فروشگاه اینترنتی نان باگت ، در رشت ( طراحی سایت )

طرز تهیه نان باگت باساده ترین روش

نان باگت مخصوص ساندویچ می باشد که اصولا در میان برخی از ایرانی ها به نان ساندویچ هم مشهور می باشد اما چه بهتر که اگر قرار است در منزل خودتان ساندویچ درست کنید نان آن را هم خودتان درست نمایید.

اما چجوری ؟ ما بهتون میگیم که طرز تهیه نان باگت به دو روش رو که امیدواریم مورد استفاده مفید شما قرار بگیره.

نان باگت

نان حجیم باگت
مواد لازم برای نان باگت :

        شیر : 1 لیوان
        آب : نصف لیوان
        کره نرم شده : یک چهارم لیوان
        آرد سفید :4 لیوان
        خمیر مایه فوری : 1 ق غ
        شکر : 2 ق غ
        نمک : یک و نیم ق چ
        تخم مرغ : 1 عدد

طرز تهیه نان باگت

قابلمه ای را انتخاب کنید و داخل آن آب ، شیر و کره را بریزید و روی حرارت قرار دهید تا گرم شوند. بعد از اینکه مخلوط گرم شدند آنها را از روی حرارت بردارید و بگذارید تا سرد شوند.

در ظرفی دیگر یک و نیم لیوان از آرد را با شکر ، نمک و خمیر مایه مخلوط کنید و هم بزنید وقتی مواد خوب مخلوط شدند شیر را به آنها اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید.

کمی بعد تخم مرغ را هم اضافه کنید و همچنان به هم زدن ادامه دهید.باقی مانده آرد را هم کم کم اضافه کنید و خمیر را با دست ورز دهید ،آنقدر به اضافه کردن آرد ادامه دهید تا دیگر خمیر به دستتان نچسبد.اگر هم لازم بود آرد بیشتری اضافه کنید.

خمیر را حدود 8 تا 10 دقیقه ورز دهید و بعد روی آن را بپوشانید تا یک ربعی استراحت کند.

روی سطح کار کمی آرد بپاشید و بعد از استراحت خمیر آن را روی سطح کارقرار دهید و کمی ورز دهید و به شکل استوانه در بیاورید.سپس توسط یک چاقوی خیس و تیز ، خمیر را به 2 قسمت مساوی و بعد هر قسمت را به 2 قسمت مساوی دیگر تقسیم کنید.

هر قسمت را به همین شکل تقسیم کنید تا خمیر به 16 قسمت مساوی تقسیم شود.

خمیرها را گرد کنید و بگذارید تا کمی خودشان را بگیرد .بعد هر کدام از خمیرها را با کمک وردنه به صورت دایره ای به قطر 15 سانتی متر باز کنید.

بعد خمیرهای باز شده را رول کنید.در وسطهای رول سر و ته خمیر را به داخل جمع کنید و آخرش رو با انگشت شصت و اشاره فشار دهید تا باز نشوند و از همون سمت داخل سینی فر قرار دهید.

رول ها خمیر را با فاصله زیاد داخل سینی فر بچینید تا بعد از پف کردن بهم نچسبند.

با پارچه تمیز و یا سلفون روی سینی را بپوشانید و بگذارید تا خمیرها یک تا 2 ساعت استراحت کنند و حجمشان دو برابر شود. البته دقت کنید که زمان بیشتر باعث ترش شدن خمیر میشود. همچنین باید دقت کنید که همه خمیرها را از همان اول داخل سینی فر بچینید و اگر لازم بود از چند سینی فر استفاده کنید و به هیچ عنوان بعدا خمیرهای استراحت داده شده را داخل سینی قرار ندهید ، چون فرم و حجم نان ها تغییر میکند .

فر را با حرارت 200 درجه سانتی گراد به مدت یک ربع داغ کنید و بعد سینی نان ها را داخل فر قرار دهید تا به مدت 12 الی 15 دقیقه منتظر بمانید تا نان ها پخته شوند و روی آنها کمی طلایی شود. بعد از پخته شدن نان ها ، آنها ا داخل فویل بپوشانید و روی فویل هم دستمال پارچه ای قرار دهید تا نان ها نرم بمانند.

طرز تهیه نان باگت

نان خانگی باگت
مواد لازم نان باگت فرانسوی (Baguette)

        زرده تخم مرغ : 1 عدد
        شکر : 1 قاشق غذا خوری
        آب : 1 قاشق غذا خوری
        نمک : 1 قاشق چای خوری
        مخمر نان ماشینی : 1/5 قاشق چای خوری
        آرد مخصوص نان : نصف فنجان
        آب : 1 فنجان

طرز تهیه باگت فرانسوی

آرد را به همراه نمک ، شکر و مخمر با یم فنجان آب داخل کاسه ای گود بریزید و خوب مخلوط کنید.

بعد خمیر بدست آمده را درون دستگاه خمیر کن بریزید تا خمیر شبیه آدامس چسبناک شود. در صورت نداشتن دستگاه خمیر کن ، همه مواد گفته شده را با هم مخلوط کنید به غیر از آرد و بعد از اینکه 10 دقیقه مواد را خوب هم زدید آرد را کم کم به آن اضافه کنید و ورز دهید تا خمیر چسبناکی بدست بیاید.

داخل و دیواره کاسه ای بزرگ تر از میزان خمیر بدست آمده را با روغن چرب کرده و خمیر را داخل آن قرار دهید و با یک پارچه نخی روی ظرف را بپوشانید و بگذارید تا خمیر به مدت 30 دقیقه در یک جای گرم استراحت کند و حجمش دو برابر شود.

باگت فرانسوی

باگت فرانسوی

بعد از نیم ساعت که خمیر به عمل آمد ، روی سطح کار را کمی آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید و با مشت انگشتان به آن ضربه بزنید. خمیر را گرد کنید و تمام فضاهای خالی و حبابهای هوا را در خمیر ببندید و مدام آن را روی سطح کار عقب و جلو ببرید . سپس خمیر را نصف کنید و هر قسمت آن را به شکل مستطیل و به اندازه قالبتان باز کنید.

کف قالب را با کاغذ روغنی بپوشانید و خمیر ها را کنار هم در فاصله چند سانتی متری قرار دهید و با چاقو روی آنها خط های موربی ایجاد کنید و بعد روی آنها را با پارچه نخی مرطوب بپوشانید و بگذارید تا مجددا به مدت نیم ساعت تا 40 دقیقه در جای گرم استراحت کند.

فر را روی درجه 190 سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم شود. سینی فر را چرب کنید و خمیر آماده شده را داخل سینی قرار دهید. زرده تخم مرغی را هم بزنید و با قلمو روی خمیرها بمالید.

سپس سینی نان ها را داخل فر به مدت 20تا 25دقیقه قرار دهید تانان ها طلایی و یا کمی قهوه ای شوند.


تماس با گیل دیتا تماس با گیل دیتا

مطالب مشابه


مطالب بیشتر...

2019 © تمامی حقوق این وب‌سایت برای گیل دیتا محفوظ است.
انصراف
پشتیبانی آنلاین