییر یابد.

سخن نویسنده : وضعیت تبلیغاتِ آزاردهنده به این شکل نیست که تنها به سراغ یک صفحه مشکل دار یا یک تبلیغ آزاردهنده بروید. بلکه باید کل سایت را وجب به وجب بررسی نمایید و مبادا پروسه ی بررسی گوگل به مرحله سوم برسد. 

به تصاویر زیر دقت کنید :

تجربه کاربری تبلیغات دسکتاپ - Desktop Web Experiences
Desktop Web Experiences
Desktop Web Experiences

تجربه کاربری تبلیغات موبایل - Moblie Web Experiences
Moblie Web Experiences
Moblie Web Experiences


Short-Form Video Experiences
Short-Form Video Experiences


انواع خطای شناسایی شده توسط تجربه کاربری تبلیغات - Site design issues and creative issues
گوگل برای درک بهتر مشکلات تجربه کاربری، هر یک از گزارش های خطای مربوط به ( دسکتاپ و موبایل )، را بصورت جداگانه پردازش می کند. نمایش مشکلات تجربه کاربری تبلیغات دارای دو بخش است :

1_ مشکلات طراحی سایت - Site design issues
مشکلات طراحی سایت، تجارب تبلیغاتی را توصیف می کند که به دلیل مسایل موجود در قالب سایت، کد نویسی یا سایر جنبه های موجود، نحوه ی ارائه تبلیغات را تحت تاثیر قرار می دهد.
تبلیغات پاپ آپ - Pop-up ads
تبلیغات آزاردهنده با شمارش معکوسی - Prestitial ad with countdown
تبلیغات بزرگ چسبان در زیر صفحه - Large sticky ad at bottom of screen
تبلیغات پاپ آپ و تمام صفحه - Pop-up Ad and Prestitial Ad
حجم گستره تبلیغ بیش تر از %30 است - Ad density higher than 30%
تبلیغات با شمارش معکوس - Postitial Ad with Countdown
تبلیغات اسکرولی تمام صفحه - Full Screen Scrollover Ad
تبلیغات بزرگ چسبان - Large Sticky Ad

2_ مشکلات خلق شده - Creative issues
مسایل خلق شده، تجارب تبلیغاتی هستند که توسط تگ های تبلیغاتی در سایت شما نمایش داده می شوند که به شبکه های تبلیغاتی، مانند اسکریپت ها و غیره اجازه می دهد تا به هر شکلی که می خواهند بر روی پنل تبلیغ، داده های خاص را نشان دهند و شما اختیار عملی بر روی آن معمولا ندارید.
 • مشکلات خلق شده برای دسکتاپ - Creative issues for desktop
تبلیغات ویدئویی همراه با صدا - Autoplaying Video Ad with Sound
 • مشکلات خلق شده برای موبایل - Creative issues for mobile
تبلیغات ویدئویی همراه با صدا - Autoplaying Video Ad with Sound
تبلیغات متحرک فلاشر رنگ - Flashing Animated Ad

تا اینجا با مسایل پیش روی تجربه کاربری برای نحوه نمایش تبلیغات آشنا شدیم. حال بیایید به سراغ سایر فاکتورهایی برویم که در نحوه بازخورد یک مخاطب تاثیر دارد.

page experience signals
page experience signals

تجربه کاربری به بررسی آدرس هایی می پردازد که بر روی تلفن همراه نمایش داده می شود و گوگل را متقاعد می سازد که طراحی و سئوی صورت گرفته ابتدا برای مشتری است نه صرفا برای رتبه گیری در نتایج. پس زمانی که مشغول طراحی و پیکربندی هستید، به آنچه که شخص جستجوگر را به دیتای مورد نیازش می رساند، توجه کافی بنمایید.
داشبورد تجربه صفحه که در واقع نام آن تجربه کاربری می باشد، شامل 4 فاکتور اصلی است که قبلا به آن اشاره کردیم. هرکدام از این شاخص ها در صورت رعایت قوانین و استانداردهای شان، اطلاعاتِ میزانِ سلامت و عذاب را در صفحات سایت به پنل آماریِ تجربه کاربری منتقل می کنند که به آن سیگنال گفته می شود.

سیگنال ها در داشبورد تجربه صفحه بصورت چارت و نمودار در اختیارمان قرار میگیرد و می توانیم بر مبنی دیتای جمع آوری شده از عملکرد بهینه آن مطمئن شویم. بیایید با هم به بررسی پنل تجربه کاربری بپردازیم.

page experience
page experience

سخن نویسنده : امتیاز موجود در پنل تجربه صفحه بر اساس خروجی عملکرد ما و بازخورد کاربران شکل میگیرد. اینکه نمودارها سبز باشند و همه چیز سیر صعودی بخود بگیرد ابدا به معنی این نیست که کاربران شما رضایت کامل از حضور در صفحات سایت را دارند. استفاده از Https، موبایل فرندلی و رفع خطاهای Vitals همگی به این معنی هستند که یک صفحه به سرعت باز می شود و یک دکمه بدون مزاحمت قابل لمس کردن است و تمام این اتفاقات بر بستر اس اس ال صورت میگیرد. کیفیت محتوای جذاب و یک خرید دلپذیر چیزی است که فقط بین شما و کاربر نهایی رخ می دهد. پس داده های تجربه صفحه هرچند مهم و ضروری هستند اما برای تحلیل فنی و بصری گره خورده با نیازهای کاربری استفاده می شوند، منتهی این شما هستید که به مشتری تان یک ماده غذایی سالم تاریخ مصرف نگذشته تحویل می دهید. بخش بزرگی از دیتای رضایت مشتری و کاربر به وسیله روش های پایش رضایت، خارج از محیط سایت ها و به وسیله ابزار های واسط صورت می پذیرد. یکی از وظایف کارشناسان بازرگانی این است که با خریدار یک محصول آنلاین تماس میگیرند و بصورت تلفنی از جنبه های روانی که او حتی در مصرف محصول شان متاثر شده آگاهی پیدا می کنند. پس اینکه بگوییم نمودار ها سبز است اما در نتایج گوگل در حال افت هستم، یعنی بجای شما، تعدادی ربات در کمال بی میلی با مشتری تان در ارتباط است.

درباره نمودارهای کنسول تجربه صفحه - About the chart

سیگنال های دریافتی از وضعیت المان های Core Web Vitals، Mobile usability، Security issues، HTTPS usage در قالب 3 بخش اصلی به ما نمایش داده می شود :

 • آدرس های بهینه - Good URLs :
صفحاتی که خطاهای Core Web Vitals و خطاهای Mobile Usability ندارند به URL های بهینه معروف هستند. درصدی از صفحات سالم به نسبت کل سایت به عددی میرسد که در این بخش میبینیم. لازم به ذکر است داده های گزارش Security issues، HTTPS و Ad Experience در این بخش محاسبه نمی شوند.

 • مشاهده شدن آدرس های بهینه - Total impressions of good URLs
میزان مشاهده آدرس های بهینه ای که در بازه زمانی حضور در چارت به نمایش در آمده اند را بصورت نمودار در این بخش می توان دید. پس بخشی از نتایج گوگل را که ایمپرشن گرفته اند و جزو آدرس های بهینه هستند را می توانیم ببینیم.

نکته : دیتای Total impressions of good URLs با تاخیر به نمایش در می آید.

 • داده های روزانه چارت - Chart daily values
آدرس های بهینه بصورت روزانه به نمایش در می آیند. معیار بهینه و خوب بودن یک آدرس را قبلا شرح دادیم.

نکته : اگر سایت دارای مشکلات مخرب، مشکلات امنیتی، HTTPS یا مسایل مربوط به تجربه کاربری تبلیغاتی باشد، در این صورت تعداد URL هایی که به عنوان Good نشان داده می شوند دقیق نخواهد بود.
نکته : در اخذ دیتا از Mobile Usability report و Core Web Vitals برای تجربه صفحه تاخیر وجود دارد، پس آنچه میبینیم بنوعی تاثیر پس از تجربه یگ کاربر است.
نکته : برای اینکه URL ها در تجربه صفحه نمایش داده شوند نیازمند داده های گزارش Core Web Vitals هستیم، با اینحال هستند صفحاتی که علارقم عدم وجود دیتای ویتال، در نمودار تجربه کاربری به نمایش در می آیند و دلیل آن هم اثر لینک های گروهی - URL group است.

 • اثر گروهی لینک ها چیست ؟به آدرس هایی که در مشکلات و هشدارها دارای وضعیت یکسانی هستند، URL group گفته می شود. به عنوان مثال وقتی کاربران برای مشاهده تعدادی صفحه با مشکل عدم بارگزاری سریع مواجه هستند، این آدرس ها بصورت یک گروه در می آیند. حالا اگر یکی از URL های این گروه دیتای VITAL کافی برای تجربه صفحه نداشته باشد، باز هم در آن نشان داده می شود و دیتای URL های هم گروه را تقلید می نماید.

Page Experience Status criteria
Page Experience Status criteria

معیار های وضعیت گزارش تجربه صفحه ( Page Experience Status criteria )
ابتدا باید بدانید آنچه که در نمودار تجربه کاربر میبینید با آنچه که در نتایج جستجوی گوگل است فرق دارد. گزارش Page Experience به کنترل صفحاتی می پردازد که زیرمجموعه نتایج جستجوی گوگل است. یعنی زیر مجموعه ای از معیارهای تجربه صفحه را که در نتایج جستجوی Google برای نمایش یک URL اعمال شده است، بررسی می کند. بنابراین برخی از URL هایی که با عنوان "خوب" مشخص شده اند احتمالاً توسط جستجوی Google "خوب" شناخته نخواهند شد.

نکته مهم : از وضعیت خوب ( good URLs ) به عنوان یک سیگنالِ رتبه بندی، برای URL ها در نتایج جستجوی گوگل ( موبایل ) استفاده می شود.

صفحات خوب در داشبورد تجربه صفحه چه خصوصیاتی دارند - Good :
 1. آدرس های خوب در Core Web Vitals هم وضعیت خوب دارند.
 2. آدرس های خوب هیچ مشکلی با حالت موبایل و در Mobile Usability ندارند.
 3. آدرس های خوب در سایتی هستند که هیچ مشکل امنیتی ندارند.
 4. آدرس های خوب دارای https هستند.
 5. آدرس های خوب در سایت های بدون مشکلات تجربه تبلیغاتی هستند.

صفحات شکست خورده در داشبورد تجربه صفحه چه وضعیتی دارند - Failed :
 1. آدرس های بد در Core Web Vitals وضعیت ضعیفی دارند یا دیتایی نگرفته اند.
 2. آدرس های بد دارای مشکلات حالت موبایل و خطا در Mobile Usability هستند.
 3. آدرس های بد در سایت هایی با مشکلات امنیتی هستند.
 4. آدرس های بد بصورت http هستند.
 5. آدرس های بد در سایت هایی با مشکلات تجربه تبلیغاتی هستند.

تا اینجا با Page Experience و عملکرد آن آشنا شدیم و به بررسی Ad Experience پرداختیم. هدف از این مسیری که طی کردیم، آشنایی با ابزار تجربه صفحه و درک اهمیت نمایش موبایل و تجربه کاربری با کنکاش در گزارش تجربه تبلیغاتی بود، تا با مفهوم تجربه کاربری - User experience ارتباط بگیریم.

به سراغ یکی دیگر از ابزارهای کنسول جستجوی گوگل می رویم، که نقش پر رنگ و سرنوشت سازی را برای آگاهی از آنچه که مورد نیاز کاربر است و تجربه کرده، بر عهده دارد.


Core Web Vitals
Core Web Vitals


گزارش Core Web Vitals

چرا عملکرد صفحه مهم است؟ سوالی که پاسخ آن را می توان در نتیجه حضور یک کاربر جستجو کرد. این بررسی و تحلیل ممکن است برگرفته از شکست در فروش و یا موفقیت در تولید مشتریان وفادار باشد.به عنوان مثال زمان بارگذاری صفحه اصلی سایت اگر طولانی باشد، تاثیر شدیدی در نرخ ماندگاری کاربران دارد و آنها را حتی از جستجوی دوباره در گوگل نیز منصرف می کند. به این آمار توجه کنید :
 • اگر زمان بارگذاری صفحه ای، از 1 ثانیه به 3 ثانیه افزایش یابد، نرخ ریزش ترافیک، 32٪ افزایش می یابد.
 • اگر زمان بارگذاری صفحه ای، از 1 ثانیه به 6 ثانیه افزایش یابد، نرخ ریزش ترافیک، 106٪ افزایش می یابد.

گزارش Core Web Vital عملکرد یک URL را بر اساس وضعیت آن نشان می دهد که فقط URL های ایندکس شده را شامل می شود. این گزارش بر اساس سه شاخص LCP ، FID و CLS بررسی و تحلیل می شود و اگر یک URL حداقل امتیاز از این معیارها را نداشته باشد، نمی تواند در گزارش حضور داشته باشد.

پیام "No data available" :
اگر پیام "دیتا در دسترس نیست" را مشاهده کردید، به این معنی است که سایت شما یا در کنسول جستجوی گوگل تازه ثبت شده است، یا اینکه داده های کافی برای حالت نمایش موبایل و دسکتاپ در دسترس نیست.

بیایید ببینیم این شاخص ها چگونه به نتیجه نهایی میرسند :

largest contentful paint
largest contentful paint

 • بررسی سرعت بارگذاری صفحات - LCP ( largest contentful paint ) : 
  معیار اندازه گیری سرعت صفحه با شاخص LCP به اینصورت است که باید مدت زمان لازم برای لود شدن کامل صفحه که شامل بارگذاری کامل بزرگ ترین یا سنگین ترین آیتم است را محاسبه نماییم. دلیل این موضوع از این جهت است که کاربر با مشاهده وضعیت لود صفحه، تجربه خوشایندی نخواهد داشت.
_ وضعیت شناسی سرعت بارگذاری صفحات - LCP Status definitions
سرعت بارگذاری خوب - Good : مساوی یا کمتر از 2.5 ثانیه
سرعت بارگذاری به بهبود نیاز دارد - Needs improvement : مساوی یا کمتر از 4 ثانیه
سرعت بارگذاری ضعیف - Poor : بیشتر از 4 ثانیه

معیار Agg LCP (aggregated LCP) :
شامل %75 صفحاتی است که در بازدیدها خوب عمل کرده اند.


first input delay
first input delay

 • بررسی سرعت بارگذاری اولین محتوا در یک صفحه - FID ( first input delay ) :
  وقتی یک کاربر وارد صفحه می شود، اتفاقات زیادی رخ می دهد که یکی از آنها بررسی سرعت نمایش اطلاعات است. شاخص FID به ما کمک می کند تا مدت زمان مشاهده یا لود کامل اولین المان و آیتم در صفحه را محاسبه نماییم. این زمانبندی درست از وقتی که بر روی یک لینک کلیک می شود شروع به محاسبه می کند و تا داخل صفحه و پاسخ اولین محتوا ادامه دارد.
_ وضعیت شناسی سرعت بارگذاری اولین محتوا - FID Status definitions
سرعت بارگذاری خوب - Good : مساوی یا کمتر از 100 میلی ثانیه
سرعت بارگزاری نیاز به بهبود - Needs improvement : مساوی یا کمتر از 300 میلی ثانیه
سرعت بارگذاری ضعیف - Poor : مساوی یا بیشتر از 300 میلی ثانیه

نکته : هر چه کاربر بتواند در کمترین زمان ممکن به صفحه دست پیدا کند، از تجربه کاربری بسیار خوبی برخوردار خواهد بود. 

