آموزش آنلاین ، فروشگاه آنلاین آموزشی

آموزش آنلاین چیست؟ یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد.

در روزگار کنونی اینترنت یک منبع آموزش قوی در رسانه ها آموزشی و  به شکل کلی قادر به ارزیابی، مطابقت و اصلاح است که با استفاده از کامپیوتر برای تمام اشخاص در هر نقطه از جهان در هر زمان است. محبوبیت استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی و آموزشی در حال افزایش است. در آینده، به این ترتیب که اکثر مشاغل بیشتر با اینترنت رو به رو می شوند و از نرم افزار آموزش مجازی LMS استفاده می کنند. با افزایش سرعت و امنیت و پیشرفت فن آوری و تکنولوژی  نیاز به اینترنت در زندگی روزمره افزایش می یابد.

تاکنون سوالات زیادی شبیه به سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) چیست؟ و یا یادگیری مجازی چیست، در فروم ها و سایر گفتمان های اینترنتی شنیده ایم. جملاتی که در پاسخ به این سوالات مطرح می شود عموما تمام ویژگی های سیستم آموزش الکترونیکی lms و سیستم آموزش مجازی را در بر نمی گیرد. بسیاری از افراد سیستم مدیریت آموزش lms و مدیریت آموزش الکترونیکی را با آموزش وبینار و نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت شبکه داخلی یکسان دانسته اند. برخی نیز بدون در نظر گرفتن درخواست های مخاطبان ویدیو کنفرانس با متقاضیان نرم افزارآموزش مجازی، تفاوتی بین این دو قائل نشده و نظرات متفاوت و نادرستی در این زمینه مطرح کره اند.
سیستم پیاده سازی یادگیری مجازی می تواند مجموعه از از نرم افزار آموزش مجازی lms که برای برگزاری کلاس زنده مجازی به کار می رود، نرم افزار کنفرانس تصویری و نرم افزار آموزش مجازی adobe connect که برای برگزاری جلسات آنلاین مشاوره ای و آموزشی به کار می رود، سامانه مدیریت آموزشگاه که بنا به اهداف مدیریت آموزشی در آموزشگاه های حضوری پیاده سازی می شود و سایر ابزارهای مدیریت آموزش الکترونیکی می باشد و بنا به نوع درخواست مخاطبان،  به صورت جداگانه و یا همگی با هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند.


آموزش آنلاین روشی نوین برای طراحی، تدوین، عرضه و ارزشیابی آموزش است که از توانایی ها و امکانات الکترونیکی برای یاری به یادگیری بهره می گیرد.آموزش الکترونیکی روش آموزشی است که از زمان پیدایش اینترنت و رشد این پدیده فن اوری و استفاده از توانایی های آن ایجاد گردیده است و در حقیقت تکامل یافته روش آموزش از راه دور و مجازی و برطرف کننده احتیاجات انسان‌های دانش طلب و خواهان یادگیری است به ویژه اینکه وقت و مکان در این شیوه آموزشی تماما اختیاری است. آموزش الکترونیکی امروزه توجه بسیاری از مدرسین و موسسات آموزشی را به خود جلب نموده و از مباحث و مصارف بسیار اساسی و پرطرفدار در اینترنت است.


اگرچه فناوری و تکنولوژی در آموزش و پرورش ترکیب شده است، بهره وری از آن جهت آموزش و یادگیری همچنان یک چالش است. علیرغم اینکه بسیاری از مدارس و دانشگاه ها  امروزه دارای امکان دسترسی راحت به فناوری و اینترنت و مدرسان آموزش دیده و محیط تحصیل مناسب هستند، استفاده از تکنولوژی در کلاس هنوز کم است. استفاده کم و اندک تکنولوژی در آموزش و پرورش به نظر آموزشی مدرسان می باشد.
 
 
آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین ، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. تعامل در سامانه یادگیری الکترونیکی  باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد. در واقع آموزش الکترونیکی از زیرشاخه های آموزش آنلاین است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش انلاین ، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می تواند از طریق ویدئو کنفرانس و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.