معیار Agg FID (aggregated FID) : 
شامل %75 صفحاتی است که در بازدیدها خوب عمل کرده اند.


Cumulative Layout Shift
Cumulative Layout Shift

ثبات چیدمان المان های بصری در طراحی - CLS ( Cumulative Layout Shift ) :صفحه شما به هنگام بارگزاری کامل تمام چیزی است که کاربر در اختیار و فرمان خود دارد. شما در حال مطالعه صفحه هستید که به یکباره در امتداد آن پاپ آپ غیر منتظره ای نمایش داده می شود. همینطور با کلیک بر روی یک دکمه، لینکی در کنار آن لمس شود و از همه مهم تر تبلیغاتی که بر روی لبه های خود نیز تاثیر می پذیرد. کاربر باید با انگشت های خود به سرعت پیمایش و لمس کند و به انتخابی که کرده بپردازد. 

_ وضعیت شناسی ثبات چیدمان المان های بصری - CLS Status definitions
امتیاز خوب - Good : مساوی یا کمتر از 0.1
امتیاز به بهبود نیاز دارد - Needs improvement : مساوی یا کمتر 0.25
امتیاز ضعیف - Poor : مساوی یا بیشتر از 0.25

نکته : شرایط وضعیت ثبات المان ها تا زمان کلیک بر روی یک آیتم است و پس از کلیک بر روی یک دکمه، اگر ثبات بهم بریزد، محاسبه نمی شود.

معیار Agg CLS (aggregated CLS) : 
شامل %75 صفحاتی است در بازدیدها امتیاز خوب را کسب کرده اند.

گزارش Core Web Vital در کنسول جستجوی گوگل


Core Web Vital
Core Web Vital

گزارش Core Web Vital در کنسول جستجوی گوگل شامل 2 بخش است که ابتدا موبایل و سپس دسکتاپ است. همین تقسیم داده ها به ما خبر از اهمیت بالای نمایش موبایل می دهد.

گزارش Core Web Vital در نمایش موبایل

Mobile - Core Web Vital
Mobile - Core Web Vital

گزارش نمایش موبایل، به بازخورد خطاهایی می پردازد که کاربر آن را وقتی با تلفن همراه خود به جستجو می پردازد، تجربه کرده است. با کلیک بر روی هریک از بخش های Details می توانید لینک هایی ببینید که یک بازدیدکننده در آن صفحه با هشدار مواجه شده است.

گزارش Core Web Vital در نمایش دسکتاپ

Desctop - Core Web Vital
Desctop - Core Web Vital

فحه ی دسکتاپ گسترده تر و با چالش های کمتری نیز طبیعاتا مواجه است. فضای کافی برای قرارگیری المان ها دارد و همه چیز بلاخره در دسترس شماست. پس طبیعی است که گزارش شما در این بخش حتی صفر باشد. 
اولویت امتیاز و خطا در گزارش های Core Web Vital ، دستگاه موبایل می باشد.


Core Web Vitals Details
Core Web Vitals Details

بررسی وضعیت مشکلات - Issue validation status
وقتی برای رفع یک مشکل بر روی تایید تصحیح - VALIDATE FIX کلیک می کنیم، شامل اعلان هایی است که در زیر به آن می پردازیم. به بیان ساده تر وقتی مشکلات یک لینک را حل و بروی بررسی کلیک می کنیم، در پاسخ با وضعیت هایی مواجه می شویم که به این شرح است :

فرآیند شروع نشده است - Not started : این هشدار بدین معنی است که یک یا تعدادی از لینک های مرتبط وجود دارد که هنوز تایید تصحیح نشده اند.
شروع فرآیند - Started : این پیام زمانی مشاهده می شود که شما برای اعتبار سنجی رفع مشکلات یک آدرس اقدام کرده اید و هنوز مشکل خاصی گزارش نشده است.
همه چیز خوب بنظر میرسه - Looking good : وقتی پروسه بررسی خطای رفع شده به اتمام برسد و مشکل حل شده باشد با این پیام محبت آمیز مواجه می شوید.
توقف عملیات - Passed : در این شرایط باید بر روی اعتبار سنجی مجدد کلیک نمایید. بنا به دلایلی از جمله مشکلات سرور یا عدم دسترسی به آدرس ممکن است پروسه به حالت توقف موقت درآید.
لازم نکرده - N/A : لازم نکرده یعنی گوگل بتنهایی تمام آدرس ها را خوب مشاهده کرده و مشکلی در آنها یافت نشده است. پس لازم نکرده برای بررسی اقدام کنید.
شکست خوردیم - Failed : پروسه بررسی آدرس به هزار دلیل شکست خورده است. در اینطور مواقع یک مشکل سیستمی در ارتباط با سایت و کنسول می تواند مستعد این موضوع باشد. مثلا شما برای لینک درخواست بررسی می دهید و بعد آن لینک به هر شکلی حذف شده باشد یا خطای سرور را برگردانده است.

بررسی پروسه اعتبار سنجی تعمیر آدرس - URL validation status

Validation details
Validation details

با تعمیر و رفع مشکلات یک آدرس و کلیک بر روی پروسه امکان سنجی تعمیر، می توانیم روند کنترل تعمیرات صورت گرفته و خطاهای رفع شده بر روی آن آدرس را مشاهده کنیم. در این حالت با 3 اعلان مواجه می شویم :
 • در انتظار - Pending : گوگل در حال جمع آوری اطلاعات و بازخورد ها بر روی آدرس است تا ببیند آیا واقعا مشکلات روی آن URL برطرف شده یا دست تان اشتباها بر روی چپ کلیک خورده است.
 • درست شد - Passed : گوگل می گوید که آدرس فوق دیگر تحت تاثیر مشکل قبل نیست و همه چیز خوب پیش می رود. اما باید توجه داشت این وضعیت شکننده است.
 • شکست خوردیم - Failed : آدرسی که درباره اش تقاضای بررسی ارسال کرده اید همچنان تحت تاثیر خطای فوق است و چیزی درست نشده.

نکته : مدت زمان لازم برای بررسی تایید رفع مشکلات و خطاهای Core Web Vital طی یک بازه زمانی 28 روز انجام می پذیرد. دقت داشته باشید اگر در طی این بازه هریک از آدرس ها شامل خطای فوق شود، پروسه با شکست مواجه می گردد. ملاک برای رفع خطا، عدم وجود مسایل بر روی تمام آدرس ها است.

نکته : خطاها در گزارش Core Web Vital بصورت گروهی از آدرس های دارای مساله مشابه به نمایش در می آید. پس هر زمان هشداری از انواع معیارهای Core Web Vital را میبینیم باید تمام آدرس ها را تصحیح نماییم.

core web vitals developer tools
core web vitals developer tools

ابزارهای مشاهده و تحلیل گزارش Core Web Vitals

برای بررسی و تحلیل داده های حاصل از بررسی Core Web Vitals می توانیم از ابزارهای حرفه ای استفاده کنیم.
 • ابزار : PageSpeed Insights
 • ابزار : Chrome UX Report
 • ابزار : Search Console
 • ابزار : Chrome DevTools
 • ابزار : Lighthous
 • ابزار : Web Vitals Chrome Extension

PageSpeed Insights
PageSpeed Insights

Chrome UX Report
Chrome UX Report

Search Console
Search Console

Chrome DevTools
Chrome DevTools

Lighthous
Lighthous

Web Vitals Chrome Extension
Web Vitals Chrome Extension

ابزارهایی که در بالا مشاهده می فرمایید هرچند به طور کلی به بررسی موارد مربوط به سرعت و ثبات بصری هم می پردازند اما دایره امکانات شان محدود به این موارد نیست، بلکه هرکدام از تکنولوژی ها و معماری های نوینی بهره می برند که قابلیت های بسیار حرفه ای را در اختیار وب مشتر قرار می دهد.
منتهی با توجه به اینکه تمرکز ما بر روی کنسول گوگل است، پس توصیه می کنیم ابتدا تحلیل دیتا را بر روی این بستر فرا گرفته و از PageSpeed Insights و Lighthous نیز غافل نشوید.

Core Web Vitals
Core Web Vitals

بهینه سازی شاخص های Core Web Vitals

اینکه بدانیم چه عواملی در بهبود و رفع مشکلات سایت مان دخالت دارند بسیار مهم است زیرا می توانیم به رعایت و پیشگیری از احتمال بروز مسایل پیشگیری کرد.
سرعت بارگزاری صفحات مهم است اما نه به هر قیمتی، به هرحال بهتر است تا از هاست با کیفیت و تصاویر کم حجم در کنار پرهیز از زیاده روی المان های جاوا و استایل های تودرتو بهره برد. هرچقدر استانداردها بصورت دستی و فنی رعایت شود بهتر است از تکیه بر افزونه های افزایش سرعت و از این قبیل.

موارد تاثیر گذار در بهبود - LCP
سرعت بارگزاری در این فاکتور اهمیت بخصوصی دارد. گوگل پیشنهاد داده از راهکارهای استاندارد برای دسترسی سریع تر کاربر به محتوا استفاده نمایید. به موارد زیر دقت بفرمایید :
 • کدهای جاوا اسکریپت و CSS را بر روی سایت بهبود بخشید.
 • از تصاویر کم حجم استفاده نمایید و دخالت افزونه ها را در این خصوص کاهش دهید.
 • اکثر سرورها از فناوری Gzip استفاده می کنند. وجود این آیتم را بررسی نمایید.
 • استفاده از CDN توسط گوگل توصیه شده است اما در ایران بهره گیری از این ویژگی بسیار مشکل ساز است.
سخن نویسنده : بهره گیری از شبکه توزیع محتوا در کشورمان با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است. مخصوصا با مشکلات پیش آمده در خصوص ایندکس نشدن صفحات در گوگل و مسایلی که ابرآروان گریبانگیر آن بود، سایت هایی که از کلودفلر یا CDN استفاده می کنند، روش اصولی و استانداردی را پیش نگرفته اند. اکثر سایت های بزرگ و کوچکی که با واژه های بسیار سخت در رتبه های یک گوگل هستند، نه از کلودفلر بهره می برند نه از CDN، بلکه این هنر و دانش فنی و تجربی آنهاست که چنین نتایجی را در اختیارشان قرار داده است.


موارد تاثیر گذار در بهبود - FID
به محض اینکه یک کاربر با کلیک کردن بر روی عنوان یا دکمه ای قصد ورود به سایت شما یا برگه ای را دارد، یک شمارنده شروع به محاسبه زمان می کند. بمحض اینکه با اولین المان در صفحه تان روبرو شد، مرحله FID جای خود را به سنجش دیگری واگدار می کند اما همین زمان میان کلیک تا مشاهده، یکی از آیتم های رقابتی است. بخش بزرگی از باز شدن سریع صفحه به پاسخ سریع سرور مربوط است اما با اینحال سبک بودن قالب مورد استفاده در وردپرس و استاندارد بودن برنامه نویسی و آیتم های سبک که زودتر از بقیه بارگزاری می شوند نقش حیاتی دارا هستند.

موارد تاثیر گذار در بهبود - CLS
آیا فکر می کنید با نصب تبلیغات در بالا و پایین سایت به درآمد میرسید؟ خیر. اینکار نتنها ارزش ریالی ندارد بلکه به ریزش بازدید کاربری نیز نمی ارزد. طراحی های شلوغ و آیتم های بدون نظمی که صرفا با صفحه ساز در کنار هم چیده شده اند ملاک ثبات المان های بصری نیستند. فضای سفید و بزرگ بودن فونت ها و دکمه ها در کنار یک صفحه کاملا خلوت می تواند بخش مهمی از احساس راحتی کاربر را فراهم نماید.
تجربه کاربری تبلیغاتی در این شاخص، بسیار پررنگ می باشد و باید دقت کنیم که به کارگیری تبلیغ به هر شکل ما را از هدف اصلی مان که رضایت بازدیدکننده است دور نسازد.آینده ی گزارش های Core Web Vitals

با توجه به اینکه شاخص های Core Web Vitals دائما در حال بروز رسانی و بهبود هستند، گوگل اعلام کرده این ابزار شامل تغییرات و ارتقای بسیار قدرتمندی خواهد بود و به دلیل گستردگی آن، برنامه های چندین ساله در نظر گرفته شده است.

بیایید با هم چشم انداز Core Web Vitals را در آینده پیش رو ببینیم :


 • ابزارهای Core Web Vital با گذشت زمان ارتقا خواهند یافت:گوگل می خواهد ابزارهایی که بیشترین نقش را در اندازه گیری میزان تجربه کاربری دارند، پررنگ تر نماید و به درک بهتر و بیشتر بازخورد واقعی آنها بپردازد. در این میان First Contentful Paint (FCP) کاندیدای اصلی برای رشد بیشتر است.
 • ارتقا و اصلاح ابزار Cumulative Layout Shift (CLS):باید بتوانیم بازدیدکننده را بر روی صفحه نگه داریم. در صورتیکه تعامل بصری سایت از وضعیت خوبی برخوردار باشد، این موضوع برای گوگل و وب مستر هم تاثیر گذار است.
 • ابزار بررسی عملکرد المان های متحرک سایت - measure animation performance:سرعت بارگزاری سایت توسط گوگل به سمت رسیدگی به جزئی ترین آیتم های ممکن رفته است. قابلیت انیمیشن و تصاویر متحرک باعث می شود تا بر روی مشاهده کامل محتوا تاثیر گذار باشد. برای سنجش کارای این مهم، نیازمند ابزار مناسب آن هستیم.
 • سخت گیری بیشتر در First Input Delay (FID):محاسبه تاخیر بارگزاری اولین المان (FID) با چالش بیشتری مواجه خواهد بود. کاهش زمان FID به 50-75 میلی ثانیه می تواند تجربه کاربر را با دقت بیشتری اندازه گیری کند.
 • پشتیبانی از برنامه های تحت وب تک صفحه ای - (SPAs) single page applications:برنامه های تحت وب بسیار رو به رشد و پر پتانسیل هستند. Gmail و فیسبوک را در نظر بگیرید، این برنامه ها با یک بار لود شدن تمام دیتای مورد نیاز را بارگزاری می کنند و دیگری نیازی به رفرش صفحه نیست. شاخص CLS در هر لحظه مرد سنجش قرار میگیرد، اما شاخص های LCP و FID بر روی بارگذاری صفحه حضور پیدا می کنند. گوگل بدنبال ابزار سنجش SPA برای WEB VITALS است.

LAB AND FIELD DATA
LAB AND FIELD DATA

گوگل شاخص های Core Web Vitals را بر اساس بازخورد کاربران و یا فضای شبیه سازی شده با هم مقایسه و تحلیل می نماید. بیایید فرض کنیم شما گوگل هستید، از یک طرف بازخورد کاربران را وقتی وارد یک سایت می شوند مورد سنجش قرار می دهید و از طرف دیگر می خواهید ببینید در شرایط مساوی، یک دستگاه چه رفتاری را نسبت به بارگزاری و خواندن صفحه از خود بروز می دهد.

به عنوان مثال مشتری شما با یک گوشی دارای اینترنت 3G مراجعه می کند و در حال بازدید صفحات است، حال در شرایط آزمایشگاهی، گوگل بررسی می کند که
داده های میدانی - Field "eval", "base64_decode", "unescape"

بررسی کنید که صفحات تان درگیر این آلودگی ها نیستند و یا فایل های کانفیگ سرور ها نیز مملو از کدهای مخرب نباشند. بخش بزرگی از این بررسی مستلزم زمان زیادی است، پس بهتر است هر از گاهی از فایل های حساس سایت مان یک پشتیبان داشته باشیم.
در صورتیکه از رفع مشکلات مطمئن شدید و دیگر خطایی را نیافتید می توانید درخواست بررسی را برای گوگل ارسال نمایید. در نظر داشته باشید بی دقتی یا بی توجهی به کیفیت رفع هشدارها می تواند زمینه ساز بی اعتمادی شده و بررسی ها طولانی تر گردد.

Hacked: Content injection
Hacked: Content injection

 • هک شده: محتوای تزریقی - Hacked: Content injection
» با چه چیزی طرف هستیم:
هکرها می توانند پیوندهایی را در سایت قرار دهند که اغلب اسپم نیز هستند. این واژه ممکن اس ربطی به موضوع برگه یا نوشته نداشته باشد اما دام برای بازدیدکننده بی خبر پهن است و شکارچی نیز در انتظار.
» چکاری می توانیم بکنیم:
یکی از مستعد ترین روش های تزریق محتوای مخرب این است که از افزونه های نایل استفاده می کنید. وقتی کلمه نایل به میان می آید دیگر مهم نیست که چه کسی و به چه روشی آن را به شما داده است بلکه شما در واقع سایت تان را دو دستی تقدیم حضور هکرها کرده اید. در صفحات تان به دنبال مطالب ناخواسته بگردید و یا عبارت هایی که کاربران ساده لوح را به یک لینک ترغیب می کند.
واژه " کسب درآمد" یک عبارت فریبنده است و عملا توسط سواستفاده گران در سایت تان قرار داده می شود. سری هم به تبلیغات تان زده و کنترل کنید مبادا تبلیغ های مخرب در دسترس کاربران تان باشد.


 • هک شده: url تزریقی - Hacked: URL injection
» با چه چیزی طرف هستیم:
صفحاتی جدید در سایت تان ایجاد شده که یک کاربر را در بدو ورود به مقصدی دیگر منتقل می کند. این روش، ریدایرکت نیست بلکه یک صفحه از پیش ساخته شده است.
» چکاری می توانیم بکنیم:
برای پیدا کردن آدرس های مخرب باید سری به صفحات و نوشته ها بزنید و ببینید آیا موضوعی هست که شما در جریان تولید آن نیستید. به عنوان مثال بخش برگه ها جایی است که تمام صفحات شما وجود دارد نسبتا راحت تر کنترل می شود، اما برای نوشته ها باید وقت بیشتری گذاشت.

در صورتیکه سایت شما آدرس های زیادی ندارد می توانید از اپراتور زیر استفاده کنید و در نتایج گوگل به بررسی صفحات بپردازید :
12site:example.com pharmacy
https://www.google.com/?q=site%3Aexample.com%20pharmacy

با اپراتور زیر نیز تمام صفحات ادمین سایت وردپرسی قابل رویت است :
12site:example.com/wp-admin/
https://www.google.com/?q=site%3Aexample.com/wp-admin

در اینجا لزوم استفاده از پشتیبان بوضوح دیده می شود. میزبان های هاستینگ معمولا یک نسخه بکاپ هفتگی از کل سایت تهیه می کنند که می تواند کارساز باشد. در عین حال باید صفحات و نوشته های آلوده را پاک نمایید.

Deceptive pages
Deceptive pages

 • صفحات فریبنده - Deceptive pages
» با چه چیزی طرف هستیم:
صفحاتی که برای کاربران انگیزه ایجاد یک کار و فعالیت مخرب را ایجاد می کنند که می تواند شامل افشا اطلاعات و یا شراکت در یک کار تبلیغاتی باشد. همینطور با یک کلیک ناخواسته بر روی یک دکمه، هراتفاقی که تاکنون نیوفتاده است، می افتد. این مشکلات بیشتر در نمایش موبایل حادث است. وقتی برای یک بروز رسانی فوری با یک پیام مواجه می شوید و بدون دقت با یک تاچ ساده، دنیایی از آگهی ها و مشکلات گریبانگیر تان می شود و گوشی شما را با اختلال مواجه می کند.
» چکاری می توانیم بکنیم:
با ابزار بازرسی می توانید صفحات را در حالت موبایل و دسکتاپ بررسی کنید و یا خارج از حالت ادمین از سایت بازدید کنید. صفحاتی که محتوای فریبنده دارند مانند زیر می باشند :

صفحه فریبنده برای بروز رسانی کروم
صفحه فریبنده برای بروز رسانی کروم

سخن نویسنده : به تصویر بالا نگاه کنید. وب مستران و کاربران با تجربه و فنی کاملا می دانند که مرورگر کروم هرگز اعلان بروز رسانی به شکل فوق نمایش نمی دهد. فونت ها قرمز و بویلد نیستند. اینجاست که یک فرد آگاه طبیعاتا فریب نمی خورد اما آیا اشخاصی که فکر می کنند این یک اعلامیه واجب است، چه شرنوشت شومی در انتظارشان است؟

عبارت
عبارت "توصیه شده" شک برانگیز است

بروز رسانی ها را از منوی Help هر نرم افزار می توان چک کرد
بروز رسانی ها را از منوی Help هر نرم افزار می توان چک کرد

گوگل با دوتا صفر بجای دوتا حرف O
گوگل با دوتا صفر بجای دوتا حرف O

pop-unders
pop-unders


 • کدهای فراخوانده شده فریبنده - Deceptive embedded resources
» با چه چیزی طرف هستیم:
در سایت صفحات و محتوایی وجود دارد که در آن به وسیله کدهای امبد و یا تبلیغات، کاربر به یک اقدام مخرب ترغیب می شود. تصاویر، تبلیغات و کدهایی که تبدیل به یک عنصر می شوند و جلب توجه می نمایند، می توانند مستعد این هشدار باشند.
» چکاری می توانیم بکنیم:
یکی از مهم ترین و پرتکرار ترین کارها این است با یک موبایل و حالت کاربری به صفحات مان سر بزنیم و ببینیم با چه چیزی طرف هستیم. پاپ آپ ها و پاپ آندر ها جزو شدیدترین عوامل بروز این اتفاقات هستند. یک کد امبد می تواند هرچیزی را فرابخواند آن هم از هر آدرسی، مانند ویدئوهای آپارات که با این روش نمایش داده می شوند.
ابزار بازرسی - URL Inspection tool نیز بسیار کمک می کند و ما را در پیدا کردن صفحات مشکل دار یاری می رساند. لازم است صفحات را بصورت رندوم بازرسی کنیم و صفحات مشکل دار را پاک کرده و یا عناصر فریبنده را حذف نماییم.

Harmful downloads
Harmful downloads

 • دانلودهای مخرب - Harmful downloads
» با چه چیزی طرف هستیم:
در سایت صفحات و محتوایی وجود دارد که در آن به وسیله کدهای امبد و یا تبلیغات، کاربر به یک اقدام مخرب ترغیب می شود. تصاویر، تبلیغات و کدهایی که تبدیل به یک عنصر می شوند و جلب توجه می نمایند، می توانند مستعد این هشدار باشند.
» چکاری می توانیم بکنیم:
یکی از مهم ترین و پرتکرار ترین کارها این است با یک موبایل و حالت کاربری به صفحات مان سر بزنیم و ببینیم با چه چیزی طرف هستیم. پاپ آپ ها و پاپ آندر ها جزو شدیدترین عوامل بروز این اتفاقات هستند.

Links to harmful downloads
Links to harmful downloads

 • سایت به یک منبع دانلود نامطمئن لینک می دهد - Links to harmful downloads
» با چه چیزی طرف هستیم:
وقتی کاربری به سایت تان مراجعه می کند، یک لینک دانلود برای او باز می شود و انتظار دارد در رایانه یا تلفن همراه تان بنشیند. این شرایط با یک ارتباط مخرب و دستکاری شده بوقوع می پروندد و هکرها با قراردادن کددر صفحات، این وظعیت را رقم میزنند.
» چکاری می توانیم بکنیم:
چند نمونه آدرس را با ابزار بازرسی کنسول بررسی کنید. هکرها می توانند حضور خود را از چشمان ادمین سایت پنهان کنند پس بهتر است از یک سیستم دیگر به کنترل لینک ها پرداخته و آدرس ها رد گیری کنید.

Unclear mobile billing
Unclear mobile billing

 • هزینه های غیر شفاف صورتحساب - Unclear mobile billing
» با چه چیزی طرف هستیم:
گوگل در صورتحساب ها و صفحات پرداخت متوجه فیلدهایی شده که مستعد اخذ هزینه های نامشخص است. نگرانی اینجاست که شاید یک عامل نفوذی در هزینه ها دست میبرد و یا فرایندی وجود دارد که امنیت آن را زیر سوال میبرد.
» چکاری می توانیم بکنیم:
آدرس ها و لینک های لیست شده را بررسی کنید و ببینید چه عوامل و هزینه هایی وجود دارد که طبیعی بنظر نمیرسد. در صورتیکه مشکلی ندارید برای گوگل در بخش درخواست بررسی اعلام کنید.

 • هشدار دانلود های غیر معمول - Uncommon downloads
این یک هشدار است و بر روی صفحات ایندکس شده و نتایج تاثیر چندانی ندارد اما کروم با خاصیت جستجوی ایمن، می تواند یک دانلود خطرناک را که برگرفته از فایل های مشکوک می آید تشخیص دهد. لازم است آدرس های موجود در هشدار را چک کنید و بدنبال منابع دانلود خارجی بگردید.
یکی از بهترین تصمیمات برای سایت های وردپرسی استفاده از افزونه های امنیتی خوب می باشد تا جلوی این مسایل را بگیرند.

چگونه به گوگل گزارش بدهیم - Report to Google

روش هایی وجود دارد که می توانیم با استفاده از آن در خصوص مسایل پیش آمده اعم از تخلفات سایر سایت ها و در میان گذاشتن مسایل فنی مان با گوگل در ارتباط باشیم.

گزارش فیشینگ نادرست به گوگل - Report Incorrect Phishing Warning
Report Incorrect Phishing Warning
Report Incorrect Phishing Warning

اگر در پروسه مشکلات امنیتی یک هشدار فیشینگ دریافت کرده اید اما از سلامت صفحه تان مطمئن هستید می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:
https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_error/?hl=en

بررسی فایل روبوت - Test your robots.txt
Test your robots.txt
Test your robots.txt

برای بررسی فایل robots.txt و اطمینان از اینکه آیا روبات های خزنده گوگل آدرس هایی که مسدود کرده ایم را خزش می کنند یا خیر می توانید از آدرس زیر بهره ببرید:
https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool

بلاک لینک های پارامتر - Block crawling of parameterized duplicate content
Block crawling of parameterized duplicate content
Block crawling of parameterized duplicate content

اگر در سایت مان آدرس هایی داریم که بصورت متغیر به نمایش ویژگی هایی می پردازند و یا درگیر مشکلاتی هستید که در آن محتوای یکسان با url های متفاوت نمایش داده می شود، این باعث می شود خزش در سایت شما بصورت ناکارآمد صورت پذیرد.
https://www.google.com/webmasters/tools/crawl-url-parameters

آدرس هایی که منجر به محتوای تکراری می شوند و تنها با پارامترها متمایز می شوند :
 • آدرس استاتیک بدون پارامتر:
1https://example.com/products/women/dresses/green.html
 • آدرس بالا اینبار با پارامتر categoryوcolorکه همان محتوا را نشان می دهد:
1https://example.com/products/women?category=dresses&color=green
 • همینطور با محدود کردن نتایج با ?limit=20 که بازهم همان محتوا را در بر میگیرد:
1https://example.com/products/women/dresses/green.html?limit=20&sessionid=123

بررسی خطاهای hreflangو اولویت جغرافیایی - International Targeting report
International Targeting report
International Targeting report

برای مشاهده خطاهای تگ hreflang و انتخاب کشورهایی که در اولویت اول شما برای موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان سایت هستند، می توانید از ابزار گزارش اولویت جغرافیایی و مشکلات تگ زبان بومی بهره ببرید.
https://www.google.com/webmasters/tools/i18n

فرم درخواست ایندکس شدن اسکیمای کتاب - Book actions in Google
Book actions in Google
Book actions in Google

سایت هایی که برای نشر کتاب های خود از اسکیمای کتاب - book schema استفاده می کنند شامل محدودیت های نمایش در نتایج گوگل هستند. برای نمایش اسکیمای کتاب در نتایج جستجو می بایست یکی از منتشر کنندگان عمده کتاب باشید و برای این موضوع اگر نیازمند در جریان گذاشتن برای اثر خود هستید می باید از فرم زیر استفاده نمایید.
Book actions in Google Search interest form

گزارش سایت های اسپم، بدافزارها و دیتای کلاک - Spammy content
Spammy content
Spammy content

سایت هایی که با مطالب اسپم و ترفندهای مختلف از hidden text، doorway pages، cloaking یا sneaky redirects، سعی دارند در نتایج جستجو جایگاه های غیر واقعی را کسب و کیفیت موتور جستجوی گوگل را برای یک تجربه کاربری نتیجه بخش بخطر بیاندازند، از لینک زیر قابل گزارش هستند.
https://www.google.com/webmasters/tools/spamreportform

گزارش رپورتاژ های اسپم، بک لینک ها و لینک های خریدنی - Paid links spam
Paid links spamid links spam
Paid links spamid links spam

سایت هایی که برای مشتری سئو نمی کنند و می خواهند به هر روشی ه نتایج یک گوگل برسند، با استفاده از روش های غیر حرفه ای ایجاد شبکه های PBN و خرید رپورتاژ آگهی مدیریت نشده بر روی سایت های بسیار بی کیفیت و همچنین لینک ها و بک لینک هایی که در واقع باید بدست کاربران و مردم عادی به روش طبیعی و بر اساس خواسته آنها ایجاد شوند اما بدست وب مستر محترم تهیه می گردد را می توانید در صورتیکه بر روی نتایج جستجوی منصفانه اثر منفی دارد از لینک زیر گزارش نمایید.
https://www.google.com/webmasters/tools/paidlinks
Is it possible to report backlinks and PBNs
Is it possible to report backlinks and PBNs

نکته : از آنجاییکه گزارش این لینک ها و رپورتاژها خود می تواند بر اساس سو نیت، حسادت، شکست در رقابت و همچنین فریب صورت پذیرد، گوگل گزارش شما را بدقت کنترل می کند و صرفا با ارسال این موضوع، هیچ تصمیمی تضمین نمی شود.