تعریف مفاهیم  آموزش آنلاین و از راه دور

آموزش آنلاین

موفقیت در آموزش الکترونیکی، عنصر کلیدی و مهم استفاده از اینترنت است و به عنوان تکنیک آموزشی شناخته شده است که با استفاده از برخی از تکنولوژی ها به رسمیت شناخته شده است. آموزش آنلاین می تواند شامل آموزش الکترونیکی و آموزش ترکیبی باشد، به طور کلی به ایده استفاده از ابزار های آنلاین برای آموزش اشاره دارد.
آموزش الکترونیکی

فناوری آموزش الکترونیکی می تواند  فرصتی باشد که در آن تبادل نظر و اطلاعات میان دانش آموزان و مدرسان به صورت آنلاین صورت میگیرد. به طور کلی، دانش آموزان آموزش را دریافت می کنند و مدرسان از راه یک رسانه آنلاین آموزش می دهند، حتی اگر معلم بتواند در همان ساختمان با آنها باشد. این متد آموزشی فقط انتخاب دانشجویان و معلمان برای آموزش است.

آموزش از راه دور

اگرچه آموزش از راه دور گفته می شود و اغلب به عنوان مترادف از اصطلاح آموزش آنلاین استفاده می شود، ابتدا به منظور جذب دانش آموزان از سراسر جهان معرفی شد. دانشگاه ها در حال ارائه دوره های آموزش از راه دور اختصاصی هستند تا زمانی که آنها شرایط ورود و صلاحیت ورود به دانشگاه را داشته باشند. برای مثال از این رو برای دانشجویان اروپایی امکان پذیر شد  به راحتی در یک کالج آمریکایی بدون نیاز به مسافرت حضور پیدا کرد.
آموزش ترکیبی

آموزش ترکیبی ، ترکیبی از آموزش با فاصله و آموزش به شیوه سنتی در یک کلاس است. به طور کلی، دانش آموزان دارای یک برنامه ثابت خواهند بود که در آن باید قسمتی از کلاس ها را در مؤسسه آموزشی حضور پیدا کنند و برای بقیه، آنها می توانند خودشان برنامه را مشخص کنند و بقیه کلاس ها را شرکت نمایند و کارهای خود را انجام دهند و می توانند تکالیف خود را به طریق آنلاین انجام دهند.


آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین اصطلاحی چندجانبه است و اگر بخواهیم چند نمونه از مواردی را که پوشش می‌دهد نام ببریم، باید به حوزه‌هایی از قبیل آموزش الکترونیکی و برخی از آموزش‌های از راه دور، آموزش مبتنی بر وب، آموزش مجازی و آموزش مبتنی بر کامپیوتر اشاره کنیم.

در کل از این اصطلاح برای توصیف یادگیری از طریق کامپیوتر و یا دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده می‌کنیم. در این نوع تجربه‌ی یادگیری می‌توان از رسانه‌های مختلفی استفاده کرد. رسانه‌هایی مانند انواع مقالات، تصاویر و فایل‌های صوتی، پادکست، محتوای تعاملی، ارائه‌های آماده، ویدئوهای ضبط‌شده و آزمون‌های خودآموز (آزمون‌هایی که شرکت‌کننده بنا بر سرعت گیرایی خود می‌تواند انتخاب کرده و در آنها شرکت کند).

گاهی اوقات سازمان‌ها از یادگیری تلفیقی نیز استفاده می‌کنند. یادگیری تلفیقی عبارت است از آموزش آنلاین به همراه پشتیبانی انسانی، چیزهایی مانند تعامل از طریق فروم‌ها و یا کانال‌های مشابه.

به عنوان نمونه‌، سازمان شما می‌تواند از تمام استخدامی‌های جدید بخواهد تا در اولین روز کاری‌شان، یک دوره‌ی ایمنی و بهداشت محیط کار مبتنی بر وب را بگذرانند. یا اینکه شما می‌توانید برای یادگیری زبان چینی، در دوره‌ی آموزش از راه دور ثبت‌نام کنید تا وقتی به دفتر جدید سازمان‌تان در شانگهای چین نقل مکان کردید، از این مهارت استفاده کنید. یا ممکن است از سایتی مانند Chetor.com برای توسعه‌ی مهارت های مدیریتی و رشد و توسعه فردی خود استفاده کنید.

همه‌ی اینها نمونه‌های خوبی هستند برای اینکه بدانید چگونه می‌توانید از آموزش آنلاین برای کسب دانش و مهارت‌های ضروری استفاده کنید.
انواع آموزش آنلاین

آموزش آنلاین دو نوع اصلی دارد: هم‌زمان و غیرهم‌زمان

آموزش هم‌زمان یعنی تبادل زنده‌ی اطلاعات بین افراد. مثال این نوع آموزش، می‌تواند کلاسی زنده با دانش‌آموزانی باشد که در یک زمان پرسش‌های خود را مطرح می‌کنند و مربی هم از طریق پیام رسانی فوری به آنها پاسخ می‌دهد.