سایت هایی که هک شده اند یا بدافزار هستند - Malware
Malware
 Malware

یکی از مصادیق گزارش مشکلات امنیتی بد افزارها و لینک های هک و همچنین سایت هایی است که به تخریب یا اثر گذاری مخرب و فریبنده بر روی سیستم کاربر می گذارد. در صورتیکه سایتی را تجربه کرده اید که این وضعیت را دارد، برای بررسی بیشتر از لینک زیر گزارش کنید.
https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_badware

گزارش سایت هاییکه به سرقت اطلاعات می پردازند - Phishing
Phishing
Phishing

سایت هایی هستند که به شبیه سازی یک صفحه غیر واقعی مانند برگه پرداخت وجه و همچنین صفحه شاپرک و غیره، با اخذ اطلاعات هویتی و مالی اقدام به سرقت آنها نموده و بر علیه تان استفاده می نمایند. برای گزارش صفحات فیشینگ به گوگل از صفحه زیر استفاده کنید.
https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/


دانشنامه آموزشی رنک مث
دانشنامه آموزشی رنک مث


"داده ها و اطلاعات آماری در عصر نوین، به اندازه طلا و نفت ارزشمند هستند"

شما به اطلاعات احتیاج دارید، آن را میبینید، بررسی می کنید، امکان سنجی می کنید و استفاده می نمایید. وقتی کاربری به دنبال یک سوال در نتایج جستجوی خویش، تیتر، شرح و داده های غنی ظاهر جستجو سایت شما را میبیند، این هنر شماست که در آنجا حضور دارد و نماینده تجارت تان است، بیانگر محتوای شما و نمایانگر ارزشی است که برای یک مخاطب ایجاد کرده اید.

نتایج جستجو تمام هنر شماست
نتایج جستجو تمام هنر شماست

هر صفحه یا سایت و همچنین آدرس ها و لینک هایی که می تواند از شبکه اجتماعی ما به عنوان پیشنهاد برای مخاطب توسط یک موتور جستجو گزینش شده باشد، از تمام آنچه که در آن صفحه و پست قرار دارد مهم تر است.
اینجاست که سئو آغاز می شود و اسکیما آن را همراهی می نماید تا در فضای ترغیب و خواستن برای بدست آوردن یک نیاز، کاربر بتواند بهترین نتیجه ممکن را بدست آورده و تبدیل به ترافیک ثابت و یا مشتری وفادار گردد.
در این میان اهمیت دسترسی به اطلاعات و آمار، به منزله بررسی نبض بدن یک انسان است و کنترل فرکانس هایی که از مغز او برای اطمینان از سلامت اش، توسط پزشک متخصص پایش می شود. شما نیاز دارید علائم را ببینید و درک نمایید و اینها همگی حاصل رفتاری است که یک شخص در سایت یا پروفایل شما ابراز می دارد.
کنسول گوگل مهم ترین ابزار مشاهده و مدیریت این فرایند است و آنالیتیکس نیز به عنوان یک جهان موازی به پردازش داده های می پردازد که همزمان در حال ورود به حافظه آماری شما است.

RankMath pro
RankMath pro

رنک مث یک پلاگین بزرگ ماژولار، برای یک جهش عظیم در مسیر ارتقا بی حد و اندازه سطح تکنیکی مبتنی بر داده پردازی غنی است که با توجه به اهمیت در دسترس بودن آنچه که بارها به عنوان آمار از آن یاد بردیم، جعبه ابزاری کامل به وسعت واژه ی سئو و دیجیتال مارکت در اختیار مان قرار می دهد.

شاخص ترین ویژگی منحصر بفرد افزونه رنک مث پرو، ارایه قابلیتی بی نظیر و منحصر بفرد است که پنل آنالیتیکس و کنسول جستجو نام دارد.

پنل آنالیتیکس رنک مث
پنل آنالیتیکس رنک مث

ویژگی های کلیدی پنل آنالیتیکس رنک مث:
 1. محتوای سایت واقعا تا چه حد بهینه هستند
 2. با یک دید وسیع به بررسی search performance داده های کنسول گوگل پبردازید
 3. رتبه بندی و جایگاه سایت، موقعیت کلمات کلیدی، CTR و ایمپرشن و غیره را ببینید
 4. ببینید کدام پست ها بیشترین کلیک را داشته اند و کدام عملکردی قابل قبول
 5. داده های آماری پراپرتی های آنالیتیکس را در پنل وردپرسی تان تحلیل کنید
 6. محتوای سایت را به چالش بکشید و یک رقابت با امتیاز و نشان براه بیندازید


پنل آنالیتیکس رنک مث - RankMath Analytics


Rank Math Analytics Dashboard
Rank Math Analytics Dashboard

هدف از داشبورد در اینجا این است که شما بتوانید به داده های آماری دسترسی داشته و تحلیل مناسبی بدست آورید. پس پیکربندی صحیح این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما باید بدرستی انجام شود.

 • پنل آنالیتیکس رنک مث متشکل از 5 بخش بزرگ مرتبط با هم می باشد:

 1. داشبورد - Dashboard
 2. داده های آنالیتیکس سایت - Site Analytics
 3. گزارش داده های کارایی کنسول گوگل - SEO Performance
 4. جایگاه کلمات کلیدی در نتایج جستجوی گوگل - Keywords
 5. جایگاه و رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل - Rank Tracker

Timeframe
Timeframe

وجه مشترک همه ما در بررسی دیتای موجود در ابزارهایی چون کنسول گوگل و آنالیتیکس و غیره، انتخاب بازه زمانی است. دیتایی که طی 7 روز میبینیم با آنچه که در 30 روز مشاهده می نماییم تفاوت فوق العاده زیادی دارد و ملاک تصمیم گیری در هریک، مسیر منحصر بفرد و حتی استراتژی های مستقل را طی می کند.
طبیعاتا اگر یک سایت خدماتی باشید و اخیرا لندینگ پیج فروش محصولات جشنواره ای را اجرا کرده اید، بازتاب حضور کاربران در روز قبل و روز اجرا و روز های بعد از تبلیغات فروش ویژه تان، دستاوردها و اطلاعات کاملا جداگانه ای دارند به شکلی که می توانیم بگوییم با سه دسته بندی دیتا آماری کاملا مجزا مواجه خواهیم بود.
پنل آنالیتیکس رنک مث را با بخش زمانبندی شروع می کنیم و به مرور وارد بخش های اصلی می شویم. این روش به ما کمک می کند تا بر مبنی عنصر زمان پیشروی نماییم.
مشاهده آمار در پنل آنالیتیکس رنک مث با 4 زمانبندی 7، 15، 30، و 90 روز قابل مشاهده است، [تا 1400/2/25] که بصورت یک منوی دراپ_دون در دسترس شماست. با انتخاب هریک، اطلاعاتی که نمایش داده می شود از امروز تا x روز قبل به نمایش در می آید.

حالا که به اهمیت موضوع زمان و تاریخ اشاره کریم، پس باید به اهمیت برنامه زمانی که در تولید محتوا و انتشار محصول می توانیم در نظر بگیریم نیز بیاندیشیم. سایت های موفق خبری و محتوا محور، چه در شبکه های اجتماعی و چه در سایت های شان طی یک زمان مشخص داده هایی را ارایه می کنند که کاربران شان نیز از این نظم دوره ای مطلع هستند و بررسی داده های آماری در کنسول گوگل، هم برای کارشناس سئو و هم وب مستر بصورت حرفه ای تر انجام می شود و تحلیل منطقی تری بدست می آورد.

در حالت عادی وقتی وارد کنسول جستجوی گوگل می شویم، اولین چیزی که به چشم مان می آید، ترافیکی است که بر اساس واژه های جستجو شده کاربران بر مبنی موقعیت جغرافیایی و ایمپرشن یا CTR در اختیارمان قرار گرفته است. اما موضوع بسیار مهم، مبنی و علت این بازخورد است و اینکه چه اتفاقی افتاده است که این حجم از داده ها شکل گرفته است.

زمانبندی و نظم در تولید محتوا و انتشار محصولات بر روی سایت
زمانبندی و نظم در تولید محتوا و انتشار محصولات بر روی سایت

این همان پاشنه آشیل ماجراست و نکته ای است که اغلب در نظر نمیگیریم. اما افراد موفق به چه چیزی بیشتر توجه می کنند؟
زمانبندی و نظم در تولید محتوا و انتشار محصولات بر روی سایت، درک داده هایی که بر روی کنسول ها و آنالیتیکس ها وجود دارد را، اثر بخش تر می کند.

پاسخ را می توانیم در برنامه ریزی هایی که انجام می دهند بیابیم. وقتی بدانیم ابتدای هر هفته مقاله های آموزشی، وسط هفته محصولات جدید و یا ابتدای ماه یک لندینگ پیج فروش ماهانه بصور منظم داریم، با نگاه کردن به کنسول جستجوی گوگل و یا پنل آنالیتیکس رنک مث، ترافیک ورودی سایت برای مان معنی و مفهوم اثر بخش و نتیجه گرا در بر خواهد داشت.

در مرحله بعد به تشریح اجزای بخش نمودار بهینه سازی کلی - Overall Optimization Chart می پردازیم و کاربرد آن را خواهیم فهمید.

داشبورد - Dashboard

داشبورد آنالیتیکس رنک مث شامل 5 قسمت تحلیلی و آماری می باشد.

1- امار کلی بهینه سازی - Overall Optimization Chart

Overall Optimization Chart
Overall Optimization Chart

یکی از کاربردی ترین قابلیت هایی که رنک مث در صفحات و نوشته ها در اختیار ما گذاشته، ارایه پیشنهاداتی است که بر مبنی کلمه کلیدی اصلیِ محتوا شکل گرفته و پتانسیل بدست آوردن ترافیک طبیعی را بوجود می آورد.
امتیازات رنک مث بر مبنی استراتژی شما به بررسی فاکتورها سئوی داخلی می پردازد و با در نظر گرفتن کلیدواژه ای که در محتوا استفاده کرده اید، با امتیاز عددی، میزان انطباق آنچه که ایجاد کرده اید را نشان می دهد. این نمرات اما فقط بر روی هر صفحه قابل نمایش است ولی در داشبورد آنالیتیکس و قسمت آمار کلی بهینه سازی، به میانگین کل امتیازات دست پیدا می کنید.

امتیازات سئوی رنک مث شامل 4 قسمت است که در داشبورد، بر مبنی کل داده ها محاسبه می گردد:

 • خوب - Good: تعداد محتوایی که بر مبنی استراتژی سئوی شما خوب هستند.
 • قابل قبول - Fair: تعداد محتوایی که امتیاز قابل قبولی را دارا هستند.
 • ضعیف - Poor: تعداد محتوای موجود بر مبنی استراتژی سئوی تعریف شده.
 • بدون امتیاز - No dаta: صفحاتی که امتیاز ندارند.

با کلیک بر روی open report می توانید تعداد صفحاتی که شامل انواع امتیازات ذکر شده هستند را در بازه های زمانی و بصورت جداگانه مشاهده کنید.

2- گزارش اجمالی عملکرد - SEO Performance Overview Report

SEO Performance Overview Report
SEO Performance Overview Report

بخش گزارش عملکرد به نمایش دیتای کلی ترافیک سایت، میزان نمایش آدرس های مان در نتایج جستجو، کلیک های انجام شده و جایگاه کلمات کلیدی می پردازد. این همان اطلاعاتی است که در کنسول جستجوی گوگل مشاهده می کنیم.

3- گزارش اجمالی کلمات کلیدی - Keyword Report Overview – Numbers

Keyword Report Overview – Numbers
Keyword Report Overview – Numbers

گزارش کلمات کلیدی به قسمت تقسیم می شود که هریک جایگاه کلیدواژه های سایت را در نتایج جستجو نمایش می دهد.
 • تمام کلیدواژه ها - All Keywords 
  _ کلیدواژه های صعود کرده - Top Winning Keywords 
  _ کلیدواژه های دارای افت رتبه - Top Losing Keywords
 • کلیدواژه های درحال رهگیری - Tracked Keywords 
  _ کلیدواژه های درحال رهگیری صعود کرده - Top Winning Tracked Keywords 
  _ کلیدواژه های درحال رهگیری دارای افت رتبه - Top Losing Tracked Keywords

کلیدواژه های صعود کرده - Top Winning Keywords
کلمات کلیدی که در نتایج گوگل بیشترین جایگاه را برای محتوایی که در آن سئو شده، بدست اورده است. اعدادی که با رنگ مشکلی ملاحظه می کنید، جایگاه فعلی است که بدست آورده و رنگ سبز، میزان صعود پله ای را طی 1 ماه اخیر نشان می دهد.

کلیدواژه های دارای افت رتبه - Top Losing Keywords
کلمات کلیدی که در نتایج گوگل افت جایگاه داشته و رتبه شان را برای سایت مان از دست داده اند. اعدادی که با رنگ مشکلی مشاهده می کنید جایگاه کنونی و اعداد قرمز میزان افت پلکانی را طی 1 ماه اخیر نمایش می دهد.

کلیدواژه های درحال رهگیری صعود کرده - Top Winning Tracked Keywords
کلمات کلیدی که در لیست رد گیری هستند را مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به اطلاعاتی طی یک ماه بدست می آید، جایگاه "صعود" کرده را به نمایش در می آورد.

کلیدواژه های درحال رهگیری دارای افت رتبه - Top Losing Tracked Keywords
کلمات کلیدی که در لیست رد گیری هستند را مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به اطلاعاتی طی یک ماه بدست می آید، جایگاه "افت" کرده را به نمایش در می آورد.

4- جایگاه کلمات کلیدی - Keyword Positions

Keyword Positions
Keyword Positions

کلمات کلیدی که در هر محتوا پیکربندی کرده اید، توسط رنک مث رهگیری می شود و سپس در قالب سه رده بندی ( 3 کلمه کلیدی برتر )، ( رتبه های 4 تا 10 نتایج جستجو ) و ( رتبه های بین 10 تا 50 نتایج جستجو ) نشان داده می شود. همینطور نرخ کلیک صورت گرفته نیز در بخش Avg. CTR قابل نمایش است.
سخن نویسنده : رنک مث نیاز دارد تا از طریق کد اعتبار سنجی به کنسول گوگل متصل شود. نمی توانیم بر روی ابزار آنالیتیکس کلیک کنیم و منتظر باشیم یک نفر داده ها را برای ما به این پنل منتقل کند و ما شاهد آماری باشیم که حتی نقشی در آن نداشته ایم. پنل آنالیتیکس رنک مث کاملا حرفه ای و وابسته به اطلاعات تحلیلی است که شما باید تماما مدیریت شان کنید.

نمودارهای میله ای جایگاه کلمات کلیدی - Keyword Positions

Keyword Positions
Keyword Positions

نمودار میله ای جایگاه کلمات کلیدی در رنک مث نماینده 30 روز است که در قالب 5 میله که هرکدام 6 روز می باشد، قرار دارد. در واقع پس از گذشت یک ماه از اتصال کنسول گوگل و شروع پروسه ردگیری جایگاه در نتایج جستجو، می توانید موس را بر روی هر کدام نگه داشته و رتبه بندی هایی که طی هر 6 روز داشته اید را بررسی کنید.

Keyword Positions
Keyword Positions

در اینجا میبینیم که در 12 آوریل سایت مان 0 موقعیت 1 تا 3 بدست آورده اما توانسته با 2 کلمه کلیدی، رتبه های بین 2 تا 10 داشته باشد.

Keyword Positions
Keyword Positions

طی بازه زمانی 6 روز بعد، یعنی در 18 آوریل هرچند رتبه بین 1 تا 3 مقدور نشده اما توانستیم با 3 کلمه کلیدی، جایگاه های بین 4 تا 10 نتایج جستجو را کسب کنیم.

Keyword Positions
Keyword Positions

همینطور این سایت توانسته 6 روز بعد یعنی، 24 آوریل، در رتبه های بین 10 تا 50 با ک واژه و کلمه کلیدی به رتبه بندی وارد شود.

Keyword Positions Full Report
Keyword Positions Full Report

با کلیک بر روی Open Report می توانیم گزارش ریز از جمله، واژه ها، پست ها، داده های کنسول گوگل، داده های هر کلمه بصورت مجزا با چندین ویژگی دیگر و طی زمان های 7، 15، 30، 90 روز و 6 ماه ببینید که به آن خواهیم رسید.

سخن نویسنده : استراتژی های کوچک چه هستند. می توانیم تدبیر و راه چاره ای که بر پایه یک برنامه خوب بنا شده است را استراتژی بنامیم. لازم نیست صرفا وقتی این اسم را می شنویم، میدان جنگ یا سیاست های کلان دولت را در نظرمان تصویر سازی کنیم. می توانیم در قبال یک مقاله که جزو 5 شاخص اول سایت مان می باشد اما در رده بندی نتایج جستجوی گوگل بین رتبه های 10 تا 50 بازی می کند، یک ایده خوب داشته باشیم. به عنوان مثال، آن مقاله را گسترش دهیم، بروز رسانی هایی داشته باشیم و کلمات کلیدی بیشتری اصافه نماییم. لینک سازی های روی محتوا را بهبود دهیم و دو عکس و یک کلیپ را نیز در انتها درج کنیم. اما این هنوز استراتژی نیست بلکه راه چاره است. حال اگر تمرکزمان را روی چند مطلب مستعد تر بگذاریم و از الان مقالات با عناوین دیگر نیز اضافه کنیم تا همزمان که مقاله و محصول را گسترش می دهیم، بذرهایی که می کاریم را نیز از الان به این جایگاه سوق دهیم تا اگر یکی از رتبه ها را باختیم، بجای آن چند محتوای در حال پیشروی را که شروع کرده بودیم نیز در آستین داشته باشیم. حالا این می شود یک استراتژی کوچک.

 • پنج پست برتری که جایگاه شان را از دست داده یا بدست آورده اند  Top 5 Winning and Losing Posts

Top 5 Winning and Losing Posts
Top 5 Winning and Losing Posts

رنک مث تمام پست های سایت را بررسی می کند و هر تغییر جایگاهی را بصورت لحظه ای ثبت می نماید. این داده ها مستقیما از نتایج جستجوی گوگل بدست می آید، پس هر زمان که یک محتوا در نتایج صعود می کند یا افت دارد، می توانیم عملکردشان در داشبورد بصورت خلاصه و در صفحه مخصوص بصورت جزئی تر در اختیارمان می گذارد.

تغییر جایگاه کلمات کلیدی
تغییر جایگاه کلمات کلیدی

در صورتیکه به صفحه جزئیات کلمات کلیدی که جزو 5 رتبه برتر و افت کرده وارد شوید می توانید با کلیک بر روی top 5 winning keywords آن را به losing تغییر دهید.

top 5 keywords
top 5 keywords

بسته به دیتایی که از کنسول جستجو و نتایجی که رنک مث بدست می اورد، می توانیم برای کلمات کلیدی برتری که در گوگل بدست آورده ایم، مانند گزارش کارایی به مشاهده این اطلاعات در رنک مث بپردازیم.

منوی ویژگی ها
منوی ویژگی ها

با کلیک بر روی نماد سه نقطه نیز می توانید داده های گزارش را با 5 فاکتور مختلف مورد بررسی قراردهید.


آنالیتیکس حرفه ای سایت - Site Analytics PRO


این را باید بدانیم که %20 پست های سایت شما می تواند بر روی %80 نتایج جستجو تاثیر داشته باشد.

Site Analytics PRO
Site Analytics PRO

اینکه بتوانیم با تکنیک های سئو بتنهایی بازدید بدست بیاوریم کار آسانی نیست. این در حالی است که حتی در خصوص انواع روش های حوزه دیجیتال مارکتینگ نیز حرف نمی زنیم اما آیا می دانید سخت از رسیدن به نتایج اول چیست؟
"حفظ جایگاه و ترافیک"؛ هیچکس وقت، انرژی یا منابع نامحدود ندارد، به همین دلیل این خیلی مهم است که تلاش خود را برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی جدید یا حفظ موقعیت آنها بکار ببریم. ابزار آنالیتیکس رنک مث نیز در این زمینه کمک شایان توجهی می کند و به نشان می دهد که کدام پست ها از درجه و جایگاه اهمیت بیشتری برخوردار هستند. امتیازهای پست ها در رنک مث اینجا به ما کمک می کنند.

نکته : ابزار آنالیتیکس رنک مث در این بخش به نمایش وضعیت امتیازات پست ها و صفحات و پست تایپ ها می پردازد و اطلاعات خود را بر اساس آن جمع بندی می کند.

This information is taken from your Rank Math SEO Score
This information is taken from your Rank Math SEO Score

در این نوار با 4 وضعیت مواجه هستیم که هرکدام تعداد پست ها و صفحات را بر اساس شاخص های زیر تفکیک شده نمایش می دهد:

 • امتیاز خوب : به پست هایی که بین 81 تا 100 امتیاز کسب کرده اند.
 • امتیاز منصفانه : به پست هایی که بین 51 تا 80 امتیاز کسب کرده اند.
 • امتیاز ضعیف : به پست هایی که تا 50 امتیاز کسب کرده اند.
 • بدون امتیاز : شامل پست هایی که پیکربندی سئوی رنک مث ندارند.

You can lookup a particular post/page/product/CPT
You can lookup a particular post/page/product/CPT 

با استفاده از جستجوی پست می توانید به هر محتوایی که مد نظرتان است دست پیدا کنید و داده های آن را بررسی کنید، همچنین با انتخاب بازه های زمانی نیز قادر هستید اطلاعات آماری را در تاریخ های مشخص شده ببینید.

This gives you an overview of how well or poorly content across website is doing
This gives you an overview of how well or poorly content across website is doing

در پایین این بخش نیز لیست کامل تمام محتوای سایت را میبینیم که براحتی قادر خواهیم بود بر مبنی شاخص های امتیاز، اسکیما، تعداد لینک ها و غیره فیلتر کرده و اطلاعات بسیار خوبی بدست بیاوریم.

سخن نویسنده : پنل آنالیتیکس داخلی رنک مث صرفا محدود به امتیازهایی نیست که در هر نوشته یا صفحه و محصول بدست آورده اید. بلکه می توانید بر مبنی انواع اسکیما و لینک سازی های داخلی و خارجی نیز به داده های دقیق دست پیدا کنید. اگر بتوانید با یک برنامه ریزی خوب و با حوصله، سیستم امتیاز رنک مث را اجرا کنید و نمرات را بر اساس شاخص های سئوی داخلی و محتوایی بدست بیاورید، وارد یک سیستم گیمیفیکشن فوق العاده می شوید که تا اخذ مدال و نشان هم پیش می رود. آیا شما هم در بازی دارک سولز تروفی جمع می کنید یا در هورایزن زیرو داون می خواهید نشان نقره ای را در پروفایل پلی استیشن نتورک تان قرار دهید؟ کار کردن با رنک مث فقط یک دسته بازی کنسول کم دارد.

تا اینجا توانستیم تعداد پست ها و صفحات سایت مان را که از سیستم امتیاز رنک مث و داده های اسکیما و لینک سازی بهره می برند بصورت آمار گرافیکی جمع بندی کنیم و بدنبال مواردی بگردیم که به عنوان مثال "کلیک کمتری" در بازه های زمانی داشته اند.
حال بیایید به تحلیلی حرفه ای و بی نظیر از کلمات کلیدی داخل سایتمان بپردازیم و ببینیم چطور می توانیم در خصوص ترند ها در رنک مث تحقیق کرده و یا نشان چشم خوش بین را بدست بیاوریم. "چشم خوشبین؟"


تحلیل کلمات کلیدی با رنک مث - Analyze keywords with RankMath

Analyze keywords with RankMath
Analyze keywords with RankMath

به پیشرفته ترین پنل بررسی و تحلیل کلمات کلیدی رسیدیم. دنیایی که پرداختن به آن به تنهایی خود نماینده بیش از 9 پلاگین تخصصی می باشد. رنک مث در این قسمت برای شما یک تجربه ناب کاربری را قرار داده است.

نکته : ابزار پیشنهادات هوشمندانه رنک مث ( Intelligent Suggestions ) در بخش تحقیق کلمات کلیدی تا این تاریخ در مرحله ماشین لرنینگ است و پس از انتشار با اولین هسته هوش مصنوعی سئو می توانید یک دستیار تمام عیار داشته باشید.

بر روی هر کلمه یا عبارت کلیک کنید
بر روی هر کلمه یا عبارت کلیک کنید

در پنل آنالیتیکس سایت، بر روی هر واژه یا کلمه کلیدی که کلیک نمایید به صفحه تحلیل و بررسی آن اورد می شویم.

صفحه تحلیل و بررسی
صفحه تحلیل و بررسی

1- عنوان و آدرس محتوایی است در حال بررسی آن هستید. با کلیک بر روی این قسمت در یک زبانه تازه می توانید صفحه آن را ببینید.
2- با کلیک بر روی "ویرایش" می توانید عنوان محتوا را مستقیما در صفحه ساز و بر روی نوشته اصلی تغییر دهید. ( به صفحه ویرایش محتوا هدایت می شوید )

seo score
seo score

3- امتیاز سئوی محتوایی و امتیاز سئوی داخلی رنک مث برای این محتوا
 • سئوی محتوایی - content score: شامل امتیازی است که با رعایت فاکتورهای رنک مث در هر محتوا، برگه، پست تایپ یا محصول بدست می آورید.
 • سئوی داخلی - SEO Score: شامل پارامترهای سئوی داخلی و تکنیکی که رنک مث با تحلیل این صفحه به شما داده است. ( ربطی به امتیازات محتوایی ندارد )

کلمه کلیدی اصلی و اسکیمای محتوا
کلمه کلیدی اصلی و اسکیمای محتوا

4- کلمه کلیدی اصلی که در باکس سئوی رنک مث تعریف کرده اید را در این بخش می توانید ببینید. همینطور اسکیمای محتوای جاری نیز مشخص شده است.

سیستم نشان ها و دستاوردهای رنک مث
سیستم نشان ها و دستاوردهای رنک مث

5- سیستم نشان ها و دستاوردهای رنک مث - RankMath Badges
یکی از جذاب ترین امکاناتی که رنک مث در اختیارتان قرار می دهد، سیستم دستاوردها و کسب نشان برای محتوای وبسایت شماست. این ابزار بر اساس امتیازات 2 بخش سئوی محتوایی و از همه مهم تر سئوی داخلی که بر مبنی آمار کنسول جستجوی گوگل دریافت می شود، به محتوای شما نشانی که لایق اش است را اهدا می کند.
نشان بیشترین جستجو - most search traffic: این دستاورد به محتوایی تعلق می گیرد که جزو محبوب ترین و پر بازدید ترین انواع مطالب سایت باشد و دیتای اورگانیک بالایی را از نتایج جستجوی گوگل دریافت کند.
نشان بیشترین ایمپرشن - most search impressions: نشان فوق به محتوایی اهدا می گردد که بیشترین بازدید را در نتایج جستجوی گوگل کسب کرده باشد. این نشان جزو سخت ترین و در عین حال مهم ترین تروفی های رنک مث می باشد.
نشان بیشترین کلیک - most search clicks: ارزشمند ترین نشان نیز میرسد به فاکتور بیشترین کلیک که شامل محتوایی با بالاترین میزان Click از نتایج جستجوی گوگل است.
نشان بیشترین رتبه بندی کلمات کلیدی - most ranked keywords: یک محتوای سختکوش و کارامد که یک وب مستر باهوش بر روی آن در مسیر ماندگاری قدم بر میدارد، به نشان بیشترین رتبه بندی کلمات کلیدی دست پیدا می کند. نوشته ها و محصولاتی که بر روی کلمات کلیدی شان رتبه های 1 تا 3 گوگل را داشته و حفظ کرده اند می توانند شانس خود را امتحان نمایند.

نکته : اعداد داخل هر نشان، بیانگر رتبه آن محتوا در میان تمام همرده های خود از همین دستاورد می باشد. به عنوان مثال عدد 2 یعنی محتوای دیگری رتبه 1 را دارد.

سخن نویسنده : به عنوان یک مطلع از آینده ی این نشان ها و نقش شان در سیستم سئوی رنک مث، بطور جد تلاش کنید تا محتوای تان بر اساس سیستم امتیاز محتوا پیکربندی و نشان ها را نیز با خروجی که بر روی نتایج جستجو بدست می اورید، تکمیل کنید. بزودی این دستاوردها برای وب مسترانی که ساز و کار فوق را در نظر دارند، شامل ویژگی هایی خواهد بود که در اختیار سایر کاربران عادی نخواهد بود. شاید در جامعه سئوی رنک مث هم یک نشان معتبر داشته باشید، چیزیکه برای بدست آوردن اش هزینه های مالی و زمانی گزاف صورت بگیرد.

سرعت و امتیاز بارگزاری صفحات در گوگل با رنک مث
سرعت و امتیاز بارگزاری صفحات در گوگل با رنک مث

6- سیستم سرعت و بارگزاری گوگل در رنک مث - Loading and PageSpeed Score
افزونه رنک مث بصورت مستقیم، صفحات را با ابزار سرعت و بارگزاری صفحه گوگل بررسی می کند و اطلاعات آن را در اختیار تان می گذارد.

google page speed insight with rankmath
google page speed insight with rankmath

با ابزار سرعت و بارگزاری رنک مث که دیتای خود را مستقیم از گوگل میگیرد، می توانید المان های مهم را که بر مبنی خصوصیات Core Web Vitlas شکل میگیرد براحتی مشاهده کنید. شاخص FCP و DCL برای سرعت در نظر گرفته می شوند و کارایی صفحه که با شاخص Optimazition محصابه می گردد، در این بخش در دسترس شماست.

google page speed tools insights
google page speed tools insights

تجربه کاربری در موبایل و دسکتاپ متفاوت است و این شامل Page Speed و همینطور Optimazition است که گوگل با معیارهای بهبود و عملکرد اهدا می کند. پس براحتی می توانیم از همین صفحه وضعیت عملکرد صفحه را ببینیم و با کلیک بر روی نماد رفرش، داده های آن را در لحظه بروزرسانی کنیم.

how popular your target keyword isogle Keword
how popular your target keyword isogle Keword

7- تحقیق کللمات کلیدی با رنک مث گوگل ترند - Google Trends in RankMath
کلمه کلیدی اصلی که در محتوای تان تعریف می کنید، در گوگل ترند دارای اطلاعاتی است که رنک مث می تواند میزان محبوبیت آن واژه و حجم جستجو اش را در جهان یا تمام کشورها بصورت مستقل نمایش دهد.