یادگیری غیرهم‌زمان، آموزشی آنلاین است که به شیوه‌ای غیرهم‌زمان انجام می‌شود و ممکن است عقب و جلو شود. برای مثال، شما می‌توانید منابع آموزشی مورد نظر را روی کامپیوترتان بخوانید و تماشا کنید و گوش دهید و یا با هم‌کلاسی‌های خود در فروم بحث کنید. می‌توانید تست‌ها و ارزیابی‌های آنلاین را انجام دهید یا تکالیف را از طریق ایمیل برای مربی خود ارسال کنید. یعنی این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمانی در کلاس شرکت کنید، و انتخاب کنید که کدا‌م‌یک از دوره های آموزشی برای‌تان مناسب‌تر است.
مزایای آموزش آنلاین

چندین مزیت در استفاده از آموزش آنلاین وجود دارد. یکی از بزرگترین مزایا، انعطاف‌پذیریِ آن است. به جای حضور در کلاسی آموزشی در مکانی مشخص و زمانی معین، می‌توانید هر زمانی که خواستید، به برنامه‌ی یادگیری خود وارد شوید.

از مزایای دیگر آن، مقرون به صرفه بودن، برای شما و سازمان‌تان است. وقتی به صورت آنلاین یاد می‌گیرید، هزینه‌ی رفت و آمد روزانه به کلاس را حذف می‌کنید، از هر گونه هزینه‌ی اقامتی که ممکن است متحمل شوید جلوگیری می‌کنید، و زمان دوری از محل کار را هم به حداقل می‌رسانید.

آموزش آنلاین، اغلب، به‌ویژه برای گروه‌های بزرگ، بسیار مقرون به صرفه است. به عنوان مثال، در مقایسه با تعداد افرادی که در دوره‌های مربی‌محور آموزش داده می‌شوند، دوره‌های آنلاین قابلیت آمورش تعداد به نسبت بیشتری را دارند. آموزش آنلاین این امکان را هم به سازمان‌ها می‌دهد که در مقیاس جهانی به گروه‌ها آموزش بدهند.

به دلیل تنوع و ترکیب رسانه‌های مورداستفاده در آموزش آنلاین، این شکل از آموزش می‌تواند تجربه‌ی یادگیری فعالی ایجاد کرده و سبک های یادگیری مختلفی را هم به کار بگیرد. آموزش آنلاین می‌تواند لذت‌بخش و جذاب باشد، به ویژه وقتی با دیگران همکاری می‌کنید. چون شما با سرعت خودتان کار می‌کنید، احتمال بیشتری دارد که آنچه در حال یادگیری‌اش هستید را درک کرده و به خاطر بسپارید.

بر اساس مطالعات وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده، دانش‌آموزانی که در دوره‌های آموزش آنلاین شرکت می‌کنند، عملکرد تقریبا بهتری نسبت به کسانی دارند که در محیط کلاس سنتی آموزش می‌بینند. کسانی که در دوره‌های تلفیقی شرکت می‌کنند هم عملکرد بهتری نسبت به بقیه دارند.

در آخر اینکه، مربیان آموزش آنلاین اغلب اذعان دارند که میزان مشارکتی که افراد در دوره‌های یادگیری الکترونیکی از خود نشان می‌دهند، نسبت به محیط کلاسی بالاتر است. یک دلیل احتمالی این قضیه این است که آموزش آنلاین می‌تواند دانش‌آموزان ساکت‌تر را تشویق به مشارکت کند. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که سطح خودمختاری در این دوره‌ها بسیار بالاتر است.
اشکالات آموزش آنلاین

هرچند که مزایای یادگیری آنلاین بسیارند، اما مانند هر روش دیگری اشکالاتی نیز دارد.

اول اینکه آموزش آنلاین برای همه مناسب نیست. یادگیری خودراهبر، به سازمان‌دهی و خود نظم دهی نیاز دارد. اگر شما انگیزه کافی ندارید و یا بی‌نظم هستید، ممکن است چشم باز کنید و ببینید از آموزش آنلاین‌تان عقب هستید. برای شرکت در آموزش آنلاین، می‌بایست مهارت خوبی هم در مدیریت زمان داشته باشید.