RankMath Google Trands
RankMath Google Trands

افزونه رنک مث پرو با اتصال به گوگل ترند به شما این امکان را می دهد تا در محتوایی که در حال پیمایش هستید، کلمه کلیدی اصلی تان را بر اساس داده های ترند بررسی و تاریخچه جستجوی آن را با المان های گوگل مشاهده کنید.
پس یکی دیگر از مسایل مهمی که به لزوم درج کلمه کلیدی در کنسول سئوی رنک مث اشاره داره، امکاناتی است که بدون نیاز به مراجعه انواع ابزارهای گوگل و غیره بدان دستیابی داشته باشیم.

عملگرهای ابزار گوگل ترند در رنک مث
عملگرهای ابزار گوگل ترند در رنک مث

با استفاده از نماد رفرش می توانید اطلاعات جدول را بروز رسانی کنید. همچنین با کلیک بر روی تاریخ، قادر خواهید بود بازه های های زمانی که مد نظر دارید را اعمال و یا موقعیت جغرافیایی و کشور هدف را بررسی کنید.


8- اطلاعات کامل گرفته شده از کنسول جستجوی گوگل و آنالیتیکس که بصورت مستقیم در این بخش بر مبنی 6 فاکتور قابل بررسی می باشد. در صورتیکه سایت از طریق رنک مث به این دو سرویس گوگل متصل باشد، دیتای موجود را مستقیم از پراپرتی فچ می کند.

آنالیتیکس در رنک مث
آنالیتیکس در رنک مث

رنک مث اطلاعات نوشته جاری را بصورت اطلاعات آماری با شاخص های حرفه ای به نمایش می گذارد تا بتوانید از آنچه که در جریان است مستقیما از پنل وردپرسی تان با خبر باشید و بازخورد شان را بصورت لحظه ای ببینید.
این داده ها همانند پروفورمنس Performance گوگل پیاده شده است و به ما بر اساس شاخص هایی که به 6 آیتم تقسیم می گردد، دیتای مورد نیاز را رایه می نماید.

آنالیتیکس در رنک مث
آنالیتیکس در رنک مث

نکته : پنل کنسول و آنالیتیکس رنک مث عینا مانند گزارش پرفورمنس می باشد و با کلیک بر روی هر شاخص می توانید نمودار آن را جداگانه با رنگ مجزا ببینید.

کنسول جستجوی گوگل
کنسول جستجوی گوگل

ترافیک ورودی از نتایج - Total Search Traffic: این شاخص بر مبنی بازدید و کلیک کاربرانی است که از نتایج گوگل به سایت شما رسیده. ترافیک جستجو به بازدیدکنندگانی می نگرد که شما را بر اساس کلمه کلیذی اصلی یافته و به محتوای جاری رسیده اند.

مشاهده شده در نتایج - Total Impressions: وقتی محتوای شما در نتایج جستجو به نمایش در می آید و کاربر بدون کلیک، لینک تان را میبیند، تعداد ایمپرشن های این محتوا در SERP اینجا نشان داده می شود.

رتبه بندی کلمات کلیدی - Total Ranking Keywords: تعداد کلمات کلیدی است که این پست بر مبنی آن رتبه بندی شده و در نتایج بالا آمده است.

کل کلیک های نتایج جستجو - Total Search Clicks: این نمودار بیانگر کلیک هایی است که کل نتایج جستجو با مشاهده شدن این پست صورت گرفته است.

کلیک به نسبت مشاهده - Click-Through Rate: درصدی از افراد که بر مبنی مشاهده و کلیک آنها بدست می آید. CTR برابر است با تعداد نفراتی که در نتایج جستجو سایت شما را مشاهده تقسیم بر اشخاصی است که کلیک کرده اند.

میانگین جایگاه - Average Position: میانگین حصور شما در نتایج گوگل تا کنون را از ابزار فوق در کنسول دریافت و نمایش می دهد.

Ranking Keywords
Ranking Keywords

9- کلمات کلیدی رتبه بندی شده - Ranking Keywords
لیست کوییری ها و واژه هایی که محتوای جاری بر مبنی نتایج جستجوی کاربران بدست شان رسیده را می توان در این بخش مشاهده نمود. این همان جدولی است که در کنسول جستجوی گوگل و در گزارش Performance قابل دسترسی می باشد.

وقتی افراد در گوگل به دنبال واژه یا کلمه و عبارتی می گردند و با سایت شما مواجه می شوند، از زمان مشاهده تا کلیک بر روی محتوای شما، اطلاعات آن کاملا در رنک مث ردگیری و بصورت Data Table به نمایش در می آید.

کنسول Performance رنک مث با شاخص های زیر در دسترس شما است:

کلمه کلیدی - Keywords: کوییری هایی که کاربران از نتایج جستجو به سایت شما رسیده اند را ضبط و نمایش می دهد.
مشاهده شده - Impressions: تعداد دفعاتی است که یک کلمه کلیدی در نتایج جستجوی گوگل، سایت و محتوای شما را به نمایش گذاشته است.
کلیک - Clicks: با کلیک بر روی محتوا و صفحه ای از سایت در نتایج گوگل، تعداد آن کلیک ها بر مبنی واژه و عبارت کلیدی در این بخش به نمایش در می آید.
کلیک بر مبنی مشاهده - CTR: از تقسیم تعداد کلیک ها در ایمپرشن ها ضربدر 100 یک درصد بدست می آید که به آن CTR می گوییم. با این کار می خواهیم ببینیم چه میزان از دفعاتی که سایت به نمایش درآمده است، کاربران بر روی لینک ما کلیک کرده اند.
جایگاه در نتایج - Position: بیانگر رتبه بندی می باشد که محتوای ما بر اساس این واژه در نتایج جستجوی گوگل حضور داشته است.
تاریخچه جایگاه - Position History: نمودار 5 روزه ای که به ما نشان می دهد محتوای حاضر در طی این روزها در چه رده بندی بوده است. به عنوان مثال امروز رتبه 4 و دیروز رتبه 7 و سه روز گذشته رتبه 1 نتایج گوگل می تواند باشد.

نکاتی در خصوص کنسول جستجوی رنک مث پرو :
 • با کلیک بر روی هر واژه یا کلمه کلیدی می توانید عنوان محتوا و شاخص های پروفورمنس آن را نیز در همان محل مشاهده کنید.
 • با کلیک بر روی + نیز آن عبارت به لیست مدیریت کلید واژه ها اضافه می شود.
 • با بردن نشانگر موس بر روی نمودار ها حتی شاخص تاریخچه جایگاه می توانید بصورت اینتراکتیو به دیتای تفصیل شده در هر روز دسترسی داشته باشید. این یک ویزگی کاملا منحصر به فرد است.عملکرد استراتژی سئو - SEO Performance


SEO Performance
SEO Performance

گزارش عملکرد سئوی رنک مث، اطلاعات کنسول جستجوی گوگل را تا 100 رتبه، ردگیری و نمایش می دهد. بهینه ترین حالت ممکن برای ما تا بتوانیم با یک نگاه سریع بهترین تصمیم گیری ممکن را اتخاذ نماییم.
همانطور که با هم مرور کرده بودیم، ساختار بخش کنسول جستجوی رنک مث عینا مشابه کنسول جستجوی گوگل است. با کلیک بر روی هم آیتم می توانید تاثیر آن را در نمودار مشاهده کرده و بازه های زمانی مختلف را آزمایش نمایید.

top 5 winning posts
top 5 winning posts

رنک مث در بخش SEO Performance دارای ابزاری است که به ما بر مبنی شاخص های نتایج جستجو، 5 پست با بیشترین صعود و 5 پست با بیشترین افت رتبه را نمایش می دهد که هر محتوا را با تاریخچه جایگاه در دسترس می باشد.
پس براحتی می توانید بجای مراجعه به کنسول جستجوی گوگل به مشاهده افت و خیزهای اخیر در سایت تان بپردازید و تصمیم گیری صحیح را اتخاذ نمایید.

Content
Content

در قسمت محتوا - content، لیست تمام پست ها، برگه ها، پست تایپ ها و محصولاتی که در رتبه بندی 0 تا 100 گوگل می باشند، با ذکر شاخص های کنسول جستجو و نمودار تاریخچه جایگاه به نمایش در می آیند.

نکته : زیر هر شماره ردیف یک آیکون وجود دارد که نشان دهنده نوع محتوا است.

آمار کل کنسول
آمار کل کنسول

در انتهای صفحه آمار کامل تمام محتوا(ها)یی که لیست شده است را مشاهده می نمایید.کلیدواژه ها - Keywords


Keywords
Keywords

ابزار Keywords در بررسی و ردگیری رتبه بندی و موقعیت وب سایت در نتایج جستجو به ما کمک می کند و داده های آماری را به نمایش می گذارد که بر اساس کلمات کلیدی اصلی شما در نتایج جستجو بدست آمده است.
ابزار کلیدواژه ها یک صفحه اینتراکتیو است و مانند کنسول جستجوی گوگل با کلیک بر روی انواع جایگاه هایی در 4 دسته تقسیم شده است، موقعیت کلمات کلیدی مان را در بازه های زمانی قابل تنظیم نمایش می هد.

ابزار Keywords شامل 5 قسمت است:

رتبه بندی
رتبه بندی 

1- رتبه بندی - ranking: تمام کلمات کلیدی که در 4 رده فوق به نتایج گوگل رسیده اند در اینجا شمارش می شوند. اگر کلماتی دارید که طی بازه زمانی قابل تنظیم در SERP بوده است، قابل مشاهده است. می توانید با کلیک برروی هریک، نمودارهای میله ای و برداری را نیز تغییر دهید. یعنی با فعال بودن کلمات کلیدی که در سایت شما جزو رتبه های 1 تا 3 هستند، ابزار آماری بر اساس انتخاب شما دیتا نشان می دهند. این بخش آخرین وضعیت هر جایگاه را نشان می دهد و مربوط به روز جاری است.

نمودار میله ای
نمودار میله ای

2- نمودار میله ای - Bar charts: نمودارهای میله ای بر اساس بازه زمانی که انتخاب می کنید تغییر می کنند. هر میله دارای 4 رنگ می تواند باشد که نشانگر رتبه های 4گانه است. در تصویر بالا، بازه زمانی بر روی 30 روز تنظیم شده است و 5 میله که هرکدام نماینده 6 روز است. پس وقتی موس را روی هر میله میبریم، آماری را میبینیم که طی 6 روز اتفاق افتاده است. اگر به تصویری که برای رتبه بندی گذاشته ایم دقت کنید، میبینید که تنها 2 عملگر فعال انتخاب شده است، پس در اینجا نیز ما فقط آمار همان انتخاب را میبینیم. اگر هر 4 عملگر رتبه بندی انتخاب شود، با بردن موس بر روی هر میله تمام آمار رتبه بندی ها به نمایش در می آید.

میبینیم که در بازه زمانی 13 آوریل 2 بار سایت ما جزو رتبه های 4 تا 10 بوده است. پس اگر این سوال برای تان پیش آمد که چرا اعداد تصویر اول با این میله ها فرق دارند باید بگوییم که، اولین ردیف، داده های روز جاری را نشان می دهند ولی در نمودار های میله ای تا 1 ماه گذشته و بیشتر را نیز می توان مرور کرد.

Liner charts
Liner charts

3- نمودار خطی و کارایی - Liner charts & performance: با توجه به بازه زمانی که انتخاب کرده ایم، در این قسمت می توانیم به اطلاعاتی از داده های دریافتی نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنیم.

در تصویر بالا، بازه زمانی بر روی 30 روز گذشته تنظیم شده است. پس داریم:

 • سایت فوق 6 بار در نتایج جستجو کلیک گرفته و این در حالی است که 14 کلیک نیز افت داشته است.
 • سایت فوق با 2 کلمه کلیدی، در نتایج جستجوی گوگل به نمایش درآمده است.
 • این سایت در 30 روز قبل تا الان 203 بار به صفحه نتایجی که کاربر حضور داشته رسیده ولی نسبت به ماه قبل 1.660 بار افت را نیز تحمل می کند.[Impressions]
 • میانگین جایگاه این سایت طی یک ماه قبل، بین رتبه 30 تا 31 بوده و از صفحه 3 تا ابتدای صفحه 4 حضور داشته که حدود 13 ردیف صعود کرده است.
 • میانگین کلیک به مشاهده حدودا 2.89 بوده که 1.79 بیشتر شده است. [CTR]

در بخش نمودارهای خطی نیز، می توانیم با بردن موس روی خطوط، آمار هربازه 6 روزه را ببینیم که شامل هر 5 شاخص ذکر شده می باشد.

نکته: وقتی می گوییم 6 بار در نتایج جستجو کلیک گرفته اما 14 کلیک افت داشته است، به این معنی می باشد که طی بازه زمانی قبلی، 20 کلیک داشته اما در بازه زمانی کنونی به 6 رسیده است که این تمایز در ماه جای محاسبه نشده بلکه بر مبنی بازه زمانی است که بر روی پنل تنظیم گشته. اگر شما زمانبندی را بصورت ماهانه در نظر گرفته باشید و الان در ماه خرداد باشیم، پس 20 کلیک در اردیبهشت بوده و 14 کلیک افت تا امروز.

Top 5 Winning/Losing Keywords
Top 5 Winning/Losing Keywords

5 کلمه کلیدی برنده / بازنده - Top 5 Winning/Losing Keywords
موقعیت های برتر کلمات کلیدی در ابزار Top 5، همانطور که از اسمش پیداست به نمایش 5 کلمه برتر یا بازنده بر اساس عملکرد هریک می پردازد. وقتی واژه های کلیدی تان در نتایج جستجو با رشد صعودی مواجه می شوند یا موقعیت های فوق را از دست می دهند، در رتبه بندی قرار میگیرند.

کلمات کلیدی رتبه بندی - Rest of the Keywords

Rest of the Keywords
Rest of the Keywords

مهم است بدانیم بر اساس چه واژه ها و کلماتی در نتایج صعود کرده ایم. رتبه بندی مطالب سایت و محصولات مان به وسیله ابزار Rest of the Keywords قابل بررسی است و می تواند به ما در خصوص عباراتی اطلاعات بدهد، که جایگاه کنونی هر محتوا را رقم زده است.

جدول کاملا پویا است
جدول کاملا پویا است

جدول کلمات کلیدی Rest of the Keywords کاملا پویا است و با کلیک بر روی هر واژه می توانیم به محتوای آن دست پیدا کرد. در این حالت بصورت همزمان می توانید فاکتور های جایگاه، کلیک ها، مشاهده، ترافیک جستجو و CTR را برای هم برای کلمه کلیدی و هم برای محتوای آن جداگانه مشاهده نمایید.

تحلیل آماری فاکتورهای کلمه کلیدی و محتوا - Statistical analysis of keyword factors and content

جداول آماری رنک مث کاملا پویا هستند و این امکان را به شما می دهند تا بتوانید علاوه بر بررسی یک کلمه کلیدی، به داده های آماری محتوایی که بر مبنی آن رتبه صورت گرفته است نیز دسترسی داشته و در نهایت به سیستم دستاورد ها و اطلاعات تخصصی رسید.
با در کنار هم قرار دادن اطلاعات آماری مربوط به فاکتورهای بین کلمه کلیدی و محتوایی که در آن قرار دارد، می توانیم به پتانسیل های هریک دست پیدا نماییم. به عنوان مثال شاخص ایمپرشن یا مشاهده، به میزان حضور نتایج جستجو اشاره دارد که اگر برای کلمه کلیدی بیشتر از محتوا باشد به معنی قدرت و ارزش آن واژه دلالت دارد و قادر است یک محتوای با تیتر و شرح جذاب را به کلیک تبدیل کند.

انتخاب شاخص ها
انتخاب شاخص ها

نماد سه نقطه در تمام جداول رنک مث به نشانه امکان فیلتر کردن فاکتورهایی است که داده های آماری را در بر دارد. می توانید تیک یک شاخص را بردارید یا همه شان را داشته باشید.

ردیابی واژه ها - Rank Tracker


یکی دیگر از مهم ترین و استراتژیک ترین ابزارهای سئو در رنک مث پرو، ردیاب واژه ها نام دارد. این ماژول بتنهایی یک افزونه تخصصی می باشد و جایگاه هر واژه یا کلمه را که می خواهید امکان سنجی کنید را در نتایج گوگل ردگیری و بر اساس محتوایی که در سایت تان وجود دارد، رصد می کند.

Rank Tracker
Rank Tracker

قبل از اینکه با یک عبارت، محتوا و مقاله ای را فدا نمایید تا ببینید در نتایج چه اتفاقی می افتد، در این ابزار کلمات و واژه ها را درج کنید و اجازه دهید رنک مث در نتایج گوگل، به کنترل و دیتا نگاری بپردازد. به این ترتیب به عنوان مثال با درج واژه "اسکیمای پادکست"، رنک مث از نظر شاخص های ایمپرشن، کلیک، CTR و جایگاه این کلمه را بصورت لحظه ای و Real Time می سنجد و مادامی که در صد رتبه اول باید و یا برسد، دیتای گوگل را اخذ و در جدول Rank Tracker در اختیارتان قرار میگیرد. همچنین بعد از یک بازه زمانی، می توان در قسمت تاریخچه جایگاه، بصورت اینتراکتیو به بررسی نمودار پرداخت.

مدیریت کلمات کلیدی اختیاری با رنک مث
مدیریت کلمات کلیدی اختیاری با رنک مث

در ابتدا با یک جدول خالی روبرو هستیم و یک دکمه با عنوان (Add) که با کلیک بر روی آن قادر خواهیم بود یک کلمه یا واژه را بر بررسی و درج کنیم. پس از آن رنک مث اطلاعات آن را از کنسول گوگل و آنالیتیکس دریافت و نمایش می دهد که شامل ره گیری از لحظه ثبت نیز است.


اطلاعاتی که در این بخش مشاهده می کنید شامل چند نکته است که باید مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم بهترین کیفیت ممکن را در دست داشته باشیم:

 1. سایت باید دارای محتوا و محصولاتی باشد که در نتایج گول حضور داشته و کنسول گوگل نیز دیتا گرفته باشد. این امر به رنک مث کمک می کند تا شما را در جریان داده های قبلی بگذارد.
 2. کلمه یا واژه ای را درج کنید که در 10 صفحه اول گوگل باشد و بتوان از آن اطلاعات ایمپرشن و کلیک دریافت کرد. به عنوان یک وب مستر و کارشناس سئو دنبال واژه هایی هستیم که ارزشمند هستند و توسط کاربران در گوگل جستجو می شود. این یعنی ما می خواهیم واژه "آموزش سئو" را برای محتوای مان امکان سنجی کنیم و یا ببینیم واژه "دانلود فیلم و سریال" بر روی محتوای سایت ما چه تاثیری دارد. طبیعاتا هیچکس بدنبال کلماتی که امکان ندارد جستجو شوند نمی کردند، مانند واژه ی "نان بربری با عسل دادم به کبوتر را چرا باران می بارد ولی زمین خیس نیست" نمی تواند یک لاینگ تیل برای سایت مان باشد. پس محتوای ارزشمند، افزونه قدرتمند و واژه های دارای حجم جستجو را مد نظر قرار دهید.
 3. به ابزار Rank Tracker فرصت بدهید اطلاعات را بخواند و طی یک باه زمانی یک ماه به بررسی رفتارها بپردازد.
 4. پنل آنالیتیکس رنک مث پرو ارتباط بسیار نزدیکی با حساب شما در گوگل آنالیتیکس دارد. پس لازم است حتما و قطعا یک پراپرتی فعال داشته باشید و از داده هایی که با کنسول گوگل پردازش شده و تحلیل جمعی می گردند لذت ببرید.
 5. آیا در کنسول گوگل دیتای آماری ندارید و آنالیتیکس شما فقط به ایمیل شما وصل است؟ آیا در سایت تان با نصب رنک مث هنوز امتیازها و پیکربندی ها را وارد نکرده اید؟ اگر با این وجود وارد بخش آنالیتیکس می شوید و انتظار دارید حجم سنگینی از پردازش ها و تحلیل ها پیش روی تان باشد، امکان پذیر نیست.
 6. ابزار Rank Tracker می تواند محتوای برگرفته از کلمه کلیدی را نیز نمایش دهد و شما در هر بخشی از جداول که واژه های کلیدی دارند قادر هستید با اضافه کردن به این لیست، حتی کلمات حاضر در سایت را نیز مورد تحلیل قرار دهید.
 7. اضافه کردن یک کلمه کلیدی از عباراتی که در محتوای سایت وجود دارد از کارایی بیشتری برخوردار است.
 8. از کارایی بیشتری برخوردار است به این معنی می باشد که اگر شما مثلا یک کلمه از واژه های اصلی و هدف تان که در کنسول نیز دارای دیتا است را در این جدول درج کنید، می توانید اطلاعات ارزشمندِ سریع تر و در دسترس تری را داشته باشید. آمار بصورت کاملا تحلیلی جلوی چشمان شماست به شرطی که چیزی برای نمایش وجود داشته باشد.

لیست صفحات مربوط به کلمه کلیدی
لیست صفحات مربوط به کلمه کلیدی

با کلیک بر روی هر عبارت و کلمه کلیدی که توانسته اطلاعات کاملی بگیرد، می توانید پست یا پست هایی که آن واژه کلیدی در صفحات وجود دارد را مشاهده کنید. مثلا عبارت "اسکیمای گفتار پسند" می تواند چند محتوا داشته باشد که بدان مربوط است.

پاک کردن کلمات ردگیری شده
پاک کردن کلمات ردگیری شده

می توانید با کلیک بر روی نماد سطل زباله، واژه یا کلمه کلیدی را پاک نمایید.

سخن نویسنده : رنک مث دو مسیر را به موازات هم در پنل آنالیتیکس پیش میبرد. یکی اطلاعاتی است که به واسطه آنالیتیکس و کنسول گوگل بدست می آید و دیگری بر اساس پیکربندی است که بر روی امتیاز جمعی هر محتوا قرار دارد. در هر دو صورت باید بدانید چه چیزی دارید و چه چیزی می خواهید و صرفا با یکسری عدد و رقم یا چند اسم و کلمه به هدفی که می توانید دنبال اش باشید نمیرسید. اغلب سایت هایی که به عنوان پشتیبان رنک مث چک می کنیم شاهد هستیم که برای اغلب عزیزان، رتبه بندی نام شان از کلمه کلیدی اصلی شان جالب توجه تر است. آنها اسم و فامیل شا را برای ردگیری می گذارند و کم پیش می آید که بدنبال یک واژه ی واحد در کوییری های کنسول و دیتای آنالیتیکس و ثبت آن در دیتا آنالیزر رنک مث باشند. نتایج جستجو بسیار سخت شده است و در حال پیچیده تر شدن و دست نیافتنی بودن پیش می رود. بحث ماندگاری در نتایج جستجو کمرنگ می شود و شما باید مشتریان وفادار و کاربران ثابت داشته باشید تا کسب و کارتان بچرخد و گوگل بر مبنی نیازسنجی جستجو گر و ظرفیت های شما، ترافیک مورد نیازتان را که بخوبی به این موتور جستجو شناسانده اید به لندینگ پیج ها و سایر صفحات تان روانه می سازد.


تنظیمات آنالیتیکس رنک مث - Settings in the Rank Math Analytics


برای اینکه بتوانیم از رنک مث نهایت استفاده را ببریم نیازمند توجه به چند موضوع هستیم. بیایید با هم این موارد را بررسی کنیم.

1- حالت ردیابی بی نیاز از کوکی - Enable Cookieless Tracking

تنظیمات آنالیتیکس رنک مث
تنظیمات آنالیتیکس رنک مث

بر اساس الزامات General Data Protection Regulation - GDPR مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی، بسیاری از کشورها این پروتکل را رعایت می کنند. در واقع وقتی قرار است از اطلاعات و داده های شما استفاده شود می توانید این موضوع را بصورت بی نیاز از کوکی تنظیم نمایید.

میزبانی فایل آمار آنالیتیکس - Self-Hosted Analytics JS File
گوگل آنالیتیکس با نشان دادن آمار مهم به شما کمک می کند تا بر اساس نحوه تعامل کاربران با محتوای وب سایت و میزان درصد کاربرانی که بر روی پیوندها کلیک کرده اند، تصمیمات بهتری را اتخاذ کنید. این فرایند در Analytics js ذخیره و بصورت یک درخواست خارجی در نظر گرفته می شود که بر روی PageSpeed Test ،GTMetrix ،Pingdom نیز تاثیر گذار است.

یکی از پیام های پر تکرار:
1Leverage browser caching for the following cacheable resources:https://www.google-analytics.com/analytics.js

Enable Self-Hosted Analytics JS File Option
Enable Self-Hosted Analytics JS File Option

ماژول آنالیتیکس در رنک مث باید فعال باشد که این مهم در پیشخوان این پلاگین در دسترس است. سپس باید کنسول جستجوی گوگل و حساب آنالیتیکس را به رنک مث پرو متصل نماییم.

فعال سازی قابلیت میزبانی از فایل دیتای آنالیتیکس در رنک مث
فعال سازی قابلیت میزبانی از فایل دیتای آنالیتیکس در رنک مث

مادامی که از این موارد مطمئن شدیم، به تنظیمات عمومی رفته و از بخش تب آنالیتیکس بر روی نصب کد analytics کلیک می کنیم تا سایر گزینه ها نمایش داده شده و ابزار میزبانی فایل دیتا را فعال گردد. به محض فعال شدن، رنک مث فایل analytics.js را در هاست مدیریت می کند. بروز رسانی خودکار فایل آمار آنالیتیکس نیز هر 12 ساعت صورت می پذیرد و در کل تاثیر بسزایی بر روی سرعت سایت هایی دارد که سابقا این فایل را بصورت اتصال دور می خواندند.

نکته فنی: در صورتیکه اطلاعاتی در خصوص فایل analytics.js و عملکرد آن ندارید، حتما قبل از میزبانی این سرویس بر روی فضای هاست، با یک کارشناس آنالیتیکس مشورت کنید.
نکته: برای رفع پیام Leverage browser caching نیز می توان میزبانی فایل دیتای آنالیتیکس را فعال نمود.

گوگل، ادسنس و آنالیتیکس با رنک مث
گوگل، ادسنس و آنالیتیکس با رنک مث

اتصال اکانت گوگل به رنک مث

 How to Connect Google Account with Rank Math pro


پلتفرم های کنسول جستجوی گوگل، ادسنس و آنالیتیکس همگی با بررسی داده های موجود به شما یک بینش دقیق بصورت داده های آماری و تحلیل می دهند اما رسیدگی به همه اینها در مجموع سخت و زمان بر می باشد. افزونه رنک مث این کار را برای شما راحت تر کرده و همه چیز را درست در پنل وردپرسی تان در دسترس قرار داده است.
بیایید با هم اتصال اکانت گوگل به رنک مث را بررسی و سپس نحوه اتصال پنل آنالیتیکس را فرا بگیریم. برای این کار نیاز به یک حساب Gmail داریم.

نکته: ممکن است در ابتدای نصب افزونه ی رنک مث، پس از فعال سازی این پلاگین، مستقیم وارد پروسه ی اتصال اکانت بشوید. در هر صورت روش یکسان است که در این بخش بدان خواهیم پرداخت.

1- ماژول آنالیتیکس را فعال کنید - Enable Rank Math’s Analytics Module

Enable Rank Math’s Analytics Module
Enable Rank Math’s Analytics Module

رنک مث یک پلاگین ماژولار است. برای استفاده از امکانات آنالیتیکس باید از طریق پیشخوان، آن را فعال نمایید.

نکته: تا قبل از اتصال اکانت و کنسول گوگل، به تنظیمات کاری نداریم.

2- اتصال اکانت جی میل به رنک مث - Connect Your Rank Math Account

Connect Your Rank Math Account
Connect Your Rank Math Account

بر روی ( اتصال به سرویس گوگل ) کلیک کنید تا بتوانیم دامنه را در رنک مث ثبت نماییم.
1Rank Math > Analytics > Connect Your Rank Math


در پنجره ای که باز می شود باید حساب جی میل را انتخاب کنیم. دقت کنید، این همان حسابی است که می خواهیم کنسول جستجوی گوگل را برای دامنه پیکربندی کنیم.
نکته: اگر برای کارفرما این پیکربندی را انجام می دهید باید از وی بخواهید تا حساب جیمیل اش را در اختیارتان گذاشته یا این پروسه را با آموزش پیش رو طی نماید. به عنوان یک کارشناس و پیمانکار سئو هرگز از حساب اکانت جی میل تان استفاده نکنید.