گاهی اوقات آموزش آنلاین می‌تواند یک منحنی یادگیری برای دانش‌آموزان ارائه دهد. اگر با تکنولوژی راحت نیستید، آشنایی با پلت‌فرم یادگیری و هر تکنولوژی دیگری که در دوره‌ی موردنظر استفاده می‌شود، می‌تواند زمان‌بر باشد. دسترسی به آموزش آنلاین برای افرادی که سواد کمی دارند هم دشوار است.

اغلب بین عملکردتان در یک دوره‌ی یادگیری الکترونیکی و بازخوردی که از مربی می‌گیرید هم تاخیری وجود دارد. در این نوع از آموزش، بازخورد فوری وجود ندارد، مگر اینکه از ویدئوهای آنلاین زنده استفاده کنید. این امر می‌تواند سرعت پیشرفت را کاهش دهد یا برای برخی از دانش‌آموزان دلسردکننده شود.
چه زمانی باید از آموزش آنلاین استفاده کنید؟

برای بعضی‌ها آموزش آنلاین می‌تواند بسیار موثر باشد، در حالی که شاید برخی دیگر در محیط آموزشی سنتی عملکرد بهتری داشته باشند.

یادگیری آنلاین برای آموزش دانش و مهارت‌های خاص مناسب است. به عنوان مثال، اعضای جدید گروه می‌توانند در آموزش آنلاین شرکت کنند تا در مورد سیاست‌ها و انتظارات شرکت چیزهایی بیاموزند، یا اینکه کل کارمندان سازمان برای آشنایی با کارکرد سیستم نرم افزاری جدید، آمورش ببینند. شما می‌توانید از منابع آنلاین نیز برای یادگیری مهارت‌های مدیریتی، کسب و کار و فنی‌وحرفه‌ای استفاده کنید.

البته این قالب یادگیری همیشه هم برای مجموعه مهارت‌هایی که نیاز به کار با دست یا کارهای مکانیکی و یا کار آزمایشگاهی دارند عملی نیست. برخی از موضوعات و یا دوره‌ها هم اصلا قابلیت ارائه در محیط مجازی را ندارند و باید با استفاده از آموزش در حین کار و یا در محیط کلاس درس عملی و سنتی آموزش داده شوند.

به عنوان مثال، می‌توانید مهارت مشاوره را از دوره‌ی آنلاین یاد بگیرید و بعد هم از طریق وب‌کم تمرین کنید، اما هیچ جایگزینی برای صحبت رو در رو با دیگران، آن‌طور که در آموزش گروهی و به منظور تمرینِ برخی جنبه‌های این مهارت انجام می‌شود، وجود ندارد.
چطور کلاس آنلاین بهتری انتخاب کنید؟

وقتی به این نتیجه می‌رسید که آموزش آنلاین برای‌تان مناسب است، سنجیدن گزینه‌های مختلفی که در دسترس هستند، اهمیت دارد.

اول اینکه، ببینید برای دست‌یابی به چه چیزی تلاش می‌کنید. آیا می‌خواهید روی افزایش دانش‌تان تمرکز کنید؟ یا اینکه می‌خواهید مهارت عملی خاصی را دنبال کنید؟ آیا حتما باید مربی حضور داشته باشد و یا اینکه آموزش باید به صورت خودگردان باشد؟ اگر دوره‌ای است که مربی آن را هدایت می‌کند، هر چند وقت یک بار مربی باید برای پرسش‌ها و یا کمک‌های فردی در دسترس باشد؟ اگر این دوره خودگردان است، چگونه به شما کمک خواهد شد؟

بعد هم اینکه به قالب جلسه توجه کنید. مواد آموزشی چقدر کیفیت دارند؟ آیا از استفاده‌ی آنها لذت خواهید برد؟ چگونه مواد آموزشی را یاد خواهید گرفت؟ چه تکنولوژی‌ای نیاز خواهید داشت؟ آیا تکالیفی برای انجام دادن خواهیدداشت؟

اگر این دوره هم‌زمان است، چقدر در طول دوره‌ی آموزشی با هم‌کلاسی‌ها تعامل خواهید داشت؟ چگونه با هم‌کلاسی‌ها ارتباط برقرار خواهید کرد؟ اگر دوره غیرهم‌زمان است، چگونه یادگیری‌تان را سازمان‌دهی خواهید کرد؟

و اینکه آیا یاد می‌گیرید تا مهارت‌هایتان را افزایش دهید، یا قرار است مدرک بگیرید؟ اگر دومی است، چقدر فعالیت مورد نیاز است؟ چگونه ارزیابی خواهید شد؟ و چه سودی برای‌تان خواهد داشت؟
پیش‌نیازهای شروع یادگیری مجازی

شما می‌توانید پیش از شروع آموزش‌ آنلاین، چندین کار را انجام دهید تا بیشترین استفاده را از این تجربه ببرید.