اخذ مجوز های دسترسی رنک مث - Rank Math require permissions


 • ایجاد یک حساب آنالیتیکس جدید و تنظیمات پیشفرض برای سایت
  Creating a new Google Analytics account along with its default property and view

Creating a new Google Analytics account
Creating a new Google Analytics account

به رنک مث اجازه می دهد در صورت عدم وجود حساب آنالیتیکس آن را ایجاد نماید. 
( دسترسی اجباری )

 • دسترسی به داده های آنالیتیکس و امکان بروز رسانی، ویرایش و حذف دیتا بر مبنی درخواست شما
  Edit Google Analytics management entities View, add, update and delete Google Analytics management entities as well as view report data
Edit Google Analytics management entities
Edit Google Analytics management entities

با این مجوز رنک مث می تواند بازدیدهای جدید را از حساب شما دریافت و تحلیل لازم را انجام دهد. گوگل بصورت مجزا اجازه دسترسی به داده ها را نمی دهد به همین دلیل است که اجزه حذف و ویرایش را هم می دهیم، اما رنک مث بدون درخواست و اجازه شما هیچ تصرفی در دیتای آنالیتیکس ندارد و فقط آن را بصورت بروز دریافت می کند.

 • مجوز دریافت گزارش ها، تنظیمات و اطلاعات آنالیتیکس
  View your Google Analytics data View your configuration information View your reports

View your Google Analytics data
View your Google Analytics data

این مجوز به رنک مث اجازه می دهد داده های لازم و تنظیمات مورد نیاز را از آنالیتیکس دریافت کند.

 • دسترسی برای دریافت داده های ادسنس و امکان نمایش کلاینت ها، یونیت ها، کانال ها و درآمد
  View your AdSense data View your ad clients, ad units, and channels in AdSense View your AdSense performance and earnings reports

View your AdSense data
View your AdSense data

جالب بود نه؟ رنک مث قادر است در صورتیکه حساب ادسنس داشته باشید، گزارش های آماری آن را دریافت نماید و بصورت تحلیل گزارش کند. این اطلاعات بصورت محرمانه فقط در پنل وردپرس نمایش داده می شود.

 • دست
 • رسی به داده های سایت شما در کنسول جستجوی گوگل ( پراپرتی های وریفای شده جی میل )
  View and manage Search Console data for your verified sites View and manage Search Console data (e.g., manage your sites, submit sitemaps)

View and manage Search Console data
View and manage Search Console data

رنک مث با این مجوز سه کار انجام می دهد:
_ تصدیق و اتصال به کنسول جستجوی گوگل 
_ دریافت اطلاعات و داده برای نمایش در پنل آنالیتیکس 
_ دریافت نقشه سایت و استفاده از دیتای آن در کنسول جستجوی سایت

 • دسترسی برای امکان وریفای کردن دامنه ها و سایت های تحت اختیار
  Manage the list of sites and domains you control View and manage the list of sites and domains you control View and manage the owners of domains you control

Manage the list of sites and domains you control
Manage the list of sites and domains you control

رنک مث به مجوز شما برای دسترسی دائم و وریفای شدن مستقیم سایت برای کنسول نیاز دارد. هرچند شما بصورت دستی اتصال را انجام می دهید اما به واسطه حساسیت ماجرا لازم است حتما رنک مث بتواند در هر لحظه متصل بماند. این دسترسی ها برا عملکرد کامل و بی عیب و نقص رنک مث لازم می باشد.

نکته: هیچکدام از داده های موجود بجز سایت شما در هیچ کجای دیگر ذخیره نمی شود. دیتای پروفایل های ذکر شده فقط در دستان شما می باشد. در یک آموزش دیگه نحوه ی اتصال با api گوگل را شرح داده ایم.
چگونه با استفاده از api به کنسول جستجوی گوگل متصل شویم.
 How To Create a Google API Project For Connecting Search Console

تایید نهایی مجوزها - Final approval

Final approval
Final approval

پس از صدور مجوزهای لازم، در لیست نهایی بررسی و تایید می نماییم. با این کار، به سایت بر می گردیم و یک ایمیل نیز برای دسترسی رنک مث به گوگل دریافت می کنیم.

3- اتصال کنسول جستجو به رنک مث - Connect to Search Console

Connect to Search Console
Connect to Search Console

با دسترسی های صادر شده، سایت در لیست کنسول جستجو به نمایش در می آید و می توانیم حتی کشور هدف مان را نیز انتخاب کنیم. پیشنهاد می کنیم بصورت پیشفرض بماند.

4- اتصال آنالیتیکس به رنک مث - Connect Google Analytics with Rank Math
برای اتصال رنک مث به آنالیتیکس باید حساب اکانت این سرویس را ایجاد کرده باشید. این بخش شامل تنظیمات آنالیتیکس برای رنک مث نیز است.

Connect Google Analytics with Rank Math
Connect Google Analytics with Rank Math

با انتخاب حساب کاربری، پراپرتی و وضعیت مشاهده که بصورت ( All Web Site Data ) است، درصورتیکه تنظیمات آنالیتیکس را درست انجام داده باشید، با ذخیره کردن این بخش، دیتای لازم را دریافت می نمایید.

5- اتصال گوگل ادسنس به رنک مث - Connect Google AdSense with Rank Math

Connect Google AdSense with Rank Math
Connect Google AdSense with Rank Math

با فعال بودن حساب ادسنس، می توانید نام دامنه یا پراپرتی خود را در لیست فوق انتخاب کنید. در صورتیکه ادسنس کار نمی کنید نیازی به این بخش نیست.

6- تنظیمات پایگاه داده آنالیتیکس در رنک مث - Rank Math Analytics Database

Rank Math Analytics Database
Rank Math Analytics Database

در این بخش می توانید تنظیم کنید که تا چند روز دیتابیس آنالیتیکس در سایت تان نگهداری خواد شد. بیشتر به مسایل امنیتی و دیتای ذخیره می باشد. با انتخاب حذف داده قادر هستید کامل اطلاعات را پاک کرده و یا با بروزرسانی دستی داده، اطلاعات طی حدود 20 دقیقه دریافت خواهد شد. گاهی ممکن است بیشتر طول بکشد.

تنظیمات آنالیتیکس برای رنک مث
تنظیمات آنالیتیکس برای رنک مث

پیکربندی اکانت آنالاتیکس برای رنک مث - Google Analytics for RankMath

Google Analytics for RankMath
Google Analytics for RankMath
برای اینکه پنل آنالیتیکس بدرستی اطلاعات را نمایش دهد، لازم است تنظیمات زیر را در اکانت آنالیتیکس خود انجام دهید. برای اینکار وارد پروفایل خود شده و به قسمت Admin در آنالیتیکس بروید.

Create Property
Create Property
سپس بر روی Create Property کلیک نمایید.

Give a name to your property in the Property Setup
Give a name to your property in the Property Setup
در تنظیمات پراپرتی، یک اسم طبق تصویر وارد فرمایید.

enable Create a Universal Analytics property
enable Create a Universal Analytics property
در بخش تنظیمات پیشرفته - advanced options، بر روی enable Create a Universal Analytics property کلیک می کنیم تا فعال شود. ( عینا طبق تصویر )

enter your website name in the website URL
enter your website name in the website URL
در نهایت آدرس سایت را وارد کرده و سپس بر روی next کلیک می نمایید. سپس می توانید به تنظیمات آنالیتیکس در سایت برگشته و نام پراپرتی و آدرس را مشاهده می کنیم.

پنل آنالیتیکس رنک مث چگونه کار می کند؟
ابزار آنالیتیکس رنک مث از مسیر های زیر دیتا بدست می آورد:
 1. امتیازهای عددی با پیکربندی حرفه ای و اصولی امتیاز رنک مث
 2. واژه ها و کلمات کلیدی که در رنک مث تعریف کرده اید و به نتایج گوگل رسیده اند
 3. واژه ها و کلماتی که بصورت مستقیم در پنل آنالیتیکس رنک مث تعریف کرده اید
 4. دیتای آماری که از کنسول جستجوی گوگل با اتصال به روش کد بدست می آید
 5. دیتای آماری که از گوگل آنالیتیکس سایت تان به پنل رنک مث می رسد
 6. دیتای آماری که که از گوگل ادسنس سایت تان به پنل رنک مث می رسد
همانطور که میبینیم، سیستم امتیاز و پاداش در رنک مث بی نهایت مهم و کاربردی است که با تلفیق کنسول گوگل و آنالیتیکس و ادسنس، تبدیل به یک کارزار بی همتا می گردد.
نکته 1 : حتما با توجه به استراتژی سئوی تان، امتیاز های رنک مث را فتح نمایید. صرفا اخذ امتیاز 100 در رنک مث ملاک نیست، بلکه باید همه چیز طبیعی و بر مبنی تکنیکال بسیار تخصصی شکل بگیرد. نیازی نیست کلمه کلیدی تان در ابتدای عنوان و شرح متا باشد، نه، اشتباه نکنید. رنک مث بصورت هوشمندانه به پردازش محتوای تان می پردازد و اگر سعی کنید بر روی امتیاز 100 تمرکز کنید، نمی توانید وارد بازی شوید.
نکته 2 : رنک مث نیاز دارد تا یک بازه زمانی را برای ماشین لرنینگ و دریافت و تحلیل اطلاعات از کنسول جستجوی گوگل بگذارند. از اتصال وب سایت تان به کنسول با روش کد و درج آن در هدر سایت و در تنظیمات رنک مث اطمینان حاصل کنید. این کد با ایمیلی که با آن سایت را معرفی کرده اید تولید و باید در رنک مث و سایت وجود داشته باشد.
نکته 3 : اگر با اکانت گوگل یک حساب آنالیتیکس فعال و دارای دیتا دارید می توانید بر روی آمار آن حساب کنید، در غیر اینصورت برای استفاده از ورودی های آن باید آنالیتیکس گوگل تان را پیکربندی و با کدی که در هدر می گذارید، فعال اش نمایید.
نکته 4 : با توجه به محدود شدن اتصالات غیر مستقیم توسط گوگل به آنالیتیکس و ادسنس، هرچند رنک مث بشکل خارق العاده ای این اطلاعات را دریافت می کند اما، لزوم یک هاست با کیفیت و ترجیحا سرور های آلمان یا فرانسه و فنلاند پیشنهاد می شود. سرورهای داخلی باید از شرکت های مناسب تهیه و اکیدا به سرویس دهنده های ضعیف اتکا نفرمایید زیرا باعث پایین آمدن کیفیت خزش و ایندکس تان نیز می گردد.
نکته 5 : پنل آنالیتیکس یک جعبه ابزار فوق العاده است به شرطی که تمام نوشته ها و برگه ها و محصولات تان با سرویس امتیاز رنک مث بدرستی و با تکیه بر سئوی تخصصی و روش طبیعی، پیکربندی شده باشد و یا سایت تان با کلمات کلیدی که در 10 صفحه اول گوگل هستند دارای دیتای کافی در کنسول جستجوی گوگل باشد. حساب گوگل آنالیتیکس و گوگل ادسنس باید به سایت متصل و دارای داده های آماری باشند وگرنه چیزی که در گوگل وجود ندارد، در رنک مث هم نخواهد بود.
نکته 6 : رنک مث مستقلا با داده های حاصل از سیستم امتیاز و همچنین کلمات و واژه هایی که در آن تعریف می کنید فعالیت می کند. سایر اطلاعات در صورتیکه اتصال بدرستی برقرار شود و روش عادی را پیش گرفته باشید، شما را شگفت زده خواهد کرد.
سخن نویسنده: پنل آنالیتیکس رنک مث بسیار گسترده تر خواهد شد و هم اکنون هوش مصنوعی و سیستم درک زبان گوگل برای رنک مث در حال تکامل است. چیزی که مدتی است شروع شده و فعلا در حال یادگیری می باشد. سعی کنید پنل آنالیتیکس رنک مث را کامل یاد بگیرید و بر روی آن مسلط شوید. پلاگین رنک مث به دستاوردهای بی نظیری دست پیدا می کند که بهتر است از هم اکنون آمادگی داشته باشید.


SEO Performance Reports via Email - RankMath pro


دریافت ایمیل گزارش کنسول گوگل با رنک مث - Performance Reports via Email
رنک مث این قابلیت را در اختیارمان گذاشته تا بتوانیم گزارش Performance گوگل را مستقیما بصورت ایمیل دریافت کنیم. این گزارش شامل سرفصل هایی می باشد که همانند کنسول جستجو، گزارش های آماری را در بازه های زمانی مختلف داشته باشیم.

سرفصل های گزارش ایمیل Performance رنک مث :

1- بازه زمانی ارسال گزارش - Email Frequency
بصورت پیشفرض ایمیل ها بصورت هر 30 روز ارسال می شوند که طی 7، 15 و 30 روز قابل تغییر است.


2- آدرس های ایمیل برای دریافت گزارش - Report Email Address
در این فیلد می توانید مشخص کنید گزارش پرفورمنس به چه آدرسی ارسال شود. همچنین قادر هستید تا ایمیل های بیشتری را نیز درج کنید که با کاما تفکیک پذیر هستند. این یک قابلیت بسیار کاربردی می باشد.

3- موضوع و عنوان ایمیل گزارش - Report Email Subject
ایمیل های ارسالی می توانند موضوعات سفارشی داشته باشند. این همان چیزی است که وقتی در صندوق ایمیل دریافت می کنید بصورت عنوان ایمیل نمایش داده می شود.

4- لوگوی گزارش ایمیل - Report Logo
با قابلیت لیبل سفید رنک مث آشنا شوید. این ویژگی به شما اجازه می دهد گزارش های خود را با نماد شرکتی یا سفارشی تان ارسال کنید.

5- تغییر رنگ پشت زمینه سربرگ گزارش ایمیل - Report Header Background
با کد نویسی css براحتی می توانید هرگونه رنگ سفارشی و گرادیانت را به سربرگ گزارش ایمیل رنک مث بیافزایید. مانند :
1linear-gradient(red, orange, yellow, green, blue, indigo, violet);

6- درج لینک برای گزارش کامل تر - Link To Full Report
با فعال کردن این گزینه یک لینک به انتهای ایمیل اضافه می شود که کاربران با کلیک بر روی آن به گزارشی مانند پنل آنالیتیکس رنک مث منتقل می شوند.

7- متن اختیاری برای زیر عنوان گزارش - Report Top Text
یک نوشته تاثیر گذار یا متن هایی متاثر شده از کدهای html به یک ایمیل کاملا شخصی سازی شده و حرفه ای کمک می کند. هر آنچه در این باکس درج می شود عینا زیر عنوان در گزارش ایمیل نشان داده خواهد شد.

8- انتخاب گزینه های اختیاری در گزارش - Include Data
با انتخاب هریک از المان های اختیاری، می توانید امکان نمایش هر گزارش را فعال یا غیر فعال کنید.

9- متن اختیاری در پاورقی و فوتر ایمیل - Include Data
با استفاده از رشته متن های ساده یا بهره گیری از html، یک فوتر اختصاصی برای گزارش ایمیل تان بسازید.

10- کدهای CSS بر روی ایمیل تان - Additional CSS Code
گزارشی حرفه ای و غنی، مملو از داده های آماری با سربرگ و پاورقی سفارشی که حالا قادر هستید کل فضای ایمیل را با CSS به شکل دلخواه تان درآورید. شگفت انگیز است!
instagram

تماس با گیل دیتا تماس با گیل دیتا

مطالب مشابه


2019 © تمامی حقوق این وب‌سایت برای گیل دیتا محفوظ است.
انصراف
پشتیبانی آنلاین