نخست، بررسی کنید که کامپیوترتان با پلت‌فرم یادگیری سازگار است یا نه؛ و اینکه آیا می‌توانید همه‌ی برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی را که برای این دوره نیاز خواهید داشت اجرا کنید؟ آیا به ابزار جدیدی، مانند وب‌کم یا تبلت نیاز خواهید داشت؟

آموزش آنلاین نیازمند مهارت‌های خودسازمان‌دهی و مدیریت زمان است. قبل از اینکه دوره شروع شود، زمانی را به سازمان‌دهی خودتان اختصاص دهید.


در بیشتر این تعاریف، معرفی سیستم آموزش الکترونیکی به بهره وری از تکنولوژی و محل یادگیری (کلاس / مسافت / آنلاین) اشاره دارد. یکی دیگر از تفاوت حیاتی، اشاره به رسانه ای است که در حقیقت پشتیبانی از آموزش (ICT)  اینترنتی، کتاب ها، و غیره است. فناوری و رسانه می تواند برای حل موانع فعالیت یادگیری شما، ترکیب مطالعات و کار و غیره استفاده شود.

اشتیاق به آموزش از راه دور به دلیل تکنولوژی موجود رشد یافته به همین علت تحقیقات نشان داده است که بهره وری از آموزش های کامپیوتری و تکنولوژی های یکپارچه یادگیری، سطح یادگیری و دانش اشخاص را به میزان قابل توجهی رشد می دهد. با این حال، بر اساس این تحقیق، بهترین نتایج در موقعیت های یادگیری ترکیبی به دست آمد و به همین علت، بسیاری از موسسات آموزش از راه دور از رسانه های مختلف رسانه های آنلاین و (ICT) استفاده می کنند تا مطالب آموزشی و تعامل دانش آموزان و معلمان را فراهم کنند.

به این منظور بیشتر موسسات از محیط یادگیری مجازی (VLE) یا سیستم مدیریت یادگیری (LMS)  استفاده می کنند.
دانش آموزانی که دسترسی به رایانه های شخصی دارند می توانند با تکمیل دوره های آموزشی از طریق اینترنت، آموزش آنلاین را دنبال کنند.  دوره های آنلاین به دانش آموزان امکان فعالیت راحت از خانه هایشان می دهد. کارمندانی که قادر به ترک کار نیستند تا تحصیلات دانشگاهی را در تمام وقت انجام دهند، بیشتر از دوره های نرم افزار آموزش مجازی LMS استفاده می کنند.

اهمیت و اثربخشی آموزش آنلاین

توسعه و پیشرفت تکنولوژیکی و اینترنت، زندگی مردم را در زمینه ها و مقیاس های مختلف از جمله آموزش و یادگیری تغییر داده است. وب به یکی از کانال های یادگیری تبدیل شده است که برای مردم در سراسر جهان راه جدیدی برای دسترسی به آموزش به صورت رایگان یا هزینه های کمتری باز می کند.

فناوری پر رونق اطلاعات و اینترنت راه را برای دسترسی به دانش و آموزش با کیفیت بالا فراهم کرده است. این دسترسی آسان با استفاده از سیستم های اطلاعاتی و وب می تواند مهارت های افراد را برای هزینه های کمتر بهبود دهد. دانش ارائه شده به برخی افراد بدون فرصت هایی که توسط فن آوری و وب فراهم می شود امکان پذیر نخواهد بود.

هم زمان که شرکت ها و سازمان ها فناوری هایی را برای بهبود کارآیی عملیات روزمره اتخاذ می کنند، استفاده از اینترنت در آن ها بیشتر و ضروری تر می شود. با افزایش گسترش چند ملیتی در سراسر جهان، احتمال کار با افرادی از کشورهای دیگر نیز افزایش می باید و آموزش همه این احزاب با یکدیگر، مسئله ای است که آموزش آنلاین با موفقیت انجام می دهد. و این یک مزیت بزرگ برای آموزش آنلاین است!

تماس با گیل دیتا تماس با گیل دیتا

مطالب مشابه


مطالب بیشتر...

2019 © تمامی حقوق این وب‌سایت برای گیل دیتا محفوظ است.
انصراف
پشتیبانی آنلاین